Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania

Prysznic walk-in

Prysznic walk-in to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym i modern. Strefa kąpieli niczym nieoddzielona od reszty wnętrza sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej komfortowe. Czy rezygnacja z klasycznej granicy rzeczywiście zapewnia wygodę korzystania? A może chlapanie skutecznie eliminuje radość kąpieli „z marszu”? Dowiedz się więcej na ten temat.

Prysznic walk-in – co to jest?

Jeśli interesuje Cię projekt domu nowoczesnego, prawdopodobnie w czasie przeglądania propozycji napotkasz na niejedną koncepcję, której autor zaplanował łazienkę z kabiną walk-in. Prysznic tego typu to po prostu otwarta przestrzeń kąpielowa. Zrezygnowano w niej z drzwi i barier architektonicznych, choć często pojawia się charakterystyczne przeszklenie odgrywające rolę ścianki bocznej. Może to być element całkowicie przejrzysty lub wykorzystujący półtransparentne szkło.

Najczęściej, aby spotęgować wrażenie przestrzeni i lekkości, prysznic walk-in oznacza również rezygnację z tradycyjnego brodzika. Zamiast niego pojawia się dyskretny odpływ liniowy. Nie ma tu zdobień i efektownych wykończeń – prysznic walk in, mimo minimalistycznego charakteru, prezentuje się wystarczająco efektownie.

Prysznic walk-in – dlaczego prysznice walk-in cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Przeglądając bieżące trendy, można dostrzec, jak dużą popularnością cieszy się prysznic walk-in. Opinie użytkowników są jednoznaczne i podkreślają przede wszystkim komfort korzystania z tego rozwiązania. Aby zażyć kąpieli, wystarczy wejść pod natrysk, bez konieczności przesuwania lub otwierania drzwi. Równa płaszczyzna ułatwia także sprzątanie – nie ma tu kłopotliwych i trudno dostępnych zakamarków.

Prysznic typu walk-in sprawdzi się, gdy w domu mieszkają osoby niepełnosprawne, seniorzy lub dzieci – jeśli tylko przestrzeń zostanie odpowiednio zaprojektowana, wjechanie wózkiem inwalidzkim w strefę natrysku nie będzie nastręczało żadnych trudności. Można tu ustawić specjalne krzesełko lub stelaż z niemowlęcą wanienką. Pomoc drugiej osoby przy kąpieli jest łatwiejsza, gdy ruchów nie ograniczają przesuwne drzwi kabiny. 

Takie prysznice są również bardzo uniwersalne: z równą łatwością można wykorzystać je w obszernych pokojach kąpielowych i niewielkich pomieszczeniach w bloku. Czy marzy Ci się minimalistyczny wystrój? Prysznic typu walk-in będzie strzałem w dziesiątkę. A może kusi Cię łazienka w stylu skandynawskim? Tutaj także sprawdzi się otwarta kabina prysznicowa bez brodzika.

Przeczytaj: Łazienka w stylu prowansalskim - czym się wyróżnia? Porady aranżacji łazienki w stylu prowansalskim

Prysznic walk-in – jakie są najpopularniejsze wymiary kabin walk-in?

Istnieje jeszcze jeden powód, który decyduje o popularności, jaką cieszy się prysznic walk-in: wymiary kabiny można łatwo dopasować do metrażu pomieszczenia. W większości przypadków wystarczy wykorzystać jedną ze standardowych opcji, na przykład:

  • prysznic walk-in 70 cm x 80 cm,
  • prysznic walk-in 80 cm x 80 cm,
  • prysznic walk-in 90 cm x 90 cm,
  • prysznic walk-in 90 cm x 170 cm,
  • prysznic walk-in 100 cm x 150 cm,
  • prysznic walk-in 100 cm x 170 cm,
  • prysznic walk-in 120 cm x 200 cm.

Jak widać, wybór jest spory, a – w razie potrzeby – bez kłopotu znajdziesz także niestandardowy prysznic walk-in. Jakie wymiary cieszą się największą popularnością? Nie ma tu reguły. W większości łazienek prysznic 80 x 100 walk in okaże się całkowicie komfortowy, jednak wiele zależy od miejsca usytuowania oraz przyzwyczajeń domowników.

Jak sugerują eksperci, odpowiadający na pytania o prysznic walk-in, minimalne wymiary, przy których można poruszać się ze swobodą, to wspomniane 80 x 100 cm. Jeśli jednak dysponujesz wnętrzem nietypowym, na przykład bardzo małą łazienką w bloku z wielkiej płyty, i zadajesz sobie kluczowe pytanie o prysznic walk-in: jakie wymiary pozwalają na jego instalację, to wiedz, że wiele zależy od dopasowania architektonicznego. Czasami wystarczy zamontować szkło lub baterię w innym miejscu, aby nowoczesne rozwiązanie było dostępne.

Jeśli z kolei planujesz urządzić przestronny pokój kąpielowy, w którym główną rolę gra prysznic walk in: jaka szerokość zapewni efekt „wow”? Godne polecenia są wygodne kabiny dwuosobowe, na przykład te o szerokości 170 – 179 cm i wysokości 200 cm. W niektórych domach łazienka połączona jest z sypialnią lub oddzielona od niej szklaną ścianą, co dodatkowo podkreśla oryginalność rozwiązania.

Łazienka z prysznicem walk-in

Prysznic walk-in – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Już wyżej przedstawione wymiary pokazują, jak uniwersalna jest kabina walk-in. Prysznic znakomicie zaprezentuje się w domu, w przestronnym apartamencie lub w typowym mieszkaniu. Przezroczyste lub półprzezroczyste ścianki ze szkła nie przytłoczą pomieszczenia i sprawią, że nawet kilka metrów kwadratowych będzie wydawało się większe.

Prysznic walk in w bloku to bardzo trafione rozwiązanie. Nienachalna forma i lekkość, jakie prysznic typu walk-in ma wpisane w swoją naturę, pozwalają uniknąć dominującej w kompaktowym wnętrzu konstrukcji. Jeśli więc Twój dylemat polega na niepewności, czy prysznic walk in w małej łazience będzie funkcjonalny, możesz odpowiedzieć na to pytanie twierdząco.

Warto wiedzieć: Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy rodzaj panelu prysznicowego?

Prysznic walk in – wady i zalety

Koniecznie poznaj, zanim zdecydujesz się na prysznic walk in, wady i zalety takiego rozwiązania. Część pozornych mankamentów można od razu wyeliminować, jednak być może niektóre okażą się poważniejszą przeszkodą.

Główne zalety prysznica walk-in to przede wszystkim wspomniany już komfort użytkowania i łatwy dostęp. Takie rozwiązanie niesie z sobą również aranżacyjne udogodnienia – decydując się na nie, masz pewność, że nawet niewielka łazienka nie zostanie przytłoczona masywną konstrukcją. Na uwagę zasługuje eksploatacja – w prysznicach walk-in nie ma żadnych zawiasów, rolek i prowadnic, które mogłyby zepsuć się podczas korzystania.

Dla wielu liczy się wygoda sprzątania. Prosta tafla, pozbawiona drobnych elementów i zakamarków, nie zbiera wody, kurzu i innych zabrudzeń. Ułatwisz sobie zadanie, jeśli dodatkowo zastosujesz szkło pokryte powłoką hydrofobową – spływająca woda nie pozostawi na nim zacieków i unikniesz osadzania się kamienia. Wystarczy spłukać powierzchnię i przetrzeć ją szmatką, aby efekt był zadowalający.

Wiele osób zadaje sobie pytanie o prysznic walk-in: czy chlapie? Okazuje się, że jeśli strefa natrysku ma prawidłowe wymiary, a posadzka została dobrze wypoziomowana, taki problem nie występuje, a w każdym razie nie jest on większy niż w przypadku korzystania z wanny lub tradycyjnej kabiny. Jeśli jednak obawiasz się takiej sytuacji, szklana ścianka skutecznie powstrzyma ewentualne krople wody.

Skoro w opcję, jaką jest prysznic walk-in, chlapanie nie jest wpisane, czy istnieją jakieś wady takiego rozwiązania? Często podnoszoną kwestią jest konieczność odpowiedniego przygotowania posadzki. Rzeczywiście, o otwartym prysznicu musisz pomyśleć już na początku remontu, ponieważ odpowiednie wypoziomowanie podłoża jest warunkiem prawidłowej instalacji. 

Musisz także upewnić się, że wentylacja działa bez zarzutu, ponieważ brak barier powoduje, że w całym pomieszczeniu będzie unosiła się para generowana przez prysznic walk in. Wady dostrzegane przez niektórych użytkowników wiążą się także z szybkim uciekaniu ciepła. Trzeba zatem pomyśleć o wydajnym ogrzewaniu podłogowym, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w czasie kąpieli.

Dowiedz się więcej: Łazienka w stylu retro - jak ją zaaranżować?

Kabina typu walk-in – jaką wybrać?

Decydując się na montaż prysznica walk-in, masz do wyboru kilka opcji. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, analizując dostępne możliwości?

  • Prysznic walk in z brodzikiem to rozwiązanie zbliżone do tradycyjnego. Taka opcja ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala uzyskać efekt stojącej wody, podobnie jak w wannie. Przydaje się on, jeśli wykorzystujesz natrysk do ręcznego przepierania rzeczy czy kąpania zwierząt. Ogranicza także do zera ryzyko rozlewania się wody.
  • Prysznic walk in – odpływ liniowy poprawia wygodę korzystania, także w przypadku osób niepełnosprawnych i starszych. Łatwo utrzymać kabinę w czystości i uzyskać nowoczesny charakter aranżacji.
  • Prysznic walk in – skośny pozwala funkcjonalnie wyposażyć łazienkę o nietypowych wymiarach lub kształtach. 

Która kabina walk-in będzie najlepsza? Wszystko uzależnione jest od specyfiki wnętrza i stylu życia domowników.

Marmurowa łazienka z prysznicem walk-in

Montaż kabiny prysznicowej walk-in krok po kroku

Jak wykonać prysznic walk in, aby kabina zapewniała wygodę korzystania? Jeśli chodzi o prysznic walk in, montaż poprzedzony jest zawsze dokładnymi pomiarami i wyznaczeniem miejsca odpływu. Później do sufitu i podłogi przytwierdza się specjalne szyny, które wyznaczają lokalizację konstrukcji.

Na tym etapie należy także zadecydować, jaki odpływ zostanie zastosowany w danym przypadku: liniowy czy punktowy. Możesz umiejscowić go pod ścianą lub centralnie – w zależności od tego, jak wyglądać ma prysznic walk in. Spadek podłoża jest konieczny: 2% to nachylenie, które pozwala na sprawne odprowadzenie wody.

Jak zamontować szybę prysznica walk-in?

Na ostatnim etapie pracy montowana jest szyba. Prysznic walk in znajdujący się w narożniku jest oddzielany od reszty łazienki taflą osadzaną w specjalnej listwie. Po dopasowaniu uszczelek i wykończeniu miejsca styku silikonem przykręca się ją do profilu w ścianie. 

Możesz także zdecydować się na prysznic walk in z dwoma szybami – wówczas wystarczy powtórzyć czynności. Ich dokładna kolejność zawsze jest opisana w instrukcji producenta.

Kabina walk-in – aranżacje

Jeśli chodzi o prysznic walk in, inspiracje są w zasadzie nieograniczone. Ten element wyposażenia w naturalny sposób wpisuje się w charakter łazienek nowoczesnych i minimalistycznych, jednak na tym paleta możliwości wcale się nie kończy. Ogromne możliwości stylistyczne to kolejny atut, jaki ma prysznic walk in: aranżacje skandynawskie, industrialne czy retro – wszystko jest w tym przypadku możliwe.

Sprawdź: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Prysznic walk-in – ile kosztuje?

Jeśli już zainteresował Cię prysznic walk in, cena z pewnością stanowi jeden z ważniejszych elementów decydujących o wyborze konkretnego modelu. Dobra wiadomość jest taka, że kategoria produktowa, w której znajduje się prysznic walk in, ceny ma dość zróżnicowane. Najtańsze kabiny to wydatek rzędu 2000 złotych, górna granica natomiast plasuje się na poziomie około 5000 złotych.

Wpisując hasło „walk in prysznic ceny”, poznasz konkretne propozycje producentów.

Jak dbać o kabinę prysznicową typu walk in?

Kabina prysznicowa walk in jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż tradycyjna. Nie ma tu zakamarków, które mogłyby gromadzić brud i pleśń. Jeśli jednak pojawią się takie ślady, wystarczą standardowe środki czyszczące. Blask szkła przywrócisz preparatami do mycia kabin lub domowym roztworem wody i octu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij