Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Tynk renowacyjny

Tynk renowacyjny nie stanowi jedynej i uniwersalnej metody na przywrócenie świetności zawilgoconym ścianom, z pewnością jednak okaże się niezastąpiony w wielu przypadkach. Wykorzystując go, poradzisz sobie nawet z mocnymi zniszczeniami, także tymi spowodowanymi przez wodę lub zasolenie. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt? W jaki sposób nakładać tynk renowacyjny, by gotowa ściana prezentowała się korzystnie?

Czym charakteryzuje się tynk renowacyjny?

Tynk renowacyjny może być stosowany zarówno jako tynk wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na ścianach pojawiły się ślady zawilgocenia lub zasolenia, a dotychczasowa powłoka przestała spełniać swoje zadania. Czym wyróżnia się tynk renowacyjny? Co to jest za produkt?

Tynki renowacyjne to porowate tynki cementowe zmodyfikowane dodatkiem polimerów. Powstała w ten sposób formuła chłonie wilgoć, umożliwiając jej wyparowanie oraz magazynuje szkodliwe zasoby soli. Ziarnistość i grubość tynku dopasowuje się do skali problemu w taki sposób, by zachował wysoką wytrzymałość, elastyczność i paroprzepuszczalność.

Jak to działa w praktyce? Tynk renowacyjny chłonie wilgoć na głębokość kilku milimetrów, a następnie transportuje ją na zewnątrz, umożliwiając odparowanie. Tam płyn zmienia stan skupienia na parę wodną i odparowuje.

Tynk renowacyjny zawsze oferowany jest w ramach kompleksowego systemu, na który składa się: obrzutka, tynk podkładowy i tynk renowacyjny. Z tego względu zaleca się stosowanie produktów jednej marki. Skuteczność gotowego wykończenia szacuje się na 20 – 30 lat.

Jakie właściwości mają tynki renowacyjne?

Omówione wyżej zastosowanie jest możliwe ze względu na cechy charakterystyczne tynku renowacyjnego. Właściwości tego produktu pozwalają uzyskać strukturę umożliwiającą sprawne odparowanie wilgoci i wykrystalizowanie soli wewnątrz tynku, zanim wilgoć pojawi się na powierzchni.

Czym wyróżnia się tynk renowacyjny? Zgodnie z normą, ze względu na odporność na ściskanie, kwalifikuje się on do kategorii CS II po 28 dniach sezonowania i ma wytrzymałość w zakresie od 1,5 do 5,0 N/mm2. Ważna jest także zdolność do absorpcji wody oraz współczynnik przepuszczalności pary wodnej. Pozostałe cechy nie są ustalone normami, jednak producent powinien deklarować ich wartości.

Jakie są rodzaje tynków renowacyjnych?

Na rynku dostępne są dwie podstawowe kategorie:

  • tynk renowacyjny zewnętrzny;
  • tynk renowacyjny wewnętrzny.

Wśród nich znajdziesz zarówno pojedyncze produkty, jak i pełne systemy, przeznaczone nie tylko do renowacji tynku, ale i całkowitego odnowienia elewacji lub przegrody wewnętrznej. Skuteczność takiego zestawu bazuje na lepszym dopasowaniu i współdziałaniu składników, dlatego to opcja szczególnie polecana przez ekspertów. Warto zdecydować się także na tynk renowacyjny hydrofobowy.

Poza wspomnianą wyżej klasyfikacją podstawową tynki renowacyjne można podzielić także na:

  • tynk renowacyjny podkładowy lub nawierzchniowy;
  • tynk nakładany na ścianę od zewnątrz lub wprowadzany do wnętrza;
  • tynk renowacyjny jednowarstwowy, kładziony jedynie na tzw. obrzutce renowacyjnej, lub tynk renowacyjny kilkuwarstwowy przy większych zniszczeniach.

Poszczególne typy produktów zawsze należy dopasować do stopnia uszkodzeń oraz faktury wykończeniowej muru. Od tych zmiennych zależy również to, czy w danym miejscu sprawdzi się wapienny tynk renowacyjny czy tynk renowacyjny cementowo-wapienny.

Dowiedz się: jak wybrać tynk dekoracyjny wewnętrzny?

ofe-5847238-70013 w-70013

Gdzie stosuje się tynk renowacyjny?

Ze względu na wspomniane wyżej cechy, tynk renowacyjny zastosowanie znajdzie wszędzie tam, gdzie priorytetem jest jak najszybsze umożliwienie ponownego korzystania z pomieszczeń. Wykorzystuje się go zarówno przy przywracaniu świetności obiektom zabytkowym, jak i w tradycyjnym budownictwie: jako tynk renowacyjny na wilgotne ściany czy tynk renowacyjny do piwnic zawilgoconych z upływem czasu.

Kolejnym często spotykanym zabiegiem jest tynk renowacyjny na cokół i w strefy przycokołowe, które najbardziej i najdłużej są narażone na niekorzystny wpływ wilgoci. Najtrudniej je także osuszyć. W tych miejscach często dochodzi do kruszenia i odpadania tynków zewnętrznych, co spowodowane jest parciem pary wodnej. Tynk renowacyjny i jego zastosowanie okazuje się idealną odpowiedzią na ten problem.

Należy przemyśleć kilka aspektów, wybierając położenie tynku renowacyjnego. Do czego się on nadaje – to tylko jedna kwestia. Trzeba pamiętać również, że taka struktura nigdy nie zastąpi solidnej izolacji przeciwwilgociowej. Brak należytej ochrony sprawi natomiast, że z biegiem czasu gromadzone w tynku sole nie znajdą przestrzeni na krystalizację, a cała struktura zostanie zniszczona. Oznacza to, że przed przystąpieniem do naprawy ścian zawsze należy usunąć przyczynę zawilgocenia.

Tynk renowacyjny

Jak położyć tynk renowacyjny krok po kroku?

O czym jeszcze musisz wiedzieć, kładąc tynk renowacyjny? Jak położyć go krok po kroku? Zapoznaj się z naszą instrukcją.

  • KROK 1: Przygotuj podłoże

Wspomniane wyżej usuwanie przyczyn zawilgocenia oznacza skucie istniejących tynków. Najlepiej zrobić to, działając do wysokości ok. 80 cm powyżej widocznej linii uszkodzeń. Zastosuj także impregnaty biobójcze, usuwając grzyby, pleśnie, algi. Spoiny wypełnij podkładowym tynkiem wyrównawczym.

  • KROK 2: Wykonaj izolację poziomą

Na określonej w projekcie wysokości stwórz izolację poziomą, tzw. przeponę poziomą. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego płynu, iniekcji ciśnieniowej lub grawitacyjnej. Po upływie 24 godzin możesz zrobić tzw. obrzutkę z tynku renowacyjnego o grubości ok. 5 mm.

  • KROK 3: Nałóż warstwę podkładową

Tynk renowacyjny należy nakładać na równą ścianę – z pewnością to zadanie ułatwi warstwa podkładowa wyrównawcza. Bezpośrednio po jej zaaplikowaniu należy przeciągnąć po powierzchni twardą szczotką lub zębatą pacą, aby poprawić przyczepność.

  • KROK 4: Nałóż tynk renowacyjny

Nadchodzi pora na właściwą warstwę tynku renowacyjnego. Ten etap prac możesz rozpocząć po upływie ok. 2 dni od zaaplikowania podkładu. Zwilż podłoże, a następnie nakładaj tynk renowacyjny na grubość ok. 2 – 2,5 cm. Każda kolejna warstwa może trafić na ścianę dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Łączna grubość warstw tynku podkładowego i renowacyjnego nie powinna przekroczyć 4 cm. Gotowej powierzchni nie można wygładzać – dopuszczalne jest jedynie delikatne przetarcie – by nie zamknąć porów.

  • KROK 5: Wykończ powierzchnię

Po kolejnej przerwie (od 3 dni do 3 tygodni) ścianę możesz pokryć tynkiem paroprzepuszczalnym, silikatowym lub silikonowym, a następnie pomalować odpowiednią farbą.

Nie przegap: jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

Ile schnie tynk renowacyjny?

Ustalenie właściwej liczby warstw tynku renowacyjnego zawsze wynika z analizy konkretnej sytuacji. Bardzo ważne jest natomiast, aby każda z nich była nakładana dopiero wtedy, gdy wcześniejsza wyschnie. Przyjmij szybkość na poziomie 1 mm na dobę.

Co ważne, tynków renowacyjnych nie należy nakładać cieniej niż 1 cm w jednym przejściu.

Jaka farba na tynk renowacyjny?

Jaka farba na tynk renowacyjny będzie dobrym wyborem? Okazuje się, że w tej kwestii nie ma pełnej dowolności. Malowanie nie może bowiem utrudnić dyfuzji pary wodnej. Najlepszą farbą na tynk renowacyjny będzie zatem produkt silikatowy, silikonowy lub ewentualnie wapienny.

Przy tynkach renowacyjnych nigdy nie sięgaj po farby akrylowe, olejne, okładziny ceramiczne i tapety. Nie traktuj także tynku jako samoistnej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej.

Warto wiedzieć: co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk renowacyjny

Ile kosztuje tynk renowacyjny?

Ile za tynk renowacyjny trzeba zapłacić? Tak naprawdę to, ile kosztuje tynk renowacyjny w przypadku konkretnej inwestycji, jest uzależnione od kilku czynników.

Średnio za worek produktu zapłacisz kilkadziesiąt złotych – oczywiście, inna cena będzie w przypadku tynku renowacyjnego drobnoziarnistego, a inna w przypadku tynku renowacyjnego gruboziarnistego. Cena tego drugiego jest nieco wyższa. Jak jednak będą przedstawiały się koszty praktyczne?

Zacznijmy od tego, że ogromny wpływ na widniejący przy tynku renowacyjnym cennik, ma sposób nakładania warstw. Im ich więcej, tym większym wydatkiem trzeba się liczyć, gdyż ponosisz koszty zarówno samej warstwy wierzchniej, jak i podkładu. Trudno też wskazać na sklepowej półce tani tynk renowacyjny, gdyż poszczególne produkty zachowują się w różny sposób.

Przy nakładaniu tynku renowacyjnego cena za m2 może wynieść – szacunkowo – ok. 40 – 50 zł. Wiele zależy od stanu powierzchni. Oczywiście, planując w kontekście tynku renowacyjnego kosztorys, pod uwagę musisz wziąć także wynagrodzenie fachowca. Przy tynku renowacyjnym cena robocizny to zwykle do 20 – 25 zł za m2.

Sprawdź także: ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

O czym warto pamiętać przy wyborze tynku renowacyjnego?

Chcąc przeprowadzić renowację zawilgoconych lub zasolonych ścian, musisz pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym prace przebiegną sprawnie, a efekt będzie optymalny. Wcale nie chodzi tu tylko o odpowiedź na pytanie, jaki tynk renowacyjny wybrać. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, warto korzystać z gotowych systemów, których formuły są komplementarne w zakresie składu i zastosowania.

Regeneracja powinna być poprzedzona dokładną weryfikacją przyczyn i skali zawilgocenia lub zasolenia. Określić trzeba również stan podłoża pod tynkiem. Liczą się nie tylko wyrażane przez ekspertów w stosunku do tynku renowacyjnego opinie, ale także zalecenia producenta. Przestrzegaj wskazanego sposobu i czasu mieszania składników oraz uwzględnij okres wysychania, metodę zacierania czy wykańczania powierzchni.

Przeczytaj:

1. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?
2. Gdzie warto zastosować tynki mozaikowe?
3. Jak samodzielnie położyć tynk strukturalny na ścianę?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij