Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mniej kusząca? Jeśli tak, koniecznie weź pod uwagę deski kompozytowe. Są efektowne, dostępne w wielu kolorach i wzorach, a przy tym wpisują się zasadę korzystnego stosunku jakości do ceny. Czy jednak faktycznie stanowią dobry zamiennik drewna? Jak zrobić taras kompozytowy, by cieszył oko i pozostał funkcjonalny?

Czym charakteryzuje się taras kompozytowy?

Deski kompozytowe stanowią ciekawy pomysł na nowoczesny taras. Sprawdzą się także, gdy chcesz pogodzić tradycyjną estetykę z korzystnymi właściwościami materiałów. Co to właściwie za produkt?

Kompozyt to niejednorodny materiał wytwarzany z połączenia mączki drzewnej i lepiszcza – najczęściej PCW lub polietylenu – oraz dodatków uszlachetniających mieszankę. Efektem jest panel wizualnie przypominający naturalne drewno, jednak o nieco innych właściwościach.

Czym wyróżnia się taras z desek kompozytowych? Jego najważniejsze cechy charakterystyczne to:

 • odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne,
 • brak tendencji do zniekształceń i wypaczeń,
 • wysoka wytrzymałość na obciążenia,
 • trwałość koloru,
 • właściwości antypoślizgowe.

Taras kompozytowy jest estetyczny, a jego powierzchnia ciepła i przyjemna w dotyku, podobnie jak drewno na taras. Większość desek sprzedawana jest w formie ryflowanej, dzięki czemu nie są śliskie, nawet przy zamoczeniu. Kupisz je w wielu kolorach i sposobach wykończenia, dlatego łatwo dopasujesz podłogę tarasu do elewacji i innych elementów architektonicznych budynku. Co ważne, każda deska jest taka sama – pozbawiona usłojenia i sęków.

Jak wybrać najlepsze deski na taras kompozytowy?

Ze względu na surowiec wykorzystany do produkcji desek kompozytowych wyróżniamy kilka wariantów tego produktu:

 • deski kompozytowe z dodatkiem PCV (polichlorku winylu),
 • deski kompozytowe z dodatkiem PP (polipropylenu),
 • deski kompozytowe z dodatkiem HDPE (twardego polietylenu).

Najtrwalszy i najbardziej odporny, ze względu na najwyższą zawartość tworzywa poprawiającego strukturę (ok. 45%), jest pierwszy wymieniony typ. Dwa kolejne rodzaje kompozytów mają gorszy skład, z przewagą pyłu drzewnego. Przekłada się to na większą nasiąkliwość i podatność na zarysowania oraz mniejszą wytrzymałość. Kompozyt z PP i HDPE szybciej się również nagrzewa.

Oferowane w sprzedaży deski kompozytowe mogą mieć budowę pełną lub komorową, co oznacza, że wewnątrz są puste, a przez to lżejsze.

Przy standardowych zastosowaniach z powodzeniem sprawdzi się właśnie ta druga opcja. Jeśli jednak planujesz przygotować pomost lub taras przy basenie, sięgnij po wariant pełny – bardziej wytrzymały. Zastanów się również, czy preferujesz strukturę gładką czy ryflowaną. Żłobienia sprawią, że woda będzie spływać szybciej, a powierzchnia nie zrobi się śliska.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie lub na balkonie?

Konstrukcja tarasu z kompozytu – najważniejsze informacje

Najczęściej konstrukcja pod taras kompozytowy jest wykonywana od podstaw, co oznacza, że w docelowej lokalizacji nie ma żadnej podbudowy. Podłoże można przygotować na kilka sposobów – o czym więcej za chwilę – wcześniej natomiast poleca się sporządzić projekt tarasu i starannie zaplanować wszystkie etapy montażu.

Powinien uwzględniać on:

 • pale betonowe – gwarantujące stabilność całej konstrukcji,
 • kratownicę (konstrukcję nośna) – z drewna egzotycznego lub systemowych profili aluminiowych, w skład których wchodzą legary pod taras kompozytowy,
 • deski kompozytowe na taras – mocowane do legarów łącznikami,
 • elementy wykończeniowe.

Poznaj rodzaje okien tarasowych i wybierz najlepsze!

W przypadku tworzenia tarasu z desek kompozytowych bardzo ważne są legary. Stanowią niejako kręgosłup całej konstrukcji, dlatego nie można na nich oszczędzać, a wszystkie prace montażowe trzeba wykonać z należytą starannością. W budowie wykorzystuje się dwa typy:

 • legary główne – poziomowane i mocowane do wcześniej przygotowanych słupów betonowych,
 • kontr-legary – mocowane do wcześniej wypoziomowanych legarów głównych.

W obu przypadkach możesz wykorzystać albo legary drewniane pod taras kompozytowy wykonane z gatunków egzotycznych, albo wariant z profili aluminiowych.

Jakie legary pod taras kompozytowy będą lepszym wyborem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Liczy się jakość materiałów – pamiętaj, że wymiana tych elementów jest skomplikowana i kosztowna.

Ważne, by legary rozmieszczać gęsto, w odstępach maksymalnie 40-50 cm. Nie zwiększaj tego dystansu – to częsty błąd, skutkujący gorszą stabilnością gotowej konstrukcji, a w efekcie jej uszkodzeniem.

Jak przygotować podłoże pod taras z desek kompozytowych?

Bardzo ważnym etapem prac jest przygotowanie podłoża pod taras kompozytowy. W zależności od warunków konkretnej inwestycji do wyboru masz kilka opcji.

 • Taras kompozytowy na gruncie

Budowanie tarasu bezpośrednio na ziemi jest obecnie rozwiązaniem cieszącym się największą popularnością – głównie z powodów ekonomicznych. Ponieważ nie ma tu żadnej podbudowy, ważne, by odpowiednio przygotować podłoże pod taras kompozytowy oraz podparcie konstrukcji. Jedną z opcji jest taras kompozytowy na słupach wylewanych na miejscu lub na bloczkach betonowych.

 • Taras kompozytowy na betonie

Drugim wariantem jest taras z desek kompozytowych na betonie lub podłożu żelbetowym. Wówczas legary układa się bezpośrednio na płycie i mocuje do niej kołkami rozporowymi lub klejem elastomerowym. Aby zapewnić właściwą stabilizację, lokuje się je gęściej.

 • Taras kompozytowy na kostce brukowej

Jako stelaż pod taras kompozytowy posłużyć może także kostka brukowa. Zasada jest w tym przypadku podobna jak w przypadku podłoża betonowego. Wcześniej wypoziomowany grunt wykłada się kostkami – dalsze czynnością są podobne, gdyż także zakładają wykorzystanie specjalnych kotew.

 • Taras kompozytowy na filarach

Jeśli nie interesuje cię taras z desek kompozytowych na gruncie, a konstrukcja zdecydowanie wyższa, możesz wesprzeć ją na słupach. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się beton, ale można zdecydować się również na drewno – pod warunkiem, że będą to gatunki odporne na wilgoć. Taki kompozytowy taras na wspornikach można ulokować w zasadzie w dowolnym miejscu.

 • Taras kompozytowy pływający

To ostatnia opcja, zazwyczaj wykorzystywana na dachach, nad garażem czy częścią mieszkalną budynku, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zakotwienia konstrukcji do podłoża. Ten rodzaj prac wymaga sporego doświadczenia i wiedzy technicznej, dlatego koniecznie trzeba powierzyć go fachowcom. Zwykle stosuje się tu pojedyncze legarowanie z lekkim uniesieniem elementów na podkładkach.

Jak zrobić taras z deski kompozytowej krok po kroku?

Jak samemu zrobić taras z desek kompozytowych? Wbrew pozorom, wcale nie jest to zadanie skomplikowane, a cała instrukcja przypomina nieco podpowiedzi odnoszące się do tego, jak zbudować taras drewniany. Sam montaż można przeprowadzić nawet w jeden dzień, pod warunkiem, że wcześniej przygotujesz podłoże z niewielkim spadkiem (ok. 3%) lub fundament pod taras kompozytowy.

Sprawdź, jak stworzyć taras kompozytowy krok po kroku.

 • Rozplanuj ułożenie desek

Zanim zapoznasz się z dalszymi wytycznymi co do układania tarasu z desek kompozytowych krok po kroku, zaplanuj ułożenie desek „na sucho”. Dzięki temu sprawdzisz ich dopasowanie i ustalisz optymalny układ. To ważne zwłaszcza w przypadku powierzchni nieregularnych lub z elementami wymagającymi ominięcia.

 • Rozmieść legary

Na podstawie zakładanego usytuowania desek rozmieść legary. Układa się je prostopadle do desek, planując także dodatkowe przy brzegach lub filarach – wszędzie tam, gdzie – zgodnie z planem – wypadają krawędzie lub łączenia. Co ile należy kłaść legary pod taras kompozytowy? Optymalny dystans to 40-50 cm.

 • Przykręć legary

Aby zapewnić tarasowi kompozytowemu montaż o najwyższej stabilności, dokładnie przykręć legary do podłoża płaskimi kołkami rozporowymi. Zamocuj także klipsy startowe.

 • Przymocuj deski

Kolejno układaj i mocuj deski kompozytowe. Każda z nich powinna zostać przytwierdzona do legara w taki sposób, by przylegała do zintegrowanego z nim klipsa dolnym piórem. Ten element zapewni pożądaną dylatację (ok. 5-7 mm) między deskami. W ten sposób twórz rząd za rzędem, a ostatnią deskę ustabilizuj wkrętem samowiercącym.

 • Skróć deski

Być może konieczność skrócenia desek uwidoczniła się już wcześniej, jednak dopiero teraz jest na to odpowiedni moment. Wyznacz równą krawędź i dotnij wszystkie elementy równocześnie.

 • Zamocuj maskownicę i listwy wykończeniowe

Gdy zakończono już przy tarasie kompozytowym układanie desek, pozostaje zadbać o jego estetyczne wykończenie. Zamontuj zaślepki, listwy maskujące i wykończeniowe.

Właściwie na tym kończy się odnosząca się do tarasu kompozytowego instrukcja montażu podstawowego. Oczywiście, jeśli planujesz bardziej zaawansowaną konstrukcję, na przykład taras kompozytowy ze schodami do ogrodu, w planie prac pojawią się dodatkowe punkty.

Ile kosztuje taras kompozytowy? Cennik

Ile kosztuje taras kompozytowy i od czego uzależniona jest ta cena? Planując budżet, pod uwagę musisz wziąć powierzchnię, kształt, stopień skomplikowania konstrukcji oraz technologię budowy. Najtańsze będą najprostsze, osadzone bezpośrednio na gruncie rozwiązania. Wyższa będzie cena za taras kompozytowy na poziomie wyższej kondygnacji.

Przy tarasie z desek kompozytowych cena powinna uwzględniać:

 • koszt przygotowania podłoża i stworzenia konstrukcji nośnej – ok. 250-300 zł za m2,
 • zakup kompozytu – ok. 150-250 zł za m2,
 • cena robocizny – ok. 250-450 zł za m2.

Aby oszacować budżet, warto skorzystać z pomocnych narzędzi – takich jak uwzględniający również i taras kompozytowy kalkulator. Dzięki niemu stworzysz plan, obliczając wszelkie koszty – także przewidzianą przy tarasie kompozytowym cenę za m2 robocizny.

Jak dbać o taras kompozytowy?

Ogromną zaletą tarasu kompozytowego jest to, że nie wymaga on tak zaawansowanej pielęgnacji jak jego drewniany odpowiednik. Nie oznacza to jednak, że nie musisz robić nic. Warto podejmować bieżące działania, by taras kompozytowy po latach prezentował się równie atrakcyjnie co na początku.

Samą nawierzchnię wystarczy co jakiś czas umyć wodą, wykorzystując do tego celu chociażby myjkę ciśnieniową. Ewentualne plamy usuwaj na bieżąco, nie czekając, aż wnikną w strukturę. W razie potrzeby zastosuj miejscowo odplamiacz do kompozytu lub – zgodnie z zaleceniami producenta – drobny papier ścierny. Na tarasach kompozytowych nie stosuje się maszyn czyszczących i rozpuszczalników.

Czy warto zdecydować się na taras z desek kompozytowych?

Czy warto zdecydować się na taras kompozytowy? Opinie użytkowników są z reguły pozytywne i sprowadzają się do kilku kluczowych zalet.

Najczęściej podkreśla się wysoką trwałość materiału. Niestraszne mu promieniowanie UV, mróz, czynniki mechaniczne czy pleśnie i grzyby. Mimo upływu czasu deski nie ścierają się, nie rozwarstwiają i nie deformują, a nawierzchnia nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych ani odświeżających.

Kompozyt jest chętnie wybierany także ze względu na bezproblemowy i szybki montaż. Producenci oferują gotowe zestawy, dzięki którym proces staje się jeszcze łatwiejszy. Zyskujesz przy tym dużą powtarzalność: każda deska jest taka sama, idealnie gładka i komfortowa.

Czy w związku z tym można wskazać jakieś mankamenty tarasu z desek kompozytowych? Opinie mniej entuzjastyczne dotyczą z reguły kwestii estetycznych. To właśnie wspomniany wyżej jednakowy wygląd każdego elementu bywa zarzutem o nienaturalność rozwiązania.

Czasami pojawiają się także kłopoty przy niestandardowym montażu. O ile komorowe deski kompozytowe łatwo przecina się w poprzek, o tyle dopasowanie ich na szerokość jest bardziej skomplikowane. Po zwężeniu nie da się już zamontować deski za pomocą klipsa, gdyż profilowana część z zaczepem została odcięta. Pozostaje posłużyć się wkrętem.

Podobny kłopot sprawia wycinanie nieregularnych, na przykład łukowych, linii. Jeśli więc planujesz zaawansowane cięcia, zdecyduj się na deski pełne.

Jak zrobić taras z palet krok po kroku?

Taras drewniany czy kompozytowy – jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Dyskusji na temat: taras drewniany czy kompozytowy raczej nie rozstrzygniemy w tym momencie, gdyż każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Obie opcje zdobyły również grono zwolenników. Podpowiadamy więc, jakie aspekty warto rozważyć, gdy rozważasz, co będzie lepsze: taras kompozytowy czy drewniany.

 • Usytuowanie tarasu

Zastanów się, gdzie dokładnie będzie znajdował się zaplanowany przez ciebie taras i na jakie warunki będzie narażony. Kompozyty są bardzo odporne, jednak niektóre z nich nagrzewają się dość mocno, co może wywoływać dyskomfort w upalne dni. Z kolei drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji.

 • Estetyka

Drewno wyróżnia się niepowtarzalnym kolorem i fakturą, którego wytwór ludzki nie jest w stanie imitować w sposób doskonały. Istnieją osoby, których sztuczne piękno nie przekona. Z drugiej strony deski kompozytowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, co poszerza możliwości aranżacyjne.

 • Rozwiązanie na lata

Jeśli chcesz zbudować taras na lata, pod uwagę weź fakt, że drewno ma tendencję do wypaczania się, zmieniania objętości, pękania. Mimo że zwykle jest zabezpieczane, z czasem impregnacja traci skuteczność. Rozwiązaniem może być bardziej odporne drewno egzotyczne.

Jak widać w powyższej analizie, nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć kwestii wyższości drewna nad kompozytem lub odwrotnie. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, przemyśl wszystkie poruszone przez nas aspekty.

Jak wybrać najlepsze meble na taras?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij