Dom z lokalem usługowym - czy lokal usługowy w domu to dobre rozwiązanie?
Zastanawiasz się nad urządzeniem lokalu usługowego we własnym domu? Takie rozwiązanie z pewnością może okazać się wygodne. Nie będziesz już tracić czasu na dojazdy do pracy czy płacić wysokiego czynszu za wynajem. Czy jednak w każdym przypadku jest to możliwe? Kiedy dom z lokalem usługowym okaże się dobrym pomysłem? W jakich sytuacjach lepiej z niego zrezygnować?
Dom z lokalem usługowym ma swoje wady i zalety. Nie jest to połączenie dobre dla każdego, lecz znajdzie swoich zwolenników. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać projekt domu z lokalem usługowym!
Lokal usługowy w domu - kiedy warto się zdecydować?
Na samym wstępie należy wyjaśnić, co to jest budynek usługowy. Biuro niekoniecznie będzie bowiem podchodzić pod tę definicję. Jeśli zatem prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie podejmujesz kontrahentów, to prawdopodobnie, domowe biuro nie będzie miało wiele wspólnego z lokalem usługowym.
Nie ma jednoznacznej definicji lokalu usługowego. Przyjmuje się jednak, że jest to budynek handlu, gastronomii i usług. Najprościej założyć zatem, że lokal usługowy to przestrzeń, w której będziesz wykonywać pewnego rodzaju usługi na rzecz klientów. Przykład stanowić może chociażby salon fryzjerski czy kosmetyczny. Ale nie tylko. Lokal usługowy to jednocześnie gabinet stomatologiczny czy kancelaria prawna.
Projekt domu jednorodzinnego z funkcją usługową w niektórych przypadkach okaże się świetnym rozwiązaniem. Nad takim krokiem myślą zwłaszcza osoby, które dysponują większą powierzchnią i mogą jej część przeznaczyć właśnie na przestrzeń związaną z ich pracą.
Jeśli dom leży w atrakcyjnej lokalizacji, to tym bardziej warto zastanowić się nad takim wyborem, tym bardziej, że wynajem lokalu w centrum to spory wydatek. Na urządzenie lokalu usługowego w domu często decydują się także osoby, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej. W ten sposób nie muszą ponosić dodatkowych kosztów i mogą więcej zainwestować w prowadzenie biznesu.
Czy można mieszkać w domu z lokalem usługowym?
Projekty domów usługowych z mieszkaniem mają wiele zalet, lecz nie zawsze możesz się na nich zdecydować. Musisz zdawać sobie sprawę, że urządzenie lokalu usługowego w domu nie w każdym przypadku będzie możliwe. Wiele zależy od przepisów budowlanych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Co zatem na ten temat mówi prawo budowlane?
Zgodnie z jego definicją budynek jednorodzinny może składać się maksymalnie z dwóch lokali mieszkalnych bądź z jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, którego całkowita powierzchnia nie przekracza 30% powierzchni budynku.
Co jednak istotne, gdy w budynku znajduje się więcej niż jeden lokal mieszkalny i jeszcze dodatkowo lokal usługowy, to mowa wówczas o projekcie domu wielorodzinnym z częścią usługową. W tym przypadku nie zachodzi ograniczenie co do wielkości lokalu usługowego.
Usługi świadczone w lokalu nie powinny być przy tym uciążliwe dla pozostałych mieszkańców i sąsiadów. Oznacza to zatem, że nie mogą chociażby generować hałasu. Odpowiadając na pytanie - czy można mieszkać w domu z lokalem usługowym - jak najbardziej, o ile spełnione zostaną pewne warunki określone przepisami.
Dom z lokalem usługowym - jak pogodzić mieszkanie i pracę w jednym?
Mieszkanie i praca w jednym miejscu niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim w ten sposób możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, które poświęciłbyś w innym przypadku na codzienne dojazdy do pracy. Poranne stanie w korkach nie jest niczym przyjemny, podobnie jak dłużący się powrót do domu.
Ponadto, wynajem lokalu usługowego nie należy do tanich. Po co masz opłacać kolejny czynsz skoro w domu dysponujesz dużą powierzchnią, którą możesz wykorzystać? Przemyśl, czy dom z lokalem usługowym nie stanie się odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Dom z lokalem usługowym ma także swoje wady, które musisz uwzględnić. Pogodzenie mieszkania i pracy w jednym budynku to pewne wyzwanie zwłaszcza w kwestii komfortu. Warto wyodrębnić obie te przestrzenie, tak aby po zakończonej pracy móc zamknąć drzwi i powrócić do życia rodzinnego.
W jaki sposób to zrobić? Najłatwiej podzielić te strefy piętrami. Wówczas na parterze urządzisz strefę mieszkalną, a na piętrze lokal usługowy. Do tego celu wykorzystać możesz także piwnicę, którą odpowiednio zaaranżujesz. Nieco łatwiej będzie w przypadku warsztatu bądź innych usług, które prowadzone mogą być na zewnątrz domu lub ewentualnie w garażu.
Dom z lokalem usługowym- dla kogo jest przeznaczony?
Budowa domu z pomieszczeniem na działalność to rozwiązanie, na którym skorzystać może bardzo wiele osób. Przykładów jest całe mnóstwo. Jesteś manikiurzystką i chcesz przyjmować klientki w swoim domu? Z pewnością potrzebujesz do tego odpowiedniej przestrzeni.
A może prowadzisz domową cukiernię i realizujesz wypieki na zamówienie? Przyda Ci się profesjonalna kuchnia oraz miejsce do przechowywania słodkości. Naprawiasz meble bądź inne elementy drewniane? Domowy warsztat będzie zatem niezbędny. Warto urządzić także miejsce, w którym podejmiesz klientów.
Jesteś architektem prowadzącym własną działalność? Potrzebujesz przestrzeni nie tylko do projektowania, ale i do rozmów z klientami. W każdym z tych przypadków lokal usługowy będzie zatem niezbędny.
Jakie usługi możemy prowadzić w domu z lokalem usługowym?
Prawo nie określa jednoznacznie usług, które możesz prowadzić w domu z lokalem usługowym. Nie są one szczegółowo wypisane. Istotny jest jednak zapis, który mówi o wykonywaniu usług nieuciążliwych.
Co to właściwie może oznaczać? Tutaj musisz zdać się już na własną interpretację i zastanowić się, co mogłoby okazać się uciążliwe dla Twoich sąsiadów. Bez wątpienia może to być nadmierny hałas. Jeszcze innym przekazać może nieprzyjemny zapach. Jeśli uważasz, że realizowane przez Ciebie usługi mogą w pewien sposób zakłócać spokój innych osób, to rozważ jednak wynajem lokalu usługowego poza domem. W innym przypadku możesz narazić się na sąsiedzkie skargi, a nawet interwencje służb mundurowych.
Dom z lokalem usługowym - warunki i ograniczenia
Wyodrębnienie lokalu w domu jednorodzinnym jest jak najbardziej możliwe, lecz może mieć pewne ograniczenia. Co się do nich zalicza? Może to być chociażby wspomniana już powierzchnia, która powinna maksymalnie wynosić do 30% zajmowanej powierzchni mieszkalnej.
Lokal usługowy nie może zatem zajmować połowy domu, chyba że mowa o budownictwie wielorodzinnym. W większości przypadków taki metraż będzie jednak wystarczający. Jakie są inne wymagania dotyczące lokalu na działalność gospodarczą? Wiele zależy od charakteru prowadzonych usług. Z pewnością musisz pomyśleć o kwestiach bezpieczeństwa, ale i komfortu Twoich klientów czy interesantów.
Budynek usługowy z częścią mieszkalną nie powinien jednocześnie zakłócać spokoju sąsiadów, ale o tym już wiesz.
O czym należy pamiętać wybierając projekty domów z lokalem usługowym?
Chcesz prowadzić działalność usługową we własnym domu? Warto to uwzględnić już na etapie wyboru projektu domu.
Dlaczego? Projekty budynków usługowych z częścią mieszkalną okażą się lepiej rozplanowane. Zamiast w przyszłości burzyć ściany czy wręcz dostawiać ściankę działową bądź decydować się na rozbudowę domu, już teraz możesz wybrać projekt, który w pełni spełni Twoje oczekiwania. Musisz jednak zastanowić się najpierw czego dokładnie będzie potrzebować.
Czy w lokalu usługowym ma znajdować się część z sanitariatem? Czy chcesz aby mieściła się w nim także toaleta? A może potrzebujesz oddzielnego wejścia? Takie rozwiązanie okaże się wygodne zarówno dla mieszkańców, jak i klientów. Nie będzie ich bowiem krępować. Poza toaletą i oddzielnym wejściem, dobrym wyborem będzie także zorganizowanie poczekalni.
W Extradom dostępne są różnorodne propozycje projektów domów z lokalem usługowym. Porównaj dostępne projekty, a na pewno znajdziesz to, czego akurat szukasz.
Dodano: 28.10.2020 | Zaktualizowano: 28.10.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora