Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Idealny dom w górach lub na pogórzu? Subiektywny ranking najlepszych projektów

Idealny dom w górach lub na pogórzu

Wiele osób marzy o tym, by nabyć piękną, nasłonecznioną działkę z widokiem na góry i postawić na niej swój przyszły dom. To jednak nie takie proste - budynek na pogórzu, a szczególnie w terenie górskim, musi spełniać kilka ważnych wymogów, o których nie możemy zapomnieć. Wynikają one zarówno ze specyficznych warunków geograficznych jak i, bardzo często, z regionalnej tradycji.

Jak zatem wybrać idealny dom? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować i o czym musimy pamiętać? Zacznijmy od wyliczenia kilku podstawowych cech, które łączą budynki dostosowane do takich warunków. 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dom, który ma stanąć w górach lub na pogórzu? 

Oto kilka istotnych elementów konstrukcji, którymi wyróżniają się takie budynki:   

  • dachy o dużym kącie nachylenia uniemożliwiające zaleganie śniegu, 
  • dostosowanie do warunków terenowych – usytuowanie na stoku, 
  • wykorzystanie w konstrukcji naturalnych materiałów – drewna i kamienia, 
  • nawiązania do architektury regionalnej – konstrukcja z bali i dach podhalański, 
  • relatywnie mniejsze przeszklenia, 
  • taras zadaszony, ganek lub balkon. 

Sama konstrukcja to tylko część zagadnienia. Często zdarza się, że działki, zwłaszcza te położone w prestiżowych lokalizacjach, mają ściśle określone wymogi i parametry dotyczące tego, jaki dom można na nich postawić.  

Dom na skarpie. Jak wybrać projekt i jak go zbudować?

Zanim przejdziemy do wyboru projektu, sprawdźmy MPZP  

Wybierając projekt domu, który stanie w tak specyficznym miejscu, musimy zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić o wydanie warunków zabudowy – zwłaszcza w przypadku tych ostatnich warto zrobić to możliwie szybko, by zdążyły się uprawomocnić do końca 2025 roku

Jest to o tyle ważne, że wiele gmin, zwłaszcza o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, stara się utrzymać możliwie spójny wygląd zabudowy, pozwalający na zachowanie odpowiedniej estetyki i stylistyki całości. Im bardziej znane i reprezentacyjne miejsce, tym bardziej szczegółowe mogą być dotyczące go zapisy. 

Jakie są pożądane cechy domu na działkę w górach lub na pogórzu?

Jest kilka uniwersalnych cech, którymi powinien wyróżniać się dom – postaram się omówić je nieco bardziej szczegółowo.    

Solidna konstrukcja – dom w górach musi być solidnie zbudowany, aby wytrzymać trudne warunki atmosferyczne, silne wiatry czy obfite opady śniegu. W praktyce znajduje to odzwierciedlenie przede wszystkim w dużym kącie nachylenia dachu i dodatkowo wzmocnionej konstrukcji więźby (dach podhalański) oraz w głębokości fundamentów, które muszą stabilnie i pewnie zakotwiczać budynek w gruncie. 

Odporność na wilgoć – dom powinien być zaprojektowany tak, aby minimalizować ryzyko problemów z wilgocią, które są częste w górskim klimacie i wynikają między innymi z dużych dobowych wahań temperatury. Dlatego tak ważne jest właściwe zaprojektowanie i montaż odpowiednio skutecznej wentylacji lub użycie do budowy naturalnego surowca, jakim jest drewno.    

Dostosowanie do warunków otoczenia – projekt powinien uwzględniać specyfikę terenu, na którym stoi – jego nachylenie, rodzaj gruntu i porastającą go roślinność, ale również lokalną stylistykę architektoniczną. Tak, by jego bryła i kolorystyka płynnie wtopiły się w otoczenie i harmonizowały zarówno z krajobrazem jak i sąsiednimi budynkami. 

Ekologiczność – ze względu na bliskość natury, dom powinien być jak najbardziej ekologiczny, z możliwie szerokim wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy systemów oszczędzania wody. Często ta ekologiczność może być w znacznej mierze wymuszona, w związku z brakiem niektórych mediów (na przykład gazu) na działce. 

Wygodne wejście i parking – dom powinien mieć wygodne i bezpieczne w każdych warunkach atmosferycznych wejście oraz właściwe przygotowane i zabezpieczone miejsce parkingowe. Oczywiście dotyczy to również dojścia i dojazdu do działki, co szczególnie zimą może być bardzo istotne. 

Przestrzeń dla wypoczynku i rekreacji – planując budowę domu w górach czy na pogórzu powinniśmy również mieć na uwadze przestrzeń przeznaczoną na aktywności na świeżym powietrzu. Słoneczny taras, zadaszona weranda z widokiem na góry czy ogród z wydzielonym miejscem na ognisko – o tym wszystkim warto pomyśleć i zaplanować już wcześniej – przecież właśnie dla tego chcemy się tu budować! 

Zapraszam Państwa również na krótki materiał wideo z moim udziałem:

Przykłady domów, które znakomicie sprawdzą się w górach i na pogórzu  

A oto kilka projektów, które w mojej opinii bardzo dobrze będą wyglądać w otoczeniu górskich pejzaży. Z racji specyfiki terenu skupiłem się przede wszystkim na projektach, które przeznaczone są na stok lub skarpę albo są mocno inspirowane architekturą podhalańską.  

BW-53 wariant 1 

BW-53 wariant 1 

To zgrabny, nieduży dom, który znakomicie spełni wymagania rodziny 2+2. Na parterze znajduje się część dzienna – składająca się z salonu, kuchni, spiżarni, garderoby, łazienki wiatrołapu oraz dodatkowego pokoju, który sprawdzi się jako gabinet. W strefie nocnej na poddaszu umiejscowiono trzy sypialnie, niewielki hall i łazienkę.

Jak przystało na dom mający stanąć na stoku, BW-53 wariant 1 ma również przyziemie obejmujące garaż jednostanowiskowy, piwnicę oraz kotłownię wraz z przylegającym składem opału. Całość mieści się w prostej i zwartej bryle, o stonowanej, biało-szarej kolorystce, z rustykalnymi akcentami z jasnego drewna na elewacji.   

Muna II

Muna II

To elegancki i nowoczesny dom, który z racji swojej stylistyki i układu pomieszczeń nadaje się idealnie na „dom z widokiem na góry”. W odróżnieniu od większości projektów prezentowanych w tym zestawieniu ten dom ma tylko dwie kondygnacje: przyziemie, w którym umiejscowiony jest dwustanowiskowy garaż wraz z kotłownią i pomieszczeniami gospodarczymi oraz schodami prowadzącymi na parter.

Tutaj lista pomieszczeń obejmuje salon połączony z kuchnią i jadalnią, trzy pokoje, obszerną garderobę, dwie duże łazienki oraz łączący całość korytarz. Jednak najważniejszym elementem Muny II jest wielki taras, który obejmuje go z trzech stron i zapewnia możliwość wypoczynku na słońcu. Niewątpliwym atutem projektu będzie również jego kolorystyka. Gama szarości odwołuje się do kolorów natury, co znakomicie podkreślają drewniane elementy pomiędzy oknami i na ścianach szczytowych.  

Milicz mały dw

Milcz mały dw

Kiedy myślimy o domu w górach, to natychmiast przed oczami stają nam charakterystyczne drewniane budynki w stylu podhalańskim. Czerpiąca z nich inspiracje rodzina projektów Milicz liczy kilkadziesiąt różnych wariantów. Jednym z nich jest prezentowany Milicz mały dw – średniej wielkości dom wykonany w technologii bala drewnianego. Klasyczna, nieskomplikowana bryła budynku łączy w sobie współczesny design i cechy góralskiej architektury regionalnej.

Strefa dzienna, umieszczona na parterze, obejmuje salon połączony z kuchnią i jadalnią, wiatrołap, łazienkę oraz niewielki pokój, który sprawdzi się jako gabinet. Obok niego umieszczono korytarz prowadzący do garażu i kotłowni. Poddasze w całości zostało przeznaczone na część nocną, która składa się z czterech sypialni i łazienki.

Ważnym elementem architektonicznym jest duży balkon, którego słupy i zastrzały tworzą na parterze efektowny podcień, który staje się naturalnym przedłużeniem salonu.  

Jaworzynka dw

Jaworzynka dw

Żaden inny dom nie wkomponuje się tak dobrze w górski krajobraz jak tradycyjna konstrukcja z bali, z charakterystycznym, dwuspadowym podhalańskim dachem, pokrytym gontem drewnianym lub dachówką gontopodobną. Jeśli do tego dodamy solidne przyziemie z efektowną arkadą osłaniającą wejście, pokryte kamienną okładziną, to mamy projekt niemal idealny. Układ Jaworzynki dw jest równie interesujący.

W przyziemiu znajdziemy dwa pomieszczenia gospodarcze, pralnię oraz dużą kotłownię. Z kolei parter w całości został przeznaczony na strefę dziennej aktywności. Ponad połowę jego powierzchni zajmuje salon połączony z jadalnią, tuż obok znajdziemy kuchnię, niewielką łazienkę i wiatrołap oraz komunikację. Poddasze to strefa nocna, z trzema pokojami oraz sporą łazienką. Projekt idealnie wpisuje się w powszechne wyobrażenie o wymarzonym domu w górach. 

A-100 Dom z bali

A-100 Dom z bali

To kolejny projekt mocno zakorzeniony w podhalańskiej estetyce. Podkreśla to konstrukcja z bali, kształt jak i pokrycie dachu oraz rustykalne elementy wykończenia elewacji. Ten bardzo ładny, stylowy budynek znakomicie wtopi się w urozmaicony krajobraz gór czy pogórza.

A-100 Dom z bali osiada prosty, praktyczny układ wnętrza podzielonego na strefy według kondygnacji: dzienna – z salonem, kuchnią, kotłownią i toaletą na parterze oraz prywatna – z trzema pokojami, łazienką i garderobą na poddaszu. Całość łączy dobrze zaprojektowana komunikacja. To zgrabny i proporcjonalny dom o zwartej bryle. 

Mógłbym jeszcze długo wyliczać kolejne udane projekty domów na działki położone w górskich rejonach naszego kraju. Ich projektanci całymi garściami czerpią inspiracje z owianej aurą romantyzmu architektury podhalańskiej. 

Jeśli szukacie odpowiedniego projektu, przyjrzyjcie się zarówno projektom domów z bali, jak i tym w stylu góralskim czy przeznaczonym na stok. W ofercie Extradom.pl znajdują się setki interesujących propozycji.

Warto nadmienić, że w ramach Projektu z Budową mamy w ofercie domy wykonane w technologii z bali drewnianych.   

Wojciech Rynkowski 

Ekspert Extradom.pl  

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
31.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
31.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

REKLAMA
Zamknij