Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Płyta pilśniowa - rodzaje, ceny i zastosowanie płyt pilśniowych w budownictwie

Płyta pilśniowa - jakie ma zastosowanie?

Płyty pilśniowe są coraz chętniej wykorzystywane przez producentów mebli. Z tego materiału wykonuje się również drzwi czy nawet całe systemy zabudowy. Cechuje go trwałość i wytrzymałość, z tego też względu nierzadko zastępuje drewno. Jest przy tym znacznie tańszym rozwiązaniem od surowca naturalnego. Co różni płytę pilśniową od wiórowej? Przeczytaj, kiedy warto się na nią zdecydować.

Wybór materiałów drewnopodobnych jest dość szeroki. Nic dziwnego. Ten design cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Jego zastosowanie uwzględnia niejeden projekt domu. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na naturalne drewno, którego cena jest dość wysoka. Przyglądając się materiałem drewnopodobnym, warto zwrócić uwagę na płyty pilśniowe. Dawniej niedoceniane, aktualnie zyskują na zainteresowaniu

Płyta pilśniowa - czym jest?

Płyta pilśniowa to materiał, który jest nieco zbliżony do drewna. Podobieństwo to wynika z faktu, że wytwarzany jest on z włókien drewnianych, które następnie przechodzi proces spilśniania. Co to dokładnie oznacza? Drewno zostaje rozdrobnione, a następnie poddawane określonym warunkom ciśnieniowym, jak również termicznym. Po tych czynnościach włókna zamieniają się w zwartą masę o wybranej gęstości.

Istnieją dwa sposoby spilśnianie: mokre, które sprawia, że płyty posiadają z jednej stron charakterystyczny wzór w postaci odcisków siatki, jak suche. Spilśnianie na sucho gwarantuje otrzymanie gładkich płyt.

Płyta pilśniowa to jedna z możliwości, na którą możesz się zdecydować, gdy szukasz alternatywy dla drewna. Wśród nich możesz rozejrzeć się również za płytami OSB bądź płytami wiórowymi. 

Płyta pilśniowa - gdzie i kiedy warto ją stosować?

Płyty pilśniowe stosowane są przede wszystkim do produkcji mebli. Zapewne nieraz miałeś okazję zobaczyć regał wykonany z tego materiału. Takie meble pojawiały się w polskich domach zwłaszcza latach 80-tych. Obecnie wyglądają nieco inaczej, są przy tym bardziej wytrzymałe.

Płyty pilśniowe pozwalają wyprodukować zróżnicowane meble, a to z uwagi na łatwość poddania ich obróbce. Ponadto można w nich wykonać frezowanie czy pokryć je laminatem czy folią. Wszystkie opisane cechy sprawią, że płyty pilśniowe sprawdzają się również jako materiał na listwy przypodłogowe.

To nie jedyne zastosowania płyt pilśniowych. Wymienić można ich znacznie więcej. Stosowane są również do produkcji blatów kuchennych, a nawet paneli ściennych oraz sufitowych. Na ich uniwersalność wpływa możliwość pomalowania na niemal dowolny kolor. Daje to zatem wiele możliwości aranżacji. Płyty pilśniowe sprawdzą się jednocześnie jako materiał do izolacji termicznej i wygłuszenia stropów

Płyta pilśniowa cena - jakie są ceny poszczególnych rodzajów płyt pilśniowych?

Cena płyty pilśniowej zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz grubości. Poszczególne płyty mogą także różnić się rozmiarem, co również ma wpływ na koszt ich zakupu. Jaka jest cena za m2 płyty pilśniowej? Może to być już od mniej niż 10 zł za m2 do nawet 35 zł za m2. Dla przykładu, płyta pilśniowa o wymiarach 1200x2500 i grubości 10 mm, kosztuje ok. 25 złotych. Za płytę dwa razu grubszą, bo o grubości 20 mm, zapłacisz już za to mniej więcej 45 złotych. 

Warto także zwrócić na uwagę, że płyty porowate będą tańsze od miękkich. Cena tych pierwszych wynosi ok. 30-50 złotych. Płyty pilśniowe miękkie kosztują zaś ok. 50 złotych za sztukę. Czy cena ma wpływ na wysokość ceny? Może tak się zdarzyć. Nieco droższa będzie płyta pilśniowa biała i płyta pilśniowa szara. Różnica nie będzie jednak aż tak zauważalna. 

Płyta pilśniowa twarda, miękka, porowata - rodzaje płyt pilśniowych

Wyróżnia się trzy rodzaje płyt pilśniowych, do których zalicza się:

  • płyta pilśniowa twarda,
  • płyta pilśniowa półtwarda,
  • płyta pilśniowa miękka.

Wiesz już, że różni je cena. Jakie będą między nimi inne różnice? Płyta pilśniowa twarda produkowana jest metodą na mokro. Ich gęstość wynosi ponad 900 kg/m3. Wykorzystuje się je głównie do wykonania paneli podłogowych, które muszą wykazywać wysoką odporność na nacisk. Z kolei płyty pilśniowe miękkie nie przechodzą obróbki ciśnieniowej, a wyłącznie termiczną.

Można je zastosować m.in. jako okładzinę sufitową. Ze względu na swoje właściwości sprawdzi się jako materiał izolacyjny i dźwiękochłonny. Stanowić może alternatywę dla płyt warstwowych. Warto wiedzieć, że ich inna nazwa to płyty pilśniowe porowate. Ich gęstość sięga nawet do 400 kg/m. Płyty tego rodzaju mogą być również perforowane.

Istnieje jeszcze pośredni rodzaj twardości płyt pilśniowych, czyli płyty półtwarde. Poddaje się je działaniu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, dzięki czemu można uzyskać gęstość na poziomie od 400 do 900 kg/m3. To właśnie ten rodzaj płyt ze względu na elastyczność, wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji mebli.

To trzy podstawowe rodzaje płyt pilśniowych, wśród nich występuje także jeszcze inne podrodzaje. Płyty pilśniowe mogą być dziurkowane, perforowane, laminowane, a nawet lakierowane. Do czego się je stosuje? I co dokładnie je charakteryzuje?

Płyta pilśniowa dziurkowana

Płyta pilśniowa dziurkowana posiada delikatnie otwory na swojej powierzchni. Łatwo ją zatem rozpoznać. Co ciekawe, dziurkowana może być zarówno płyta twarda, jak i miękka, choć standardowy zakres jej gęstości wynosi 900 kg/m3, co oznacza, że bliższy jest zdecydowanie płytom twardym i półtwardym.

Otwory mają przeważnie średnicę 5 mm i rozstaw 25 mm. Płyta pilśniowa dziurkowana znajduje ona zastosowanie głównie w pracach budowlano-wykończeniowych. Niekiedy zdarza się, że stosuje się ją również w produkcji mebli. 

Płyta pilśniowa perforowana

Płyta pilśniowa perforowana jest w rzeczywistości płytą dziurkowaną. Skąd ta nazwa? Aby możliwe było powstanie charakterystycznych otworów w płycie, konieczne jest poddanie jej perforacji, czyli prościej mówiąc jej przedziurawienia.

Płyta pilśniowa laminowana

Płyta pilśniowa laminowana poddawana jest procesowi tzw. laminowania. Na czym on polega? Jest to naprasowanie materiału dekoracyjnego na powierzchnię płytu. W przypadku płyty pilśniowej nakładany jest najczęściej wzór drewnopodobny, choć nie tylko. Bogactwo wzorów i motywów jest niezwykle różnorodne.

Sprawia to, że płyta pilśniowa laminowana może posiadać oryginalny wygląd, dzięki czemu wykonane z niej meble będa unikalne. Płyty laminowanie znajdują zatem zastosowanie głównie w meblarstwie

Płyta pilśniowa lakierowana

Płyta pilśniowa może być również lakierowana. Lakier nakłada się na powierzchnię płyty nie tylko w celu dekoracyjnym. Dodatkowa warstwa lakieru sprawia, że płyta staje się bardziej wytrzymała na zarysowania. Sprawdza się m.in. jako materiał na tylne ścianki mebli, a także wykładzina wewnętrzna.

Co lepsze płyta pilśniowa czy wiórowa?

Alternatywę dla płyty pilśniowej stanowi płyta wiórowa. Co ją cechuje? Płyta wiórowa produkowana jest ze sprasowanych wiórów drzewnych, do których dodaje się syntetyczną żywicę. Także, jak w przypadku płyt pilśniowych, proces ten następuje przy użyciu ciśnienia i wysokiej temperatury.

Warto jednak nadmienić, że płyta wiórowa nie może mieć kontaktu z wodą. Wilgoć powoduje, że dochodzi do rozwarstwienia płyty, a co za tym idzie, do jej deformacji. Za jej wyborem może przemawiać niższa cena i lekkość, wydaje się jednak, że płyta pilśniowa posiada o wiele bardziej pożądane parametry.

Przede wszystkim posiada gładszą strukturę powierzchni, większa jest także jej wytrzymałość. Na korzyść płyty pilśniowej przemawiają również bardziej rozbudowane możliwości jej obróbki oraz elastyczność. Jeśli stoisz zatem przed wyborem płyty pilśniowej czy wiórowej, to w większości przypadków, to pierwsze rozwiązanie okaże się lepsze.

Płyta pilśniowa to materiał, który przez wiele lat był niedoceniany. Przez pewien czas uchodził nawet za materiał gorszej kategorii. Zaczęło się to jednak zmieniać, dzięki czemu możemy cieszyć się atrakcyjny meblami, które są znacznie tańsze od tych wykonanych z naturalnego drewna.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij