Okno piwniczne – jakie są najczęściej wybierane rodzaje i wymiary okien do piwnicy?
Budujesz dom lub remontujesz piwnicę i nie możesz zdecydować, które okna najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom? Do niedawna właściciele domów nie mieli zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o wielkość i kształt okien na niższych poziomach. Jednak nowoczesne projekty oferują znacznie większą elastyczność pod względem funkcjonalności i stylu. Okna piwniczne mogą naprawdę zaskoczyć!
Wybierając okna do domu, często pomija się piwnice. Wynika to z faktu, że zazwyczaj są one mniej widoczne z zewnątrz. Kiedy jednak piwnica jest w większości lub częściowo pod ziemią, musisz zmaksymalizować ilość dostępnej wentylacji i światła, zwłaszcza jeśli regularnie chcesz z niej korzystać, O czym zatem warto pamiętać podczas wyboru okien do piwnicy?
Okna piwniczne – co powinieneś wiedzieć, wybierając okna do piwnicy?
Zanim zastanowisz się, jak urządzić piwnice, musisz pomyśleć o wyborze odpowiednich okien. Piwnice są naturalnie ciemne, co oznacza, że im więcej światła dziennego możesz wpuścić do domu, tym mniej będziesz musiał polegać na oświetleniu.
Wybór okien piwnicznych ze względu na ich jasność musi oczywiście wiązać się z pewnymi względami. Twoje okna niekoniecznie muszą być tak wysokie, jak te na górze, ale brak wysokości możesz zrekompensować dodatkową szerokością.
Okna do piwnicy nie muszą być niezwykle estetyczne, jednak powinny być funkcjonalne. W domach często można spotkać małe okienka piwniczne, które pozwalają jedynie na wpuszczenie do wnętrza powiewu powietrza. Jeśli to jednak możliwe, warto wybrać okna nieco większe, które można otworzyć na całą szerokość. W sytuacjach zagrożenia mogą, chociażby stanowić dodatkowe wyjście awaryjne.
Istnieją różne typy okien piwnicznych. Okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu, okna piwniczne w studzience, a nawet w ziemi. Które wybrać? I co je wyróżnia?
Okna piwniczne – jakie są rodzaje i gdzie powinno się je umieścić?
Jeśli Twoja piwnica jest taka jak w większości domów, to zapewne masz bardzo ograniczony obszar, w którym można umieścić okna. W większości domów standardowe okna z podwójnymi zawiasami po prostu nie będą działać, gdyż nie ma na nie wystarczająco dużo miejsca.
Niektóre domy mają pustaki szklane zainstalowane w fundamencie, aby zapewnić światło, ale to nie pozwala na wentylację, a światło z pustaków szklanych jest nieco rozproszone. Jakie są więc inne możliwości?
- Okna skrzydłowe – okna tego typu mają zawiasy z boku i całkowicie otwierają się na zewnątrz. Okna te występują pojedyncze lub w parach. Okna skrzynkowe zazwyczaj nie są wybierane jako okna piwniczne, chyba że wymagane są okna wyjściowe.
- Okna przesuwne – jak sugeruje nazwa, okna przesuwne mają panele lub skrzydła, które przesuwają się po torze. Okna przesuwne to dobra alternatywa dla okien skrzydłowych, jeśli potrzebujesz okien wyjściowych do piwnicy. Dodatkowo jest to rodzaj okna, które nie przeszkadza i oszczędza miejsce. Okna przesuwne, jako okno wyjściowe, pozwolą Ci dobrze wyczyścić szybę bez konieczności zamykania za sobą skrzydeł. Jest to typ okien piwnicznych otwieranych, co już samo w sobie stanowi dużą zaletę.
- Okna markizowe – markizy działają podobnie jak okna skrzydłowe, z wyjątkiem tego, że zamiast wychylać się na boki, okno podnosi się i wysuwa podczas obsługi. Markizy są drugim najpopularniejszym wyborem okien do zastosowań w piwnicy, ale musisz mieć wystarczający prześwit na zewnątrz domu, aby umożliwić całkowite otwarcie szklanego panelu. Nie są również zalecane do użytku, jeśli otwierają się na obszar o dużym natężeniu ruch.
- Okna piwniczne uchylne – stosowane tam, gdzie pełne otwarcie skrzydła okiennego nie jest możliwe. Dostarczają światło i świeże powietrze do pomieszczenia. Nie ma jednej opcji ich całkowitego otwarcia.
- Okna piwniczne w ziemi – zdarza się, że jedyne wyjście to montaż okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie betonowej lub murowanej studzienki. Możliwe jest także wykonanie specjalnego doświetlenia okiennego.
Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu
ofe-5847238-70387 w-70387
Okna piwniczne – dostępne wymiary
Wymiary okien piwnicznych są bardzo różne, podobnie jak i powierzchnia piwnicy. Małe okna do piwnicy przeważnie mają rozmiar 40 × 40, choć dostępne są też okna piwniczne 50 × 40 czy okna piwniczne 60 × 40. Jeśli standardowy rozmiar niekoniecznie pasuje, to istnieje także możliwość zamówienia okna piwnicznego na wymiar, choć to oczywiście rozwiązanie droższe niż zakup gotowego okna.
Jeśli to możliwe, warto postawić na okna piwniczne 60 × 80, a nawet większe. Dzięki temu zapewnisz we wnętrzu optymalną ilość światła, a tym samym nie będziesz zdany wyłącznie na sztuczne oświetlenie. Równie dobrze sprawdzą się okna piwniczne 80 × 50 czy też okna piwniczne 100 × 60.
Możesz pozwolić sobie na duży otwór okienny? To świetnie! Okno piwniczne 100 × 60 wygląda imponująco i jest ciekawym wyborem. Jeszcze większy rozmiar to okno piwniczne 180 × 70, ale wybierane jest dość rzadko.
Jakie okna do piwnicy wybrać i co warto wiedzieć o montażu?
Jakie okna do piwnicy będą dobrym wyborem? Musisz wiedzieć, że w domach często dochodzi do włamań właśnie poprzez piwnicę. Najczęściej jest ona najsłabiej zabezpieczona, a stare, drewniane okna łatwo otworzyć z zewnątrz. Właśnie dlatego dobrym wyborem będzie okno piwniczne antywłamaniowe. Alternatywę stanowią okna zsypowe do piwnicy, choć mają one wiele ograniczeń.
Jak zabezpieczyć okno piwniczne?
Jak zabezpieczyć okno piwniczne? Jedno z rozwiązań to siatka na okno piwniczne, która jest charakterystyczna dla przytoczonego wyżej okna zsypowego.
W starszych domach zastępują je zazwyczaj kraty do okna w piwnicy. Czy to dobry pomysł? Niekonieczne. O ile siatkę na okno piwniczne można zdjąć, to z kratami już nie będzie tak łatwo. Taki widok nie wygląda estetycznie, lepiej zainwestować w okno antywłamaniowe.
Rolety antywłamaniowe – czy warto je montować w domu?
Jak obudować okno piwniczne?
Jak obudować okno piwniczne, aby dobrze się prezentowało z zewnątrz? To zależy od Twojej kreatywności. Rozwiązań masz całkiem sporo. Możesz m.in. postawić na delikatną, ażurową osłonę lub wybrać obudowę murowaną.
Okna piwniczne – z jakiego materiału możemy je wykonać?
Okna do piwnicy mogą być wykonane z tych samych materiałów, co okna do innych pomieszczeń w domu. Dawniej wybierano głównie okna piwniczne drewniane. Z czasem się to jednak zmieniło, ponieważ takie okna przeważnie są słabo zabezpieczone i ocieplone.
Obecnie zdecydowanie najpopularniejszy wybór to okna piwniczne PCV. Ten materiał jest solidny, a przy tym nie tak drogi, jak nowoczesne okna drewniane. Okna aluminiowe do piwnicy łatwo także dopasować pod względem rozmiaru.
Obawiasz się, że okna plastikowe do piwnicy będą zbyt mało solidne? Możesz postawić na okna metalowe do piwnicy. Wyglądają równie nowocześnie i dobrze spełnią swoją funkcję.
Okna aluminiowe – dlaczego warto zdecydować się na stolarkę okienną z aluminium?
Okno piwniczne – cena
Jaka jest właściwie cena okna do piwnicy? Na jak wysoki koszt musisz się przygotować? Przeważnie do piwnicy potrzebujesz tylko jednego okna, więc koszt ten nie będzie duży, nawet gdy postawisz na droższe rozwiązania. Przyjrzyj się aktualnym cennikom. Oczywiście główne znaczenie ma rozmiar i materiał wykonania okna.
Tanie okna piwniczne kosztują od 300 złotych w górę, ale do tej ceny musisz jeszcze doliczyć koszt montażu okien, a niekiedy także wymianę obecnego okna, także łącznie może o być nawet 500 złotych.
Cena okien PCV kształtuje się na podobnym poziomie. W większości przypadków za dobre jakościowo okno zapłacisz około 400-500 złotych. W przypadku dużych rozmiarów cena okna do piwnicy może wzrosnąć nawet do 800 złotych.
Okna piwniczne – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Materiał wykonania, rozmiar, cena – to wszystko, już wiesz. Czy jest jeszcze, jakaś kwestia, o którą warto zadbać? Mogą to być elementy dodatkowe jak na przykład daszek nad okna do piwnicy. Dzięki temu bez przeszkód otworzyć okno nawet podczas opadów deszczu.
Inny, praktyczny dodatek to świetlik do okna w piwnicy. Będzie potrzebny szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do dużej ilości światła dziennego. Warto pomyśleć także o wentylacji. Wystarczy nawet standardowe okno piwniczne z wywietrznikami.
Okno w piwnicy to element często zaniedbany, a to błąd, zwłaszcza gdy chcesz z niej często korzystać. Możesz tam przecież stworzyć składzik na rzeczy czy też miejsce do składowania przetworów, a nawet dodatkową przestrzeń do majsterkowania.
Od miejsca przeznaczenia piwnicy, zależy po części wybór okien. O ile typowa piwniczka nie wymaga większej ilości światła, o tyle w składziku, musisz mieć możliwość znajdowania kolejnych rzeczy. Światło na pewno się przyda, a to dzienne, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Jakie okna wybrać do budynku gospodarczego i czym się różnią?
Dodano: 08.02.2022 | Zaktualizowano: 08.02.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora