Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy dachy solarne mogą być ekologiczne, ekonomiczne i jednocześnie eleganckie?

Czy dachy solarne mogą być ekologiczne

Kiedy w 2016 roku oglądałem Elona Muska zapewniającego, że już wkrótce na każdym dachu znajdą się dachówki solarne SolarCity, a konwencjonalne dachy odejdą do lamusa, zrozumiałem, że stoimy u progu rewolucji w budownictwie i w energetyce. Życie pokazało, że tak jak w przypadku samochodów elektrycznych na efekty przyjdzie jeszcze poczekać, sama idea mnie jednak zafascynowała.

Dwa w jednym, tak najkrócej można opisać ten rewolucyjny pomysł. Miejsce tradycyjnych dachówek zajmują panele fotowoltaiczne, sprowadzając tradycyjne pokrycia dachowe do roli uzupełnienia tam, gdzie paneli nie można położyć, lub po prostu ich nie potrzeba. Wzrastające szybko ceny energii elektrycznej sprawiły, że opłacalność takiej inwestycji rośnie z roku na rok. Fotowoltaikę już nie tylko wypada mieć, ale po prostu trzeba i opłaca się ją mieć. 

Ludzie z wizją, wiarą i doświadczeniem

Z tym większym zainteresowaniem przeczytałem informację o istnieniu w Polsce firmy SunRoof, oferującej prywatnym inwestorom dachy solarne. Tak jak w przypadku amerykańskiego odpowiednika i tu za przedsięwzięciem stoją ludzie z wizją i sukcesami. Prezesem firmy jest Lech Kaniuk, znany z takich projektów biznesowych jak PizzaPortal czy iTaxi. Do firmy Sunroof dołączył w 2018 roku, łącząc swoje siły z bratem Karolem Kaniukiem, który firmę założył pięć lat wcześniej.

SunRoof powstał w 2013 roku w Szwecji z misją stworzenia dachu solarnego o nowoczesnym designie, zintegrowanego z architekturą domu i zapewnienia wszystkim dostępu do zrównoważonej energii.

Dach SunRoof w Szwajcarii

Misja firmy znakomicie łączy się z obecnymi trendami zdobywającymi coraz większą popularność w architekturze domów jednorodzinnych. „Nowoczesne stodoły”, bo o nich tutaj mowa to proste w formie budynki, zwykle jednobryłowe na planie prostokąta, przykryte dachem dwuspadowym. Takie budynki są wręcz stworzone do zainstalowania na nich dachu solarnego SunRoof.

Rozległa, prosta powierzchnia połaci dachowej umożliwia umieszczenie na niej dużej ilości paneli solarnych, które zaspokoją bez trudu zapotrzebowanie domu i jego mieszkańców na prąd. Zapewni również nadwyżkę energii umożliwiająca załadowanie samochodu elektrycznego.

Czynniki ekonomiczne, nowoczesna technologia, nazwisko znanego przedsiębiorcy oraz dopasowanie do obecnych trendów w architekturze, wszystko to sprawiło, że w ciągu roku startup zanotował wzrost 500% rok do roku i to jeszcze przed rozpoczęciem ekspansji na rynkach zagranicznych.

Dwa w jednym, czyli innowacyjne i trwałe

Pierwsze dachy solarne SunRoof powstały w Szwecji w 2013 roku. Na pomysł zastąpienia dachówek panelami fotowoltaicznymi wpadł Karol Kaniuk prowadzący tam wówczas firmę budowlaną. Łącząc dwa w jednym, swoją innowacją wypełnił dostrzeżoną lukę. Właśnie na tym trudnym i konkurencyjnym rynku SunRoof odnosi największe swoje sukcesy. odnosi do tej pory na trudnym i wymagającym ryku szwedzkim.

Popularność zapewnił mu atrakcyjny, nowoczesny design, wpisujący się w skandynawską tradycję minimalizm i wysoka wydajność. Dotychczas powstało już ponad 100 domów z dachami solarnymi SunRoof w Szwecji, Norwegii, Polsce i Szwajcarii. Niełatwe warunki klimatyczne Skandynawii, w których narodziła się technologia dachów SunRoof,  wymusiła na nich posiadanie wysokiej wytrzymałość na warunki atmosferyczne, zarówno wiatr jak i opady śniegu, co potwierdzają odpowiednie atesty szwedzkich instytutów RISE (Research Institutes Of Sweden).

Co ważne, technologia SunRoof gwarantuje także wysoką dźwiękoszczelność dachu podczas gradu albo intensywnego deszczu. Uzyskano ją dzięki warstwie izolacji w połaci dachu, która sprawia, że dźwięki nie przedostają się do wnętrza budynku.

kolorowy dach solarny SunRoof w Polsce

Prosto i innowacyjnie, ale czy tanio?

Innowacyjne rozwiązania i design są ważne, ale to czynnik ekonomiczny jest zwykle argumentem ostatecznym przy podejmowaniu większości decyzji inwestycyjnych. Czy zatem rozwiązanie SunRoof jest tańsze niż normalny dach i zamontowane na nim panele?

Dach solarny SunRoof to technologia dwa w jednym zastępująca tradycyjne rozwiązania. Nie ma konieczności budowania najpierw pokrycia dachowego, aby następnie umieszczać na jego powierzchni standardowe panele PV. Dach solarny spełnia wszystkie funkcje tradycyjnego dachu – chroni i izoluje budynek, a jednocześnie wytwarza energię elektryczną, obniżając nasze rachunki za prąd nawet do zera.

Dach solarny – jak to działa?

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej zastosowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Z technologicznego punktu widzenia dach solarny SunRoof składa się z trzech warstw:

  • pierwsza warstwa to system izolacji zapewniający 100% wodoszczelność,
  • warstwa środkowa to podkonstrukcja montażowa,
  • zewnętrzna warstwa zbudowana jest z wysokowydajnych modułów monokrystalicznych typu glass-glass, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną.

Dach solarny SunRoof łączy funkcję dachówki i standardowego systemu fotowoltaicznego, sprawiając, że takie rozwiązanie staje się atrakcyjne finansowo. 

Ekonomiczne powodzenie całego przedsięwzięcia zapewniają wykorzystywane przez SunRoof ogniwa słoneczne typu glass-glass o efektywności 18,8% produkowane przez firmę Almaden jednego ze światowych liderów branży fotowoltaicznej. Są to nowoczesne monokrystaliczne ogniwa, pokryte nanostrukturą, która gwarantuje czystość powierzchni oraz zapewnia swobodne zsuwanie się śniegu z powierzchni dachu. Firma pracuje również nad opracowaniem systemu de-icing, czyli odladzania dachu w zimie.

SunRoof

Ekonomiczne, ale czy również eleganckie?

W przeciwieństwie, do tradycyjnych instalacji solarnych, dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi wygląda jak nowoczesna, piękna dachówka. Bardzo dobrze komponuje się z całą bryłą domu i idealnie wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne. Właśnie minimalistyczne „nowoczesne stodoły” wydają się być stworzone dla rozwiązań oferowanych przez SunRoof, chociaż można je oczywiście zastosować na każdym dachu.

Elegancki skandynawski minimalizm od dawna chętnie widzimy we wnętrzach naszych domów, teraz przyszedł czas, by znalazł również miejsce w ich architekturze. 

Ile trwa montaż dachu solarnego?

Innowacyjny system montażu, nowoczesna i prosta konstrukcja maksymalnie skracają czas wykonania dachu SunRoof. W domu z  prostym dachem montaż może trwać nawet od 3 do 5 dni. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji można przyjąć, że cały proces zamyka się średnio w ciągu 2 - 3 tygodni.

SunRoof2

Ile prądu wyprodukuje dla nas nasz dach?

W Polsce znamionowa moc instalacji wynosi zwykle 9,92 kWp. Wynika to z faktu, że klienci chcą skorzystać z dotacji Mój Prąd i zmieścić się w mocy do 10 kWp.

Jednak dachy solarne są w stanie produkować znacznie więcej energii niż potrzebują mieszkańcy na własne potrzeby. Otwiera to przestrzeń do stworzenia energetycznego marketplace. Taka platforma pozwoliłaby na sprzedaż nadwyżek energii, co dla klientów SunRoof oznaczałoby szansę na dodatkowe zyski. Dzięki temu znacznie skróciłby się też okres zwrotu z inwestycji w dach solarny

Już dziś istnieje możliwość zarządzania wyprodukowaną energią. Klienci w Polsce mogą korzystać z aplikacji SunRoof Energy dostępnej w App Store i Google Play. Pozwala ona monitorować nie tylko, ile energii zużyliśmy, ale również ile jej wyprodukowaliśmy.

Aktualnie trwają prace nad systemem, który będzie optymalizował  wykorzystanie prądu wyprodukowanego przez dachy solarne SunRoof. System ten podpowie, czy bardziej opłaca się naładować samochód elektryczny, magazynować energię w baterii czy sprzedać nadwyżkę na platformie e-commerce.

Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat, można spodziewać się, że solarny dach sfinansuje większość inwestycji w dom.

SunRoof Active Home

Czy szklane domy czeka świetlana przyszłość?

Dach, czy wręcz cały budynek, który ma świetny design i produkuje ekologiczny prąd? To brzmi prawie zbyt dobrze być prawdą, na tym jednak polega fotowoltaika zintegrowana z budynkiem - (z ang. BIPV - Building-Integrated PhotoVoltaics). BIVP - to bowiem kolejny z trendów, w który świetnie wpisuje się oferta SunRoof. Polega on na zastosowaniu paneli fotowoltaicznych jako elementów konstrukcyjnych budynków.

Do niedawna znajdowała zastosowane głównie w awangardowych, korporacyjnych przedsięwzięciach architektonicznych. Teraz fotowoltaika zintegrowana z budynkiem staje się nie tylko szeroko dostępna, ale co ważniejsze uzasadniona ekonomicznie.

Trzy razy „E”-  tak najkrócej można scharakteryzować domy przyszłości

Eleganckie, ekonomiczne w eksploatacji i ekologiczne domy to bowiem nie tylko moda czy wymóg wynikający z przepisów, to również ulga dla naszego portfela i środowiska. Dom jest bowiem bardzo specyficzną inwestycją, o której opłacalności można mówić dopiero z perspektywy 25-30 lat.

Z dużym prawdopodobieństwem solarny dach SunRoof znacząco przyczyni się do jej ekonomicznego sukcesu. Zwłaszcza że firma udziela rozszerzonej gwarancji na swój dach: 10 lat na trwałość i 30 lat gwarancji na wydajność energetyczną.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kuchnia
Płytki do kuchni
Projekt domu
Projekty domów Premium Home
04.01.2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Kuchnia
Płytki do kuchni
Projekt domu
Projekty domów Premium Home
04.01.2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij