Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie lub na balkonie?

Żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel przeciwsłoneczny na tarasie czy balkonie z powodzeniem zastąpi markizę, zadaszenie lub rozłożysty parasol. To stosunkowo nowy trend, który zdecydowanie zyskuje na popularności. Nic dziwnego: rozwiązanie ma wiele zalet i prezentuje się bardzo efektownie. Sprawdź, jak zamontować żagiel ogrodowy i jakie kwestie przemyśleć, zanim się na niego zdecydujesz. Czy lepiej kupić gotową konstrukcję czy wykonać ją samodzielnie?

Czym jest żagiel ogrodowy i jaką pełni funkcję?

Zastanawiasz się, jak urządzić taras lub balkon w nowoczesnej odsłonie? A może planujesz ogrodowy podest służący za miejsce spotkań i odpoczynku? Niezależnie od tego, jak prezentować ma się gotowa aranżacja ogrodu, żagiel przeciwsłoneczny z pewnością sprawdzi się doskonale. Wyglądem przypomina duży baldachim lub płachtę tkaniny, zwykle w kształcie trójkąta lub prostokąta, rozpostarty nad konkretną przestrzenią.

Dlaczego warto wybrać żagiel przeciwsłoneczny na balkon lub żagiel przeciwsłoneczny na taras? Z kilku powodów. Przede wszystkim ten element doskonale zabezpieczy strefę wypoczynku przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Wykorzystasz go także jako żagiel ogrodowy przeciwdeszczowy.

To szczególne zadaszenie wpłynie na estetykę przestrzeni. Niegdyś do produkcji wykorzystywano głównie płótno żaglowe, czyli woskowaną grubą bawełnę. Dzisiaj zastąpiły je lżejsze tkaniny syntetyczne, które prezentują się znakomicie. Dzięki temu żagle dostępne są w wielu kolorach, nie zajmują dużo miejsca, a do tego są tańsze niż na przykład markizy tarasowe.

Rodzaje żagli przeciwsłonecznych

Żagiel ogrodowy lub tarasowy może mieć różne formy, dzięki czemu bez problemu dobierzesz kształt zadaszenia do swoich oczekiwań.

Najpopularniejszym modelem z pewnością jest klasyczny żagiel przeciwsłoneczny prostokątny rozpięty na linkach osadzonych na czterech słupkach. Inny wariant to żagiel przeciwsłoneczny trójkątny pojedynczy lub w kształcie kilku trójkątów połączonych z sobą w ciekawe formy przestrzenne, a także żagiel przeciwsłoneczny trapez. Oprócz konstrukcji samonośnych dostępne są proste materiałowe dachy przymocowane z jednej strony do fasady domu, a z drugiej do słupów, drzew lub ścian sąsiednich budynków.

Żagle występują nie tylko w najprostszej formie rozpinanej bezpośrednio w docelowym miejscu, a później zwijanej. Bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu jest żagiel przeciwsłoneczny rozsuwany, na przykład jak roleta rzymska.

Aby zadaszenie działało na takiej zasadzie, zdecyduj się na żagiel przeciwsłoneczny ze stelażem metalowym lub drewnianym. Tkaninę można wówczas rozsuwać na całą powierzchnię lub tylko na jej fragment. Jeszcze wygodniej będzie, gdy przy twoim tarasie lub balkonie pojawi się żagiel przeciwsłoneczny zwijany automatycznie.

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? DIY

Bez problemu kupisz gotowy żagiel przeciwsłoneczny wraz z akcesoriami do montażu, jednak osoby chętnie majsterkujące mogą pokusić się o własnoręczne stworzenie takiej konstrukcji. Jak samemu zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Co najważniejsze: nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych narzędzi. Zaopatrzyć się musisz jedynie w:

  • dobrej jakości materiał;
  • paski do mocowania żagla;
  • D-ringi do montażu;
  • rury fundamentowe;
  • maszty do żagli wraz z prętami gwintowanymi;
  • mocny sznurek.

W zależności od typu żagla konieczne będzie wytyczenie trzech lub czterech punktów mocowania. Zanim to zrobisz, usytuuj linkę w odpowiednim miejscu, by zwizualizować sobie poziom nachylenia konstrukcji i zacienienie po montażu osłony.

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny krok po kroku?

  • Stwórz projekt

Określ kształt i rozmiar żagla. Zastanów się, czy do jego przygotowania chcesz wykorzystać pojedynczą tkaninę czy stworzyć układ kilku części materiału.

  • Uszyj połać

Na tkaninie wyrysuj planowany kształt żagla, dodając na każdej z krawędzi 2 cm zapasu. Wytnij materiał i obszyj go nicią. Przez metalowe D-ringi przewlecz taśmy montażowe i wszyj je w rogach żagla. Pamiętaj, że ten punkt będzie mocno obciążony, dlatego cała praca powinna być mocna i precyzyjna.

  • Zawieś żagiel na stelażu

Wcześniej ustal punkty, na których zostanie zawieszony materiał. Nie zapomnij uwzględnić spadku (ok. 25 stopni) pozwalającego na swobodny spływ deszczówki.

Konstrukcja pod żagiel przeciwsłoneczny

Aby całość była stabilna, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stelaża pod żagiel ogrodowy. Tego typu konstrukcje przeważnie wsparte są na słupach – drewnianych lub metalowych. Jeżeli za ich pomocą jest tworzone zadaszenie tarasu lub balkonu, dwa końce przytwierdza się do ściany budynku. Elementy osadzone bezpośrednio w gruncie wymagają przygotowania betonowej stopy.

Jeśli natomiast chcesz umieścić żagiel na balkonie, będziesz potrzebować płytek z oczkiem stanowiących główne punkty zaczepienia. Przystaw je w miejscu, do którego dotrzeć mają pręty gwintowane. Wywierć dziury i zastosuj kotwę chemiczną, a następnie dokręć pręty. Możesz także zamontować słupy do podłogi lub ściany.

Maszt żagla ogrodowego może zostać usytuowany horyzontalnie (gdy wszystkie wierzchołki są na takiej samej wysokości) lub wertykalnie (ze zróżnicowaniem wysokości wierzchołków). Ostateczna decyzja powinna być podyktowana estetyką oraz możliwościami montażowymi. Opcja druga często jest uważana za ciekawszą, gdyż pozwala wykreować różne układy tkanin. Takie dynamiczne konfiguracje nie tylko zapewniają interesujący efekt wizualny, ale również dostarczają więcej cienia.

Jaka tkanina na żagiel ogrodowy będzie najlepsza?

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić żagiel ogrodowy na wymiar, potrzebujesz przede wszystkim dobrej jakości materiału. Nie musi to być płótno żaglowe – obecnie doskonale sprawdzają się w tym zastosowaniu syntetyki. Jaki materiał na żagiel przeciwsłoneczny wybrać? Najważniejsze, aby był on:

  • skutecznie chroniący przed słońcem;
  • odporny na działanie czynników atmosferycznych;
  • odporny na uszkodzenia mechaniczne;
  • o trwałym zabarwieniu;
  • łatwy w czyszczeniu.

Te warunki spełnia mocne płótno bawełniane o odpowiedniej impregnacji lub nowoczesne tkaniny z tworzyw sztucznych, na przykład poliester albo polietylen. Zastanawiając się, jak uszyć żagiel przeciwsłoneczny, pamiętaj, że materiał będzie narażony na dość trudne warunki, nie tylko słońce i deszcz, ale również wiatr, spadające gałęzie czy obecność ptactwa.

Żagle z polietylenu lub poliestru mogą różnić się strukturą, a w efekcie zapewniać różny stopień zacienienia. Tkaniny naturalne natomiast, jak wspomniana bawełna, zawsze maksymalnie powstrzymują promienie słoneczne. Do żagli ogrodowych i tarasowych zaleca się gramaturę przynajmniej 300 g/m kw.

Przedstawiamy oryginalny pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie!

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na balkonie? DIY

Kiedy przygotujesz już konstrukcję i płótno, możesz zacząć zastanawiać się, jak zamocować żagiel przeciwsłoneczny w docelowym miejscu. Jeśli kupisz produkt gotowy, będzie do niego dołączona instrukcja obsługi, która szczegółowo precyzuje, jak zawiązać liny, jak ustawić napinacz i zamocować materiał.

Jeśli jednak od początku działasz samodzielnie, także i odpowiedź na pytanie, jak zawiesić żagiel przeciwsłoneczny wymaga indywidualnego podejścia. Potrzebne będą:

  • linki stalowe z akcesoriami do montażu;
  • śruby rzymskie zakończone haczykami.

Linę przeciągnij przez D-ring i zamontuj do śruby rzymskiej. Drugi koniec śruby zaczep o oczko na punkcie mocowania. Lina powinna być na tyle długa, by żagiel można było łatwo zdjąć i założyć, ale na tyle krótka, by materiał pozostawał napięty. Równomiernie napnij tkaninę, naciągając każdy róg z dość dużą siłą – taką samą dla każdego narożnika.

Sprawdź: jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Nowoczesny żagiel przeciwsłoneczny – czy warto się zdecydować?

Czy warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest żagiel przeciwsłoneczny? Opinie na ten temat są przeważnie pozytywne. Tego rodzaju zadaszenie cechuje duża uniwersalność: sprawdzi się nie tylko na balkonach i tarasach, ale również jako zasłona przestrzeni rekreacyjnych, placów zabaw czy basenu. Lekkość, łatwość montażu i stosunkowo niska cena bardzo temu sprzyjają.

Żagiel wykonany z dobrej jakości materiału przetrwa wiele lat. Łatwo można go zdjąć i umyć, dlatego nietrudno zapewnić wysoką estetykę. Dodatkowo rozwiązanie pasuje do wielu aranżacji, nadając ogrodowi nowoczesnego charakteru. Efekt wzmocnisz, wybierając chociażby żagiel przeciwsłoneczny LED.

Czy w związku z tym można dopatrzyć się jakichś wad? Najpoważniejszym mankamentem jest stałe mocowanie: nie zmienisz pozycji żagla względem słońca, dlatego tak ważne jest wcześniejsze ustalenie lokalizacji. Najlepiej, by opadał na zachód: dzięki temu ochroni wypoczywających przed słońcem w zasadzie niezależnie od pory dnia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij