Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak urządzić balkon – jak pomysłowo zaaranżować domowy balkon?

Zastanawiasz się, jak urządzić balkon, by był funkcjonalny, piękny i komfortowy? Aranżacja balkonu wymaga przemyślenia wielu kwestii, przede wszystkim tego, jak chcemy z niego korzystać. Od tego będzie zależał wybór odpowiednich mebli i dekoracji. Poznaj najciekawsze pomysły na urządzenie balkonu oraz praktyczne wskazówki, jak go zagospodarować w zależności od jego wielkości.

Jak urządzić balkon - jak pomysłowo zaaranżować domowy balkon? - zdjęcie 1

O funkcjonalnej aranżacji balkonu muszą pomyśleć przede wszystkim mieszkańcy bloków i miejskich kamienic, dla których jest on namiastką ogrodu. Dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wybrali projekt domu piętrowego, balkony są także ważne, ponieważ pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale także estetyczne jako integralne elementy bryły budynku.

Aranżacja balkonu - o czym warto pamiętać?

W naszym klimacie balkon wykorzystywany jest głównie od wiosny do jesieni i może pełnić przeróżne funkcje – niektórzy traktują go jako przydomowy ogródek do uprawy warzyw i ziół, inni tworzą na nim strefę relaksu lub miejsce do spotkań towarzyskich pod chmurką, jeszcze inni skupiają się na estetyce – np. by balkon w domu jednorodzinnym był piękną dekoracją budynku, a więc zachwycał efektownymi kwiatami, dekoracjami i oświetleniem.

Aranżacja balkonu zależy więc przede wszystkim od tego, jaką funkcję ma spełniać to miejsce dla domowników. Z reguły jednak większość z nas chce latem móc na nim wypoczywać i dlatego nasze porady skupią się na urządzeniu go właśnie pod tym względem. Do jego aranżacji przydadzą się m.in.:

  • meble balkonowe,
  • donice i stojaki na rośliny,
  • oświetlenie,
  • parasol, markiza lub inne osłony przed słońcem,
  • dekoracje i dodatki np. kwietniki, pergole, figurki, skrzynie, świeczniki.

Aranżacja balkonu - jaki styl wybrać?

Zanim zaczniesz wybierać wyposażenie balkonu, zastanów się, jak ma wyglądać wystrój tego miejsca. Jeśli lubisz prostotę, postaw na funkcjonalny minimalizm, którego wyrazem będą podstawowe meble o niewyszukanej formie i kilka dekoracji. Być może jednak planujesz spędzać letnie wieczory na balkonie z ulubioną książką, wówczas warto zadbać o to, by miejsce to było bardziej przytulne.

Dobrym rozwiązaniem może być więc aranżacja balkonu w stylu boho z kolorowymi poduchami i siedziskami, lampionami i fantazyjnymi dekoracjami z naturalnych materiałów. Posiadając duży balkon, możesz pomyśleć o wykorzystaniu go do spotkań towarzyskich.

Być może zatem warto go urządzić w stylu śródziemnomorskim np. włoskim lub hiszpańskim, gdzie najważniejszym elementem będzie duży stół z wygodnymi krzesłami, a także efektowne rośliny w dużych glinianych donicach np. drzewka oliwne, oleandry, cytrusy, czy trawy ozdobne. W takiej aranżacji ważną rolę odgrywa oświetlenie np. wiszące lampiony i świecie oraz stylowe pergole i markizy.

Jeśli balkon ma być natomiast namiastką ogrodu, możesz go urządzić w stylu wiejskim. Meble z surowego drewna lub wikliny możesz ozdobić kolorowymi narzutami i poduszkami w rustykalne wzory, a pozostałą przestrzeń zagospodarować za pomocą kwitnących kwiatów i warzyw w dużych drewnianych donicach. Twój balkon może mieć też styl prowansalski – wówczas wybierz białe meble i pomaluj ściany oraz balustrady na biało, a także zadbaj o piękne kwitnące kwiaty w stylowych doniczkach.

Dowiedz się więcej: Loggia a balkon – czym się różnią?

Aranżacja balkonu - jakie meble wybrać?

Podstawą aranżacji balkonu meble balkonowe. Ich wybór w sklepach jest ogromny. Najpraktyczniejsze są gotowe zestawy mebli składające się np. z małego stolika z krzesłami lub w wersji na bogato - z narożnika lub kanapy z fotelami oraz stolika kawowego.

Takie meble na balkon wykonane są najczęściej z technorattanu, który jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne niż naturalny rattan lub nasza rodzima wiklina. Dostępne są również meble drewniane, metalowe oraz z różnych tworzyw sztucznych (niektóre stylistyką przypominają te drewniane). Prawdziwym hitem ostatnich lat są także wiszące fotele typu kokon, kanapy-huśtawki, czy hamaki.

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? 

Jak urządzić balkon? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jak urządzić balkon, jakie kupić meble i dekoracje, od czego zacząć aranżację przestrzeni? Oto krótki poradnik, jak to zrobić krok po kroku, aby uzyskać jak najlepszy efekt:

  1. Wymierz balkon i narysuj na kartce papieru jego plan. 
  2. Sprawdź, od której strony świata znajduje się balkon – w zależności od stopnia nasłonecznienia trzeba wybrać odpowiednie rośliny, być może także będzie konieczny montaż markizy lub parasola.
  3. Zastanów się, jak chcesz spędzać czas na balkonie i pod tym kątem wypisz przedmioty, jakie chcesz na nim umieścić np. jaki rodzaj mebli ma się na nim znaleźć, jakie rośliny, dekoracje itp.
  4. Na sporządzonym planie naszkicuj rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Sprawdź miarką, czy wszystkie zmieszczą się na balkonie – być może np. trzeba będzie zrezygnować z wygodnego narożnika na rzecz małych foteli. 
  5. Przejrzyj oferty sklepów i sporządź listę zakupów. Najpierw kup meble, potem zajmij się roślinami, a na końcu dekoracjami i oświetleniem. 

Najmniejszy problem stanowi urządzenie dużego balkonu, ponieważ nie trzeba się tutaj nadmiernie martwić o znalezienie miejsca na wymarzone meble i dodatkowych elementów takich jak pergole, stelaże, hamaki, czy skrzynie do przechowywania.

Jak urządzić mały balkon? Najważniejsze zasady

Większym wyzwaniem jest urządzanie małego balkonu, czyli takiego, jaki spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jak urządzić mały balkon, by był funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu? Z pewnością nie można go zastawić zbyt dużą ilością rzeczy.

Jeśli chcesz od czasu do czasu posiedzieć na balkonie przy filiżance kawy, wybierz podstawowy zestaw mebli składający się z małego stolika i krzeseł – najlepiej składanych, które będzie można po użyciu złożyć i postawić pod ścianą. Zrezygnuj z dużych donic ustawionych na podłodze – rośliny najlepiej zawiesić na balustradzie balkonowej. Opcjonalnie możesz zdecydować się na wąskie skrzynki lub pojedyncze donice ustawione w narożnikach balkonu.

Jeszcze trudniejsze może okazać się urządzanie wąskiego balkonu. Podstawowe zasady, jak urządzić wąski balkon, są podobne jak w przypadku małych przestrzeni. W tym przypadku jednak problematyczne będzie ustawienie mebli. W praktyce na wąskim balkonie trudno zmieścić nawet najmniejszy stolik, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przymocowanie do balustrady lub ściany rozkładanego blatu.

Aranżacja wąskiego balkonu wymaga także zastosowania sprytnych rozwiązań, jeśli chodzi o rośliny. Warto pomyśleć np. o ogrodzie wertykalnym lub pionowych regałach- stelażach na doniczki, które można ustawić przy jednej ze ścian. Taka konstrukcja nie będzie przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po balkonie, a umożliwi uprawę wielu różnych kwiatów, ziół i warzyw.

Sprawdź: Budowa balkonu – od czego zacząć i ile kosztuje budowa balkonu w domu?

Pomysł na balkon - jak urządzić go tanim kosztem?

Meble balkonowe, podobnie jak gotowe dekoracje, są dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czy zatem da się tanio urządzić balkon? Jak najbardziej! Pomysł na balkon nie musi wiązać się z dużymi kosztami.

Alternatywą dla gotowych mebli mogą być te wykonane samodzielnie – bardzo modne są choćby meble z palet ogrodowe i balkonowe, z których można samodzielnie zrobić wygodne ławy do siedzenia i praktyczny stolik.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić balkon tanim kosztem, umiejętnie dobierz także rośliny balkonowe. Zamiast kupować drogie śródziemnomorskie drzewka i krzewy, postaw na niedrogie, a równie efektowne surfinie i pelargonie (najlepiej wyglądają przy balustradzie), lawendę w doniczkach, czy też powojnik, który swoimi kwiatami ozdobi ścianę balkonową lub pergolę. Tanim rozwiązaniem będą także warzywa np. pomidorki koktajlowe czy papryczki, które na balkonie będą pięknie wyglądać, gdy wydadzą owoce.

Pomysł na balkon - jakie dodatki wybrać?

Ozdobą balkonu są przede wszystkim rośliny, ale warto pomyśleć także o innych dekoracjach. Pomysł na mały balkon? Niewielką przestrzeń możesz ozdobić np. wiszącymi girlandami z lampkami LED lub lampionami. Pomyśl o ozdobnych doniczkach, a także o estetyce samych mebli – na małym balkonie ładnie prezentują się ażurowe krzesła w stylu francuskim lub białe z drewna z kolorowymi siedziskami przywodzące na myśl balkony prowansalskie.

A jaki może być pomysł na duży balkon? Większa przestrzeń daje więcej możliwości aranżacyjnych. Świetną ozdobą będą stylowe lampy solarne przypodłogowe, lampiony i świeczniki. Warto także pomyśleć o efektownych kwietnikach, skrzyniach do przechowywania, dużych donicach o różnych kształtach np. z gliny, drewna lub wikliny, czy figurkach w kształcie zwierząt. Wygodne meble balkonowe warto także ozdobić dekoracyjnymi poduszkami i narzutami.

To może Cię zainteresować: Balkon francuski - co to jest i jak wygląda balkon francuski?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

REKLAMA
Zamknij