Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy
Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najczęściej idą w parze z dużymi przeszkleniami, a ich bryła przyciąga wzrok nawet najbardziej wymagających inwestorów. Kwestie wizualne to nie jedyne zalety budynków z płaskimi dachami. Co charakteryzuje ten typ bryły i jakie domy z płaskim dachem oferuje Extradom.pl? Sprawdź ranking!
W artykule:
Domy z płaskim dachem przykuwają uwagę
Domy z płaskim dachem to jedne z najbardziej charakterystycznych brył w budownictwie jednorodzinnym. Ich zwolennicy jako główną zaletę podają nowoczesny wygląd, który idealnie wpasowuje się we współczesne trendy architektoniczne. Projekty domów z płaskim dachem często cechuje prostota. Projektanci unikają dużej ilości detali, które mogłyby zaburzyć harmonię elewacji. Domy z płaskim dachem będą dobrym wyborem dla fanów minimalizmu, elegancji, ale także stylu industrialnego.
Dach jako dodatkowa przestrzeń rekreacyjna
Płaskie zadaszenie to wiele dodatkowych możliwości dla inwestorów. Stropodach – bo tak często nazywany jest płaski dach, stanowiący jednocześnie strop ostatniej kondygnacji, to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. Może zostać wykorzystany jako taras, miejsce na basen czy przestrzeń zieloną. Stropodachy docenią właściciele mniejszych działek, a także mieszkańcy gęściej zaludnionych obszarów miejskich. Wykorzystanie dachu pod zieleń, ma duże znaczenie ekologiczne. Wpływa na oczyszczanie powietrza i zwiększanie bioróżnorodności.
Podpowiedzi na to, jak wykorzystać przestrzeń stropodachu, znajdziesz w artykule: Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?
Dom ze strefą rekreacyjną i fotowoltaiką na dachu - projekt domu D21-18B G2 WSA1017
Stropodach, czyli funkcjonalność i ograniczenie kosztów
Domy z płaskim dachem pozwalają na pełne wykorzystanie kubatury budynku i powierzchni użytkowej. W przypadku dachów spadzistych, skosy utrudniają aranżacje górnych kondygnacji. Domy piętrowe z płaskim dachem są znacznie bardziej funkcjonalne. Pomieszczenia na drugiej kondygnacji są pełnowymiarowe, a mieszkańcy nie muszą martwić się o dobór mebli.
Projekty z płaskim zadaszeniem na planie prostokąta, będą dobrym wyborem także w aspekcie ekonomicznym. Jeśli zdecydujesz się na prostą, minimalistyczną bryłę, koszt wykonania zadaszenia będzie niższy w porównaniu do skomplikowanych dachów wielospadowych. Więcej o kosztach stropodachu przeczytasz w artykule: Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski.
Dom parterowy z płaskim dachem - projekt domu HomeKoncept 112 G2 KRX1258
Dachy płaskie w domach energooszczędnych i pasywnych
Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, wpływających na jego energooszczędność. Jednym z najbardziej energooszczędnych rodzajów dachu jest właśnie dach płaski. Wpływa na to między innymi jego ograniczona powierzchnia oraz brak dodatkowych konstrukcji, takich jak lukarny. Wykorzystując stropodach jako miejsce dla paneli słonecznych, możemy generować własną energię odnawialną. Łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli aranżując dach jako przestrzeń zieloną, zapewniamy naturalną izolację oraz ograniczamy nagrzewanie pomieszczeń mieszkalnych w lecie.
Coraz częściej na dachu płaskim wykorzystywane są specjalne systemu do zarządzania wodą opadową. Wszystko to przybliża dom do cech domu pasywnego, czyli samowystarczalnego, energooszczędnego budynku.
TOP 6 projektów domów z płaskim dachem + BONUS
6 propozycji, które przygotowaliśmy to projekty z płaskim dachem, cieszące się sympatią naszych inwestorów i polecane przez naszych doradców. Są to nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne bryły, wpasowujące się w obecne trendy architektoniczne. W zestawieniu znajdują się opcje o zróżnicowanym metrażu, aby każdy mógł znaleźć projekt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Kolejność prezentowanych projektów jest losowa.
Sprawdź nasze polecenia i BONUS na końcu: 👇👇👇
1. Projekt piętrowego domu Topaz Nano (1862) KRD2999
Zestawienie otwiera projekt domu Topaz Nano (1862) KRD2999, o powierzchni użytkowej 96,90 m2. To propozycja niewielkiego, piętrowego domu. Jego prosta bryła, na planie kwadratu z doklejonym garażem jednostanowiskowym, pozwoli ograniczyć koszty budowy. Układ pomieszczeń zapewni komfort mieszkania dla rodziny trzy- lub czteroosobowej. Na parterze znajduje się salon z kuchnią i jadalnią, gabinet oraz mała łazienka, a na piętrze 3 pełnowymiarowe sypialnie i druga, większa łazienka.
2. Projekt domu Mini 4 G1 modern energo WRC2764
Projekt domu Mini 4 G1 modern energo WRC2764, o powierzchni użytkowej 114,50 m2, to idealny przykład na to jak efektywnie można wykorzystać stropodach. W projekcie przewidziano kolektory słoneczne, umiejscowione właśnie na dachu. Projekt zakłada funkcjonalny dla rodziny 2+2 układ, z przestronnym, jednostanowiskowym garażem w bryle.
3. Projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
Wizualizacja tego domu posłużyła jako główne zdjęciu naszego rankingu domów z płaskim dachem. Projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233 o powierzchni użytkowej 149,53 m2, to doskonały wybór dla rodziny 2+2. Jako dom parterowy sprawdzi się szczególnie dla rodziców z małymi dziećmi. Układ zakłada wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną, w której znajduje się master bedroom. W bryle przewidziano garaż dwustanowiskowy.
4. Projekt domu EX 6 soft (z wiatą) WRC2470
Projekt domu EX 6 soft (z wiatą) WRC2470, o powierzchni użytkowej 158,86 m2, to wyjątkowa propozycja w stylu amerykańskiego, podmiejskiego budownictwa jednorodzinnego. Projekt sprawdzi się dla rodziny czteroosobowej. W planie znajduje się wiata samochodowa. Autor przewidział także ogród zimowy, o powierzchni prawie 10 m2.
5. Projekt domu Samowystarczalny Kompozycja przestrzenna LOB1003
Projekt domu Samowystarczalny Kompozycja przestrzenna LOB1003, o powierzchni użytkowej 188,90 m2, to dom pasywny. Jego zerowe zapotrzebowanie na energię pierwotną, wynika z szeregu energooszczędnych rozwiązań, takich jak rekuperacja czy panele fotowoltaiczne. W układzie przewidziano aż cztery sypialnie, dzięki czemu projekt sprawdzi się nawet w przypadku większych rodzin. Dom posiada garaż dwustanowiskowy.
6. Projekt domu Asteria BSA2084
Projekt domu Asteria BSA2084, o powierzchni użytkowej 194,36 m2, to propozycja dla osób, które poszukują dużej przestrzeni w niebanalnym wydaniu. W projekcie przewidziano 3 sypialnie, a każda posiada prywatną garderobę. Asteria to dom, który zapewni jego mieszkańcom maksimum prywatności. Część płaskiego zadaszenia, autor zaprojektował jako taras, na który można dostać się zewnętrznymi schodami. W bryle znajduje się garaż dwustanowiskowy.
🎁BONUS: dom w 90 dni! Prefabrykowany dom P.8 HPK1007
Nasza oferta to nie tylko projekty domów. W zakładce Gotowe domy znajdziesz propozycje domów, które są najprostszym sposobem na własny dom. Gotowe domy to między innymi domy modułowe i prefabrykowane, których produkcja i montaż na Twojej działce to kwestia tylko kilku miesięcy.
W ofercie gotowych domów w Extradom.pl znajdziesz domy z płaskim dachem, które powstają między innymi z prefabrykatów betonowych. Jednym z nich jest Dom prefabrykowany P.8 HPK1007, o powierzchni użytkowej 108,05 m2. Ta minimalistyczna bryła gwarantuje: energooszczędność, komfort akustyczny i szybką realizację – nawet w 90 dni. Układ domu, mimo niewielkiego metrażu, zakłada aż 4 pokoje i sprawdzi się nawet w przypadku pięcioosobowej rodziny.
Dlaczego warto wybrać dom z płaskim dachem?
Dom z płaskim dachem będzie wyborem niebanalnym i efektownym. Dodatkową przestrzeń na dachu możesz wykorzystać na kilka sposobów – jako dach zielony, miejsce na kolektory słoneczne, czy taras. Dachy płaskie sprawdzają się w przypadku domów energooszczędnych, a ich układ cechuje duża funkcjonalność.
Jeśli zastanawiasz się nad domem z płaskim dachem, pomożemy Ci dopasować projekty z oferty Extradom.pl i sprawdzimy, które będą pasować na Twoją działkę. Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub zamów bezpłatną analizę działki.
Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź pozostałe rankingi:
Dodano: 09.09.2024 | Zaktualizowano: 10.09.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora