Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Filtr do wody – jaki wybrać do domu i jak go zamontować?

Filtr do wody

Jakość wody z kranu może pozostawiać wiele do życzenia bez względu na to, skąd jest czerpana. Świadczą o tym, chociażby osad lub zacieki, jakie pozostają na urządzeniach sanitarnych. Taka woda z pewnością może wpłynąć negatywnie na armaturę sanitarną i instalacje w domu. Dlatego niemal na każdej instalacji wodnej powinno się zamontować filtr do wody. Jakie są rodzaje filtrów do uzdatniania wody i który wybrać? Podpowiadamy!

Są rzeczy, o których wybierając projekt domu, a potem budując go i aranżując, zwyczajnie się nie myśli. Jedną z takich kwestii jest choćby to, jaka będzie jakość wody z kranu w nowym domu. W końcu nie mamy na to większego wpływu. Mimo wszystko już wtedy warto zacząć myśleć o instalacji filtra do uzdatniania wody. Dostępne na rynku filtry do wody różnią się m.in. budową, wydajnością czy skutecznością w filtrowaniu. Który z nich warto kupić? Sprawdź, jak dobrać filtr do domu stosownie do potrzeb i wymagań eksploatacyjnych.

Filtr do wody – dlaczego warto uzdatniać wodę wodociągową?

Woda wodociągowa dostarczana już w uzdatnionej formie przez wodociągi miejskie zazwyczaj jest twarda, na co wpływ ma duża zawartość soli wapnia oraz magnezu. Nierzadko da się w niej również wyczuć chlor. Z kolei woda z własnego ujęcia, np. studni, może zawierać duże ilości żelaza, manganu, amoniaku czy substancji organicznych. Dlatego właśnie woda z przydomowego źródła, wymaga więc filtracji oraz zmiękczenia. Dopiero filtr do wody sprawi, że będzie ona zdatna do picia.

Dzięki zmiękczeniu wody przestają się tworzyć uciążliwe osady kamienne, a sprzątanie kuchni czy łazienki jest dużo łatwiejsze. Proces uzdatniania wydłuża żywotność instalacji hydraulicznych oraz grzewczych. Dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów, które twarda woda lubi przesuszać. Filtr do wody pitnej usuwa z niej zanieczyszczenia bakteryjne i mechaniczne oraz wszelkie chemikalia.

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile szkody wyrządza twarda woda. Już nie wspominając, że ta zanieczyszczona może zagrażać zdrowiu pijących ją osób. Dlatego właśnie w większości przypadków filtr do wody w domu to absolutna konieczność.

Filtr do wody na kran – jakie są zasady jego działania?

Filtr do wody można zamontować pod zlewozmywakiem, ale jeśli nie ma tam miejsca, alternatywą jest dla niego taki, który nakłada się na kran. Jest to niewielkie urządzenie, które zakłada się na wylewce baterii kuchennej (w miejscu zwykłego perlatora).

Filtr do wody na kran może być zastosowany praktycznie w każdej baterii. Umożliwia on filtrację wody od razu po odkręceniu kranu.

Użytkownik może samodzielnie wybrać, jaka woda ma polecieć z kranu: filtrowana czy niefiltrowana. Wystarczy do tego jeden ruch ręki. Warto zaznaczyć, że filtr do wody nakranowy trzeba co jakiś czas wymieniać, jest to jednak bardzo proste i szybkie.

Warto wiedzieć: Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Filtr do wody przepływowy – czym się charakteryzuje?

Przepływowe filtry do wody skutecznie uzdatniają wodę w całym domu, nie tylko tą, co leci z kranu. Nadają się do montażu w domach jednorodzinnych, jak również w mieszkaniach w bloku. Miejscem montażu jest rura doprowadzająca wodę do domu. Najlepsze efekty filtracji zapewnia jednak punktowe umieszczeni filtrów, np. koło zmywarki lub pralki.

Filtr do wody przepływowy pozwala wyeliminować z wody odpowiedzialne za jej twardość sole, azotan chloru, metale ciężkie oraz zanieczyszczenia mechaniczne takie jak piasek, tłuszcz, drobne zawiesiny i inne zanieczyszczenia, które nierzadko znajdują się w wodzie. Rodzaj usuwanych z wody zanieczyszczeń zależy od złoża zastosowanego w filtrze.

Jakie są jeszcze rodzaje filtrów do uzdatniania wody?

Pod względem miejsca montażu oprócz filtra nakranowego (kuchennego) i przepływowego (filtr do wody narurowy na cały dom), wyróżnić jeszcze można filtr do wody węglowy, który zamontować można np. w słuchawce prysznicowej.

Nie można zapomnieć też o tradycyjnym dzbanku do filtrowania wody. Jest to najprostsze urządzenie filtrujące, którego zadaniem jest oczyścić wodę z kranu, by była zdatna do picia.

Oprócz podziału ze względu na miejsce montażu stosuje się także podział z uwagi na sposób działania. Wyróżnia się m.in. zmiękczacze nazywane również wymiennikami jonowymi i filtry węglowe najczęściej połączone są z systemem filtrów sedymentacyjnych – filtrem do wody sznurkowym lub polipropylenowym.

Są jeszcze montowane na początku instalacji filtry mechaniczne (sedymentacyjne), a także filtry z odwróconą osmozą, lampy sterylizujące UV oraz odżelaziacze i odmanganiacze.

Jaki filtr wody wybrać do domu jednorodzinnego?

Pewnie zastanawiasz się teraz, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym najlepiej się sprawdzi. W końcu na rynku dostępnych jest całe mnóstwo filtrów różniących się miejscem montażu czy sposobem działania. Jednak odpowiedź na pytanie „jaki filtr do wody warto kupić?” z pewnością Cię rozczaruje, bo brzmi ona: to zależy. 

Wybierając filtr do wody do domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejszymi są źródło zaopatrzenia w wodę i rodzaj zanieczyszczeń, jakie się w niej znajdują.

Jeśli woda płynąca z kranu jest zbyt twarda, najlepiej sprawdzi się filtr zmiękczający. Z kolei chcąc pozbyć się z wody związków żelaza, trzeba zaopatrzyć się w odżelaziacz.

Filtr do wody – jaki wybrać? Najlepszy filtr do wody to taki, który jest dostosowany do potrzeb użytkowników. Jeśli zależy Ci na tym, by woda była filtrowana po odkręceniu kranu, postaw na filtr do wody pod zlew. W przypadku braku miejsca pod zlewozmywakiem, lepszym wyborem będzie filtr do wody kranowej montowany na kran. Zależy Ci na filtracji wody na cały dom? Zainwestuj w filtr przepływowy.

Sprawdź: Czym jest przyłącze wodociągowe?

Jak prawidłowo zainstalować filtr do wody na cały dom?

Nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy, że będziesz postępować według naszych wskazów, a już wkrótce z Twojego kranu poleci czysta, bezpieczna do picia woda.

Oto krótki poradnik, jak zamontować filtr do wody na cały dom krok po kroku:

 1. Wybierz odpowiedni filtr, uwzględniając wielkość urządzenia oraz przepływ wody przez wkłady filtracyjne.
 2. Zamontuj półśrubunki i zawory kulowe przed filtrem oraz po filtrze – ułatwi to późniejszą wymianę wkładów.
 3. Przymocuj stelaż filtra do ściany.
 4. Podłącz zasilanie wody, zwracając przy tym uwagę na kierunek przepływu wody zobrazowany na obudowach filtra.

Co ile należy wymieniać filtr do wody?

Korzystając z filtra do wody w domu, trzeba pamiętać o okresowej jego wymianie. Sprawność poszczególnych filtrów zależy od ich rodzaju, zazwyczaj są w stanie służyć przez 3-6 miesięcy. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta w tej kwestii i jednocześnie uwzględnić ilość wykorzystanej wody.

Ponadto uwagę trzeba zwracać na jakość wody – jeśli zauważysz, że uległa ona pogorszeniu, Twój filtr z dużym prawdopodobieństwem nadaje się do wymiany.

Filtr do wody – ile kosztuje?

Cena w dużej mierze zależy od rodzaju filtra, poza tym nawet w obrębie jednej grupy filtrów potrafią występować spore różnice. Dlatego zaprezentujemy tutaj jakie są widełki w zależności od typu filtra, co pozwoli Ci mniej więcej zorientować się w zakresie kosztów.

 • filtry narurowe – najmniejszy pojedynczy z wkładem piankowym ok. 50 zł, całe zestawy dużych korpusów ok. 1000 zł, filtry samopłuczące ok. 2500 zł,
 • filtry podblatowe – dostępne są w cenach od ok. 220 zł do 1200 zł,
 • filtry odwróconej osmozy – najtańszą osmozę kupić można za ok. 350 zł, za urządzenie z górnej półki zapłacić trzeba nawet 2500 zł,
 • filtry nakranowe – najczęściej występują w przedziale cenowym 50-100 zł,
 • lampy bakteriobójcze UV – dostępne w cenach od 1000 zł do 1500 zł,
 • zmiękczacze – w zależności i od wielkości zmiękczacza i głowicy sterującej od 2000 do 3500 zł.

Przeczytaj: Hydrofor – czym jest i jak działa hydrofor?

Filtr do wody – dlaczego warto?

Celem stosowania filtrów do wody jest poprawa jej jakości, by była bezpieczna do picia i nie zagrażała zdrowiu pijących ją osób. W praktyce jednak filtracja i zmiękczanie wody przynosi domownikom dużo więcej korzyści.

Filtr do wody – czy warto montować go w domu? Oto główne powody, dlaczego opłaca się to zrobić:

 • oczyszczona woda pozbawiona jest chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym wirusów i bakterii, a także metali ciężkich i chloru – jest nie tylko zdrowsza, ale też smaczniejsza,
 • przefiltrowana i zmiękczona woda nadaje się do picia – można zrezygnować z kupna butelkowanej wody mineralnej, zyska na tym również środowisko,
 • zmiękczona woda przedłuża trwałość sprzętów takich jak pralka czy zmywarka – w sprzętach AGD nie gromadzą się osady kamienne,
 • przefiltrowana i zmiękczona woda jest lepsza do kuchni – przygotowywane z jej wykorzystaniem potrawy, jak i same napoje są dużo smaczniejsze, niż te, w których bazą była woda twarda.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij