Prosto i funkcjonalnie: 5 najciekawszych propozycji domów minimalistycznych
Minimalizm w budownictwie jednorodzinnym cechuje się prostą bryłą, funkcjonalnością i stonowaną kolorystyką w naturalnych barwach. Wychodzi naprzeciw wszystkim inwestorom, którzy budując dom, chcą pozostać w harmonii z otoczeniem. Właśnie takiego projektu szukasz? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze oraz 5 propozycji z oferty Extradom.pl.
Prostota przede wszystkim
W polskiej przestrzeni widoczny jest trend budownictwa w stylu minimalistycznym. Inwestorzy szukają prostych, estetycznych rozwiązań.
Minimalistyczna architektura kojarzy się przede wszystkim z formą pozbawioną dodatkowych ozdobników. Zazwyczaj są to budynki na planie prostokąta lub kwadratu, z dachami płaskimi lub dwuspadowymi. Unika się wykuszy czy lukarn. Elewacje, które często w domach jednorodzinnych mają przykuwać uwagę, w tym przypadku pozostają neutralne. Ma to przede wszystkim sprawić wrażenie współgrania z otoczeniem, bez dominacji nad naturą.
Kolorystyka to najczęściej biel, beż, brąz i szarość, sporadycznie przełamywana elementami drewnianymi lub stalowymi. Elementem, który idealnie wpasowuje się w minimalizm, są duże przeszklenia, które nie tylko doświetlają pomieszczenia, ale i dodają całemu budynkowi lekkości.
6 projektów dla singla – niezależność w cenie mieszkania
Funkcjonalny układ domu
Chcąc pozostać spójnym, wybierając dom w stylu minimalistycznym, powinieneś zwrócić uwagę także na jego układ. W nurcie minimalizmu chodzi o to, by pozostać jak najbardziej użytecznym. Podobnie jest w przypadku projektu domu, który ma służyć jego mieszkańcom i ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Sprzyjają temu duże, otwarte części dzienne – salon połączony z jadalnią i kuchnią.
Układ powinien pozostać przejrzysty i funkcjonalny. Unika się wydzielania zbyt dużej ilości pomieszczeń. Szczególnie tych o niestandardowych kształtach utrudniających późniejszą aranżację.
8 najciekawszych projektów z master bedroom
Minimalizm – bez zbędnych kosztów
Prosta bryła poza estetycznym, eleganckim wyglądem niesie za sobą też inne korzyści. Jedną z nich jest oszczędność na etapie budowy domu oraz podczas jego późniejszego użytkowania. Na etapie poszukiwania projektu w stylu minimalistycznym warto zwrócić także uwagę na aspekt, jakim jest energooszczędność, w tym źródło ogrzewania. Więcej o tym jak zoptymalizować zużycie energii możesz dowiedzieć się z artykułu: Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?.
Zachęcam również do obejrzenia webinaru Wojciecha Rynkowskiego, eksperta Extradom.pl:
Projekty dla minimalistów
W naszej ofercie znajdziesz wiele projektów w stylu minimalistycznym. Minimalizm w budownictwie jednorodzinnym może mieć różne oblicza, jednak obecne trendy kierują inwestorów przede wszystkim w stronę domów w stylu nowoczesnej stodoły. W przedstawionym rankingu znajdziesz pięć propozycji o zróżnicowanym metrażu, zaczynając od domu o najmniejszej powierzchni.
Dom przy Olchowej 9 KRK1717 (85m2)
Najmniejszy z serii, czyli Dom przy Olchowej 9 swój minimalistyczny, nowoczesny wygląd zawdzięcza elewacji o stonowanych barwach. Dopełnienie stanowi bezokapowy dach oraz wysokie okna, które doświetlają zarówno salon jak i sypialnie.
Projekt stworzono na planie prostokąta, z klasycznym podziałem na strefę dzienną i nocną. Będzie świetnym wyborem dla rodziny czteroosobowej. Jeśli jednak szukasz projektu dla większej ilości osób, sprawdź pozostałe warianty projektu o większej powierzchni. Jednym z nich jest stumetrowy Dom przy Olchowej.
Super ergonomiczny 2 CZE1001 (99,94 m2)
Minimalizm to także ergonomia. Dlatego w rankingu nie mogło zabraknąć projektu. Super ergonomiczny 2, czyli niewielkiego domu stworzonego z myślą o rodzinach 2+4. Pełne piętro bez skosów zapewnia jego komfortowe użytkowanie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W przypadku mniejszej ilości mieszkańców można w łatwy sposób zmienić układ górnej kondygnacji.
Standardowa wersja zakłada 4 symetrycznie ułożone sypialnie, które mogą stać się 2 przestronnymi pokojami o metrażu 18 m2. Wystarczy zrezygnować ze ścianek działowych.
Projekt domu Jemioła 5 BSA2284 (122,22 m2)
Projekt o nieco innym wykończeniu niż pozostałe propozycje z rankingu, czyli Jemioła 5. Elewacja wykonana z ciemnego drewna dodaje mu surowości i niepowtarzalnego charakteru. W połączeniu z szarą kolorystyką blachy pokrywającej dach tworzy wrażenie spójnej, zwartej bryły. Idealnie wpasowuje się dzięki temu w styl minimalistyczny. Serce domu stanowi salon połączony z aneksem kuchennym.
Strefa nocna składa się z master bedroom oraz dwóch dodatkowych sypialni, tworząc przestrzeń dostosowaną do rodziny 2+2. Jemioła 5 będzie dobrym wyborem dla tych inwestorów, którzy chcą się wyróżniać, ale pozostać przy tym w nurcie minimalizmu.
Samowystarczalny T-line B LOB1006 (149,80 m2)
Projekt, który wyróżnia przede wszystkim kształt. Samowystarczalny T-line B nie jest typową prostokątną bryłą. Nie można mu jednak odmówić, że wpasowuje się w pozostałe założenia minimalizmu w budownictwie. Jest przykładem tego, że w architekturze często mniej znaczy więcej, a biała elewacja potrafi być bardziej elegancka niż bogate zdobienia i sztukaterie.
Samowystarczalny T-line B znalazł się w rankingu także ze względu na swój układ. Oparty na kształcie litery T, pozwolił na wydzielenie 3 wyraźnych stref – dziennej, nocnej i gospodarczej. Zwieńczenie stanowi master bedroom do którego prowadzi korytarz doświetlony panoramicznym oknem. Poza główną sypialnią, w domu znajdują się dwa pokoje. Idealny projekt dla tych Inwestorów, którzy na co dzień potrzebują większej przestrzeni.
Promyk BSA2208 (151,84 m2)
Promyk łączy 3 materiały, które wpisują się w styl minimalistyczny. Blacha jako pokrycie dachu dopełnia białą elewację przełamaną jasnym drewnem. Projekt posiada układ typowy dla domu z poddaszem użytkowym. Na parterze znajduje się wygodna strefa dzienna oraz gabinet, natomiast na górnej kondygnacji 3 przestronne sypialnie. Od strony tylnej elewacji przewidziano taras obejmujący całą szerokość domu. Projekt Promyk dostępny jest także w wariancie z garażem jednostanowiskowym.
Minimalizm w przestrzeni
Domy w stylu minimalistycznym mają jeszcze jedną zaletę, o której warto wspomnieć na koniec. Ze względu na swoją prostotę, pasować będą na większość działek, spełniając założenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu, czy dany projekt z naszej oferty pasuje na Twoją działkę, możesz liczyć na wsparcie naszych doradców. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Dodano: 25.08.2023 | Zaktualizowano: 25.08.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora