Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Folia na okna – rodzaje, ceny i sposób montażu folii na okna

Folia na okna – rodzaje, ceny i sposób montażu folii na okna

Folia na okna w zależności od rodzaju ogranicza nasłonecznienie i przenikanie promieni UV, przyciemnia szyby, stanowi alternatywę dla zasłon albo zapewnia ochronę przed wścibskimi spojrzeniami. Łatwo się ją nakleja, a jeszcze łatwiej zrywa, co jest argumentem dla tych, którzy nie są do tego rozwiązania do końca przekonani. Jakie są rodzaje folii na okna i który wariant wybrać w zależności od potrzeb? Podpowiadamy!

Idealny w procesie realizacji projekt domu może wymagać poprawek po jego wykonaniu. Niektóre z nich są niewielkie, można nawet nazwać je kosmetycznymi. Do takich właśnie modyfikacji zalicza się dostosowanie poszczególnych elementów do potrzeb mieszkańców. Świecące od strony gabinetu słońce za bardzo nagrzewa to pomieszczenie? A może okno z łazienki wychodzi prosto na okno kuchenne sąsiadów, co powoduje dyskomfort podczas korzystania z tego pomieszczenia? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku rozwiązaniem jest folia okienna.

Folia na okna – co to jest?

Folia okienna, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do przyklejenia na oknie. Znajduje zastosowanie podczas urządzania mieszkań i domów. Naklejona może zostać w łazience, kuchni, spiżarni, a nawet w pokoju dziecięcym. Częściej niż w domach folia na okna wykorzystywana jest jako pokrycie szklanych drzwi np. do sklepu lub gabinetu, do przyozdobienia witryny albo jako reklama czy do przyciemnienia szyby w aucie.

Folie samoprzylepne najczęściej produkowane są z folii poliestrowej lub PVC (polichlorku winylu). Przypisuje się im wiele funkcji, z czego najważniejszymi jest ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów folii przeznaczonych do naklejenia na szybie.

Jako folia na okna do domu najlepiej sprawdza się folia dekoracyjna lub lustrzana. Z kolei do sklepów częściej wybierana jest folia antywłamaniowa, a do samochodów folia przyciemniająca.

Folia na okna – ceny

Jesteś żywo zainteresowany przyklejeniem na niektóre szyby w domu folii i zastanawiasz się, ile kosztuje folia na okna? Ceny folii do szyb zależą przede wszystkim od ich rodzaju i rozmiaru, a także surowca, z jakiego zostały wykonane. Ponadto mogą występować różnice w cenie pomiędzy ofertami różnych producentów. Tak czy inaczej, zakup folii do oklejenia okien w domu to nie jest duży wydatek.

Ceny folii samoprzylepnej okiennej dekoracyjnej zaczynają się już od 10 zł/m2. Folia funkcjonalna bywa nieco droższa i kosztuje 25-30 zł/m2. Najbardziej opłaca się kupować folię w rolce, gdyż wtedy wychodzi taniej. Pokrycie średniej wielkości okna w pokoju folią samoprzylepną kosztuje ok. 40-50 zł.

Folia na okna – rodzaje i zastosowanie

Z uwagi na duży wybór folii okiennych, przed udaniem się na zakupy należy zastanowić się, jaka folia na okna do domu jest nam potrzebna. Podczas wyboru powinno się kierować przede wszystkim właściwościami i funkcjami folii.

Przykładowo folia dekoracyjna na okna z niebanalnym wzorem lub kolorowym motywem może stanowić nie tylko atrakcyjną dekorację, ale przy okazji chronić wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem osób niepożądanych. Czasem folia samoprzylepna na okna łączy w sobie różne funkcje, zapewniając pożądany efekt.

Wśród dostępnych na rynku rodzajów folii widnieją takie jak:

  • folia na okna odblaskowa – odbija światło, uniemożliwiając zobaczenie tego, co znajduje się w środku,
  • folia na okna dźwiękoszczelna – zapobiega wibracjom oraz niweluje problem krytycznych częstotliwości i wysokich dźwięków,
  • folia na okna mleczna – chroni szkło przed rysami i otarciami, przepuszcza światło, nie zaciemniając pomieszczenia,
  • folia na okna witrażowa – to specjalna folia pozwalająca uzyskać efekt kolorowej szyby rozpraszającej światło, która stanowi tańszą alternatywę dla witraży.

Warto dodać, że nie wszystkie folie okienne montuje się na klej. W ofertach producentów widnieje też choćby folia statyczna na okna, która trwale przylega do zroszonej powierzchni. Nowością jest folia na okna elektryczna, która po podłączeniu do prądu jest przejrzysta, a po odłączeniu matowa.

Folia na okna przeciwsłoneczna

Jedną z popularniejszych jest folia przeciwsłoneczna na okna nazywana również przyciemniającą. Cechuje się nierefleksyjnym czarnym kolorem i grubością pozwalającą na wygrzewanie i swobodny montaż bez zaginania. Folia na okna przeciwsłoneczna produkowana jest z wykorzystaniem specjalnej technologii, która zapobiega elektryzowaniu się.

Folia UV na okna nie powoduje zakłóceń fal komórkowych, radiowych i GPS. Dużą jej zaletą jest też to, że nie przyciąga drobinek kurzu. Folia przyciemniająca na okna może być stosowana na szybach samochodów, jak również w domu, np. w łazience.

Folia na okna ochronna

Na rynku dostępna jest również folia antywłamaniowa na okna. Szyba, na której jest taka folia naklejona, po uderzeniu nie pęknie, a nawet gdyby tak się stało, to nie rozsypie się w drobny mak, lecz zatrzyma pokruszone szkło. By folia ochronna na okna mogła nazywać się antywłamaniową, powinna mieć certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki. Innymi słowy, jej działanie musi zostać potwierdzone badaniami.

Największą popularnością cieszą się folie klasy P2A. Folia na okna zasłaniająca jest w stanie zatrzymać promienie UV do 99%. Nie zniekształca widoku z okna.

Kliknij: Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać? Sprawdź ceny, klasy i montaż drzwi antywłamaniowych

Folia na okna termoizolacyjna

Kolejnym rodzajem folii, jaki można zamontować na szybie, jest folia termoizolacyjna. Polecana jest do pomieszczeń, gdzie występują duże różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, dlatego trzeba do minimum ograniczyć straty ciepła. Folia termoizolacyjna na okna skutecznie zatrzymuje ciepło w domu, a to przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Folia na okna odbijająca ciepło to rozwiązanie, które sprawdzi się w miejscach, gdzie wyłącza się ogrzewanie wtedy, gdy nikogo tam nie ma, np. na noc lub na weekend. Dzięki folii pomieszczenie nie wychłodzi się aż tak, jakby to miało miejsce wtedy, gdyby jej nie było.

Folia na okna wenecka

Każdy z pewnością wie, jak działa folia na okna lustro weneckie. Dzięki niej z jednej strony można patrzeć na to, co jest po drugiej stronie, a z drugiej jest to niemożliwe – widzi się wyłącznie swoje odbicie. Folia lustrzana na okna poprzez efekt odbicia gwarantuje całkowity brak przezierności. Osoby przebywające w danym pomieszczeniu widzą, co się dzieje na zewnątrz, jednocześnie pozostając niewidocznymi dla otoczenia.

Folia wenecka na okna skutecznie blokuje promieniowanie słoneczne oraz zapobiega nagrzewaniu. Sprawdzi się jako folia na okna do łazienki, jak również jako folia na okna dachowe. Trzeba jednak pamiętać, że po zaświeceniu światła efekt lustra weneckiego przestaje działać. Zatem by uchronić się przed spojrzeniami niepożądanych osób, należy zaciągnąć zasłony lub spuścić rolety w oknie.

Folia na okna – jak przykleić, aby spełniała swoją funkcję?

Montaż folii okiennej nie jest zbyt skomplikowany, dlatego z powodzeniem można go przeprowadzić samodzielnie. Zanim jednak do niego przejdziemy, należy dokładnie umyć i wyczyścić okno. Potem z kolei wykonać dokładny pomiar szyby i zgodnie z nim dociąć folię, jednocześnie pamiętając, by odjąć po ok. 2 mm z każdej krawędzi, tak aby folia nie nachodziła na uszczelki.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu z wykorzystaniem specjalnego preparatu do montażu folii i wody, według zaleceń producenta. Płyn ten można również zrobić samodzielnie, dodając kilka kropel szamponu lub płynu do mycia naczyń do 1 l wody. Teraz należy rozpylić miksturę na powierzchni szyby, a następnie przejść do rozdzielenia warstwy klejącej folii od jej warstwy ochronnej.

Arkusz folii od strony warstwy zabezpieczającej przykłada się bezpośrednio na zmoczoną wcześniej szybę. Potem przy pomocy gumowej ściągaczki należy wycisnąć wodę i powietrze znajdujące się pod folią. Ruchy ściągaczką powinny być wykonywane od środka w stronę krawędzi.

Aby zapobiec ewentualnemu zarysowaniu folii, na koniec warto spryskać jej zewnętrzną stronę roztworem. Trzeba pamiętać, by po montażu przez pierwsze tygodnie nie czyścić folii.

Czy warto inwestować w folię na okna?

Bardzo wiele przemawia na korzyść folii okiennej. Dzięki niej w prosty i szybki, a w dodatku niedrogi sposób można przyozdobić okno, zabezpieczyć szybę przed pęknięciem czy uniemożliwić gapiom zaglądanie do środka, a także ograniczyć nagrzewanie się pomieszczenia lub przeciwnie – zapobiec ucieczce ciepła.

Wybór rodzajów folii jest ogromny, dlatego każdy ma szansę dopasować okleinę do swoich potrzeb i wymagań. Jeśli to Cię nie przekonuje, sprawdź opinie o folii na okna w sieci. I pamiętaj, że jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na takie rozwiązanie, a folia się u Ciebie nie sprawdzi, pozbędziesz się jej w dosłownie kilka sekund, a na całym przedsięwzięciu stracisz jedynie kilkadziesiąt złotych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij