Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pleksa na dach – czym charakteryzuje się pleksa na dach?

Pleksa na dach – co warto wiedzieć?

Pleksa na dach wiaty garażowej, tarasu, czy nad drzwiami wejściowymi doskonale spełni swoje funkcje zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi, a będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż np. płyty z poliwęglanu czy szkła. Zadaszenia z pleksi są trwałe i estetyczne, a także łatwe w montażu. Sprawdź, czym charakteryzuje się pleksa na dach, jakie są jej rodzaje i czy warto się na nią zdecydować.

Pleksi to tworzywo sztuczne, które ze względu na swoje właściwości ma bardzo szerokie zastosowanie, również w budownictwie. Możesz z niego wykonać różne zadaszenia wokół budynku, jeśli na przykład wybrany przez Ciebie projekt domu przewiduje ganki, balkony lub tarasy.

Pleksa na dach - ogólna charakterystyka

Pod pojęciem plexi na dach należy rozumieć materiał z tworzywa sztucznego, który sprzedawany jest w formie płyt o różnych rozmiarach. Na zadaszenia stosuje się głównie płyty z PCV, płyty poliwęglanowe, poliestrowe oraz z polimetakrylanu metylu (PMMA). PMMA to właśnie pleksi, które nazywane jest także szkłem akrylowym.

Plexi jest tworzywem sztucznym o dużej sztywności, które jednocześnie jest bardzo termoplastyczne, dlatego po podgrzaniu łatwo go formować w różne kształty np. kopuły lub zadaszenia półokrągłe. Naturalnie materiał ten jest przezroczysty, jednak można go barwić na dowolny kolor, uzyskując przez to nie tylko pożądany efekt wizualny, ale także stopień przepuszczalności światła.

Pleksi bezbarwna na dach doskonale chroni przed deszczem, ale też doświetla wnętrze, ponieważ może przepuszczać nawet 90% światła słonecznego, jednocześnie rozpraszając bezpośrednie promienie. Z kolei tam, gdzie wskazana jest ochrona przed promieniami słońca, sprawdza się pleksa barwiona lub przydymiona.

Co ważne, pod wpływem promieniowania UV pleksi nie żółknie ani nie matowieje. Jest to też materiał odporny na inne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale sprawdza się do budowy zadaszeń zewnętrznych.

Przeczytaj: Poliwęglan komorowy - czym jest? Poznaj ceny i zastosowanie poliwęglanu komorowego

Pleksa na dach – zastosowanie

Plexi ma bardzo szerokie zastosowanie – materiał wykorzystuje się m.in. do tworzenia elementów dekoracyjnych, przepierzeń, czy szyldów reklamowych. Najczęściej jednak płyty z pleksi służą do budowy wszelkiego rodzaju zadaszeń, które zastępują podobne elementy ze znacznie droższego szkła.

Doskonałym wyborem będzie zatem pleksa na dach:

Dość często wykorzystywana jest również pleksa na zadaszenie wiat przystankowych, obiektów gospodarczych, czy sportowych.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, z pleksi tworzy się zarówno przezroczyste pokrycie dachu jak i również w wersji dymionej lub zabarwione na dowolny kolor.

Pleksa na dach

Pleksa dachowa – rodzaje

Na zadaszenie z pleksi można wybrać płyty o różnym zabarwieniu i kształcie. Najczęściej spotykane są następujące rodzaje materiału:

  • pleksa przezroczysta na dach – odznacza się transparentnością, a więc pozwala doświetlić miejsce pod zadaszeniem i tym samym oszczędzić energię elektryczną; doskonale nadaje się na zadaszenie tarasu, pergoli, czy wiaty śmietnikowej, a także na zabezpieczenie świetlika, czy drzwi wejściowych,
  • czarna pleksa na dach – nie przepuszcza światła i nie blaknie pod wpływem promieni UV, sprawdzi się jako zadaszenie w miejscu, w którym pożądany jest cień np. w altanie
  • pleksa na dach brązowa – barwione na różne odcienie brązu zadaszenie z pleksi można dopasować do koloru dachu domu i zastosować np. na wiacie garażowej
  • pleksa na dach dymiona – dymienie ogranicza przepuszczalność światła, dlatego w wersji jasnej może być korzystnym kompromisem między całkowicie przezroczystym zadaszeniem a barwionym, 
  • pleksa na dach płaska – idealna do tworzenia zadaszeń i przeszkleń pionowych na tarasach lub balkonach oraz w ogrodach zimowych; płyty płaskie wykorzystywane są także do budowy zadaszeń półokrągłych i w formie kopuł, 
  • pleksa falista lub trapezowa – ułatwia spływanie wody opadowej i jest bardziej dekoracyjna.

Dostępne są w sprzedaży także materiały o specjalnych właściwościach np. pleksa o podwyższonej odporności na grad.

Sprawdź: Jak wybrać dachówkę?

Pleksa trapezowa na dach a pleksi falista na dach - którą wybrać?

Na zadaszenia wokół domu najczęściej wybierana jest pleksa dachowa falista lub trapezowa, ponieważ taki kształt płyt ułatwia odprowadzanie wody opadowej i zapewnia im większą wytrzymałość mechaniczną.

Pleksa falowana w przekroju przypomina łagodnie zaokrąglone i regularne fale, natomiast pleksa trapezowa ma wypusty w formie trapezów. Oba rodzaje materiału nie różnią się właściwościami, choć pleksi faliste odznacza się większą przepuszczalnością światła ze względu na brak załamań. Poza tym wybór jednej lub drugiej może być podyktowany wyłącznie względami estetycznymi.

Pleksa na dach

Pleksa na dach – cena

To, ile kosztuje pleksa na dach, zależy od rodzaju materiału. Należy mieć świadomość, że płyty na zadaszenia z prawdziwego plexi, czyli PMMA, zazwyczaj należy zamawiać w wyspecjalizowanych firmach. Ich koszt wynosi około 60-300 zł za 1 m2 (cena wzrasta wraz z grubością płyty).

W marketach budowlanych można jednak dostać także płyty z PCV na zadaszenia, które są potocznie nazywane pleksi i są one nieco tańsze. Jeśli chodzi o taką pleksę na dach ceny zaczynają się od około 20 zł za 1 m2. Co istotne, pleksa trapezowa na dach jest nieco droższa od tej falistej.

Pleksa na dach – wymiary

Płyty z pleksi na dach można kupić na wymiar, choć w sklepach dostępne są także elementy docięte do określonych rozmiarów. Najczęściej pojedyncza płyta plexi ma wymiary około 0,9 x 2 metry, co pozwala na pokrycie około 1,8 m2 powierzchni zadaszenia. Standardowa ich grubość wynosi około 0,7 mm.

Pleksa na dach - montaż samodzielny czy wynajem specjalistów?

A jak zamontować pleksi na dach? Można to zadanie wykonać samemu lub zlecić go specjalistom, co jest wskazane w przypadku budowania większego zadaszenia tarasu lub wiaty garażowej.

W przypadku budowy daszku nad drzwiami, czy na altanie z pracami poradzi sobie nawet amator. Należy tutaj pamiętać, że taki dach z pleksi powinien mieć spadek minimum 10%, ponieważ mniejszy utrudni odprowadzanie wody opadowej i będzie powodował zaleganie na nim różnych zanieczyszczeń.

Do samodzielnego montażu pleksi na dachu przydadzą się:

  • piła do cięcia tworzyw sztucznych,
  • wiertarko-wkrętarka oraz wiertła do metalu,
  • wkręty,
  • taśmy do płyt i tulejki dystansowe.

Płyty z pleksi układa się na zakładkę i montuje przy pomocy wkrętów do łat, zaczynając od dołu i od strony przeciwnej do kierunku wiatru. Wcześniej należy wywiercić w materiale otwory montażowe.

Warto pamiętać, by folię ochronną z płyt ściągnąć dopiero po zakończeniu prac montażowych.

Dowiedz się więcej: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Pleksa na dach - jak dbać o pleksi na dachu?

Zadaszenie z pleksi nie jest wymagające, jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację. Przy zachowaniu odpowiedniego spadku dachy z pleksi oczyszczają się tak naprawdę samoistnie podczas deszczu. Jeśli z czasem przezroczyste pokrycia dachowe pokryją się kurzem i innymi zabrudzeniami, można je umyć wodą z delikatnymi detergentami lub myjką ciśnieniową.

Nie wolno do pleksi używać ostrych chemikaliów i drapiących narzędzi, ponieważ jest to materiał podatny na zarysowania. W przypadku użycia myjki ciśnieniowej woda nie powinna mieć więcej niż 70°C, a ciśnienie więcej niż 100 barów.

Pleksa na dach - czy warto?

Dach z pleksi jest niskobudżetową alternatywą dla zadaszenia ze szkła, poliwęglanu czy blachy. Jego zaletą jest lekkość konstrukcji i łatwy montaż, a także skuteczność w zapewnieniu ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Choć pleksa wydaje się niezbyt trwałym materiałem, w rzeczywistości spełnia swoje zadanie przez wiele lat. Aby dach wyglądał estetycznie, warto jednak wybrać lepszej jakości plastik na dach – niekoniecznie najtańsze płyty z PCV, lecz rzeczywiście szkło akrylowe (PMMA), które lepiej imituje szkło.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij