Porady Ekspertów

Prowadzący

Ostatnio poruszane tematy

Załóż konto

Zarejestruj się w – szukaj porad w sieci budujących

Realizując budowę domu warto zasięgnąć fachowej i profesjonalnej rady. Właśnie w tym dziale znajdziecie cenne informacje w formie artykułów stworzonych przez grono współpracujących z nami specjalistów. Eksperci dzielą się z Wami wiedzą z zakresu zagadnień budowlanych, aranżacji wnętrz i zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Znajdziecie tu informacje dotyczące zarówno aspektów formalnych, jak i praktyczne rozwiązania. Doświadczenie i wiedza specjalistów pomogą Wam rozwikłać wiele dylematów, jakie pojawiają się w trakcie procesu budowlanego, urządzania wnętrz i tworzenia ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, zgłębiania wiedzy budowlanej i korzystania z fachowych porad naszych Ekspertów.

Ostatnio dodane

W jaki sposób zadbać o ocieplenie stropu nad piwnicą i garażem?

Wybór domu z podziemnym garażem lub piwnicą skłania Inwestorów do podjęcia decyzji o ociepleniu stropu. Pomieszczenia te charakteryzują się obniżoną temperaturą w porównaniu do wyższych kondygnacji oraz zwiększoną wilgotnością. Brak izolacji może przyczynić się do utraty nawet 12% ciepła w pokojach na piętrze.

więcej »

Z jakich materiałów zrobić obudowę wanny?

Łazienka z wanną to idealne miejsce do relaksu po ciężkim dniu. Choć wanny wolnostojące, ze względu na prostotę montażu, są wybierane coraz częściej,  rynek oferuje szeroki wachlarz materiałów obudowujących, które można zamontować samodzielnie w domu. Mogą być to kompozycje proste, kanciaste, owalne lub z dodatkowymi półeczkami, wykonane ze szkła, paneli, drewna, metalowej blachy. Oprócz całej estetyki należy mieć na uwadze możliwe awarie, zadbać o funkcjonalność i dogodny dostęp do syfonu, baterii oraz całej instalacji.

więcej »

Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to serce całego domu oraz miejsce spotkań wszystkich domowników. Zbliża i łączy ludzi podczas sporządzania i spożywania posiłków, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe oświetlenie nad poszczególnymi strefami. Przed rozpoczęciem montażu należy uwzględnić newralgiczne miejsca, które zostaną oświetlone, bowiem to one będą skupiać i przyciągać największą uwagę. Zapewnia to optymalny komfort podczas przygotowania potraw, jak również nadaje pomieszczeniu uroku i charakteru. Należy także zadbać o odpowiednie ciepło światła by codzienna praca była przyjemniejsza.

więcej »

1

emka102 podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

27 września 2017

Czy z okien PVC buduje się ogrody zimowe?

Ogrody zimowe, przeszklone werandy i oranżerie cieszą się coraz większa popularnością w Polsce. W chłodne dni można posiedzieć wśród zieleni, a nawet wśród kwitnących roślin. Dodatkowo w domu jest cieplej, bowiem ogród zimowy to dodatkowa ściana izolująca.

więcej »

Jak postawić ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Duże i przestronne pomieszczenia cieszą się popularnością wśród większości Inwestorów. Chcąc jednak podzielić przestrzeń na mniejsze pokoje warto wykorzystać płyty gips-kartonowe.  Do tego typu ścian działowych sprawdzają się idealnie, głównie ze względu na krótki czas zabudowy. Przed zakupem należy również przeanalizować w jakim pomieszczeniu będą wznoszone oraz jakie warunki muszą spełnić,co pozwoli na dostosowanie ich parametrów do zaistniałych temperatur i wilgotności.

więcej »

1

pawels001 podoba się to.

W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło na lata?

Wybierając drewno jako element dekoracyjny elewacji domu, bądź używając go do wykończenia tarasu czy schodów zewnętrznych należy zadbać o jego prawidłową konserwację. Dzięki odpowiedniej ochronie będzie służyło przez długie lata. Niezabezpieczona struktura może zostać narażona na urazy mechaniczne oraz te spowodowane zmianami atmosferycznymi. Żywotność zostaje przedłużona w momencie doboru odpowiedniego środka konserwującego - lakieru.

więcej »

1

artimag podoba się to.

Jak zagospodarować deszczówkę?

Deszczówka kwalifikuje się głównie jako ściek. Dzięki jej odpowiedniemu zagospodarowaniu można oszczędzić wodę użytkową wykorzystując ją ponownie w gospodarstwie domowym. Zebrane krople deszczu nie zawierają wapnia i magnezu, więc są idealne do przeprowadzenia prania czy mycia naczyń.

więcej »

1

artimag podoba się to.

e-david
e-david   2   ·  12 września 2017

My mamy zbiornik betonowy, zebrana deszczówka posłuży do podlewania ogrodu.

Dominik_n6 i artimag podoba się to.

Dominik_n6
Dominik_n6   0   ·  14 września 2017

Właśnie wykonujemy odwodnienie. U nas również deszczowka będzie służyć do podlewania ogrodu.

Jaki rodzaj drewna na elewacje wybrać?

Głównym zadaniem elewacji jest ochrona budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz urazami mechanicznymi. Oprócz cech wizualnych, powinna charakteryzować się również trwałością i służyć przez długi czas. Drewno, jeden z najstarszych materiałów elewacyjnych, po wielu latach powraca do łask i wypiera panele wykonane z tworzywa sztucznego. Drewniane elewacje cechują się ekonomicznością oraz dodają bryle budynku oryginalnego charakteru.

więcej »

2

EDKM i emka102 podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

28 sierpnia 2017

Czy to prawda, że okna PVC są zbyt szczelne i mogą być przyczyną złej wentylacji pomieszczeń?

Doskonała szczelność nowoczesnych okien to ich zaleta, a nie wada, pod warunkiem że mieszkańcy będą mieli zapewniony dopływ tlenu. Całkowicie zamknięte okno powinno być jak najszczelniejsze, jednak normy dopuszczają maksymalną szczelność tylko do 0,3 m3/(m.h.daPa2/3) – czyli nawet okno ze stałym szkleniem musi gwarantować minimalną wymianę powietrza.

więcej »

Izolacja progów tarasowych i balkonowych od wewnątrz i zewnątrz

Ważnym elementem utrzymania ciepła w nowym domu jest izolacja progów tarasowych i balkonowych. Aby nie dopuścić do obniżenia temperatury w pomieszczeniach należy zawczasu zadbać o uszczelnienie podstawy okna - twarde, betonowe podparcie oraz izolację od dołu. Zaniedbania tych etapów skutkują trwałym wygięciem i odkształceniem dolnej ramy, a podczas zimy dochodzi nawet do przewiewów pomiędzy szczelinami i przemarzania pomieszczeń oraz trudności związanych z prawidłowym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej od zewnątrz.

więcej »

1

KasiaiKonrad podoba się to.

Kasia_m74
Kasia_m74   1   ·  28 sierpnia 2017

Dlatego warto zamówić ciepły montaż okien z klinarytem i xps-em pod oknami balkonowymi i nie dac się namówić na pianę która po kilku latach traci jakiekolwiek właściwości...

KasiaiKonrad podoba się to.

Schody zewnętrzne - jak i z czego budować?

Schody zewnętrzne są jednym z głównych elementów dekoracyjnych domu od strony frontowej. Prowadzą one do drzwi wejściowych oraz są udogodnieniem zejścia tarasowego do ogrodu. Ze względu na dużą częstotliwość użytkowania powinny powstać na stabilnym podłożu i być dostosowane do indywidualnych potrzeb domowników. Stopnie mogą zostać wykończone kostką brukową, kamieniem lub innym ozdobnym materiałem. Ich forma może być prosta lub elegancka w zależności od stylu domu. Należy pamiętać o konserwacji i dbaniu o estetyczny wygląd.

więcej »

MartchaP
MartchaP   0   ·  22 sierpnia 2017

O fajny temat

W jaki sposób instalacja odgromowa ochrania dom?

Piorunochron wchodzi w skład instalacji elektrycznej całego budynku. Jak sama nazwa wskazuje ma on uchronić obiekty stojące przed porażeniem, które są skutkiem wyładowań atmosferycznych. Pomimo tego że Prawo budowlane nie domaga się zainstalowania przewodów na domach o wysokości poniżej 15 m, warto zastanowić się nad takim zabezpieczeniem. Instalacja odgromowa zainstalowana w poprawny sposób będzie chroniła dom przez wiele lat.

więcej »

1

anecia__ podoba się to.

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

27 lipca 2017

Czy to prawda, że okna z białymi profilami z PVC mogą żółknąć?

Może się tak zdarzyć, ale nigdy w oknach renomowanych firm. Jeżeli profile okienne z PVC żółkną, to znaczy, że zostały źle wyprodukowane, użyto niewłaściwych składników albo składniki te zostały źle wymieszane oraz nieprawidłowo przebiegał proces produkcyjny. Niestety żółknięcie białych profili PVC jest zjawiskiem nieodwracalnym, a ich naprawa polega zwykle na wymianie zgrzanych elementów na nowe. Jak uniknąć tej przykrej sytuacji? Kupować okna, których profile są renomowanych firm. Co ważne sprzedawca powinien nam udostępnić do wglądu certyfikaty jakości lub deklaracje producenta. Poza tym dobra firma daje kilkuletnią gwarancję na kompletne okna, minimum 5 lat.

więcej »

Jak zamontować sufit podwieszany?

Płyty gipsowo-kartonowe to najczęściej wykorzystywany materiał do stawiania ścianek działowych, ale również montażu sufitu podwieszanego. Konstrukcję taką można zamontować w każdym pomieszczeniu. Można w ten sposób uzyskać różnorodne aranżacje sufitów - od łukowatych i dekoracyjnych, po proste, minimalistyczne. Dodatkowo pokój zostaje wzbogacony o izolację termiczną i akustyczną. Całość wymaga jednak solidnego przygotowania rusztu, montażu płyt g-k i wykończenia materiałami.

więcej »

Przenośny basen ogrodowy alternatywą dla basenu murowanego

Gdy nadchodzi lato, niejeden z nas marzy o własnym, dużym basenie w ogrodzie. Jesteśmy jednak świadomi, że lato w Polsce się kończy, a wielki murowany basen zostaje i pojawiają się problemy z jego eksploatacją. Na szczęście osoby, które chcą mieć basen tak duży, że można w nim pływać, niekoniecznie muszą rozkopywać swoich ogrodów, ani rozwijać wieloetapowego placu budowy, ani też wystosowywać kolejnych pism do urzędników w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Można bowiem zakupić basen przenośny, o podobnych wymiarach co luksusowe baseny stacjonarne. Wsparte na metalowych stelażach, zbudowane są z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego zgrzewanego wielowarstwowo. Z powodzeniem zastąpią nam tradycyjny basen murowany - stacjonarny, zwłaszcza gdy całą konstrukcję wkopiemy w ziemię.

więcej »

Z jakich materiałów budować dom?

Fundamentalną decyzją, którą musi podjąć każdy Inwestor planujący budowę domu jest wybór materiału budulcowego. To od niego będą zależały koszt i długość procesu budowlanego, a także komfort i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Postęp technologiczny pozwala na wprowadzanie i rozwijanie kolejnych technologii, które charakteryzują się coraz lepszymi parametrami wytrzymałości i izolacyjności cieplnej oraz akustycznej.

więcej »

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Ułożenie przewodów elektrycznych to nie lada wyzwanie. Warto zwrócić się o pomoc do fachowców podczas projektowania całej instalacji. Należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj odbiorników prądu oraz ich liczbę i rozmieszczenie w domu. Na tej podstawie dzieli się kable na kilkanaście obwodów, aby przypadkowa awaria nie wpłynęła na pracę pozostałych podzespołów. Całą sieć przewodów o różnych grubościach ukrywa się w podłogach, ścianach i sufitach.

więcej »

Altany, zadaszenia, parasole - czyli jak zaaranżować przestrzeń wokół domu, aby uciec od upałów?

Altany, zadaszenia, parasole i markizy….dają schronienie przed słońcem i pozwalają przetrwać upały. Jeśli odpowiednio je dobierzemy, mogą wzbogacić architektonicznie aranżację ogrodu. Jak szukać odpowiedniego zadaszenia dla swoich potrzeb? Zapraszamy do przeglądu najpopularniejszych rozwiązań.

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

26 czerwca 2017

Nowe wymagania, nowe profile VEKA

Od 2017 roku obowiązują nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla konstrukcji okiennych i balkonowych. A wraz z nowym rokiem i nowymi wymaganiami Veka wprowadziła profil Softline 76.

więcej »

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Inwestor, rozpoczynając budowę na nieskanalizowanym terenie stoi przed wyborem sposobu odprowadzenia ścieków - gromadzenia ich w szczelnych zbiornikach bądź oczyszczania we własnym zakresie. Ekologiczna instalacja okazuje się o wiele tańsza w eksploatacji od pozostałych sposobów usuwania nieczystości. Pomimo droższych nakładów finansowych w początkowym etapie, potrafi odebrać ścieki od 4 do 200 osób. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nowoczesne rozwiązanie, które odprowadza wszystko do wód powierzchniowych lub do gruntu.

więcej »

aneczka.z.
aneczka.z.   0   ·  22 czerwca 2017

Super sprawa, duzo taniej wychodzi niż kanalizacja.

gigi_justi_cha
gigi_justi_cha   0   ·  22 czerwca 2017

U nas też będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Izolacja akustyczna - jak wygłuszyć strop?

Aby zapewnić jak najlepszy komfort akustyczny w swoim domu, należy wybrać odpowiedni rodzaj stropu oraz materiały wygłuszające. Każdy hałas i wytworzone drgania mogą rozchodzić się po całym wnętrzu, co negatywnie wpływa na wygodę życia. Izolacyjność ma za zadanie m.in. zapobiegać przenoszeniu się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Odpowiedzialny jest za to strop, materiały go izolujące oraz podłoga wierzchnia, tzw. pływająca.

więcej »

Co jest istotne dla izolacyjności okna?

Przed zakupem okien należy dokładnie przeanalizować ich parametry. Wszystkie posiadają podstawowe właściwości i sytuują się w ustanowionych normach, jednak jest duża różnica pomiędzy ich poszczególnymi stopniami, o których świadczy jakość i wartość danego produktu. Różnią się od siebie klasą, barwą ramy, odcieniem szkła, powłokami jakimi mogą być pokryte oraz przede wszystkim parametrami przenikania ciepła i przepuszczalności energii cieplnej. Przez odpowiedni dobór można zminimalizować koszty za ogrzewanie domu. Przez źle dobrane szyby i nieprawidłowy montaż może uciec z domu do 40% ciepła.

więcej »

Veka Polska

Veka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

2 czerwca 2017

Szarość w pełni

Szare okna coraz częściej stosuje się w architekturze. Lubiane za klasę, elegancję, za swoją neutralność zdobywają coraz więcej zwolenników. Na zewnątrz pięknie wtapiają się w elewację, natomiast wewnątrz idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji, w których kolor szary jest wszechobecny.

więcej »

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Dach jest zwieńczeniem każdego budynku. Składa się z konstrukcji nośnej, czyli wiązania dachowego oraz pokrycia. Tradycyjnie wykorzystywane materiały to strzecha, gont, łupek, zaś nowoczesne systemy pokryć zawierają membrany izolacyjne i warstwy wodoodporne. Każde z nich muszą być prawidłowo położone względem kąta nachylenia całej konstrukcji oraz odpowiednio pielęgnowane. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się dachówka płaska. Jej prosta forma i właściwości są znane już od tysiącleci. Cechuje ją elegancja i trwałość na trudne warunki atmosferyczne - jest mrozo- i wodoodporna. Za sprawą estetyki stała się popularnym materiałem dla pokryć nowoczesnych oraz tradycyjnych.

więcej »

Jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły jak najdłużej?

Strefa wypoczynkowa to ważny element tarasu i całego ogrodu. Zagospodarowana przestrzeń musi być cicha i przytulna, stać się miejscem relaksu dla wszystkich domowników po męczącym dniu w pracy lub szkole. Meble powinny być dostosowane do wszystkich warunków pogodowych i posłużyć przez długie lata. Powinny również łączyć ze sobą dwie ważne cechy jakimi są funkcjonalność oraz stylistyka.

więcej »

2

Kry i emka102 podoba się to.

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Porady Ekspertów