Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Klimakonwektor — ile kosztuje i jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor

Klimakonwektor, choć nie jest niczym nowym w polskim budownictwie, w domach wykorzystywany jest dopiero od jakiegoś czasu. Sprawdź, dlaczego uważany jest za energooszczędny, jak działa i czy warto w niego inwestować.

Klimakonwektor - co to jest?

Klimakonwektor co to jest? Być może właśnie teraz czytając ten artykuł, zadałeś sobie to pytanie. Chociaż z całą pewnością słyszałeś o klimatyzacji, ogrzewaniu podłogowym, czy grzejnikach konwekcyjnych, to wciąż mało kto wie, że istnieje maszyna, które łączy wszystkie te urządzenia.

Klimakonwektor, bo o nim mowa ma za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, czyli ogrzewać je podczas zimy i ochładzać latem. Swoim wyglądem przypomina klimatyzację, wielki kaseton lub nowoczesny kaloryfer, w zależności od tego, który typ urządzenia wybierzesz.

Jeśli wybrałeś już swój wymarzony projekt domu i jesteś na etapie budowy, jest to więc doskonały moment, aby zamontować w nim kilmakonwektor i zapewnić sobie komfort termiczny przez cały rok. 

Stosowanie klimakonwektorów w budownictwie dawniej i dziś — jakie są różnice?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, klimakonwentory w budownictwie znane są od dawna. Na początku z powodzeniem służyły w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: galerie handlowe, urzędy czy biurowce, dzięki temu, że utrzymywały całoroczny komfort termiczny, nie generując przy tym wysokich kosztów.

Zauważalne zmiany klimatu sprawiły jednak, że aktualnie, coraz częściej wykorzystywane są również w przestrzeni domowej. Montaż prywatnego klimakonwektora stał się możliwy, dopiero gdy udało się znacząco ograniczyć hałas, który generuje urządzenie podczas pracy. Co więcej, sprzedawane obecnie rozwiązania współpracują nawet z pompami ciepła oraz większością kotłów c.o., co można odczytać jako duży ukłon w stronę właścicieli domów jednorodzinny i wielorodzinnych

Klimakonwektor - jakie są rodzaje?

Na rynku możesz znaleźć pięć typów klimakonwektorów, które różnią się między sobą miejscem instalacji (sufit, ściana, podłoga) oraz obszarem zastosowania. Wśród nich wyróżniamy: 

  1. Klimakonwektor ścienny — swoim wyglądem przypomina popularne klimatyzatory typu split. Możesz go zamontować na ścianie pod sufitem i użyć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do typu ściennego może należeć też klimakonwektor kanałowy, który montowany jest w sieci kanałów i zakończony kratką nawiewną. 
  2. Klimakonwektor sufitowy — szczególnie popularny w biurowcach, sklepach oraz miejscach użyteczności publicznej. 
  3. Klimakonwektor podłogowy — ten rodzaj stosowany jest w pomieszczeniach, w których akustyka odgrywa ważną rolę. Montowane są w specjalnie wykonanym zagłębieniu i przykryte kratką nawiewną na poziomie podłogi. Wykończenie klimakonwektora podłogowego może być wykonane z drewna, aluminium czy nawet ze stali nierdzewnej. 
  4. Klimakonwektor kasetonowy — jest jednym z najczęściej używanych typów klimakonwktorów. Systematycznie można je zobaczyć w biurach lub innych przestrzeniach użyteczności publicznej, ponieważ w porównaniu z innymi typami pracują najgłośniej. Klimakonwektor kasetonowy można zamontować również na suficie podwieszanym. 
  5. Klimakonwektor uniwersalny — do tej grupy zaliczamy klimakonwektor przypodłogowy i klimakonwektor podstropowy. To ten sam rodzaj urządzeń, które różnią się między sobą jedynie sposobem odprowadzania skroplin.

Oprócz podziału na miejsce montażu klimakonwektory możemy pogrupować też ze względu na różny sposób działania oraz ich budowę: 

  1. Klimakonwektor dwururowy — z jednym wymiennikiem, który pracuje zamiennie jako nagrzewnica lub chłodnica.
  2. Klimakonwektor czterorurowy — wyposażony w dwa wymienniki, które pracują równocześnie jako chłodnica lub nagrzewnica. 
  3. Klimakonwektor wentylatorowy — w swojej budowie posiada wentylator, dzięki czemu może przesyłać powietrze w kierunku pomieszczenia. 
  4. Klimakonwektor indukcyjny — jego działanie możemy zawdzięczać powietrzu, które jest ogrzewane wewnątrz urządzenia i kierowane na nagrzewnicę. Ten rodzaj klimakonwektora nie posiada wentylatora. 
  5. Klimakonwektor kanałowy — ten rodzaj działa na podobnej zasadzie co klimakonwektor wentylatorowy, jednak wyróżnia się ponad dwukrotnie wyższym sprężem na poziomie 80 Pa. 

Na rynku znaleźć możesz również takie urządzenie jak klimakonwektor do pompy ciepła. Jest to wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli Ci znacznie obniżyć koszty zużycia energii. Aktualne ceny pomp nie przypominają już tych wysokich sprzed kilku lat, a dodatkowo na rynku pojawiły się pompy pobierające ciepło z powietrza, których instalacja nie wymaga wykonywania drogich odwiertów.

Dzięki temu jest to rozwiązanie nie tylko energooszczędne (niższe rachunki za ogrzewanie), ale również stosunkowo tanie w instalacji. Podobnym rozwiązaniem jest klimakonwektor zintegrowany z rekuperatorem. Jego zadaniem jest ciągła wymiana powietrza, nie powodując przy tym straty energii cieplnej. Klimakonwektor z rekuperatorem oczyszcza też powietrze z alergenów, co może być niezwykle przydatne zwłaszcza dla alergików. 

Jakie są główne funkcje klimakonwektorów?

Klimakonwektory to urządzenia, które mają dwie główne funkcje: chłodzenie oraz grzanie. Efektem ich pracy jest komfort termiczny w budynku, niezależny od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Na rynku dostępne są zarówno klimakowektory grzewcze, chłodnicze, jak i grzewczo-chłodnicze, dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto zastanowić się które urządzenie najlepiej spełni Twoje wymagania. 

Sprawdź: Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Jak działa klimakonwektor?

Jak działa klimakonwektor skoro potrafi zarówno chłodzić, jak i grzać? Cały proces odbywa się przy głównym udziale wentylatora, który odpowiada za cyrkulację powietrza. System uruchamia wentylator po konkretnym zdarzeniu, a następnie wtłacza przez wymiennik ciepła schłodzone lub ogrzane powietrze, tak długo aż temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość. Następnie nieco zwalnia lub całkowicie się wyłącza i przechodzi w tryb czuwania. 

Klimakowektor jest urządzeniem, który ma pomóc w racjonalnym zarządzaniu energią. Oznacza to, że działa z najmniejszą dopuszczalną prędkością, która pozwoli mu osiągnąć pożądany efekt. Dzięki temu praca urządzenia jest niezwykle cicha, a nakład energii elektrycznej zminimalizowany. 

Jak wygląda podłączenie klimakonwektora w domu jednorodzinnym?

Fachowym podłączeniem klimakonwektora zajmują się wyspecjalizowane firmy i to właśnie im powinieneś powierzyć montaż urządzenia. Przed rozpoczęciem montażu, warto wziąć pod uwagę jednak mały szczegół. 

Klimakonwektor podłączenie — miejsce, w którym stanie jednostka zewnętrza powinno być możliwie oddalone od tarasu lub balkonu naszych sąsiadów. Klimakonwektory, chociaż nie generują już tak dużego hałasu, jak kiedyś, wciąż potrafią być bardzo uciążliwe zwłaszcza dla osób z zewnątrz. 

Dowiedz się więcej: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Ile kosztuje klimakonwektor?

Ceny urządzeń w dużej mierze zależą od modelu czy sposobu montażu, jednak zdecydowanie największą różnicę cenową widać pomiędzy klimakonwektorami ze wbudowanymi wentylatorami a indukcyjnymi

Klimakonwektor cena — za podstawowe urządzenie o mocy grzewczej około 3,5 kW wraz ze sterownikiem, przyjdzie Ci zapłacić ponad 2 tys. złotych. Do ceny musisz doliczyć jeszcze koszt montażu. 

Klimakonwektor w domu — wady i zalety

Klimakonwektor w domu to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ogrzewanie podłogowe, tradycyjny grzejnik oraz klimatyzacja razem wzięte. Zużywa dokładnie tyle energii, ile jest potrzebne, dzięki temu unikniesz problemu przegrzania oraz zaoszczędzisz na rachunkach. Klimakonwektor pozwoli Ci też utrzymać komfort termiczny niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na dworze.

Niestety, pomimo wielu zalet, urządzenia te mają też dwie, główne wady. Pierwszą z nich jest hałas. Chociaż nowoczesne klimakonwektory pracują znacznie ciszej od swoich wcześniejszych poprzedników, to mimo wszystko nie są to urządzenia bezgłośne. Dodatkowym problemem może być fakt, że te, uważane za stosunkowo ciche (np. klimakonwektory indukcyjne), są znacznie droższe.

Czy warto inwestować w klimakonwektor?

Klimakonwektor to urządzenie, które pozwoli Ci w szybki i sprawny sposób wyregulować temperaturę w pomieszczeniu. Niestety, niektóre modele pomimo zastosowanych unowocześnień wciąż pracują bardzo głośno, co sprawia, że stosowanie ich w domach może być nieco uciążliwe.

Czy warto zainwestować w klimaktowektor? Oczywiście to zależy od budżetu, którym dysponujesz, jednak niezależnie od ceny urządzenia, z całą pewnością niedługo cała inwestycja zwróci Ci się z nawiązką.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

REKLAMA
Zamknij