Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Frezarka górnowrzecionowa – do czego służy frezarka górnowrzecionowa?

Frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa to elektronarzędzie, które z powodzeniem sprawdzi się w amatorskim, przydomowym warsztacie. Chociaż jej nazwa brzmi bardzo poważnie, to wbrew pozorom na próżno szukać jej na wyposażeniu profesjonalnych zakładów.

Frezarka górnowrzecionowa — co to jest?

Frezarka górnowrzecionowa to elektronarzędzie, które służy przede wszystkim do obróbki drewna, chociaż z powodzeniem zastąpi szereg innych narzędzi ręcznych. Doskonale sprawdzi się więc podczas wielu robót, wykonywanych w związku z budową czy remontem domów jednorodzinnych. Jej nazwa: górnowrzecionowa frezarka pochodzi od budowy przyrządu, gdzie zarówno wrzeciono, jak i silnik umieszczone są nad surowcem, który w danym momencie podlega obróbce.

Frezarka górnowrzecionowa — zastosowanie

Do czego służy frezarka górnowrzecionowa? Wbrew pozorom narzędzie to może mieć wiele zastosowań, a jedyne co nas ogranicza to rodzaj zastosowanego zakończenia. Zasadniczo, można jednak stwierdzić, że frezerka pozwoli nam na wykonanie wielu prac, które wymagają użycia noża lub dłuta i zdecydowanie najlepiej nadaje się do współpracy z drewnem.

Lista operacji wykonywanych przy pomocy frezarki jest naprawdę spora, a zalety tego narzędzia z pewnością docenią stolarze czy też osoby, które postanowiły samodzielnie wykończyć własny projekt domu. Oto przykład tego, co można zrobić frezarką górnowrzecionową:

 • usunąć warstwę farby lub lakieru,
 • wyfrezować krawędzie płyt gipsowo-kartonowych,
 • oczyścić ramy okienne z resztek kitu,
 • frezować listwy przypodłogowe lub ozdobne,
 • wyprofilować krawędzie (do ram, luster itd.),
 • wykonać płytkie otwory w drewnie (np. gniazd pod zawiasy).

Wbrew pozorom to elektronarzędzie nadaje się też do pracy z twardymi surowcami, jednak w takich sytuacjach należy użyć specjalnej frezarki górnowrzecionowej do metalu. Przy pomocy narzędzia możemy bez problemu wykończyć ranty, zaokrąglić je czy też wycinać dowolne kształty, a nawet napisy.

Frezarka górnowrzecionowa do drewna zastosowanie — warto pamiętać również o tym, że zasadniczo zakres pracy frezarki to obróbka drewna o różnej twardości. Narzędzie wyposażone jest w różne końcówki, które mogą nam ułatwić pracę.

Frezarka górnowrzecionowa a dolnowrzecionowa — różnice

Oprócz zauważalnej różnicy w nazwie istotna rozbieżność występuje także w budowie narzędzia. Frezarka dolnowrzecionowa ma zamontowane wrzeciono pod stołem, dzięki czemu może ona być bardziej niebezpieczna w obsłudze, dlatego wymaga większego doświadczenia. Z powodzeniem wykorzystywana jest przy frezowaniu profilowym. 

Frezarka górnowrzecionowa z wrzecionem zamontowanym nad stołem służy przede wszystkim do tworzenia frezów zewnętrznych lub wewnętrznych na całej powierzchni obwodu. 

Jak działa frezarka górnowrzecionowa?

Wiemy już, co można zrobić frezarką górnowrzecionową, dlatego warto dowiedzieć się też czegoś więcej o jej sposobie funkcjonowania. Jak działa frezarka górnowrzecionowa?

Najważniejszym elementem narzędzia jest obrotowe wrzeciono z kleszczową głowicą, w której mocowane są frezy. Zasada działania frezarki górnowrzecionowej do drewna jest stosunkowo prosta: podczas obrotu, frez ściąga nadmiar materiału. W momencie, gdy obraca się on zgodnie z kierunkiem posuwu, wykonujemy frezowanie współbieżne, a w odwrotnym przypadku mówimy o frezowaniu przeciwbieżnym.

Polecamy także: Szlifierka oscylacyjna - czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Frezarka górnowrzecionowa — najważniejsze parametry 

Zanim zdecydujesz się na doposażenie przydomowego warsztatu i zakup tego elektronarzędzia, sprawdź, na które parametry powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepsze urządzenie.

 1. Moc frezarki — ważny parametr, ale wbrew pozorom nie najważniejszy. Za jego pomocą możesz sprawdzić zakres możliwych prac oraz limit twardości materiałów, które będą poddawane obróbce. Do większości robót sprawdzi się frezarka górnowrzecionowa 2000 w, chociaż w sprzedaży znaleźć możemy też słabsze modele (np. frezarka górnowrzecionowa 1200 w). Niestety nie dają one tak wielu możliwości i w niektórych przypadkach mogą okazać się nieskuteczne.
 2. Długość skoku oraz prędkość obrotów frezów — te własności należy oceniać razem. Im są one większe, tym w większym stopniu działają na rzecz uzyskania idealnie gładkiego frezu.
 3. Elektroniczna regulacja obrotów oraz system stabilizacji obrotów silnika — pozwalają na wyeliminowanie okresowych zmian prędkości obrotowej oraz minimalizują zjawisko drgania frezarki, dzięki czemu mamy możliwość uzyskać ładniejszą i bardziej precyzyjną linię dekoracji.
 4. Wielkość średnicy części chwytowej — istotną kwestią jest też wielkość średnicy części chwytowej (najczęściej pomiędzy 3, a 12 mm), która ma wpływ na wyposażenie sprzętu w przełączniki prędkości, które reguluje się skokowo lub płynnie. Najczęściej na rynku znaleźć można frezarki górnowrzecionowe 12 mm, 8 mm lub 6 mm. Zdarza się też tak, że podany jest jedynie zakres uchwytu frezarki górnowrzecionowej 12 mm - 6 mm.
 5. Jakość łożysk — warto pamiętać o tym, że frezarka stworzona przez lepszego producenta i wyposażona w części wyższej klasy z całą pewnością posłuży nam przez dłuższy czas i z dużym prawdopodobieństwem zwiększy komfort pracy.

Niektóre modele dostępne w sprzedaży wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak: system odsysania pyłu, elektroniczny system podtrzymywania prędkości obrotowej czy specjalne diody LED, które podświetlają miejsce frezowania. Najczęściej zapalają się one już w momencie uruchomienia silnika narzędzia. 

Frezarka górnowrzecionowa — jaką kupić, aby najlepiej spełniła swoją funkcję?

Jaka frezarka górnowrzecionowa najlepiej spełni swoje zadanie w naszym przypadku? Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na wszystkie te aspekty, które zostały opisane w punkcie dotyczącym najważniejszych parametrów. Postaraj się zwrócić też uwagę na jakość oraz typ dołączonych do narzędzi akcesoriów, szczególnie jeśli zależy Ci na wykonaniu wzorów dekoracyjnych.

 1. Zwróć uwagę na cenę — wbrew pozorom urządzenie do 300 złotych może mieć doskonałe parametry.
 2. Porównaj moc oraz długość skoków i prędkość obrotu frezów.
 3. Wybierz frezarkę o możliwie najmniejszych gabarytach oraz wadze. Z całą pewnością ułatwi Ci to pracę.

Frezarka górnowrzecionowa, jaką wybrać? Frezarka należy do tej grupy elektronarzędzi, które nie są urządzeniami standaryzowanymi. Oznacza to, że jeśli dane akcesorium nie zostało dołączone do zestawu, to dokupienie go w późniejszym czasie może być niezwykle trudne.

Frezarka górnowrzecionowa — rodzaje

Niestety zakup frezarki górnowrzecionowej może nie być taki prosty. Na rynku funkcjonuje wiele typów elektronarzędzi, które różnią się od siebie sposobem budowy czy grupą potencjalnych użytkowników. Wśród najpopularniejszych typów frezarek górnowrzecionowych możemy wyróżnić:

 • Frezarkę górnowrzecionową stołową, nazywana jest też frezarką górnowrzecionową stacjonarną, ponieważ jest stałą i nieruchomą maszyną warsztatową o zdecydowanie większych gabarytach. Jej napęd stanowi silnik o dużej mocy, a obracający się frez zostaje ustabilizowany w jednym miejscu. Frezarka górnowrzecionowa ze stołem zapewnia wydajną i precyzyjną pracę i doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku profesjonalnej obróbki.
 • Frezarka górnowrzecionowa jednoręczna — to urządzenie jest lekkie i ma niewielkie rozmiary. Z powodzeniem może być używane do obróbki krawędzi drewnianych elementów, a dzięki małym gabarytom — bez problemu poradzisz sobie z jego obsługą jedynie za pomocą jednej ręki. Mini frezarka górnowrzecionowa najczęściej ma niewielką moc, jednak z powodzeniem może być używana do prostych, domowych prac.
 • Frezarka górnowrzecionowa z listwą prowadzącą, która montowana jest do obrabianego materiału, po to, aby nie zmieniała ona podłoża. 

Nie przegap: Fugowanie płytek – jak to zrobić prawidłowo? 

Ile kosztuje frezarka górnowrzecionowa?

Przyjmuje się, że frezarka górnowrzecionowa do 500 zł najczęściej spełnia wszystkie wymagania i posiada dodatkowe akcesoria. Urządzenie dobrej jakości możemy więc kupić nawet za 300 zł, chociaż na rynku znajdziemy również droższe i tańsze urządzenia. Tania frezarka górnowrzecionowa to koszt około 100 zł, a w internecie dostępne są też frezarki używane.

Wybierając odpowiedni model, pamiętaj o tym, że wyższa cena frezarki górnowrzecionowej, często świadczy o większym zestawie frezów albo też wyższej jakości użytych komponentów. 

Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy wyborze frezarki górnowrzecionowej?

Zastanawiasz się nad tym, jakiej firmy frezarka górnowrzecionowa będzie najlepsza? Decydując się na zakup elektronarzędzia, postaraj się porównać wszystkie najważniejsze parametry, wziąć pod uwagę cenę oraz opinię innych osób.

Tutaj z pomocą może przyjść ranking frezarek górnowrzecionowych. Takie proste zestawienie najważniejszych atrybutów, pozwoli Ci dokonać szybkiego wyboru bez potrzeby wczytywania się w długie opisy. Dobra frezarka górnowrzecionowa nie zawsze pochodzi od znanego producenta, jednak bardzo często, rozpoznawalna marka jest gwarancją wysokiej jakości użytych materiałów.

Pamiętaj, że nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie: jaka frezarka do drewna sprawdzi się w Twoim przypadku. Wiele zależy od tego, jaki budżet przewidziałeś na jej zakup, jak często chcesz jej używać oraz do jakich prac. 

Warto wiedzieć: Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca?

Frezarka górnowrzecionowa — czy warto się zdecydować?

Frezarka górnowrzecionowa sprawdzi się jako wyposażenie przydomowego warsztatu, zwłaszcza jeśli lubisz majsterkować, a drobne prace nie sprawiają Ci dużego problemu. 

Na szczęście cena tego narzędzia nie jest bardzo wygórowana, dlatego nie powinna w znaczący sposób obciążyć domowego budżetu. Istnieje też możliwość zakupu używanej frezarki górnowrzecionowej, za którą nie zapłacisz dużej ceny.

Pamiętaj o tym, aby przed zakupem narzędzia sprawdzić opinie. Frezarka górnowrzecionowa to wbrew pozorom temat zainteresowań wielu forów internetowych. Profesjonaliści oraz amatorzy chętnie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na temat działania niektórych modeli, ale dodatkowo możesz też liczyć na porady.

Frezarka górnowrzecionowa na szczęście jest łatwa w obsłudze, jeśli więc wybierzesz niewielki model, z pewnością poradzisz sobie z jego użytkowaniem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij