Porady Ekspertów

Załóż konto

Zarejestruj się w – szukaj porad w sieci budujących

Realizując budowę domu warto zasięgnąć fachowej i profesjonalnej rady. Właśnie w tym dziale znajdziecie cenne informacje w formie artykułów stworzonych przez grono współpracujących z nami specjalistów. Eksperci dzielą się z Wami wiedzą z zakresu zagadnień budowlanych, aranżacji wnętrz i zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Znajdziecie tu informacje dotyczące zarówno aspektów formalnych, jak i praktyczne rozwiązania. Doświadczenie i wiedza specjalistów pomogą Wam rozwikłać wiele dylematów, jakie pojawiają się w trakcie procesu budowlanego, urządzania wnętrz i tworzenia ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, zgłębiania wiedzy budowlanej i korzystania z fachowych porad naszych Ekspertów.

Ostatnio dodane

Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania?

Chcąc uchronić się przed zimnem zastanawiamy się nad najlepszym rodzajem ogrzewania. Warto zainwestować w dobrą izolację, aby uniknąć wydatków związanych ze stratami ciepła. Izolacyjne otuliny ograniczą uciekanie ciepłego powietrza oraz zabezpieczą wodę przed możliwym zamarzaniem.

więcej »

Kilka sposobów na zapewnienie świątecznego klimatu w domu

Dobieranie dodatków do wystroju domu, to jeden z najprzyjemniejszych domowych czynności. Okres świąteczny to wyjątkowy czas, w którym możemy zaszaleć z dekoracjami i przywiesić je nawet na elewacji bądź drzewkach ogrodowych. Ozdobne lampki, lampiony, światełka i bombki z pewnością znajdą własne miejsce i nadadzą uroku.

więcej »

1

Kosinscy1982 podoba się to.

Z czego wykonać barek w kuchni?

Nowoczesne kuchnie w domach jednorodzinnych są najczęściej otwarte na część dzienną salonu. Dobrym sposobem na swobodne połączenie pomieszczeń jest dobudowa barku lub wyspy. Kuchnia zyska dodatkowy blat roboczy i miejsce do pracy - forma bufetu z miejscami siedzącymi po jednej stronie oraz nada ciekawego charakteru całości.  

więcej »

10 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
kinulinka
kinulinka   0   ·  4 grudnia 2017

rozumiem. powodzenia

Anula-Kołobrzeg-Śnieżka
Anula-Kołobrzeg-Śnieżka   0   ·  4 grudnia 2017

O kurcze. Wspolczuje "sasiadom". Koniecznie to zgloscie na policji. Chociaz niech sie wiecej pokreca w okolicy waszego domu. Moze to odstraszy zlodziei na przyszlosc. U nas to pomoglo.

kinulinka
kinulinka   2   ·  5 grudnia 2017

naszym znajomym Pokicja pow ze jesli tj zorganizowana grupa to nic z tym nie zrobia... Rece opadaja jakie maja podejscie.dla nich Lepiej w krzakach stac

Beata429 i Anula-Kołobrzeg-Śnieżka podoba się to.

Globalo

Globalo (Globalo.pl - Okapy kuchenne)

23 listopada 2017

Okapy sufitowe i wyspowe - jak przygotować sufit pod montaż okapu?

Okapy sufitowe i okapy wyspowe to rozwiązanie, które na przestrzeni ostatnich lat zyskało na popularności. Modele te to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań, przeznaczone głównie do dużych lub otwartych kuchni. Zasadniczą przewagą okapu sufitowego jest jego minimalistyczny design i montaż bezpośrednio w suficie, dzięki czemu pomieszczenie wizualnie staje się większe. Po okapy wyspowe sięgają z kolei osoby, które poza oczywistą funkcją oczyszczania powietrza w kuchni, stawiają na nowoczesny design. Okapy wyspowe to modny element dekoracyjny nowocześnie zaprojektowanej kuchni. Bez względu na to, który typ okapu bardziej przypadł nam do gustu, musimy pamiętać o jego prawidłowym montażu, przygotowaniu sufitu i podłączeniu do wentylacji.  

więcej »

1

Atlas II podoba się to.

Prace budowlane a sezon zimowy - jak zabezpieczyć dom?

Prace budowlane zazwyczaj są rozciągnięte w czasie i rzadko kończą się w trakcie jednego sezonu. Każdy etap budowy warto zabezpieczyć przed znacznymi spadkami temperatur - uchroni to konstrukcję przed możliwymi uszkodzeniami materiałów oraz nie wygeneruje dodatkowych kosztów powstałych po zimie.

więcej »

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras stanowi ozdobną część domu. Pozwala cieszyć się otwartą przestrzenią i widokiem pięknego ogrodu. Planując jego aranżację, warto zastanowić się nad dokładnym rozmiarem oraz rodzajem wykończenia podłoża. Materiały świetnie spełniające dogodne funkcje w takim miejscu to płytki ceramiczne, drewno i deski kompozytowe.

więcej »

Jaki wybrać materiał na obudowę kominka?

Kominek to jedna z głównych części salonu stanowiącą integralną część pomieszczenia. W zależności od roli jaką będzie spełniał, warto dokładnie przeanalizować materiały, z których ma zostać obudowany. Podstawowym warunkiem użytego materiału jest wysoka odporność na temperaturę. Dodatkowo, w przypadku gdy kominek będzie używany jako główne źródło ciepła, materiały muszą charakteryzować się powierzchnią łatwą do czyszczenia bez predyspozycji do wchłaniania plam.

więcej »

fufinek
fufinek   0   ·  8 listopada 2017

Najlepszy kaflowy! Latwy w utrzymaniu czystosci, az milo patrzec na ten wybor obudowy. Polecam wahajacym sie w wyborze.😴

Kosinscy1982
Kosinscy1982   0   ·  9 listopada 2017

u nas jest cegła.jak będzie zobaczymy narazie zaimpregnowana cegła nie sprawia większej trudności w czyszczeniu jak dalej bedzie zobaczymy. ja chciałam cegłe aby nadać wygląd troche rustykalny 😃

Globalo

Globalo (Globalo.pl - Okapy kuchenne)

8 listopada 2017

Jak na etapie budowy zaplanować prawidłowe podłączenie okapu kuchennego?

Okap kuchenny to nieoceniona pomoc w utrzymaniu czystej i zdrowej kuchni. Odpowiednio dopasowany okap oraz jego cicha i wydajna praca są efektem prawidłowego zaplanowania podłączenia okapu do wentylacji już na etapie projektowania i budowy.

więcej »

Jak uszczelnić okna przed zimą?

Nadchodzący okres jesienno-zimowy skłania Inwestorów do dokładnego sprawdzenia kondycji ram okiennych w swoim domu. Cała konstrukcja powinna być w odpowiedni sposób zaizolowana, aby ciepło nie mogło się wydostać na zewnątrz. To właśnie dzięki prawidłowej kondycji ram okiennych możemy ograniczyć straty ciepła nawet o 10-15%. Jednak z nadejściem sezonu zimowego, należy zawsze sprawdzić poprawność stanu fizycznego okien - w tym ich szczelność.

więcej »

W jaki sposób przygotować drewno na zimę?

W domu jednorodzinnym drewno może być wykorzystywane na wiele sposobów.  Jednym z nich jest ogrzewanie pomieszczeń z użyciem kominków salonowych oraz jako paliwo do kotłów. W sezonie grzewczym zużywa się od 5 do 15 m3 drewna w zależności od częstotliwości palenia. Sezonowanie materiału może trwać nawet 2 lub 3 lata, do uzyskania wilgotności na poziomie 15-20%. Surowiec należy odpowiednio wysuszyć i przechowywać, aby nie zaszedł wilgocią, bowiem mokre drewno dostarcza do pomieszczenia istotnie mniej ciepła.

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

25 października 2017

Okno energooszczędne – czy to tylko hasło reklamowe?

Tym razem hasło reklamowe jest jak najbardziej praktycznym i ważnym parametrem okna. Energooszczędność okien wynika stąd, że im lepsze okno, tym mniej energii zużyjemy na ogrzanie domu czy mieszkania. A ta cecha z kolei wynika wprost ze współczynnika przenikania ciepła Uw. Każde okno musi mieć zbadany i określony ten współczynnik. Dostępne na rynku okna mają zwykle wartość Uw od ok. 0,9 do 1,3 W/(m2K). Im niższy współczynnik Uw, tym cieplejsze i bardziej energooszczędne jest okno.

więcej »

Jaki materiał na szalunek wybrać?

Szalunek to istotny element podczas prac geodezyjnych i ziemnych. Betonową konstrukcję wylewa się we wcześniej przygotowaną konstrukcję i rozprowadza po całości. Dodatkowo można ją wzbogacić zbrojeniem, przez co staje się odporniejsza. Szalowanie do tymczasowej zabudowy można wykonać z kilku rodzajów materiału jakim jest drewno, metal lub wodoodporne płyty ze sklejki - dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać fundamenty, stropy żelbetowe, betonowe cokoły i nadproża.

więcej »

1

sy_lwia5 podoba się to.

e-david
e-david   2   ·  24 października 2017

My zastosowaliśmy stare płyty meblowe z odzysku z mebli wystawianym na śmieci oraz palet pozyskanym na osiedlowych budowach - koszty uzyskania materiału to litr wódki 😃

Lares7106 i tomek_s podoba się to.

Anula-Kołobrzeg-Śnieżka
Anula-Kołobrzeg-Śnieżka   1   ·  24 października 2017

O prosze jakich mamy kreatywnych inwestorow ;)

e-david podoba się to.

Extradom
Extradom   1   ·  25 października 2017

Świetnie! Gratulujemy pomysłowości!

e-david podoba się to.

Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Rozpoczęcie budowy domu i wylewanie fundamentów związane jest ściśle z zakładaniem instalacji kanalizacyjnej. Jeśli elementy będą w prawidłowy sposób ze sobą połączone, żaden nieprzyjemny zapach czy cofanie się nieczystości nie będzie nam zagrażał. W projekcie powinny zostać uwzględnione wszystkie spadki, podejścia i ich przebiegi. W momencie ukończenia budowy usterki w instalacji mogą być trudne do zlokalizowania i późniejszego naprawienia.

więcej »

W jaki sposób zadbać o ocieplenie stropu nad piwnicą i garażem?

Wybór domu z podziemnym garażem lub piwnicą skłania Inwestorów do podjęcia decyzji o ociepleniu stropu. Pomieszczenia te charakteryzują się obniżoną temperaturą w porównaniu do wyższych kondygnacji oraz zwiększoną wilgotnością. Brak izolacji może przyczynić się do utraty nawet 12% ciepła w pokojach na piętrze.

więcej »

Z jakich materiałów zrobić obudowę wanny?

Łazienka z wanną to idealne miejsce do relaksu po ciężkim dniu. Choć wanny wolnostojące, ze względu na prostotę montażu, są wybierane coraz częściej,  rynek oferuje szeroki wachlarz materiałów obudowujących, które można zamontować samodzielnie w domu. Mogą być to kompozycje proste, kanciaste, owalne lub z dodatkowymi półeczkami, wykonane ze szkła, paneli, drewna, metalowej blachy. Oprócz całej estetyki należy mieć na uwadze możliwe awarie, zadbać o funkcjonalność i dogodny dostęp do syfonu, baterii oraz całej instalacji.

więcej »

Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to serce całego domu oraz miejsce spotkań wszystkich domowników. Zbliża i łączy ludzi podczas sporządzania i spożywania posiłków, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe oświetlenie nad poszczególnymi strefami. Przed rozpoczęciem montażu należy uwzględnić newralgiczne miejsca, które zostaną oświetlone, bowiem to one będą skupiać i przyciągać największą uwagę. Zapewnia to optymalny komfort podczas przygotowania potraw, jak również nadaje pomieszczeniu uroku i charakteru. Należy także zadbać o odpowiednie ciepło światła by codzienna praca była przyjemniejsza.

więcej »

2

krzysiekneo23 i emka102 podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

27 września 2017

Czy z okien PVC buduje się ogrody zimowe?

Ogrody zimowe, przeszklone werandy i oranżerie cieszą się coraz większa popularnością w Polsce. W chłodne dni można posiedzieć wśród zieleni, a nawet wśród kwitnących roślin. Dodatkowo w domu jest cieplej, bowiem ogród zimowy to dodatkowa ściana izolująca.

więcej »

Jak postawić ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Duże i przestronne pomieszczenia cieszą się popularnością wśród większości Inwestorów. Chcąc jednak podzielić przestrzeń na mniejsze pokoje warto wykorzystać płyty gips-kartonowe.  Do tego typu ścian działowych sprawdzają się idealnie, głównie ze względu na krótki czas zabudowy. Przed zakupem należy również przeanalizować w jakim pomieszczeniu będą wznoszone oraz jakie warunki muszą spełnić,co pozwoli na dostosowanie ich parametrów do zaistniałych temperatur i wilgotności.

więcej »

1

pawels001 podoba się to.

W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło na lata?

Wybierając drewno jako element dekoracyjny elewacji domu, bądź używając go do wykończenia tarasu czy schodów zewnętrznych należy zadbać o jego prawidłową konserwację. Dzięki odpowiedniej ochronie będzie służyło przez długie lata. Niezabezpieczona struktura może zostać narażona na urazy mechaniczne oraz te spowodowane zmianami atmosferycznymi. Żywotność zostaje przedłużona w momencie doboru odpowiedniego środka konserwującego - lakieru.

więcej »

1

artimag podoba się to.

Jak zagospodarować deszczówkę?

Deszczówka kwalifikuje się głównie jako ściek. Dzięki jej odpowiedniemu zagospodarowaniu można oszczędzić wodę użytkową wykorzystując ją ponownie w gospodarstwie domowym. Zebrane krople deszczu nie zawierają wapnia i magnezu, więc są idealne do przeprowadzenia prania czy mycia naczyń.

więcej »

1

artimag podoba się to.

e-david
e-david   2   ·  12 września 2017

My mamy zbiornik betonowy, zebrana deszczówka posłuży do podlewania ogrodu.

Dominik_n6 i artimag podoba się to.

Dominik_n6
Dominik_n6   0   ·  14 września 2017

Właśnie wykonujemy odwodnienie. U nas również deszczowka będzie służyć do podlewania ogrodu.

Jaki rodzaj drewna na elewacje wybrać?

Głównym zadaniem elewacji jest ochrona budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz urazami mechanicznymi. Oprócz cech wizualnych, powinna charakteryzować się również trwałością i służyć przez długi czas. Drewno, jeden z najstarszych materiałów elewacyjnych, po wielu latach powraca do łask i wypiera panele wykonane z tworzywa sztucznego. Drewniane elewacje cechują się ekonomicznością oraz dodają bryle budynku oryginalnego charakteru.

więcej »

2

EDKM i emka102 podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

28 sierpnia 2017

Czy to prawda, że okna PVC są zbyt szczelne i mogą być przyczyną złej wentylacji pomieszczeń?

Doskonała szczelność nowoczesnych okien to ich zaleta, a nie wada, pod warunkiem że mieszkańcy będą mieli zapewniony dopływ tlenu. Całkowicie zamknięte okno powinno być jak najszczelniejsze, jednak normy dopuszczają maksymalną szczelność tylko do 0,3 m3/(m.h.daPa2/3) – czyli nawet okno ze stałym szkleniem musi gwarantować minimalną wymianę powietrza.

więcej »

Izolacja progów tarasowych i balkonowych od wewnątrz i zewnątrz

Ważnym elementem utrzymania ciepła w nowym domu jest izolacja progów tarasowych i balkonowych. Aby nie dopuścić do obniżenia temperatury w pomieszczeniach należy zawczasu zadbać o uszczelnienie podstawy okna - twarde, betonowe podparcie oraz izolację od dołu. Zaniedbania tych etapów skutkują trwałym wygięciem i odkształceniem dolnej ramy, a podczas zimy dochodzi nawet do przewiewów pomiędzy szczelinami i przemarzania pomieszczeń oraz trudności związanych z prawidłowym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej od zewnątrz.

więcej »

1

KasiaiKonrad podoba się to.

Kasia_m74
Kasia_m74   1   ·  28 sierpnia 2017

Dlatego warto zamówić ciepły montaż okien z klinarytem i xps-em pod oknami balkonowymi i nie dac się namówić na pianę która po kilku latach traci jakiekolwiek właściwości...

KasiaiKonrad podoba się to.

Schody zewnętrzne - jak i z czego budować?

Schody zewnętrzne są jednym z głównych elementów dekoracyjnych domu od strony frontowej. Prowadzą one do drzwi wejściowych oraz są udogodnieniem zejścia tarasowego do ogrodu. Ze względu na dużą częstotliwość użytkowania powinny powstać na stabilnym podłożu i być dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników. Stopnie mogą zostać wykończone kostką brukową, kamieniem lub innym ozdobnym materiałem. Ich forma może być prosta lub elegancka w zależności od stylu domu. Należy pamiętać o konserwacji i dbaniu o estetyczny wygląd.

więcej »

MartchaP
MartchaP   0   ·  22 sierpnia 2017

O fajny temat

W jaki sposób instalacja odgromowa ochrania dom?

Piorunochron wchodzi w skład instalacji elektrycznej całego budynku. Jak sama nazwa wskazuje ma on uchronić obiekty stojące przed porażeniem, które są skutkiem wyładowań atmosferycznych. Pomimo tego że Prawo budowlane nie domaga się zainstalowania przewodów na domach o wysokości poniżej 15 m, warto zastanowić się nad takim zabezpieczeniem. Instalacja odgromowa zainstalowana w poprawny sposób będzie chroniła dom przez wiele lat.

więcej »

1

anecia__ podoba się to.

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Porady Ekspertów