Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana dzięki niemu równa warstwa koloru stanowi zaledwie początek długiej listy pozytywów. Choć ta metoda kojarzy się głównie z wykańczaniem metalu, można zastosować ją również w przypadku drewna i płyt MDF. Dlaczego to jeden z bardziej efektywnych sposobów działania? Ile kosztuje malowanie proszkowe? Dowiedz się więcej na ten temat.

Malowanie proszkowe – co to jest? 

Co to jest malowanie proszkowe i kiedy warto je rozważyć? Jeżeli projekt domu uwzględnia znaczną liczbę elementów metalowych, na przykład balustrad czy ogrodzeń, to wskazówka, że taka technologia może się przydać. Na tym możliwości wcale się nie kończą. 

Aby zrozumieć wielość zastosowań, warto przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, na czym polega malowanie proszkowe? Zasada działania opiera się w tym przypadku na nanoszeniu farby na powłoki, przedmioty i pojedyncze elementy poprzez napylanie. Naelektryzowane cząstki utrzymują się w równej warstwie dzięki siłom elektrostatycznym. To sposób efektywny, niewymagający stosowania podkładów.

Dodatkowo cała powierzchnia jest chroniona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym uszkodzeń mechanicznych i wahań temperatur. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wykończyć i zabezpieczyć ogrodzenie czy barierkę balkonową, koniecznie weź tę opcję pod uwagę. 

Zadbaj o kluczowe w przypadku malowania proszkowego zasady, których przestrzeganie przyczyni się do większej trwałości powłoki. Najważniejsze, aby wszystkie przedmioty były czyste: pozbawione tłuszczów, pyłów, rdzy, olejów i innych zabrudzeń. W procesach realizowanych na skalę przemysłową wykorzystuje się do tego celu specjalne komory natryskowe lub wanny zanurzeniowe, a przy mniejszych realizacjach sprawdzi się piaskowanie. 

Sprawdź również: Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Malowanie proszkowe – od czego zależy i ile wynosi cena? 

Zdecydowana większość zainteresowanych osób decyduje się powierzyć malowanie proszkowe specjalistom. Cennik różni się w zależności od regionu kraju, wielkości elementów i dodatkowych działań, które trzeba podjąć. W przypadku malowania proszkowego, koszt uzależniony jest również od stanu elementów. Sam proces nie jest trudny, jednak wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, którego zakup także rzutuje na stawki. 

Ile zatem kosztuje malowanie proszkowe? Cena usługi ustalana jest z uwzględnieniem specyfiki i wymiarów danej powierzchni. To około 30-40 zł za metr kwadratowy stali surowej. Przy nakładaniu podkładu i koloru, cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Za piaskowanie z kolei zapłacisz około 25-30 zł za metr kwadratowy, jeśli jednak piaskowanie i malowanie proszkowe stanowi pakiet, można liczyć na rabaty. 

malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe – jaki sprzęt jest do niego potrzebny? 

Aby prawidłowo i precyzyjnie wykonać proszkowe malowanie, trzeba wykorzystać odpowiedni sprzęt. Nie jest on tani, a niska cena nie powinna stanowić podstawowego kryterium wyboru.  

  • Pistolet natryskowy 

Kluczowym elementem wyposażenia jest przeznaczony do malowania proszkowego pistolet natryskowy. Do wyboru masz warianty ręczne i automatyczne, wyposażone w rozmaite systemy ładowania. Jak spośród nich wybrać najlepszy?  

Przede wszystkim zastanów się, do czego pistolet będzie wykorzystywany. Do rękodzieła i prac modelarskich wystarczy kompaktowy model o niewielkiej mocy, zaś działanie na dużych powierzchniach niewątpliwie ułatwi sprzęt o wyższej wydajności

Istotne jest dopasowanie mechanizmu do typu farby – wymienne dysze wpłyną na uniwersalność urządzenia. Pamiętaj, że im lżejszy pistolet, tym łatwiej będzie nim operować. 

  • Piec do polimeryzacji farby 

Specjalny piec służy do nagrzewania powierzchni poddawanych malowaniu proszkowemu. Największą popularnością cieszą się piece olejowe i gazowe, które szybko się nagrzewają i pozwalają uzyskać dobry efekt. W przypadku modeli elektrycznych wydajność jest nieco niższa. 

  • Farba proszkowa 

Farby przeznaczone do malowania proszkowego występują w wielu wariantach, dzięki czemu łatwo dopasować je do rodzaju powierzchni. Najpopularniejsze są formuły na bazie żywic epoksydowych lub polimerowych. Te pierwsze znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, drugie zaś – sprawdzają się także w użytku mniej profesjonalnym. 

Malowanie proszkowe – jakie materiały można pomalować tą metodą? 

Do najpopularniejszych zastosowań technologii zalicza się: 

  • malowanie proszkowe stali, 
  • malowanie proszkowe aluminium, 
  • malowanie proszkowe chromu. 

W taki właśnie sposób wykorzystuje się tę metodę w przemyśle, zarówno w przypadku większych, jak i drobnych, wymagających precyzji elementów. Nowoczesne osiągnięcia technologiczne pozwalają również na malowanie proszkowe drewna oraz materiałów drewnopochodnych – tu przykładem może być malowanie proszkowe MDF-u – a także szkła i ceramiki. Każda z tych powierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania. 

Metoda ta nie do końca sprawdza się w przypadku tworzyw sztucznych. Może również okazać się problematyczna przy stali nierdzewnej, powierzchniach miedzianych i cynkowych. Te materiały kiepsko znoszą chemiczną obróbkę. Pomalowanie ich będzie oczywiście możliwe, jednak trzeba liczyć się z obniżoną trwałością i gorszą przyczepnością farby. 

Zobacz także: Płyta MDF – co to jest płyta MDF i do czego się ją wykorzystuje?

Malowanie proszkowe – co można pomalować proszkowo? 

Wyżej wymienione materiały są pewną wskazówką, co do możliwych zastosowań tej technologii w budownictwie, aranżacji wnętrz i elementach małej architektury. Malowanie proszkowe ogrodzenia lub metalowego płotu jest wygodne i precyzyjne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pomalować balustradę balkonową, aby jej wykończenie było dokładne, to bardzo dobry pomysł.  

Malowanie proszkowe balustrad czy malowanie proszkowe bramy to nie wszystko. Ta technologia przeniknęła również do wnętrz domów. W ten sposób wybranym kolorem można pokryć żaluzje, grzejniki, półki, a nawet fragmenty mebli czy sprzętów AGD. Możesz stosować ją w przypadku detali drewnianych i drewnopochodnych. 

malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe w domu – jak je przeprowadzić krok po kroku? 

Pozostaje odpowiedzieć na ważne pytanie odnoszące się do malowania proszkowego: jak to się robi? Sam proces nie jest trudny, ale osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wymaga staranności na każdym jego etapie. Dowiedz się więc, jak przeprowadzić malowanie proszkowe krok po kroku

  • Etap pierwszy malowania proszkowego – przygotowanie powierzchni 

Najważniejsze, by oczyścić materiał z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mogących osłabiać przyczepność. Warto skorzystać ze specjalnej myjni, która odtłuści, usunie ciała obce i brud, a dodatkowo zabezpieczy przed korozją. W tym momencie wykonuje się także piaskowanie i odpylanie. 

  • Etap drugi malowania proszkowego – obróbka mechaniczna lub chemiczna 

Jej celem jest nadanie chropowatości, dzięki której wzrasta przyczepność farby. 

  • Etap trzeci malowania proszkowego – nałożenie farby 

Polega na umieszczeniu na wybranej powierzchni naładowanego elektrostatycznie proszku. 

  • Etap czwarty malowania proszkowego – utwardzenie farby 

Lakierowany element pokryty proszkiem umieszcza się w piecu lakierniczym rozgrzanym do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Powłoka najpierw ulega stopieniu, a później utwardzeniu. 

Czy malowanie proszkowe domowym sposobem może być równie wydajne co proces realizowany przez wyspecjalizowaną firmę? Odpowiedź jest złożona. Profesjonalne zakłady mają zwykle dostęp do lepszych urządzeń niż osoby działające w hobbystycznych warsztatach, co siłą rzeczy przekłada się na rezultat. 

Malowanie proszkowe – jakie ma zalety? 

W przypadku malowania proszkowego opinie są raczej pozytywne. Tę technologię wyróżnia: 

  • zgodność z zasadami ekologii oraz bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska
  • wysoka wydajność
  • wszechstronność zastosowania
  • wytrzymałość i elastyczność powłoki
  • odporność na czynniki chemiczne, mechaniczne i termiczne
  • atrakcyjny wygląd
  • ekonomia: przy malowaniu proszkowym grubość powłoki nie jest duża, ponieważ nie ma konieczności stosowania żadnych podkładów, a malowania nie trzeba odświeżać po jednym lub kilku sezonach, 
  • świetny efekt estetyczny: gładka i błyszcząca powierzchnia zachowująca kolor przez długi czas, 
  • bogata paleta kolorów farb

Malowanie proszkowe – jakie są wady tej metody? 

Czy w związku z tym można wskazać przy malowaniu proszkowym problemy? Pewne mankamenty rzeczywiście istnieją, jednak wiążą się głównie z aspektem technicznym. To przede wszystkim: 

  • konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, wskutek czego malowanie proszkowe w domowych warunkach nie zawsze jest możliwe i efektywne, 
  • ryzyko błędów na etapie przygotowawczym, które całkowicie zrujnują efekt malowania, 
  • niezbędna po malowaniu proszkowym temperatura nagrzewająca powierzchnię, której osiągnięcie bywa problematyczne poza profesjonalnymi zakładami. 

Warto wspomnieć również o tym, że uzyskane za sprawą malowania proszkowego kolory są trwałe, co oznacza, że ich późniejsza zmiana jest skomplikowana. 

Czy malowanie proszkowe jest szkodliwe dla zdrowia? Nie, na tym etapie nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych rozpuszczalników, a utwardzanie nie pociąga za sobą emisji niebezpiecznych substancji. 

Malowanie proszkowe czy natryskowe – co jest lepsze? 

Wiele osób zastanawia się, na czym polega różnica pomiędzy malowaniem proszkowym a natryskowym. Główna rozbieżność wiąże się ze stanem skupienia farby: w pierwszym przypadku – jak sama nazwa wskazuje – jest to drobny proszek, zaś w przypadku malowania natryskowego – ciecz. W jaki sposób przekłada się to na wybór: malowanie proszkowe czy tradycyjne lub natryskowe? Proszkowe jest zdecydowanie najtrwalsze spośród wymienionych sposobów. 

Obie metody różnią się także ilością wytwarzanych odpadów. Jeśli względy ekologiczne są dla Ciebie ważne, wybierz malowanie proszkowe – tu wszystkie resztki nadają się do odzysku. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że malowanie natryskowe znacznie łatwiej jest wykonać samodzielnie

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij