Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni

Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni

Wyspa w kuchni to popularny w ostatnich latach trend w aranżacji. Pokochaliśmy ją za jej funkcjonalność – może stanowić przedłużenie przestrzeni roboczej lub przybrać rolę miejsca do spożywania posiłków. Zalety posiadania wyspy w kuchni doceniamy w szczególności podczas spotkań rodzinnych i domówek dla znajomych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się w projekcie swojej nowej kuchni uwzględnić wyspę.

Nowoczesna wyspa w kuchni zazwyczaj stanowi centralny punkt, przy którym toczy się rodzinne życie, począwszy od przygotowywania posiłków, przez ich spożywanie, na wypełnianiu zawodowych obowiązków, odrabianiu lekcji czy rodzinnych rozmowach przy kawie i herbacie skończywszy.

Właśnie przygotowujesz projekt domu i zastanawiasz się, czy wyspa w kuchni to dobry pomysł? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cię pytań, które powinny rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Wyspa w kuchni – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, wyspa kuchenna to wolnostojąca zabudowa na planie kwadratu lub prostokąta. To po prostu dodatkowy zestaw szafek z płytą na wierzchu, przy czym może być pokryta wyłącznie blatem kuchennym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować na niej płytę indukcyjną czy zlew. Dostęp do wyspy zazwyczaj jest z czterech stron, choć niektórzy decydują się ją z jednej strony połączyć ze ścianą, wtedy dojście do niej jest z trzech stron.

Zaaranżowanie wyspy w kuchni niesie za sobą mnóstwo korzyści. Podstawową zaletą jest poszerzenie przestrzeni roboczej, co jest bardzo przydatne wtedy, gdy na szafkach przyściennych jest mało miejsca, a lubimy przygotowywać posiłki wspólnie z bliskimi. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie wyspą stołu – rozwiązanie to sprawdza się w szczególności tam, gdzie jest mało miejsca, przez co urządzenie jadalni nie wchodzi w grę.

Wyspy często wykorzystuje się do oddzielenia stref, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Dzięki nim wyraźnie widać, gdzie kończy się kuchnia, a gdzie zaczyna salon. Na rynku są różne rodzaje wysp, również takie na kółkach, które w każdej chwili można przesunąć, zyskując tym sposobem więcej wolnej przestrzeni.

Wyspa w kuchni – wymiary, jakie powinna mieć

Zadaniem wyspy jest usprawniać pracę w kuchni, a nie ją utrudniać, dlatego z uwagi na funkcjonalność nie w każdej kuchni znajdzie się dla niej miejsce. Trzeba podkreślić, że zainstalowanie wyspy ma sens wyłącznie wtedy, gdy pomieszczenie jest dość duże, w przeciwnym razie poruszanie się po nim może przysporzyć spory kłopot.

Na wyspę mogą sobie pozwolić właściciele dużych kuchni, jak również osoby posiadające kuchnię otwartą na salon. Wówczas stanie się ona praktycznym miejscem sprawdzającym się podczas codziennych aktywności, a przy okazji stworzy mnóstwo możliwości do atrakcyjnego zaaranżowania przestrzeni.

Dokładne wymiary wyspy w kuchni zależą od metrażu pomieszczenia i rozplanowania pozostałych szafek. By blat roboczy na wyspie był funkcjonalny, musi mieć co najmniej 0,8 m cm długości i szerokości, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się wyspy na polu kwadratu o długości 1 m.

Odległości pomiędzy wyspą w kuchni a szafkami na ścianie powinny wynieść minimum 0,8 cm, wygodniej jednak będzie, gdy wyniesie 1-1,2 m. Przy czym odległość od stołu jadalnianego, jeśli takowy ma również stanąć w kuchni, musi być nieco większa – przynajmniej 1,4 m.

Zatem duża wyspa w kuchni zarezerwowana jest dla pomieszczeń, których szerokość jest nie mniejsza niż 3,6 m przy założeniu, że głębokość szafek bocznych wyniesie 0,6 m, po obu stronach wyspy zostanie 0,8 m wolnej przestrzeni, a sama wyspa będzie mieć 0,8 cm szerokości.

Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni – cena

Osoby, które liczą na to, że poznają dokładną cenę wyspy do kuchni, mogą się nieco rozczarować, gdyż trudno jest dokładnie określić cenę takiej inwestycji. Wszystko zależy od materiałów, z jakich zostanie wykonana, nie bez znaczenia jest też wymiar. Możemy jednak mniej więcej oszacować kwotę, jaką musisz przygotować na ten cel, i to właśnie teraz zrobimy.

Ceny gotowych wysp do kuchni, jakie można znaleźć w sieci, zaczynają się już od 700 zł i sięgają nawet kilku tysięcy. W zakładach stolarskich koszt wykonania wyspy zwykle ustalany jest indywidualnie, choć niektóre firmy udostępniają orientacyjny cennik.

Ceny wysp u producentów stolarki kuchennej to minimum 1500 zł wzwyż. Aby poznać dokładny koszt, najlepiej sprecyzować swoje oczekiwania względem wyspy i samemu rozeznać się w temacie.

Wyspa w kuchni – inspiracje i pomysły na aranżację

Jeśli masz sporo wolnego miejsca do zagospodarowania, a przy okazji jesteś zwolennikiem minimalizmu i prostoty, postaw na wyspę posiadającą sam blat. Możesz też rozplanować kuchnię tak, że główne centrum dowodzenia znajdzie się właśnie na wyspie, montując w niej zlew i płytę grzewczą z piekarnikiem. Miejsce pod blatem możesz zagospodarować w dowolny sposób, zyskując dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wyspa może też pełnić funkcję stołu, wtedy powinna być jednak odpowiednio duża. A może chciałbyś, by była swego rodzaju ozdobą kuchni i stanowiła miejsce do ekspozycji np. eleganckiego zestawu porcelany? Wybierz wyspę z otwartymi półkami lub przeszklonymi szafkami, dzięki którym zyskasz większe możliwości.

Klasyczna wyspa z funkcją gotowania tak samo dobrze odnajdzie się praktycznie w każdym stylu. Pasować będzie zarówno do kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Urozmaici industrialną aranżację, doda charakteru kuchni urządzonej w stylu eklektycznym i będzie dopełnieniem aranżacji skandynawskiej.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak ma wyglądać wyspa w kuchni, dostępne w sieci inspiracje powinny Ci pomóc obrać kierunek, w którym warto podążać.

Dowiedz się więcej: Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Mała wyspa w kuchni – jak ją zaaranżować?

Mały metraż wcale nie musi być przeszkodą nie do przeskoczenia przy aranżacji kuchni. Nadal można zrealizować marzenie o wyspie, trzeba tylko dostosować jej wymiary do możliwości, jakie oferuje nam to pomieszczenie. W praktyce znaczy to tyle, że funkcjonalność wyspy może być nieco ograniczona.

Mała wyspa w kuchni będzie służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza tylko wtedy, gdy jej wymiary wyniosą 0,8 m x 0,8 m. Trudno na tak niewielkim blacie umieścić jeszcze piec kuchenny czy zlewozmywak, więc dodatkową szafkę będzie można wykorzystać wyłącznie do krojenia czy przygotowywania potraw.

Nie oznacza to wcale, że zainstalowanie jeszcze mniejszej wyspy w kuchni nie ma racji bytu. Można się na takową skusić, jednak będzie ona raczej pełnić funkcje ozdobne aniżeli służyć na co dzień. Mini wyspa w kuchni świetnie sprawdzi się np. jako barek kuchenny albo dostawka do stołu.

Pomysły na wyspę w kuchni

Ciekawym rozwiązaniem jest wyspa w kuchni jako stół, gdyż wtedy nie trzeba aranżować dodatkowo jadalni. Sprawdza się to w przypadku mieszkań o małym metrażu, gdzie każdy wolny metr jest na wagę złota.

Ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać wyspie rolę stołu pomimo znajdującej się nieopodal jadalni. Wtedy przy takiej wyspie można napić się szybkiej kawy czy zjeść śniadanie w przysłowiowym biegu. Wyspa w kuchni ze stołem to dobry wybór w przypadku kuchni otwartych na salon, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Nadaje ona wnętrzu ciepła i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne.

Ostatnio dużą popularnością cieszy się wyspa w kuchni z barkiem. To nic innego jak wyspa, do której z zewnętrznej strony dostawiony został barek lub po prostu na nieco wyższym albo niższym poziomie pojawił się dodatkowy blat. Pozwala to wyraźnie rozgraniczyć przestrzeń kuchenną i jadalnianą, a przy okazji tworzy się miejsce, gdzie można wsunąć krzesła, tak aby nie stały na środku i nie przeszkadzały.

Nie jesteś przekonany do żadnej z propozycji? Przejrzyj internet w poszukiwaniu inspiracji. Gotowe projekty kuchni z wyspą natchną Cię do tego, jak powinien wyglądać Twój własny, a od tego już prosta droga do realizacji.

Wyspa w białej kuchni

Ruchoma wyspa w kuchni – czym się charakteryzuje?

Marzy Ci się wyspa w kuchni, ale obawiasz się, że będzie Ci przeszkadzać w codziennym życiu, zagraci kuchnię i trudno się będzie po niej poruszać? Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyspa na kółkach, którą w każdej chwili będzie można przesunąć, zyskując wolny środek lub dosunąć do przestrzeni kuchennej i otrzymać dodatkową przestrzeń roboczą.

Podczas aranżacji kuchni trzeba jedynie wziąć pod uwagę miejsce, gdzie docelowo będzie stać taka wyspa. Ruchoma wyspa w kuchni pełniąca funkcję barku to strzał w dziesiątkę np. podczas przyjęć i domówek.

Z łatwością będzie można przetransportować ją do salonu czy innego pomieszczenia, gdzie odbywa się impreza i wykorzystać jako miejsce do serwowania drinków czy przystawek. Warto zaznaczyć, że mobilna wyspa w kuchni ze względu na małe gabaryty zwykle jest dużo tańsza niż tradycyjna wyspa kuchenna.

To może Cię zainteresować: Salon z jadalnią - jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?

Wyspa w kuchni – dekoracje i dodatkowe elementy

Wyspa to nie tylko praktyczny element kuchni, ale też atrakcyjna dekoracja, która zwykle po przekroczeniu progu pomieszczenia jako pierwsza rzuca się w oczy. Dlatego należy zadbać o to, by robiła dobre wrażenie. Jak prosto i bez dużego nakładu środków osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny?

Designerski okap nad wyspą w kuchni to świetna dekoracja, na którą można sobie pozwolić, gdy w wyspie zamontowany jest płyta do gotowania. Jeśli zdecydujesz się pozostawić zupełnie gładki blat lub zamontować w nim jedynie zlew, tuż nad nim możesz zawiesić lampę, która nie tylko doświetli przestrzeń roboczą, ale przy okazji stanie się interesującą ozdobą.

Ostatnio modna stała się wyspa w kuchni z cegły, gdyż surowiec ten to prosty sposób na ożywienie nudnej aranżacji i nadaniu wnętrzu charakteru. Najczęściej pojawia się ona we wnętrzach loftowych lub urządzonych w stylu industrialnym. Tworząc wyspę z cegły, trzeba się jednak liczyć z utratą miejsca do przechowywania.

Najwięcej uwagi wymaga wyspa w kuchni z salonem, która ze względu na swoje położenie zazwyczaj stanowi połączenie obu tych pomieszczeń. W takim przypadku powinna w jakimś stopniu nawiązywać do aranżacji salonu, by całość wyglądała dobrze i była ze sobą spójna. Sporo możliwości daje wyspa w kuchni z miejscem do siedzenia, a to dlatego, że wystarczy dobrać do niej nowoczesne i modne krzesła, by uzyskać ciekawy efekt.

Wyspa w kuchni – oświetlenie. Jakie wybrać?

Oświetlenie nad wyspą w kuchni jest bardzo ważne w szczególności, gdy na co dzień będziesz wykorzystywać to miejsce także do innych czynności, nie tylko przygotowywania posiłków. Dostosuj je więc do indywidualnych potrzeb, tak aby było nie tylko efektowne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Weź pod uwagę wymiary blatu, bo to od nich zależy, czy wystarczająca będzie jedna lampa nad wyspą w kuchni, czy lepiej będzie zamontować dwie, a może nawet trzy lampy. Polecamy Twojej uwadze długie lampy wiszące i kinkiety na długim ramieniu.

Sprawdź: Oświetlenie kuchni - jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

Wyspa w kuchni – jak zrobić samodzielnie?

Jesteś typem majsterkowicza i zamierzasz samemu zrobić wyspę kuchenną? Na początek wybierz materiał, z którego ją zbudujesz. Tak naprawdę masz trzy możliwości. Pierwsza to kupić gotowe elementy, specjalnie w tym celu zaprojektowane i zgodnie z instrukcją złożyć wyspę.

Zamiast tego możesz stworzyć konstrukcję szkieletową i obudować ją płytami gipsowo-kartonowymi lub litym drewnem, a całość wykończyć dowolnym materiałem. Trzecia i ostatnia opcja to wymurowanie wyspy z cegieł, następnie otynkowanie jej i obłożenie płytkami.

Gdy wyspa będzie już gotowa, pozostanie tylko kwestia blatu. Do najpopularniejszych materiałów należą kompozyty kwarcowe, kamień naturalny i tworzywa sztuczne. Chętnie co wymienione surowce jest również wybierana ceramika, stal szlachetna i drewno.

Wyspa w ciemnej kuchni

Czy wyspa w kuchni to dobry pomysł?

Kuchnia z wyspą to przede wszystkim rozwiązanie praktyczne, na które może sobie pozwolić każdy, kto dysponuje wolną przestrzenią do zagospodarowania. Na co dzień sprawdza się wręcz znakomicie, ponieważ łączy w sobie wiele różnych funkcji.

W końcu nikt nie powiedział, że wyspę można wykorzystywać jedynie do przygotowywania posiłków czy ich konsumowania, równie dobrze przecież można przy niej np. pracować. Aby mieć całkowitą pewność, że nowoczesna kuchnia z wyspą sprawdzi się w Twoim przypadku, poproś o pomoc w jej zaaranżowaniu profesjonalistę.

Wizualizacja przygotowana przez projektanta wnętrz utwierdzi Cię w przekonaniu, że wyspa w kuchni to rzeczywiście dobry pomysł albo całkowicie odwiedzie od tego pomysłu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

REKLAMA
Zamknij