Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zabudowa balkonu – jak przeprowadzić zabudowę balkonu zgodnie z prawem?

Zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, na które możesz zdecydować się nie tylko w bloku, ale również w domu jednorodzinnym. Dzięki niemu masz szansę zupełnie odmienić funkcję balkonu lub tarasu. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z balkonu zbyt często, zabudowa może to zmienić. Sprawdź, jak uzyskać zgodę na wykonanie zabudowy oraz jak zagospodarować balkon po takich zmianach!

Zabudowa balkonu - co warto o niej wiedzieć?

Zabudowa balkonu to sposób na powiększenie funkcjonalnej przestrzeni w mieszkaniu. Nie zawsze jednak uwzględnia się ją od razu w projekcie domu. Często na zabudowę decydujemy się dopiero później, kiedy okazuje się, że trzeba odgrodzić się od sąsiadów, uciszyć hałasy z ulicy lub zmniejszyć ilość wpadającego do domu światła.

Zabudowa balkonu pozwala zagospodarować balkon na wiele sposobów. Co możesz zrobić w środku?

 • Domową oranżerię z mnóstwem roślin oraz miejscem do odpoczynku,
 • kącik do przyjmowania gości z fotelem do czytania lub stolikiem kawowym,
 • składzik do przechowywania rowerów, rolek, sprzętów sezonowych.

Zabudowa balkonu może być dodatkowym zabezpieczeniem mieszkania przed kradzieżą, co szczególnie istotne, jeśli mieszkasz na niższych piętrach. Chroni również przed wychładzaniem mieszkania, hałasami oraz wiatrem. Zwiększa też bezpieczeństwo korzystania z balkonu przez dzieci.

Jak zorganizować zabudowę balkonu zgodnie z prawem?

Zabudowa balkonu to praktyczna propozycja, której mocowanie wymaga jednak dopełnienia szeregu formalności. „Pozwolenie w zakresie budowy” wydaje wydział architektury właściwego urzędu i bez niego nie możesz budować ani balkonu w domu jednorodzinnym, ani w bloku.

 • Zabudowa balkonu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Wiele osób myśli, że do wybudowania balkonu wymagane jest pozwolenie. Tymczasem prawo budowlane jest trochę bardziej skomplikowane i rozróżnia pozwolenie oraz zgłoszenie. Zabudowa balkonu co do zasady wymaga wyłącznie zgłoszenia.

Właściwy organ należy poinformować o zamiarze zabudowania balkonu w momencie, jeśli zabudowa przekracza wysokość trzech metrów. Poza zgłoszeniem w dokumentacji składanej w urzędzie musi znaleźć się jeszcze plan zabudowy oraz dokładny opis prac, które będą prowadzone w związku z terminem rozpoczęcia i zakończenia prac.

 • Zabudowa balkonu - zgoda wspólnoty

Wykonanie zabudowy w bloku z punktu widzenia formalności jest trudniejsze niż w domu jednorodzinnym. Konieczne jest bowiem uzyskanie zgody wspólnoty.

Zabudowa balkonu w bloku

Zabudowa balkonu w bloku musi być poprzedzona uzyskaniem zgody od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Później to właśnie wspólnota lub spółdzielnia kierują wniosek do stosownego urzędu.

Niestety niekiedy regulamin wspólnoty zakazuje wykonania zabudowy. Jeżeli jednak jest to możliwe, szczególnie warta uwagi będzie zabudowa balkonu na parterze, która zwiększy bezpieczeństwo mieszkania. Dobrym rozwiązaniem będzie również zabudowa balkonu na ostatnim piętrze – pomoże ona ograniczyć nagrzewanie się wnętrza.

Zabudowa balkonu w domu jednorodzinnym

Czy zabudowa balkonu w domu jednorodzinnym rzeczywiście generuje tak dużo problemów formalnych? Zwykle pozwolenie na zabudowę jest kwestią formalną i urzędy wydają je niemalże od ręki. Nie warto więc pomijać tego kroku, gdyż niezgłoszenie prac może zostać uznane przez urząd za samowolę budowlaną, a co za tym idzie, będziesz zmuszony je rozebrać.

Dowiedz się więcej: Loggia a balkon – czym się różnią?

Zabudowa budowy w bloku

Zabudowa balkonu – bezramowa czy ramowa?

Podstawowym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, decydując się na zabudowanie balkonu, jest to, co będzie lepsze: zabudowa balkonu ramowa czy bezramowa. Zarówno zabudowa balkonu bezramowa, jak i ramowa mają swoje wady i zalety. Czym się różnią?

Bezramowa zabudowa balkonu Ramowa zabudowa balkonu
 • brak ram pionowych
 • nieuwydatnione elementy konstrukcyjne
 • zabudowa wygląda jakby była całkowicie zrobiona ze szkła
 • rozwiązanie bardzo estetyczne
 • większe możliwości aranżacyjne
 • możliwość wykonania zabudowy łukowej
 • obciąża sufit balkonu
 • widoczny rysunek profilu
 • szyby usztywniane profilem
 • szyby przesuwają się po torze prowadnicy 
 • lepsza izolacja akustyczna 
 • mniejsza ilość zanieczyszczeń dostaje się do środka balkonu
 • niższe koszty montażu
 • obciąża podłogę balkonu

ofe-5847238-70016 w-70016

Ile kosztuje zabudowa balkonu?

Ile kosztuje zabudowa balkonu? Cena zależna jest od wielkości konstrukcji, wybranego materiału, poziomu skomplikowania montażu oraz kosztów robocizny. Na jaki wydatek powinieneś się więc nastawić? Czy tańsza będzie zabudowa balkonu bezramowa? Cena takiej zabudowy wynosić będzie 30% więcej niż podobnego modelu ramowego.

Zabudowa balkonu - koszt materiałów

Jak rozkładają się koszty na konkretnych przykładach?

Zabudowa balkonu – cennik

 • zabudowa z PCV + szkło o grubości 4 mm –> około 600 zł za metr kwadratowy,
 • zabudowa z PCV lub pleksi –> około 200 zł za metr kwadratowy,
 • bezramowa zabudowa od sufitu do podłogi szklana –> około 800 zł za metr kwadratowy.

Jak zabudować balkon? DIY

Jeśli nie masz wystarczająco dużo środków, żeby zlecić komuś wykonanie zabudowy balkonu lub też nie podoba Ci się kompleksowa zabudowa, możesz zdecydować się na wykonanie prowizorycznej zabudowy samodzielnie. Oczywiście nie będzie ona tak dobrze chronić przed deszczem oraz nie zapewni zabezpieczenia w zimie, jednak może ożywić wygląd balkonu latem.

Zabudowa balkonu „zrób to sam” – inspiracje

 1. zabudowa z materiałów – aby odsłonić się od wzroku przechodniów lub sąsiadów, możesz zamocować materiał na balustradzie balkonu – w sklepach znajdziesz specjalne wodoodporne płachty dedykowane temu rozwiązaniu; to opcja, która nie wymaga uzyskiwania specjalnej zgody od spółdzielni, co ważne, jeśli mieszkasz w bloku,
 2. zabudowa drewniana – poza mocowanymi na stałe zabudowami z drewna możesz również wykorzystać wolnostojące przepierzenia z drewna, które wystarczy przywiązać do balustrady; niekiedy wystarczy zaledwie harmonijka drewniana, żeby oddzielić się od sąsiadów,
 3.  zabudowa roślinna – dobrą opcją na zyskanie trochę prywatności jest wykorzystanie sporej wielkości roślin – kwiatów doniczkowych oraz średnich krzewów ozdobnych; na niewielkim balkonie szczególnie dobrym rozwiązaniem będą kwiaty pnące, na przykład bluszcz, natomiast na większym popularnym wyborem są tuje,
 4. osłona słomkowa lub bambusowa – tanie rozwiązanie, które wygląda uniwersalnie i sprawdzi się prawie na każdym balkonie; minusem jest niska wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych i konieczność wymiany zabudowy co jakiś czas.

Zabudowa balkonu samodzielnie to nie wszystko! Sprawdź też: jak pomysłowo zaaranżować domowy balkon?

Zabudowa balkonu w domu

Czym zabudować balkon?

Na wygląd oraz funkcjonalność balkonu w dużej mierze wpływa materiał, z którego zdecydujesz się wykonać zabudowę. Drewno, szkło czy tworzywo sztuczne – która opcja jest najlepsza?

Drewniana zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu drewniana to raczej rozwiązanie nastawione głównie na estetykę. Pozwala odgrodzić się od sąsiadów, dzięki czemu podwyższa komfort korzystania z balkonu oraz daje poczucie prywatności. Nie pozwoli jednak na korzystanie z balkonu zimą, gdyż nie pozwala na zatrzymanie ciepła. Może natomiast osłaniać przed wiatrem.

Drewniana zabudowa balkonu w bloku to szczególnie dobry wybór, jeśli na elewacji budynku wykorzystano już elementy drewniane. Wystarczy wybrać podobny odzień, aby zabudowa stała się integralną częścią budynku. Jej minusem jest jednak konieczność regularnej impregnacji oraz czyszczenia, które nie należy do bardzo komfortowych czynności.

Szklana zabudowa balkonu

Szklana zabudowa balkonu daje wrażenie przestronności oraz zdaje się wychodzić w przestrzeń. Jej zastosowanie gwarantuje odpowiednie doświetlenie wnętrza, dzięki czemu nie musisz się martwić, że w domu będzie zbyt mało promieni słonecznych.

Wybierając szkło na zabudowę balkonu, upewnij się jednak, że ma ono odpowiednie parametry. Jeśli będzie ono mieć obniżony parametr przenikania promieni słonecznych, wnętrze nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Zwróć też uwagę na wytrzymałość materiału. Zaleca się wybranie szkła hartowanego, gdyż jest ono bezpieczne oraz najlepiej chroni konstrukcję przed hałasem, oraz uciekaniem ciepła.

Zabudowa balkonu PCV 

Zabudowa balkonu z pleksi to tańsza alternatywa dla hartowanego szła. Takie tworzywo sztuczne również jest przeźroczyste i pozwala promieniom słonecznym dostać się do środka. Nie jest jednak tak trwałe jak szkło. Nie tłumi też tak skutecznie dźwięków. Łatwo je porysować, przez co może szybko wyglądać nieestetycznie.

Zabudowa balkonu z poliwęglanu nie wymaga konserwacji oraz skutecznie chroni przed deszczem i wiatrem. Elastyczne płyty powodują dodatkowo, że montaż zabudowy jest stosunkowo łatwy. Poliwęglanowa zabudowa balkonu nie nagrzewa się, więc powinna sprawdzić się nawet na balkonach od strony południowej. Jeśli nie chcesz, aby do pomieszczenia wlatywało zbyt dużo światła, możesz wybrać zabudowę w mlecznym odcieniu.

Sprawdź: Budowa balkonu – od czego zacząć i ile kosztuje budowa balkonu w domu?

Zabudowa balkonu - o czym jeszcze warto wiedzieć?

Czy warto decydować się na rozwiązanie, jakim jest zabudowa balkonu? Opinie na ten temat zachęcają do wykonania zabudowy. Szczególnie warto o niej pomyśleć, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, Twój balkon jest mocno nasłoneczniony, chcesz podnieść poczucie bezpieczeństwa lub poczucie prywatności. Taka zabudowa ma więc szereg zalet.

Zabudowa balkonu bezramowa może też pozwolić przerobić balkon na suszarnię lub spiżarnię. Opinie innych osób dowodzą, że dzięki zabudowie balkon może zwiększyć swoją funkcjonalność. Zabudowa może spowodować, że będziesz chętniej korzystał z balkonu.

Artykuł zawiera treści reklamowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
Schody tarasowe
06.12.2021 r. Jan Susmaga

Schody tarasowe – jak i z czego wykonać schody zewnętrzne na taras?

Schody tarasowe mają zastosowanie nie tylko czysto funkcjonalne, jako wygodne...

Stropy, balkony, schody
Profil okapowy
09.09.2021 r. Daria Rek

Profil okapowy – co to jest okapnik balkonowy i dlaczego warto go stosować?

Balkon to bez wątpienia jeden z dekoracyjnych elementów domu. Warto wykończyć...

Stropy, balkony, schody
Hydroizolacja balkonu
26.08.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Hydroizolacja balkonu – co to jest, ile kosztuje i jak wykonać hydroizolację balkonu?

Balkon to element budynku, który najczęściej wystawiony jest na działanie czy...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
Schody tarasowe
06.12.2021 r. Jan Susmaga

Schody tarasowe – jak i z czego wykonać schody zewnętrzne na taras?

Schody tarasowe mają zastosowanie nie tylko czysto funkcjonalne, jako wygodne...

Stropy, balkony, schody
Profil okapowy
09.09.2021 r. Daria Rek

Profil okapowy – co to jest okapnik balkonowy i dlaczego warto go stosować?

Balkon to bez wątpienia jeden z dekoracyjnych elementów domu. Warto wykończyć...

Stropy, balkony, schody
Hydroizolacja balkonu
26.08.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Hydroizolacja balkonu – co to jest, ile kosztuje i jak wykonać hydroizolację balkonu?

Balkon to element budynku, który najczęściej wystawiony jest na działanie czy...

Reklama
Zamknij