Porady Ekspertów

Załóż konto

Zarejestruj się w – szukaj porad w sieci budujących

Realizując budowę domu warto zasięgnąć fachowej i profesjonalnej rady. Właśnie w tym dziale znajdziecie cenne informacje w formie artykułów stworzonych przez grono współpracujących z nami specjalistów. Eksperci dzielą się z Wami wiedzą z zakresu zagadnień budowlanych, aranżacji wnętrz i zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Znajdziecie tu informacje dotyczące zarówno aspektów formalnych, jak i praktyczne rozwiązania. Doświadczenie i wiedza specjalistów pomogą Wam rozwikłać wiele dylematów, jakie pojawiają się w trakcie procesu budowlanego, urządzania wnętrz i tworzenia ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, zgłębiania wiedzy budowlanej i korzystania z fachowych porad naszych Ekspertów.

Ostatnio dodane

Jak pomysłowo zaaranżować przestrzeń w piwnicy?

Decydując się na realizację projektu domu z podpiwniczeniem warto zastanowić się nad jak najbardziej funkcjonalną aranżacją tej przestrzeni. Letnia część dzienna, bar, bilard, pokój fitness, kino, a może bardziej tradycyjnie, czyli piwnica jako składzik, pralnia bądź kotłownia? Wbrew pozorom podziemna kondygnacja budynku to wiele dodatkowych możliwości. Jak zaprojektować funkcjonalną piwnicę, która stanie się miejscem o niepowtarzalnym charakterze?

więcej »

Dom przyjazny alergikowi

Budowa realizowana z myślą o osobach cierpiących na alergie i uczulenia w dużym stopniu wpływa na wybory związane z materiałami oraz wykończeniami wnętrz. Chcąc zminimalizować czynniki wywołujące ataki alergii, warto postawić na sprawdzone już rozwiązania. Budując dom uwagę należy zwrócić zarówno na jego przyszłą lokalizację, fundamenty, ściany, jaki i elementy wyposażenia, które przyczyniają się do nasilenia objawów. Dlaczego zapobieganie warto wdrażać już na etapie budowy? Jak rozpocząć realizację domu? Jakich wyborów dokonać, aby dom był przyjazny alergikowi?

więcej »

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu to bardzo złożone przedsięwzięcie, które wymaga od Inwestora dobrej organizacji, wiąże się z licznymi formalnościami oraz koniecznością przygotowania logicznego planu poszczególnych etapów budowy. Jaki powinien być pierwszy krok po zakończeniu spraw związanych z zakupem działki, wyborem projektu, zapewnieniem przyłączy i uzyskaniem pozwolenia na budowę?

więcej »

Globalo - Okapy Kuchenne

Globalo - Okapy Kuchenne (OkapyKuchenne.pl - sklep specjalistyczny)

13 lutego 2017

Przygotowanie kuchni na wczesnym etapie budowy a cichy okap: 6 praktycznych porad

Jesteś w trakcie budowy domu bądź planujesz wkrótce taką budowę rozpocząć? A może zamierzasz kupić mieszkanie? Jest to idealny moment, żeby odpowiednio przygotować kuchnię pod montaż okapu kuchennego. Tylko wtedy będzie on działał wydajnie, skutecznie i cicho.

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

6 lutego 2017

Czy rzeczywiście okna PVC są tańsze od drewnianych?

Okna PVC mogą być tańsze od okien drewnianych. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest rodzaj drewna użyty do wytworzenia ram oraz technologia wyprodukowania profili.

więcej »

Trendy na rynku projektów domów jednorodzinnych - konstrukcja kopułowa

Plan realizacji osiedla domów kopułowych jest obecny w planach polskich deweloperów od wielu lat. Niekonwencjonalne podejście do budownictwa jednorodzinnego wzbudza także coraz większe zainteresowanie Inwestorów indywidualnych. Czy nowatorska konstrukcja domów kopułowych realizowana z sukcesami poza granicami naszego kraju to temat godny uwagi?

więcej »

tomaszs131
tomaszs131   0   ·  3 lutego 2017

Trzeba być odważnym człowiekiem, żeby porwać się na budowę kopuły😊

dorota-1981
dorota-1981   0   ·  10 lutego 2017

Świetny pomysł,ja bym się porwała gdybym miała taką możliwość

Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?

Stworzenie przestrzeni bezpiecznej dla dziecka czy niemowlaka to duże wyzwanie. Przystosowując pomieszczenia do wymagań małego domownika należy przewidzieć najbardziej nieprawdopodobne scenariusze mając na uwadze kreatywność naszych pociech. Najprostszym rozwiązaniem będzie stworzenie listy potencjalnych zagrożeń oraz znalezienie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo, a w przyszłości kiedy ich obecność okaże się zbędna, nie będą powodem gruntownego remontu. Które miejsca i przedmioty stanowią potencjalne zagrożenie oraz jak w prosty sposób można ograniczyć niebezpieczeństwo tak, by nasza zapobiegliwość nie wpłynęła na funkcjonalność domu?

więcej »

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Współczesne technologie, coraz większy wybór nowoczesnych materiałów oraz rozwijający się rynek budownictwa to niewątpliwie odpowiedź na rosnące wymagania Inwestorów. Oczekiwania związane z bezpieczeństwem, energooszczędnością oraz funkcjonalnością domów jednorodzinnych nieustannie rosną. Właśnie dlatego trend związany z rozwojem rynku technologii budowlanych nie ustaje od dłuższego czasu, a wręcz przeciwnie - w dalszym ciągu wzrasta. Co zmieniło się w standardach polskiego budownictwa w ostatnich latach?

więcej »

tomaszs131
tomaszs131   0   ·  19 stycznia 2017

Dużo nowych, ciekawych rzeczy pojawiło się w obrębie montażu okien. Systemy znacznie poprawiajające energoszczędność. Niestety jeszcze zbyt drogie.

Rysz
Rysz   0   ·  19 stycznia 2017

Hmmmm , zacytuję klasyka , jakie rozwiązania w budownictwie , ja może zastosuję za 250 lat jak się sprawdzą , a teraz to tylko ceramika , klimatyzacja i kominek oczywiście bo sprawdzone , już Flinstonowie w jaskiniach stosowali hahahaha

Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Na sprawny przebieg budowy wpływa mnóstwo czynników, których nawet najbardziej doświadczeni Inwestorzy nie będą w stanie przewidzieć. Mimo pewnych rozbieżności, których nie da się uniknąć, ściśle określony harmonogram prac z pewnością pozwoli uniknąć chaosu oraz zaoszczędzi nam wiele czasu, nerwów i pieniędzy. Od czego rozpocząć planowanie budowy, kiedy wszystkie formalności zostały już załatwione?  

więcej »

1

kasiakrak podoba się to.

kasiakrak
kasiakrak   2   ·  12 stycznia 2017

Nasza budowa przeszła dość sprawnie i w rok od wbicia łopaty już mieszkaliśmy. Do sso umówiona była ekipa zaraz po załatwieniu formalności, dom z dachem stał po miesiącu. Potem wysłaliśmy zapytanie o wycenę do ok.20 firm z wymiarami okien i parametrami jakie nas interesowały. Okna były wybrane i wstawione po ok.2 tygodniach.Potem elektryk i hydraulika. Potem ocieplenie dachu pianą.Następnie ekipa od tynków i wylewka , a w tym samym czasie drenaż, kostka i ogrodzenie (w międzyczasie obsadzałam pierwsze rośliny w ogrodzie.)Następnie elewacja.W zimie Wykończeniówka wewnątrz domu. Na wiosnę kamień na elewacji , dokończenie balkonów i barierki.Meblowanie i w tym samym czasie mur oporowy i ogrodzenie frontowe.Koniec prac w ogrodzie i siana trawy.W czerwcu przeprowadzka.

KasiaiKonrad i Kry podoba się to.

kasiakrak
kasiakrak   0   ·  12 stycznia 2017

Nasz domek

redskins
redskins   1   ·  12 stycznia 2017

gratulacje😀

kasiakrak podoba się to.

Zmiany w prawie budowlanym w 2017 r.

Wraz z rozpoczęciem roku 2017 w życie weszła nowelizacja ustawy o Prawie Budowlanym. Zmiany odnoszą się w głównej mierze do listy prac budowlanych, które Inwestor będzie mógł wykonywać bez uzyskiwania pozwolenia, na podstawie samego zgłoszenia budowy w urzędzie, a w niektórych przypadkach unikając jakichkolwiek formalności. Kogo będą dotyczyły zmiany w prawie budowlanym i na jakie udogodnienia mogą liczyć Inwestorzy?

więcej »

4

Joanna1713, Kry i 2 innym podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

3 stycznia 2017

Producenci okien oferują również parapety. Sześciometrowy parapet? Jak najbardziej…

Parapety powinny być ozdobą mieszkania. Często stają się ogrodem pełnym kwiatów doniczkowych, miejscem na ozdoby. Warto więc kupić parapety solidne, dobrze wykończone, takie, którym nie straszne zalanie wodą przy podlewaniu kwiatów czy obciążenie dużą donicą.

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

9 grudnia 2016

Dobrej jakości okna PVC są odporne na zmiany temperatury 

Polichlorek winylu jest tworzywem, które nie należy do bardzo stabilnych. To oznacza, że gdyby profile PVC były produkowane z samego tylko polichlorku, odkształcałyby się pod wpływem wysokich temperatur. A przecież w naszym klimacie dobowe zmiany temperatur bywają bardzo duże i częste. Np. wiosną temperatury nocą są ujemne (-2 st C), a w słoneczny dzień dochodzą do + 16 st. C. Latem w miejscach bardzo nasłonecznionych bywa 40 st. C. Przez punkt 0 st. C temperatura przechodzi u nas około 200 razy w roku. 

więcej »

Jak wykonać izolację fundamentów?

Nic nie cieszy Inwestorów tak bardzo, jak pierwsze widoczne efekty na placu budowy. Po zakończeniu prac geodetów, tyczenia granic budynku i przygotowania wykopów przychodzi czas na fundamenty. To początek budowy, podstawa całej konstrukcji oraz pierwsze, realne wyobrażenie o finalnym rozmiarze poszczególnych pomieszczeń. Jak zadbać o to by fundamenty zostały wykonane solidnie i jak ważna na tym etapie jest prawidłowa izolacja?

więcej »

Jak przygotować dach na zimę?

Niskie temperatury za oknami przypominają przede wszystkim o konieczności sprawdzenia stanu technicznego systemu ogrzewania, szczelności okien i drzwi zewnętrznych. Jednak dom wymaga odpowiednich prac konserwacyjnych również na zewnątrz. Jak powinno przebiegać prawidłowe przygotowanie dachu na zimę i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania corocznego przeglądu jego pokrycia? 

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

21 listopada 2016

Jak zadbać o uszczelki i okucia w oknach? Jak zabezpieczyć je przed mrozami?

Co roku przed zimą należy koniecznie zając się okuciami i uszczelkami gumowymi okien. Prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć, zaś jego szczelność od stanu uszczelek. Myjąc okna, zawsze trzeba też umyć okucia – najlepiej zrobić to zwykłym środkiem do mycia, rozcieńczonym wodą i następnie osuszyć.

więcej »

Jak i kiedy położyć gładź tynkową?

Zdarza się, że standardowe prace tynkarskie nie przynoszą oczekiwanego efektu, a Inwestorzy liczący na idealną fakturę ścian są wręcz zawiedzeni. W takich przypadkach świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie gładzi, która nada ścianom niemożliwego do uzyskania przy użyciu tradycyjnych tynków, śnieżnobiałego koloru oraz pokryje wszelkie chropowate niedoskonałości. Kiedy nasza Inwestycja nie obejdzie się bez wykorzystania gładzi? 

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

4 listopada 2016

Czy warto kupować okna o podwyższonej odporności na wiatr?

Faktycznie w ofercie producentów okien są okna o wysokiej odporności na wiatr. Montaż okien o wzmocnionej konstrukcji jest konieczny w miejscach bardzo wietrznych – np. na wzgórzach czy nad morzem. Tam bowiem siła wiatru bywa tak duża, że wygina ramy drzwi balkonowych czy okien nawet o kilka milimetrów, a wtedy mamy wrażenie, że okno jest wpychane do domu.

więcej »

grzegorzspec
grzegorzspec   0   ·  9 listopada 2016

czy może mi ktoś pomoc w wyborze okien? czy ktoś sie zetknął moze z tym modelem? http://www.ekoplast-krakow.pl/produkty/okna/prestige byłbym wdzieczny za odzew!

Jak przygotować grzejniki na sezon grzewczy?

Jesienna aura za oknami to oznaka rozpoczynającego się sezonu grzewczego. Inwestorzy, którym udało się zdążyć z montażem instalacji grzewczej będą mogli ocenić skuteczność całego systemu oraz oszacować koszty jego eksploatacji w najbardziej wymagających warunkach, a dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy mają już pierwszą zimę za sobą, to doskonały okres na przeprowadzenie prac konserwacyjnych. O czym należy pamiętać uruchamiając instalację po raz pierwszy i jak poprawnie przygotować grzejniki w przypadku ponownego uruchomienia ogrzewania po poprzednim sezonie grzewczym?

więcej »

5 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
sgl
sgl   0   ·  6 listopada 2016

Wielkie dzięki za odpowiedź, więc u mnie przy 180cm szerokości i przy piecu Defro powinno wyglądać podobnie. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące czopucha pieca czy wyjście jest z tyłu czy skośne.

MarcinZ 86
MarcinZ 86   0   ·  9 listopada 2016

wyjscie czopucha jest z tylu.

sgl
sgl   0   ·  9 listopada 2016

Ja mam drzwi 160cm od ściany jak odliczę komin + piec to wygląda to że jest na styk, dodatkowo jak ustawię piec to będę musiał wejść od tyłu żeby dostać się do wyczystki. Czy u ciebie nie ma z tym problemu ?

Drewniany dom energooszczędny

Domy energooszczędne to coraz częstszy wybór polskich Inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji. Technologia stosowana w zestawieniu z tradycyjną, murowaną konstrukcją, przy użyciu alternatywnych rozwiązań jest z powodzeniem wykorzystywana w domach o konstrukcji szkieletowej. Jak przedstawiają się dokładniejsze dane dotyczące drewnianych domów energooszczędnych? 

więcej »

Jak ocieplić dom?

Kiedy stan surowy to zamknięty rozdział budowy, nadszedł czas na ocieplenie. W przypadku Inwestorów, którzy starają się ukończyć realizację systemem gospodarczym, to duże wyzwanie i konieczność zdobycia wiedzy teoretycznej przed przystąpieniem do prac. Odpowiednio dobrane ocieplenie to często oszczędność na etapie budowy i związanych z nią kosztów materiału, a także oszczędności w późniejszej eksploatacji gotowego budynku. Z tego też względu warto podejść do tematu jak najbardziej profesjonalnie.  

więcej »

9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
dorota-1981
dorota-1981   1   ·  21 października 2016

budynek zewnątrz mamy ocieplony styropianem ryflowanym 10,a wewnątrz będzie wełna 15

Malgorzata6046 podoba się to.

Malgorzata6046
Malgorzata6046   0   ·  22 października 2016

Dziekuje

b lania67
b lania67   0   ·  22 października 2016

U mnie styropian 20cm,a na poddaszu wełna skalna 30cm.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

12 października 2016

Jak się upewnić, że kupujemy solidne okna?

Najlepiej kupować okna renomowanych producentów. Taka pewność dają profile VEKA. Od momentu wprowadzenia na rynek w latach siedemdziesiątych okien z tworzyw sztucznych, zdobywają one uznanie użytkowników. W tej chwili profile VEKA są w ponad 50% wszystkich sprzedawanych okien. Profile z tworzywa sztucznego wykonanego w zakładach VEKA są absolutnie odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na upływ czasu, a tym samym trwałe i łatwe do pielęgnacji. Odpadają koszty związane z malowaniem i zakupem farb, a higienicznie gładkie powierzchnie pozwalają bez problemu utrzymać je w czystości.

więcej »

Jak przygotować ściany do malowania?

Malowanie to jedna z tych prac, które zarówno podczas remontu jaki i wykańczania wnętrz nowego domu możemy wykonać samodzielnie. W obu przypadkach przygotowanie do prac malarskich nie ogranicza się jedynie do zakupu wałków, pędzli i wybranej z palety barw farby. Zakres obowiązkowych czynności, które należy wykonać przed przystąpieniem do malowania będzie różnił się w zależności od stanu w jakim są nasze ściany.

więcej »

Jak dbać o rynny jesienią i przygotować je na zimę?

Drożny system rynnowy to gwarancja prawidłowego odwodnienia dachu zapewniająca ochronę elewacji przed szkodliwym wpływem wód opadowych. Spływająca po ścianach budynku woda to oznaka nieszczelności systemu lub jego zatkania, co skutkuje przelewaniem się wody na całej powierzchni górnych partii rynien. Może to doprowadzić do podciekania jej w głąb konstrukcji dachu, a to wiąże się z uszkodzeniami drewnianych elementów. W przypadku elewacji, zaniedbania w pracach konserwacyjnych rynien objawiają się pękającym tynkiem i mało estetycznie wyglądającymi zaciekami. Jak skutecznie zapobiegać by później nie obciążać domowego budżetu dużo wyższymi kosztami napraw?

więcej »

“Oby dach nie przeciekał” - kłopotliwe części dachu

Na które elementy dachu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zależy nam na zadowalającym efekcie końcowym i pewności, że w przyszłym sezonie nie zacznie przeciekać? Kłopotliwe części dachu - czyli gdzie dach lubi przeciekać i jak temu zaradzić? Sprawdź rady specjalistów i dowiedz się co zrobić, by Twój dach nie wymagał corocznych remontów.

więcej »

Jak układać kostkę brukową?

Kostka brukowa służy do utwardzania nawierzchni tarasów, podjazdów oraz ścieżek ogrodowych. Wykonanie utwardzenia przy użyciu tego typu materiału polega na układaniu kostek dostępnych w różnych kształtach i kolorach ściśle - jedna przy drugiej. Materiały z jakich wykonuje się kostkę to kamień, beton i ceramika. Właśnie dlatego kreatywność na etapie projektu nie jest ograniczona żadnymi aspektami. Mamy dowolność zarówno na etapie wyboru kształtu, materiału, koloru i wzorów jakie ułożymy przy wykorzystaniu kostki brukowej.

więcej »

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Porady Ekspertów