Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Hydroizolacja tarasu. Czym ją wykonać i ile będzie kosztować?

Hydroizolacja tarasu

Remont elewacji? Budowa tarasu przydomowego? To jedne z sytuacji, w których możesz rozważyć hydroizolację tarasu, dzięki której będziesz mógł w przyszłości uniknąć poniesienia wysokich kosztów napraw. Ile będzie kosztowała taka hydroizolacja tarasu? Cenniki firm remontowych uwzględniają różne kryteria.

Budując lub remontując zewnętrzne elementy domu, w tym taras, możesz rozważyć wykonanie hydroizolacji tarasu. To czynność, która potencjalnie znacznie wydłuży jego żywotność, dlatego warto ją rozważyć. W naszym tekście znajdziesz informacje, jak się taką hydroizolację wykonuje, a przygotowany przez nas cennik takich prac pozwoli Ci się rozeznać w kosztach całego przedsięwzięcia.

Dlaczego warto wykonać hydroizolację tarasu betonowego. Czy inne typy tarasów również mogą wymagać Twojej uwagi w zakresie izolacji przed szkodliwym wpływem wody i wilgoci? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak wykonuje się hydroizolację tarasu?

Taras jest elementem domu wysuniętym na zewnątrz. Może być zlokalizowany tuż nad gruntem lub zorganizowany na wyższej kondygnacji, np. nad salonem czy garażem. Może być to nawet taras na dachu. W każdym przypadku będzie on narażony na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, w tym wody, które negatywnie oddziałują one na stan nawierzchni. 

Hydroizolacja tarasu na gruncie, jak również na każdej innej nawierzchni, zabezpiecza go i chroni przed możliwym i nieodwracalnym uszkodzeniem jego poszczególnych warstw. W większych szczegółach przeczytasz o tym w poniższych akapitach.

Hydroizolacja tarasu pod płytki

Taras betonowy z powodzeniem może być wykończony z użyciem płytek ceramicznych. Także wówczas konieczne jest zabezpieczenie go przed wodą, by w miarę upływu czasu płytki nie popękały. Jak zrobić hydroizolację tarasu pod płytki?

W roli hydroizolacji podpłytkowej tarasu doskonale sprawdzi się folia w płynie i zaprawy uszczelniające. Oba materiały mogą zapewnić całkowitą wodoodporność. Dlatego nadają się do wykonania hydroizolacji tarasu na płytki.

Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa? Czym się ją najczęściej wykonuje?

Hydroizolacja tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem

Specyficznym przypadkiem wykonywania hydroizolacji jest jej montaż na tarasie zlokalizowanym nad pomieszczeniem – garażem, salonem, pokojem dziennym. Taras pełni wtedy rolę stropu, a przynajmniej się z nim w pewien sposób łączy. W szczególności trzeba zwrócić uwagę, jak wykonać hydroizolację tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem. W pierwszej kolejności w takim przypadku należy właściwie przygotować podłoże. 

Powinieneś najpierw wyrównać nawierzchnię tarasu, do czego możesz wykorzystać masę naprawczą. Następnie zagruntuj powierzchnię i zamontuj szablony montażowe, które nadają się do wypełnienia masą naprawczą i do obrysu miejsc, w których w kolejnym kroku zamontujesz profile i narożniki – pamiętaj, aby najpierw je przymierzyć i dociąć, by wszystkie elementy blacharskie do hydroizolacji były poprawnie zamontowane.

W miejscach montażu narożników i profili powinieneś nałożyć masę uszczelniającą. Zanim wyschnie, zamontuj elementy blacharskie i solidnie je przykręć wkrętami. Poziom nawierzchni musisz kontrolować na bieżąco. Profile połączone łącznikami będą miały szczeliny, które wypełnisz masą uszczelniającą. Na wszystkie elementy blacharskie trzeba nałożyć właściwą hydroizolację i pokryć je taśmą uszczelniającą.

Po wtopieniu się hydroizolacji w taśmę możesz rozprowadzić masę na całej powierzchni tarasu. Wcześniej zwilż trochę podłoże, a masę nanoś i wyrównuj pacą. Po wyschnięciu masy rozpocznij nakładanie drugiej warstwy hydroizolacji. Wykańczanie tarasu możesz kontynuować dopiero po dobie od wykonania prac.

Hydroizolacja tarasu pod deski

Drewniany taras ma w sobie wiele uroku, choć drewno na taras musi być solidnie zabezpieczone i wysokiej jakości, tak by służyło przez długi czas. Deskom będą szkodziły wilgoć i woda, a jeżeli ich odpowiednio przed nimi nie zabezpieczymy, może dojść do ich degradacji, czego z pewnością wolałbyś uniknąć. Konieczne jest więc wcześniejsze zapewnienie odpowiedniej hydroizolacji na tarasie betonowym, który docelowo ma być pokryty drewnem.

Jak wykonać hydroizolację tarasu pod deski tarasowe? W tym celu można wykorzystać gotową masę na bazie polimerów. Zabezpieczają one podłoże, które staje się odporne na działanie wody oraz innych potencjalnie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Prawidłowa hydroizolacja tarasu pod deski powinna obejmować przygotowanie podłoża – jego oczyszczenie, usunięcie tłustych plam czy starych powłok. Następnie wypełnia się ewentualne ubytki w betonie i wykonuje spadek o wielkości od 1,5 do 2%. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie połączenia posadzki z elewacją, przejść dylatacyjnych oraz styku z profilem okapowym z użyciem taśmy uszczelniającej, którą należy wtopić w pierwszą warstwę wykonywanej hydroizolacji.

Podłoże przygotowane do wykonania hydroizolacji trzeba zwilżyć i wykonać szpachlowanie drapane, zwiększające przyczepność tej hydroizolacji. Realizuje się ją w dwóch warstwach, by powstała izolacja o grubości przynajmniej 2 mm.

W jaki sposób można zabudować taras?

hydroizolacja tarasu folią

Czym najlepiej wykonać hydroizolację tarasu?

Metodami i zaleceniami w poszczególnych przypadkach zajęliśmy się wyżej - pora przyjrzeć się materiałom, które są najczęściej wykorzystywane. Powinieneś dobrać je do rodzaju podłoża i typu tarasu, jaki masz przy domu lub jaki zamierzasz przy nim wykonać.

Wyróżnia się cztery główne materiały służące do wykonania solidnej i trwałej izolacji przed wodą i wilgocią.

  • Hydroizolacja tarasu papą podkładową – wykonana z osnowy z włókna szklanego lub poliestru oraz powłoki bitumicznej i układana zawsze w dwóch warstwach, pomiędzy którymi znajdują się folia polietylenowa lub podsypka z piasku. Pierwsza warstwa kładziona jest na wyrównanej uprzednio powierzchni i przyklejana lepikiem. Powinno się zachować przy tym minimum 10-centymetrowy zapas.
  • Hydroizolacja tarasu folią – wykorzystywana jest do tego celu folia izolacyjna z polietylenu, płaska lub wytłaczana. Jeśli jest stosowana do tego celu folia płaska, należy ją układać w dwóch warstwach, spodnią przyklejając do podłoża. Folię z wytłoczeniem łączy się na zakład i uszczelnia z wykorzystaniem taśmy samoprzylepnej.
  • Hydroizolacja folią z włókniną polipropylenową – to nieco ulepszona wersja folii płaskiej czy wytłaczanej. Istnieje możliwość jej układania włókniną do spodu z użyciem warstwy zaprawy klejowej. Układając natomiast folię włókniną do góry, na folii płaskiej lub papie, uzyskasz drenaż, który będzie natychmiastowo odprowadzał wodę opadową ze spoin pomiędzy płytkami.
  • Hydroizolacja z masą uszczelniającą na bazie żywic polimerowych lub cementu – może mieć formę zaprawy uszczelniającej lub folii w płynie. Tworzy powłokę bez spoin.

Najnowszym sposobem wykonania hydroizolacji tarasu jest zastosowanie płynnej membrany z żywicy poliuretanowej. Żywica tworzy na powierzchni tarasu cienką, szczelną powłokę, skutecznie chroniącą przed przeciekaniem i przed działaniem wilgoci.

Jest odporna na promieniowanie słoneczne i niskie oraz wysokie temperatury. Dostępna jest w różnych kolorach i w różnych wariantach wykończenia. Można ją wykorzystać do każdego tarasu, dlatego żywica będzie uniwersalna w hydroizolacji.

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Jaka jest cena hydroizolacji tarasu?

W wersji standardowej nie musisz ponosić wysokich kosztów hydroizolacji tarasu. Cena za m2 może wynieść około 150 zł, ale będzie się ona zmieniać w zależności od stanu powierzchni i jej rodzaju. Generalnie należy przyznać, że tania hydroizolacja tarasu może być wykonana nawet za około 100 zł za m2. Są i droższe warianty jej realizacji. Cena robocizny i materiału może sięgać nawet 300 zł za 1 m2.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?
Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego
Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?
Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego

Nowości w tej kategorii

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12.09.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Jak zrobić biokominek na taras?
01.06.2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić nowoczesny biokominek na taras?

Odpowiednie zaaranżowanie tarasu pozwoli Ci na wygodne korzystanie z tej przestrzeni. Oprócz wyboru mebli, oświetlenia czy...

Taras
Taras z palet. Jak go zrobić i co uwzględnić?
30.03.2022 r. Jan Susmaga

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Co warto uwzględnić?

Taras z palet może być ciekawą alternatywą dla tych tradycyjnych, wykonanych z betonowej kostki czy kamieni. Może też stać...

Taras
Oświetlenie na taras
15.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12.09.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Jak zrobić biokominek na taras?
01.06.2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić nowoczesny biokominek na taras?

Odpowiednie zaaranżowanie tarasu pozwoli Ci na wygodne korzystanie z tej przestrzeni. Oprócz wyboru mebli, oświetlenia czy...

Taras
Taras z palet. Jak go zrobić i co uwzględnić?
30.03.2022 r. Jan Susmaga

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Co warto uwzględnić?

Taras z palet może być ciekawą alternatywą dla tych tradycyjnych, wykonanych z betonowej kostki czy kamieni. Może też stać...

Taras
Oświetlenie na taras
15.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

REKLAMA
Zamknij