Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Boniowanie – na czym polega i ile kosztuje boniowanie na elewacji?

Jak wykonać boniowanie?

Boniowanie to wykorzystywany od starożytności sposób przyozdabiania elewacji budynków. Współczesna architektura coraz częściej ucieka się do praktyk stosowanych w przeszłości. Dobrym tego przykładem jest właśnie obserwowany wzrost popularności boniowania. Dzięki tej metodzie można prosto i efektownie uatrakcyjnić wygląd domu. Na czym polega boniowanie i ile kosztuje? Odpowiadamy!

Elewacja budynku ze względu na swoje rozmiary daje inwestorom szerokie pole do popisu. Projektanci prześcigają się w swoich wizjach, proponując realizację coraz bardziej wymyślnych wyobrażeń na temat wykończenia domu. Szlachetne tynki cienkowarstwowe i farby elewacyjne to już przeżytek. Z kolei klasyczna, gładka lub fakturowana elewacja uznawana jest za nudną.

Projekt domu w mniemaniu wielu architektów jest udany nie tylko wtedy, gdy spełnia oczekiwania inwestora, ale przy okazji jest jedyny i niepowtarzalny, a dodatkowo wyróżnia się na tle okolicznych budynków. Dlatego coraz częściej zastosowanie na elewacji znajdują detale dekoracyjne takie jak bonie.

Boniowanie – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest boniowanie, zarówno jako proces stosowany przed wiekami, jak i dziś. Kiedyś boniowanie polegało na ozdobnej obróbce krawędzi kamiennych elementów. Dzisiaj bonie wykonuje, nacinając bądź tworząc imitacje żłobień na zewnętrznych ścianach budynków.

Dzięki zastosowaniu linii ograniczających, które dodatkowo dzielą płaszczyznę, ten sposób ozdabiania elewacji uwydatnia styl. Boniowanie nie musi zostać wykonane na całości elewacji, w ten sposób może zostać udekorowany jedynie fragment domu. W praktyce częściej spotyka się bonie wyłącznie na znajdujących się na fasadzie cokołach, filarach czy narożnikach, a także w okolicach okien i drzwi, niż na wszystkich czterech ścianach.

Boniowanie – kiedy jest stosowane? Najczęściej w projektach domów w stylu nowoczesnym, dworskim, i mieszczańskim. Metoda jest uniwersalna – można ją wykorzystać do udekorowania każdego rodzaju tynku. Największą popularnością cieszy się imitowanie na elewacji kamiennych bloków.

Boniowanie – kiedy należy je wykonać?

Ten sposób wykańczania elewacji domu przypadnie do gustu przede wszystkim tym, którym gładka, prosta elewacja w jednolitym kolorze wydaje się nudna. Zatem powinno się na niego zdecydować, chcąc nieco urozmaicić wygląd domu. Boniowanie daje możliwość zastosowania podziałów architektonicznych czy wprowadzenia drobnych detali.

Właściciele nowoczesnych budynków nie muszą obawiać się, że bonie nie będą pasować do stylu. Wręcz przeciwnie – idealnie komponują się z elementami nowoczesnej architektury wykonanymi z kamienia, szkła czy stali. Za sprawą boniowania można uzyskać interesujące, ale nienachalne rzeźbienie ścian, które urozmaici wygląd budynku i nada mu wyjątkowości.

Sprawdź także: Układanie kamienia elewacyjnego na styropianie - na co uważać?

Boniowanie na elewacji – dlaczego warto je wykonać?

Boniowanie daje mnóstwo możliwości. Przy pomocy boni elewację można przyozdobić tak naprawdę na nieskończoną ilość sposobów, za każdym razem uzyskując zupełnie inny efekt. Aby podkreślić dostojny charakter budynku, można zastosować bonie narożne, z kolei ciekawym urozmaiceniem elewacji domu o nieoczywistej bryle będą listwy do boniowania.

W wielu przypadkach na pierwszy rzut boniowanie elewacji do złudzenia przypomina kamień nawet wtedy, gdy bonie nie są wykonane nawet z gipsu, lecz ze styropianu. Taki efekt otwiera kolejny wachlarz możliwości. Ale to jeszcze nie wszystko.

Boniowanie na elewacji może przybrać tak naprawdę dowolny kolor. Dzięki temu można z łatwością dopasować wygląd sztukaterii elewacyjnej do estetyki całego domu.

ofe-5847238-70017 w-70017

Rodzaje boni elewacyjnych – jakie są?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na boniowanie elewacji jest wycinanie szczelin z użyciem wycinarki. Do tego rodzaju obróbki dobrze sprawdza się styropian, który pod wpływem wysokiej temperatury topi się, tworząc szczelinę. Materiał ten nadaje się również do frezowania. W praktyce boniowanie elewacji z wykorzystaniem styropianu opiera się na wytyczeniu przebiegu linii i wycięciu boni.

Mając ocieplenie z użyciem wełny mineralnej, zamiast wycinania rowków lepiej wykorzystać bonie naklejane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten typ boniowania zastosować również na elewacji pokrytej styropianem. Jeśli chodzi o samo wykonanie, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku powierzchnię pokrywa się dwiema warstwami materiału izolacyjnego – pierwszą podstawową, a drugą wykorzystuje się do ukształtowania szczelin. Rowki należy wykończyć identycznie jak przy boniach wycinanych.

Jakie są jeszcze rodzaje boniowania? Dostępne są bonie w postaci odpowiednich listew do boniowania elewacji (profili), które można zamontować w dwojaki sposób – bezpośrednio na mur albo na wcześniej położoną warstwę ocieplenia. Wykonane z twardej odmiany styropianu profile mają regularny kształt. Z zewnątrz pokryte są żywicą, dzięki czemu cechują się dużą wytrzymałością i dobrą trwałością. Do ich zamocowania można wykorzystać klej. Po zamontowaniu dla lepszego efektu listwy można pokryć farbą.

Dowiedz się: Dlaczego warto montować płyty elewacyjne z betonu?

Jakie są typy boniowania?

Wyróżnia się następujące typy boniowania w zależności od parametrów takich jak:

  • układ rowków – płytowe, pasowe,
  • ukształtowanie płyt – płaskie, wypukłe, zwierciadlane, diamentowe,
  • faktura powierzchni – dzikie, groszkowane, szlifowane, polerowane.

Powszechnie stosowany jest jeszcze drugi podział ze względu na rodzaje boniowania w dzisiejszym budownictwie. Do najpopularniejszych należy układanie:

  • przyległe boni różnych rozmiarów na przemian,
  • przyległe boni tej samej długości,
  • boni w stałych odstępach,
  • boni w centralnym miejscu elewacji.

Ile kosztuje boniowanie elewacji?

Zapewne ciekawi Cię, jakie koszty trzeba mniej więcej ponieść, decydując się na boniowanie. Cena za tę usługę nie jest stała, podobnie jak i ceny sztukaterii oraz akcesoriów przeznaczonych do boniowania elewacji są różne.

Boniowanie – jaka jest cena robocizny? Każda firma budowlana i każdy fachowiec samodzielnie ustala cennik, dlatego przed zleceniem usługi dobrze jest się z nim zapoznać.

Średnia cena boniowania wynosi 30 zł/m2. Są regiony, gdzie jest ona niższa, ale też w niektórych województwach trzeba zapłacić więcej. Z kolei ceny boni zależą od wielu różnych czynników, w tym m.in. materiału czy wielkości, zatem jeden dekoracyjny element może kosztować 10 zł, ale równie dobrze też 50 zł, czy nawet więcej.

Przy założeniu, że przy pomocy metody boniowania przyozdobić trzeba kilkadziesiąt czy kilkaset metrów bieżących elewacji, kwota całej inwestycji robi się dość pokaźna. Chcąc nieco zaoszczędzić, możesz to zrobić samemu.

Jak wykonać boniowanie na elewacji?

Zanim dowiesz się, jak zrobić boniowanie, w pierwszej kolejności zdecyduj, z jakiego rodzaju materiału chcesz je wykonać. Do niedawna najczęściej wykorzystywaną metodą były tynki boniowane, ale ostatnio modne stało się boniowanie nowoczesne w styropianie.

Nie tylko materiał ma w tym przypadku znaczenie. Równie ważny jest także sam sposób wykonania. Dlatego, zanim zabierzesz się do pracy, ustal jeszcze, czy bardziej podoba Ci się boniowanie pionowe na elewacji, czy może boniowanie poziome. A może chcesz wykonać zarówno jedno, jak i drugie? Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do Ciebie.

Boniowanie w styropianie

Zdecydowałeś się na boniowanie styropianu? Zanim zaczniesz wycinać bonie w styropianie, zmierz ścianę. Następnie przeprowadź cięcie. Wykorzystaj do tego metalowe łaty, wzdłuż których przesuwaj narzędzia. Aby zabezpieczyć krawędzie zagłębienia, w wyciętym w izolacji rowku, przy pomocy zaprawy klejowej zamocuj profil z PCW ze skrzydełkami odgrywającymi rolę siatki zbrojącej. Zapewni to nie tylko trwałość, ale i estetyczne wykończenie.

Powierzchnię między boniami wzmocnij siatką zbrojącą. W tym celu zatop ją w zaprawie klejowej. Zwróć uwagę, aby siatka zachodziła na skrzydełka profilu do boniowania.

Kolejnym krokiem jest gruntowanie i nałożenie tynku cienkowarstwowego. Nie zapomnij o osłonięciu boni taśmą malarską, by tynk nie dostał się w zagłębienia boni. Jeśli chcesz sobie nieco ułatwić zadanie, kup profile z gotowymi zabezpieczeniami lub z wypełnieniami. Na koniec zamocowane profile możesz jeszcze pomalować.

Sprawdź także: Jak pozbyć się zabrudzeń na elewacji?

Boniowanie w tynku

Zamiast elementów dekoracyjnych ze styropianu wolisz boniowanie tynku? Masz dwie opcje do wyboru. Możesz zdecydować się na tradycyjny grubowarstwowy tynk, jednak obecnie coraz rzadziej się go stosuje. Dużą popularnością za to cieszy się bezspoinowy system ociepleń, w którym wykorzystuje się tynki cienkowarstwowe. Tynk ten nadaje się do wykonania boni.

Jak wykonać boniowanie w tynku? Najpierw zamontuj ocieplenie wraz z siatką i klejem, następnie naklej na ścianę taśmę malarską. Potem nałóż taśmę i zanim tynk zaschnie, zerwij taśmę. W warstwie tynku zrobią się płytkie bruzdy. Teraz, jeśli stosowałeś niebarwiony tynk, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko pomalować bonie i elewację.

Przeczytaj również: Tynki strukturalne - jak samodzielnie położyć tynk strukturalny na ścianę?

Boniowanie – wady i zalety

W zależności od rodzaju surowca, z jakiego wykonane są dekoracyjne elementy, boniowanie może mieć więcej zalet lub wad.

Najwięcej tych pierwszych można wskazać w przypadku sztukaterii styropianowej. Osiąga ona dużą przewagę nad konkurencją ze względu na łatwość montażu – do jej zamocowania wystarczy jedynie klej. Profile ze styropianu są lekkie i twarde, przez co bardzo wytrzymałe.

Sztukateria gipsowa za to cieszy się niezbyt dobrą opinią ze względu na mnogość wad. Nie dość, że jest znacznie droższa od styropianowej, to jeszcze cięższa, przez co do jej montażu sam klej nie wystarczy. Ponadto uszkodzonego gipsu nie można odbudować, a bonie styropianowe da się wymienić.

Podsumowując, boniowanie ma sporo zalet, ale też ich wad. Przewaga jednych nad drugimi, zależy w dużej mierze od tego, z czego wykonane są sztukaterie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
15.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnemu zależy na komforcie cieplnym. Aby...

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
12.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Kolory elewacji na 2023 rok
14.04.2023 r. Jan Susmaga

Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2024 roku

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Zarówno w przypadku...

Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
15.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnemu zależy na komforcie cieplnym. Aby...

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
12.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Kolory elewacji na 2023 rok
14.04.2023 r. Jan Susmaga

Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2024 roku

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Zarówno w przypadku...

REKLAMA
Zamknij