Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zlewozmywak jednokomorowy - gdzie najlepiej zamontować zlewozmywak jednokomorowy?

Zlewozmywak jednokomorowy

Na zlewozmywak jednokomorowy decydują się najczęściej właściciele małych kuchni oraz osoby używające na co dzień zmywarek. W sklepach dostępne są przeróżne modele zlewów z jedną misą, a wiele z nich zachwyca atrakcyjną estetyką. Wybór zlewozmywaka jednokomorowego powinien być jednak podyktowany także względami praktycznymi. Sprawdź, jak dokonać dobrego zakupu – np. kiedy warto wybrać zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, a kiedy bez.

Zlewozmywak jednokomorowy - co warto wiedzieć przed zakupem?

Większość z nas wybierając projekt domu, zwraca szczególną uwagę na pomieszczenie kuchenne i od razu próbuje sobie wyobrazić jego przyszłą aranżację. Funkcjonalność tego wnętrza zależy od wielu detali, choćby tego, jakiej wielkości i rodzaju będzie zlewozmywak, a więc jeden z trzech najważniejszych elementów (obok lodówki i kuchenki) kuchennego trójkata roboczego.

Zlewozmywak jednokomorowy jest mniejszą alternatywą zlewu dwukomorowego, który uznawany był przez lata za najwygodniejszy. Popularność zmywarek zmieniła jednak podejście do tego urządzenia, ponieważ dzięki nim nie potrzebujemy już dużej przestrzeni do ręcznego mycia naczyń.

Jeśli chcesz mieć w swojej kuchni zlewozmywak jednokomorowy, przemyśl dobrze wybór modelu. Porównując produkty, zwróć szczególną uwagę na następujące ich cechy:

  • kształt – owalny, prostokątny, czy kwadratowy,
  • wymiary – najczęściej dopasowuje się je do szafki,
  • forma – może być z ociekaczem lub bez,
  • sposób montażu zlewozmywak jednokomorowy nakładany czy wpuszczany w blat,
  • materiał – do wyboru są zlewy ze stali, granitu, ceramiki oraz tworzywa SMC, 
  • kolor – popularne są zlewozmywaki jednokomorowe czarne, ale możesz je kupić także w kolorze szarym, beżowym, białym, metalicznym, a nawet czerwonym,
  • wyposażenie – warto rozważyć zlewozmywak jednokomorowy z baterią w tym samym kolorze oraz z dozownikiem płynu.

Powyższe cechy wpływają na estetykę zlewu oraz jego funkcjonalność. Poniżej znajdziesz wskazówki pomagające dokonać właściwego wyboru pod względem najważniejszych z nich. 

Sprawdź: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem czy bez?

Zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem jest większy od standardowego, ponieważ rozbudowany jest o boczny, płaski element służący do suszenia naczyń, który osadzony jest na blacie. Taki model sprawdzi się w niewielkiej kuchni, w której nie ma zmywarki. Suszenie naczyń na specjalnej podstawie z materiału odpornego na wodę jest lepszym rozwiązaniem niż postawienie suszarki bezpośrednio na blacie, który pod wpływem wilgoci może z czasem ulec zniszczeniu.

Wybierając taki model zlewu, warto wziąć pod uwagę jakość wody. Jeśli jest twarda, może powodować nieestetyczny biały osad. W tym przypadku niekoniecznie dobrym wyborem będzie np. czarny zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, ponieważ będzie wymagał nieustannego czyszczenia.

Nakładka na blat do suszenia naczyń powinna być ogólnie odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest zlew. Pod tym względem dobrymi właściwościami odznacza się zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem granitowy, ponieważ granit jest materiałem wyjątkowo odpornym na zarysowania i uderzenia.

A kiedy warto wybrać zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza? Ze względu na niewielkie gabaryty sprawdzi się w bardzo małych pomieszczeniach kuchennych i aneksach. Na suszenie naczyń można w nich przeznaczyć przestrzeń w szafce wiszącej nad zlewem. 

Zlewozmywak jednokomorowy

Zlewozmywak granitowy jednokomorowy - w jakiej kuchni się sprawdzi?

Wykonane z granitu zlewy są nie tylko bardzo trwałe, ale przede wszystkim wyglądają bardzo stylowo i estetycznie. Doskonale prezentują się w kuchniach nowoczesnych, ale także tych klasycznych i rustykalnych. Zlewozmywak jednokomorowy granitowy dostępny jest w różnych kolorach – czarnym, białym, piaskowym, a także szarym, dlatego łatwo dopasować model do blatów i frontów kuchennych. 

Ze względu na elegancki wygląd zlewozmywak granitowy jednokomorowy z ociekaczem lub bez warto zamontować w kuchni otwartej na jadalnię lub salon. Szczególnie dobrze będzie się komponował z blatami z kamienia naturalnego lub drewna. Jeżeli szczególnie zależy Ci na estetyce, rozważ zakup zlewozmywaka granitowego jednokomorowego z baterią, która zazwyczaj jest idealnie dopasowana do urządzenia pod względem stylistyki. 

Zlewozmywak jednokomorowy stalowy - czy to dobre rozwiązanie?

Do największych zalet, jakimi odznacza się zlewozmywak stalowy jednokomorowy, należą jego niska cena oraz trwałość. Modele ze stali nierdzewnej służą przez wiele lat, są odporne na kwasy i środki chemiczne, nie chłoną zapachów i trudno je uszkodzić mechanicznie. Są też o połowę tańsze od swoich odpowiedników z granitu. Jedynym ich mankamentem jest skłonność do zarysowań.

Praktycznym rozwiązaniem jest zlewozmywak stalowy jednokomorowy z ociekaczem, ponieważ podstawkę do suszenia naczyń ze stali łatwo utrzymać w czystości – ze względu na metaliczny kolor nie widać na niej tak bardzo osadów z kamienia, czy mydła. 

Stalowe zlewy mogą mieć różne wykończenie – matowe, satynowe, błyszczące, a także z delikatną fakturą. Metaliczny kolor sprawia, że zlewozmywaki ze stali najlepiej prezentują się w kuchniach nowoczesnych i minimalistycznych, choć bardzo często są montowane także we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i klasycznym. 

Zlewozmywak stalowy jednokomorowy z otworem na baterie

Wśród dostępnych modeli trudno znaleźć zlew ze stali w komplecie z wylewką. Najczęściej do wyboru jest abo zlewozmywak jednokomorowy z otworem na baterię lub bez.

Ten pierwszy wariant służy do montażu wylewki sztorcowej i dotyczy najczęściej zlewów nakładanych na blat. Z kolei zlewozmywak bez otworu to najczęściej model wpuszczany w blat, który można wyposażyć zarówno w baterię stojącą, jak i ścienną. W tym przypadku stojący kran należy jednak zamontować bezpośrednio w blacie. 

Zlewozmywak jednokomorowy - duża komora

Choć zlewy z jedną misą są najczęściej niewielkich rozmiarów, w sklepach znaleźć można także zlewozmywak jednokomorowy z dużą komorą, która bardzo ułatwia mycie większych np. garnków czy blach z piekarnika. Takie modele mają najczęściej wymiary 45-50 cm szerokości i około 70-80 cm długości. Są polecane do większych kuchni, w których domownicy często i dużo gotują. 

Zlewozmywak jednokomorowy

Zlewozmywak jednokomorowy – rodzaje

Jakie jeszcze są rodzaje kuchennych zlewów z jedną komorą? Przyjrzyjmy się najpierw kwestii materiałów. Oprócz modeli stalowych i granitowych dostępne są bowiem także zlewozmywaki ceramiczne, ze stali emaliowanej i z tworzywa SMC.

Zlewozmywak ceramiczny jednokomorowy jest najczęściej biały i ma błyszczącą powierzchnię. Przypomina zatem łazienkową umywalkę. Pod względem estetycznym świetnie prezentuje się w kuchniach skandynawskich i rustykalnych, wyposażonych w jasne meble i drewniane blaty. Jest dość odporny na uszkodzenia, choć wymaga częstszego mycia.

Jego tańszym odpowiednikiem jest zlewozmywak ze stali emaliowanej, który wygląda podobnie, jednak jest lżejszy. Niestety jest też mniej trwały, ponieważ z czasem pojawiają się na nim odpryski.

Szukając trwalszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na modele wykonane z tworzywa SMC na bazie masy żywicznej wzmocnionej włóknem szklanym. Takie zlewozmywaki do złudzenia przypominają granitowe (są w kolorze czarnym), jednak są od nich znacznie tańsze. Jednocześnie są odporne na uderzenia, wysokie temperatury i zarysowania, a jeśli są pokryte specjalną powłoką, nie zostają na nich ślady po wodzie i detergentach.

Wymieniając rodzaje zlewów z jedną misą, warto także wspomnieć o modelach o różnym kształcie. Oprócz standardowych wariantów prostokątnych dużą popularnością cieszy się zlewozmywak okrągły jednokomorowy. Wygląda stylowo i zajmuje niewiele miejsca, można go więc zamontować nawet w niewielkiej szafce, również tej narożnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zlewozmywak jednokomorowy narożny, który można zamontować w szafce narożnej. Najczęściej wyposażony jest w dwa ociekacze, po jednym z każdej strony komory. 

Dowiedz się więcej: Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?

Jaka szafka pod zlewozmywak jednokomorowy będzie najlepsza?

Standardowa szafka pod zlewozmywak jednokomorowy ma zazwyczaj 40-50 cm szerokości. Rozmiary mebla należy jednak dopasować do wielkości zlewu oraz przestrzeni w kuchni. Przykładowo, do bardzo małych wnętrz można znaleźć bez trudu wąski, prostokątny zlewozmywak jednokomorowy do szafki 35 cm. 

Jeśli potrzebny jest zlew z ociekaczem, potrzebny będzie nieco szerszy mebel np. 45 cm. Z kolei pod duży zlewozmywak jednokomorowy o szerokości 60-80 cm niezbędna będzie odpowiednio szersza szafka. Warto wiedzieć, że meble pod taki zlew mogą mieć bardzo zróżnicowane wymiary – najwęższe mają 30 cm szerokości, a najszersze nawet 120 cm. Przy dobieraniu mebla do zlewu, warto także zwrócić uwagę na jego głębokość, która może wynieść od 30 do 70 cm. 

Zlewozmywak jednokomorowy a dwukomorowy - który wybrać?

Wybór między zlewozmywakiem jednokomorowym a dwukomorowym zazwyczaj nie jest trudny. Modele z jedną misą są najczęściej wybierane do niewielkich kuchni i aneksów kuchennych, gdzie cenny jest każdy centymetr przestrzeni. Modele bez ociekacza polecane są do wnętrz wyposażonych w zmywarkę, choć i bez niej można sobie poradzić, montują suszarkę do naczyń np. w szafce nad zlewem. 

Dysponując przestronną kuchnią, lepiej postawić na zlewozmywak dwukomorowy – większa przestrzeń pod kranem ułatwia zmywanie dużych naczyń oraz zapobiega rozpryskiwaniu się wody. Druga komora przydaje się także do codziennych prac kuchennych – można w niej postawić durszlak z makaronem, czy miskę z rozmrażającym się mięsem. 

Jeśli nie masz miejsca na zlewozmywak dwukomorowy, a ten z jedną misą wydaje Ci się niewystarczający, możesz rozważyć model pośredni, czyli zlew półtorakomorowy. Ma on niewielką dodatkową przestrzenią przydatną do rozmrażania produktów, czy osuszania warzyw.

Nie przegap: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

REKLAMA
Zamknij