Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowanego przez maszyny, a także w domach prywatnych. Sprawdź, gdzie warto wykorzystać wibroizolację.

Podczas budowy domu wykonywane są różnego rodzaju warstwy izolacyjne przegród. Obowiązkowo planowana jest i realizowana termoizolacja chroniąca przed chłodem czy też izolacja akustyczna, dzięki której można wyciszyć dom. Istnieje ponadto pojęcie wibroizolacji. Przed czym ona chroni i w jakich przypadkach warto ją wykonać?

Na czym polega wibroizolacja domu?

Cichy dom to prawdziwy azyl, w którym możesz wypoczywać i schronić się przed całym światem. Nie wszędzie jednak panują takie warunki bytowe. Jeśli dom budujesz przy ruchliwej ulicy, w mieście, na osiedlu obiektów jednorodzinnych albo w pobliżu zakładów pracy lub innym miejsc, gdzie panuje wysoki poziom hałasu, musisz zadbać o odgrodzenie się od uciążliwych dźwięków.

Zdecydowana większość europejskich krajów wprowadza przepisy dotyczące wymagań akustycznych dla nowo budowanych obiektów, w tym mieszkalnych. Skupiać się mogą one na utrzymaniu niskiego poziomu hałasu we wnętrzach, co wpływa korzystnie na samopoczucie mieszkańców czy pracowników i klientów. Warto podkreślić, że hałas ma negatywny wpływ na człowieka, zwłaszcza jeśli jesteś narażony na niego w dłuższym czasie. Może to powodować wiele przykrych skutków zdrowotnych – fizycznych i psychicznych.

Przepisy wskazują, jakiego poziomu hałasu nie można przekraczać np. w budynkach mieszkalnych. Z wykorzystaniem właściwych rozwiązań konstrukcyjnych oraz technicznych w instalacjach i urządzeniach mechanicznych można niwelować jego oddziaływanie na człowieka. Jednocześnie jednak gdy w otoczeniu występują drgania i wibracje, można zastanowić się nad wykorzystaniem wibroizolacji. To izolacja przeznaczona do tłumienia drgań i wibracji.

Przez wibroizolację należy rozumieć środek techniczny służący do ograniczania hałasu uderzeniowego. To dodatkowy system tłumienia przegród, np. zewnętrznych, budynku mieszkalnego, co pozwala redukować drgania czy wibracje.

Czym jest mir domowy? W jakich sytuacjach można zgłosić jego naruszenie?

Jakie są rodzaje wibroizolacji budynków?

Biorąc pod uwagę kształt i sposób rozmieszczenia wibroizolatorów różnego rodzaju, można podzielić je na kilka kategorii:

  • wibroizolacje powierzchniowe – wykorzystywane są tu maty obciążeniowe na całej powierzchni np. podłogi czy stropu;
  • wibroizolacje punktowe, wykorzystujące pojedyncze wibroizolatory, które mogą mieć postać kostek elastomerowych, odpowiednio rozmieszczone pod stropem, ścianą czy elementem konstrukcyjnym;
  • wibroizolacje liniowe – wykorzystywane są tu wibroizolatory w postaci pasów z elastomeru, gumy lub elastycznych tworzyw sztucznych, które przeznaczone są do umieszczenia pod elementami konstrukcyjnymi.

Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonane są elementy wibroizolacji, należy wspomnieć o stali, gumie, rzadziej innych materiałach, na przykład korku naturalnym. Sprężyny stalowe w roli wibroizolatorów niwelujących drgania, wykonane są ze stali o wysokiej wytrzymałości i odporności na odkształcenia czy zepsucie. Przeważnie takie sprężyny wykorzystuje się jako wibroizolatory fundamentów pod maszyny.

Coraz częstszą praktyką jest stosowanie wibroizolacji akustycznej stropów. Pozwala ona na ograniczenie poziomu uderzeniowego takiego stropu w budynku. Wykorzystanie wibroizolacji najczęściej polega na zastosowaniu podłogi pływającej. Jeśli zostanie ona wykonana poprawnie, to hałas uderzeniowy jest zredukowany nawet o 20 dB. Dodatkowo ten rodzaj wibroizolacji może być stosowany nie tylko na biegach schodów i stropach pojedynczych pomieszczeń, lecz także w całym budynku.

Kolejny podział wyróżnia wibroizolację czynną i bierną. Wibroizolacja czynna nazywana jest również aktywną wtedy, gdy minimalizowane jest przenoszenie się wzbudzania źródeł hałasu w otoczeniu. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju podkłady sprężysto-tłumiące, które produkowane są z korka, gumy i różnych tworzyw sztucznych. Wibroizolacja bierna, czyli pasywna, obejmuje natomiast wszelkie metody ograniczania przenoszenia drgań z podłoża na chroniony obiekt.

Wibroizolację czynną i bierną najłatwiej odróżnić od siebie w ten sposób, że czynna odizolowuje źródło drgań od otoczenia, a bierna ogranicza przenoszenie się drgań podłoża na obiekt. W wariancie pasywnym stosowane są elementy w postaci warstw izolujących lub podkładek amortyzujących, a w aktywnym rozbudowuje się główny układ drgający o dodatkowe elementy biorące aktywny udział w procesie wygaszenia drgań.

Od dźwięków uderzeniowych i powietrznych w domach i mieszkaniach bardzo dobrze chroni popularna mata izolująca – wibroizolacja HDS. Stosowana jest pod panele podłogowe, wykładziny dywanowe, legary, deski podłogowe i wszelkie inne elementy wykończeniowe podłogi. Wibroizolacja izolująca od dźwięków uderzeniowych i powietrznych jest niezbędna. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo wysoka gęstość – do 180 kg/m3. Dlatego też rewelacyjnie chroni przed wibracjami i stanowi skuteczną izolację akustyczną. Wyciszy każde pomieszczenie.

Co to jest i czym się charakteryzuje mata wygłuszająca?

Jak prawidłowo wykonać wibroizolację domu? Krok po kroku

W celu poprawnego wykonania wibroizolacji w domu w pierwszej kolejności należy wybrać jej odpowiednie parametry. Zabieg zastosowania wibroizolacji fundamentów czy dachu i ścian polega na ograniczaniu drgań poprzez zastosowanie elementów o charakterze masy i sztywności, tworzących układ o jednym stopniu swobody i własnym rezonansie. Drgania z podłoża muszą być przenoszone bez zmian na masę poniżej częstotliwości rezonansowej frez. Konieczne jest wzmacnianie w pobliżu tych frez i mocne redukowanie drgań dla większych częstotliwości.

Natomiast jeśli chodzi o wibroizolację przegród zewnętrznych, to parametry wykonywanej wibroizolacji musisz dobrać tak, żeby drgania w pobliżu częstotliwości rezonansowej były poza zakresem słyszalnym, tj. poniżej granicy 20 Hz, bądź występowały w zakresie takich częstotliwości, w których ochrona akustyczna nie jest wymagana i może być niska.

Jeśli planujesz wibroizolację dachową, w tym stropy, powinieneś dążyć do ograniczenia poziomu uderzeniowego stropów i dachów w budynku. Możesz to osiągnąć, wykorzystując tzw. podłogę pływającą.

Wibroizolacja w takim przypadku składa się z:

  • szlichty podłogowej – elementu o masie M;
  • podkładu elastycznego stanowiącego odpowiednik sprężyny przy wibroizolacji sprężynowej fundamentu o sztywności kdyn, który pozwala na redukcję hałasu uderzeniowego nawet o 15–20 dB;
  • warstwy powierzchniowej podłogi (wykończenia).

Dzięki wykonaniu wibroizolacji dźwięki i wibracje pochodzące z pobliskiego torowiska nie będą tak odczuwalne przez domowników i ich gości.

Poprawne wykonanie wibroizolacji sprowadza się najczęściej do doboru odpowiednich parametrów M, czyli masy elementu spoczywającego na wibroizolatorze, oraz sztywności kdyn, który dotyczy elastyczności podkładki. Powinny one pozwolić na uzyskanie założonego poziomu izolacji układu, tak by tłumił drgania dla zadanych częstotliwości.

Jak wykonać panele akustyczne i gdzie się sprawdzą?

Ile kosztuje wykonanie wibroizolacji domu?

Wykonanie wibroizolacji domu czy jego poszczególnych elementów wcale nie musi pociągać za sobą bardzo wysokich kosztów. Wszystko dlatego, że na przykład maty wibroizolacyjne akustyczne HDS 5 premium, które często wykorzystywane są do wytłumiania drgań, można kupić nawet za 22 zł, 17 zł kosztuje zaś HDS 3 premium wibroizolacji. Cena podawana jest za 1 m2 maty.

Dlaczego warto zastosować wibroizolację w domu?

Jeśli wahasz się, czy warto inwestować w wibroizolację swojego domu i solidną izolację akustyczną, musisz mieć świadomość tego, jak negatywnie hałas i wibracje oddziałują na człowieka. Zjawisko generujące wysoki poziom hałasu w Twoim otoczeniu zaburza samopoczucie, może je pogarszać, prowadzić do dolegliwości, a z czasem nawet do powstawania różnych jednostek chorobowych.

Wibroizolację warto zastosować na przykład w stosunku do urządzeń technicznych takich jak pompa ciepła czy centrala wentylacyjna. Usuniesz w ten sposób drgania, które mogą na Ciebie negatywnie oddziaływać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22.10.2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22.10.2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

REKLAMA
Zamknij