Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Daszek na komin – jaki wybrać i jak go zamontować?

Daszek na komin – jaki wybrać i jak go zamontować?

Daszek na komin to element dodawany nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiednio dobrany może zwiększyć efektywność systemu wentylacji. Nie zawsze będzie jednak niezbędny. Jak to zatem z nim jest? Jaki daszek na komin warto wybrać i kiedy należy to zrobić? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań!

Nie każdy projekt domu uwzględnia daszek na kominie. Jak się okazuje, nie w każdym przypadku jest on obowiązkowy. Niemniej, dla wielu osób jest to element ozdobny. Jeśli nie odpowiada Ci jego wygląd, to najpewniej istnieje możliwość jego zmiany. 

Daszek na komin – jakie są jego funkcje?

Daszek na kominie widywany jest coraz rzadziej. Czy to oznacza, że nie pełni żadnej istotnej funkcji? Wręcz przeciwnie - w niektórych przypadkach ma on duże znaczenie, choć w większości z nich nie będzie to rzecz obowiązkowa. Co daje daszek na kominie? Z jakich powodów warto zastanowić się nad jego zamontowaniem?

Głównie z uwagi na fakt, że takie rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność usuwania zanieczyszczonego powietrza z przewodu kominowego. To jednak nie wszystko. Daszek wentylacyjny na komin pełni także funkcję osłony, zarówno przed deszczem i opadami śniegu, jak i przed ptactwem czy gałęziami lub liśćmi, które mogą dostać się do przewodu kominowego (zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa). Sprawia to jednocześnie, że przewód kominowy jest mniej podatny na awarie.

Daszek na komin może okazać się wręcz niezbędny, gdy przewód kominowy posiada niewielką średnicę. Jego zastosowanie będzie obowiązkowe również, gdy połać dachowa jest ustawiona zbyt nisko.

Czy wiesz: Z jakich materiałów budować komin?

Daszek na komin – jaki wybrać? 

Istnieje kilka możliwości wyboru daszka na komin. Poszczególne rodzaje różnią się m.in. kształtem i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jaki daszek na komin warto wybrać? Najpierw warto przyjrzeć się dostępnym propozycjom. Zalicza się do nich:

 • daszek na komin prostokątny - kształt komina w dużej mierze ma wpływ na sam kształt daszka, który do niego dobierzemy. W przypadku komina prostokątnego będzie to typowy trójkątny, spadzisty daszek;
 • daszek na komin kwadratowy - wygląda niemal identycznie, jak daszek na komin prostokątny, choć może być nieco krótszy;
 • daszek na komin owalny - wygląda zupełnie inaczej niż opisane wyżej daszki, przeważnie jest płaski i również posiada kształt owalny, dostępne są również daszki o charakterze bardziej przestrzennym, ale i w tym przypadku mają zaokrąglony kształt;
 • daszek na komin dymowy lub spalinowy - wykorzystuje się go do zabezpieczenia przewodów kominowych, które odprowadzają dym lub spaliny. Jego zastosowanie polecane jest zwłaszcza w przypadku korzystania z instalacji centralnego ogrzewania.
 • daszek na komin gazowy - w tym przypadku zabudowany daszek nie jest zalecany ze względów bezpieczeństwa, lepiej zastąpić go zakończeniem górnym z podstawą;
 • daszek na komin obrotowy - tego rodzaju daszki wyposażone są w głowicę, która jest wprawiana w ruch pod wpływem wiatru.

A jaki daszek na komin wybrać w przypadku domu z płaskim dachem? Stożkowy daszek może przesadnie rzucać się w oczy. W tym przypadku warto pomyśleć o minimalistycznych rozwiązaniach. 

Daszek na komin – z jakiego może być materiału?

Daszki na komin mogą zostać wykonane z różnych materiałów. Kluczowe znaczenie ma zastosowany materiał u nasady osłony. W większości przypadków będzie to aluminium lub ocynk. Daszek nierdzewny na komin to dobry wybór, ponieważ nie zachodzi konieczność jego wymiany po kilku latach. Nie traci także na estetyce.

Inny wybór stanowić może daszek metalowy na komin, który wykonany jest ze stali kwasoodpornej. Jeszcze inna propozycja to daszek ceramiczny na komin. Jest on zdecydowanie najbardziej ozdobny, jednak cechuje go również dość wysoka cena.

Rzadko, jednak nadal dostępny jest również betonowy daszek na komin, choć zazwyczaj wykonuje się go na zamówienie. Plastikowy daszek na komin wentylacyjny będzie najtańszą opcją, lecz nie zawsze dobrze spełni swoją funkcję.

Polecamy także: Jak wykończyć komin?

Jak dopasować daszek do średnicy komina?

Daszek kominowy powinien zostać dopasowany do średnicy komina, w innym przypadku nie spełni swojej funkcji. Najczęściej dostępne są trzy rozmiary, wśród których znajdziemy daszek na komin fi 130, daszek na komin fi 180 oraz daszek na komin fi 200. Liczby te oznaczają oczywiście milimetry.

Średnica daszka powinna być nieco większa niż średnica komina. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar wybrać, możesz zdecydować się na daszek uniwersalny na komin lub daszek na komin regulowany. Każdy z nich powinien się sprawdzić. Istnieje także możliwość zamówienia daszka na komin na wymiar.

Czy daszek na komin zawsze jest potrzebny?

Zapewne zdążyłeś już zauważyć, że nie nad każdym kominem znajduje się daszek. Czy to ignorancja, czy może po prostu daszek nie jest elementem koniecznym? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od rodzaju wentylacji.

W przypadku wentylacji mechanicznej nasada kominowa nie będzie potrzebna. Dlaczego? Sama wentylacja zawiera już bowiem elementy, które odpowiadają za sprawne usuwanie spalin.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia przy wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku odpowiedź na pytanie: czy zakładać daszek na komin, zawsze będzie twierdząca, ponieważ wpływa on na poprawę efektywności instalacji.

Jak zamontować daszek na komin?

Aby komin nad daszkiem dobrze spełniał swoją funkcję, musi zostać odpowiednio zamontowany. Tylko co to właściwie znaczy i czy montaż ten można przeprowadzić samodzielnie? Niekoniecznie, to zadanie lepiej powierzyć specjalistom, zwłaszcza gdy nie masz doświadczenia z pracami na dachu.

Jeśli jednak chcesz przeprowadzić montaż daszka na komin samodzielnie, to zrób to zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wyjmij daszek z pudełka i rozłóż go w taki sposób, aby możliwe było nasunięcie nóżek daszka na zewnętrzną powierzchnię rury wkładu kominowego.
 2. Nawlecz opaskę zaciskową przez szczeliny nóżek daszka.
 3.  Załóż daszek na wystający fragmenty rury, która pochodzi z nierdzewnego wkładu kominowego.
 4. Zamknij rygiel opaski.
 5. Zaciśnij opaski za pomocą śrubokręta. 

Do daszka kominowego z pewnością dołączona zostanie instrukcja montażu. Warto się z nią dokładnie zapoznać. 

Jak dopasować daszek na komin do stylistyki domu?

Daszek na komin powinien zostać dostosowany do stylistyki domu, w innym przypadku będzie przesadnie rzucać się w oczy. Nawet tak mały element może mieć negatywny wpływ na całościowy odbiór estetyki budynku.

Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby materiałem wykonania lub kolorem nawiązywał do stylistyki dachu, czyli głównie pokrycia dachowego. Co to oznacza w praktyce? Daszek na komin czarny będzie pasować do czarnej lub szarej dachówki.

Najlepszym wyborem będzie jednocześnie prosty daszek na komin. Sprawdzi się on niemal zawsze. Zbyt udziwniony może zepsuć cały efekt. 

Ile kosztuje daszek na komin?

Czy daszek na komin jest drogi? Raczej nie. To niewielki element, którego zakup nie powinien pociągać za sobą wysokich kosztów. Ostateczna cena daszka na komin będzie zależna od materiału, z jakiego został wykonany.

Znaczenie może mieć także jego rozmiar. Stożek kominowy wykonany ze stali o średnicy 200 mm kosztuje ok. 70-90 złotych. Daszek na komin obrotowy będzie już za to nawet dwukrotnie droższy. Daszek kominowy typu napoleon to zaś koszt mniej więcej 160-180 złotych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...