Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 250 zł na adaptację projektu w prezencie! 

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ubezpieczenie domku letniskowego. Co zawiera polisa i jaki jest jej koszt?

Ubezpieczenie domku letniskowego

Niezależnie od tego, czy posiadasz domek letniskowy, czy dopiero planujesz jego budowę, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Najczęściej jego konstrukcję wykonuje się z drewna, które jest podatne na działanie ognia – dzięki odpowiedniej polisie ochronisz się przed skutkami pożaru. Sprawdź, czym ubezpieczenie domku letniskowego różni się od zwykłego, co obejmuje i jaka jest jego cena!

Różnice między ubezpieczeniem domu jednorodzinnego a ubezpieczeniem domku letniskowego

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto w pierwszej kolejności poznać definicję domku letniskowego. Jest to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego zamieszkania, co stanowi główną różnicę między nim a domem jednorodzinnym całorocznym. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga również, by taki obiekt:

 • był budynkiem wolnostojącym;
 • posiadał wyłącznie jedną kondygnację (bez poddasza użytkowego);
 • służył tylko celom wypoczynkowym i rekreacyjnym;
 • był trwale związany z gruntem (posiadał fundamenty);
 • został wzniesiony zgodnie z prawem budowlanym;
 • posiadał powierzchnię użytkową do 35 m2.

W praktyce ubezpieczenie domku letniskowego i domu jednorodzinnego jest bardzo podobne – oba obejmują ochronę elementów stałych, a więc murów, fundamentów, ścian działowych oraz dachu, przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar. Obie polisy można również rozszerzyć o dodatkowy zakres ochrony. Jaka więc jest najważniejsza różnica?

Najczęściej koszt ubezpieczenia domku letniskowego jest zawarty w cenie całej polisy mieszkaniowej, w której główną nieruchomością jest dom jednorodzinny (lub mieszkanie). Oczywiście możesz zdecydować się na wykupienie osobnej polisy dla takiego obiektu – np. w innym towarzystwie, jednak może to okazać się mniej opłacalne.

Różnica jest także widoczna w cenie polisy – ubezpieczenie domku letniskowego jest najczęściej tańsze od ubezpieczenia domu jednorodzinnego, co wynika z mniejszej wartości i powierzchni takiej nieruchomości.

ofe-5847238-71787 w-71787

Co obejmuje polisa ubezpieczeniowa domku letniskowego?

Ubezpieczenie domku letniskowego może obejmować różne zdarzenia, jednak w większości przypadków w katalogu podstawowych zdarzeń znajdują się:

 • pożar;
 • powódź;
 • zalanie;
 • uderzenie pioruna;
 • silny wiatr;
 • deszcz i grad;
 • obsunięcie i trzęsienie ziemi.

Wykupując podstawową polisę, możesz więc mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie w przypadku zniszczenia murów przez powyższe zdarzenia. Ochronie podlegają również elementy stałe budynku, takie jak ściany, dach, fundamenty, parapety, izolacje, podłogi, armatura sanitarna, a także urządzenia, których nie można odłączyć bez użycia narzędzi, jak kotły czy piece.

Niestety, podstawowe ubezpieczenie domku letniskowego zazwyczaj nie obejmuje ogrodzenia oraz innych obiektów znajdujących się na danej działce, a także mienia ruchomego – mebli, sprzętu RTV/AGD czy odzieży. W sytuacji, gdy w domku letniskowym przechowujesz wartościowe przedmioty, warto rozszerzyć zakres ochrony – jest to dodatkowo płatne, jednak pozwoli Ci zyskać rekompensatę finansową w przypadku dużych strat.

A co z włamaniem i kradzieżą? Ochronę przed takimi zdarzeniami również można (i zdecydowanie warto!) dołączyć do podstawowego ubezpieczenia domku letniskowego. Podobnie, jak w przypadku mienia ruchomego, jest to dodatkowo płatne rozszerzenie. Pamiętaj tylko, że chcąc skorzystać z ubezpieczenia przed kradzieżą i włamaniem, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Mowa tu przede wszystkim o zamontowaniu odpowiednich zamków oraz zabezpieczeniu okien (np. specjalnymi żaluzjami).

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego. Co warto do niego dołączyć?

W zdecydowanej większości przypadków podstawowe ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego będzie droższe niż w przypadku obiektu murowanego. Budynki wykonywane z drewna są bowiem bardziej podatne na spłonięcie – zarówno w wyniku zaniedbania, jak i celowego działania.

To jednak nie wszystko – domki letniskowe są najczęściej wznoszone nad wodą, w pobliżu lasów czy terenów górskich, co również może mieć wpływ na częstotliwość występowania niebezpiecznych zdarzeń losowych. Ubezpieczyciele biorą takie ryzyka pod uwagę, co wpływa na różnice w cenach polis.

Nie zmienia to jednak faktu, że takie ubezpieczenie zdecydowanie warto wykupić – zapewni Ci ona wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do strat spowodowanych przez pożar. Wyjątkiem są sytuacje, w których ogień rozprzestrzenił się w wyniku nieprzestrzegania przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową albo był następstwem nieodpowiedzialnego zachowania lokatorów.

Inne sytuacje, w wyniku których ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego nie zadziała, to:

 • niezgodność obiektu z prawem budowlanym;
 • brak terminowej kontroli instalacji;
 • niewłaściwe zabezpieczenie budynku;
 • nieszczelność okien, drzwi lub dachu;
 • zawilgocenie spowodowane złym stanem obiektu;
 • niewłaściwa konserwacja budynku;
 • pozostawienie otwartych okien;
 • długa nieobecność lokatorów;
 • pękanie mrozowe.

Jeżeli chcesz zyskać kompleksową ochronę, dokładnie sprawdź OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), zakres zdarzeń uwzględnionych w polisie, a także sumę ubezpieczeń. Od tej ostatniej zależeć będzie wysokość wypłaconego odszkodowania.

Ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego warto poszerzyć o kradzieże z włamaniem, mienie ruchome czy dodatkowe elementy znajdujące się na posesji (np. drewniane ogrodzenie).

Pamiętaj! Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają sprzedaży polisy dla budynków znajdujących się na terenie ogródków działkowych. Trudne może być także ubezpieczenie domku letniskowego, który nie posiada fundamentów.

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Oferty ubezpieczeń dla domków drewnianych: średnie ceny od towarzystw

Ceny ubezpieczenia domku letniskowego mogą być różne, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wpływ na wysokość składki ma kilka czynników:

 • powierzchnia nieruchomości;
 • wartość domku letniskowego;
 • wiek obiektu;
 • konstrukcja domku;
 • lokalizacja budynku;
 • zakres ochrony i suma ubezpieczenia.

Warto również pamiętać, że cena ubezpieczenia domku letniskowego okaże się niższa, jeżeli stanowić będzie uzupełnienie głównej polisy mieszkaniowej.

Z jakim wydatkiem musisz się więc liczyć? Podstawowe ubezpieczenie domku letniskowego w towarzystwach, takich jak PZU, Allianz, Generali, Link 4 czy Ergo Hestia, wynosi od około 150 do 400 zł. Jeżeli chcesz poznać dokładną wysokość składki, skontaktuj się z agentem wybranej firmy.

Czy ubezpieczenie domku letniskowego jest obowiązkowe?

Nie, ubezpieczenie domku letniskowego nie jest obowiązkowe. To Ty, jako właściciel nieruchomości, decydujesz o tym, czy ma ona zostać objęta ochroną. Ze względu na różnego rodzaju zdarzenia losowe, które mogą doprowadzić do zniszczeń i poważnych strat finansowych, zdecydowanie warto wykupić polisę.

Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku obiektów podatnych na pożar oraz zlokalizowanych w pobliżu potencjalnych zagrożeń (np. zbiorników wodnych), na niestabilnym podłożu albo w regionie, gdzie występują częste wichury, opady gradu lub burze. Najbardziej polecane jest ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego, który w wyniku pożaru może zostać doszczętnie zniszczony.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja

Nowości w tej kategorii

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?
18.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Na ubezpieczenie domu decyduje się zdecydowana większość z nas. Jednak nie ka...

Ubezpieczenie domu
Ile kosztuje ubezpieczenie domu
16.08.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć jego ubezpieczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie można z...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
21.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?
18.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Na ubezpieczenie domu decyduje się zdecydowana większość z nas. Jednak nie ka...

Ubezpieczenie domu
Ile kosztuje ubezpieczenie domu
16.08.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć jego ubezpieczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie można z...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
21.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

REKLAMA
Zamknij