Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Brama garażowa segmentowa – czym jest i jak prawidłowo zamontować bramę garażową segmentową?

Brama garażowa segmentowa

Brama garażowa segmentowa to jeden ze sposobów na funkcjonalne zamknięcie garażu. Odpowiednio dobrana będzie się dobrze prezentować oraz skutecznie zabezpieczy budynek przed włamaniem i utratą ciepła. Bramy garażowe segmentowe są jednymi z najchętniej wybieranych modeli ze względu na atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Jakie jeszcze mają zalety? Czytaj dalej!

Brama garażowa segmentowa – czym jest i jak działa?

Brama garażowa segmentowa to konstrukcja, która składa się z kilku segmentów paneli stalowych. Połączone są one ze sobą zawiasami, a następnie dobrze uszczelnione. Poszczególne segmenty bramy przesuwają się w górę na rolkach i prowadnicach, które mocuje się do sufitu garażu.

Po otwarciu cała segmentowa brama garażowa chowa się do środka pomieszczenia. Ustawia się równolegle do sufitu i „wisi” zaraz pod nim. Dzięki temu nie zajmuje cennego miejsca w garażu oraz na podjeździe do niego.

Brama segmentowa garażowa może otwierać się ręcznie, jednak najwygodniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością wyposażenie jej w automatyczny system sterowania.

Brama garażowa segmentowa – jakie dodatkowe elementy wybrać?

Na rynku dostępna jest niejedna brama segmentowa. Jaką powinieneś wybrać, aby służyła Ci długo i była funkcjonalna? W pierwszej kolejności zapoznaj się z typami bram, z którymi możesz spotkać się w sklepach.

Jaka brama segmentowa będzie odpowiednia?

  • brama garażowa segmentowa z napędem – brama z napędem wyposażona jest w otwieranie automatyczne za pomocą pilota, kodu lub czujnika. Kosztuje kilkaset złotych więcej, jednak jest nieoceniona, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Żeby otworzyć drzwi garażu, nie będziesz musiał wychodzić z auta. To niemalże konieczność, jeśli Twój garaż stoi bardzo blisko ulicy. W innym przypadku musiałbyś zostawiać auto na drodze, co mogłoby utrudniać ruch na osiedlu.
  • brama garażowa segmentowa bez napędu – bardziej klasyczne, tańsze, ale mniej komfortowe rozwiązanie, z którego większość inwestorów rezygnuje. Bramę bez napędu otwiera się ręcznie, wcześniej przekręcając kluczyk. To dobra opcja, jeśli nie zamierzasz wjeżdżać do garażu codziennie. Sprawdza się w przypadku garaży, które służą bardziej jako przestrzeń do przechowywania niż rzeczywiście jako miejsce na samochód.
  • brama garażowa segmentowa z drzwiami przejściowymi – to ciekawe rozwiązanie, które zakłada, że brama wyposażona jest w dodatkowe drzwi wejściowe. Taka brama garażowa segmentowa z drzwiami jest dużo bardziej wygodna w użytkowaniu. Nie musisz bowiem podnosić całej bramy, żeby wejść do środka. Dyskusyjna może być jednak estetyka, jaką wyróżnia się brama garażowa segmentowa z furtką. Wycięte w bramie drzwi niekoniecznie wyglądają dobrze i nie każdemu spodoba się taka opcja.
  • brama garażowa segmentowa podwójna – brama podwójna stosowana jest najczęściej w garażach uwzględniających dwa miejsca postojowe. To alternatywa dla wstawiania dwóch pojedynczych drzwi. Sprawdzi się, jeśli nie zależy Ci na redukowaniu strat ciepła w pomieszczeniu. Przy zastosowaniu takiej bramy zdecydowanie łatwiej będzie nawigować samochodem. Duża pojedyncza brama jest też tańsza niż dwie oddzielne.
  • brama garażowa segmentowa boczna – ma zastosowanie w przypadku bardzo niskich garaży, w których drzwi podwieszane pod sufitem jeszcze bardziej ograniczają wolną przestrzeń. Zaletą takiej bramy jest to, że wejdziesz przez nią nawet po otworzeniu jej do pewnego pułapu. To wygodne, jeśli poza stawianiem w garażu samochodu przechowujesz tam także narzędzia lub sprzęt sportowy. Wybierając taki model na suficie, możesz zamocować haczyki na narty lub deski surfingowe. Minusem takiej bramy jest konieczność regularnego oczyszczania dolnej prowadnicy, w której mogą odkładać się śmieci, lód oraz śnieg.

Warto wiedzieć! W klasycznych projektach bardzo elegancko będzie prezentować się brama garażowa segmentowa drewniana. Pamiętaj jednak o tym, że brama taka wymagać będzie regularnej impregnacji oraz może być droższa niż modele metalowe. To dobre wykończenie nie tylko garażu z drewna.

To może Cię zainteresować: Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama garażowa segmentowa

Brama garażowa segmentowa a pozostałe rodzaje bram

W ofercie sklepów możesz znaleźć również alternatywy dla bramy garażowej. Czy są równie dobre, jak bramy segmentowe? Kiedy lepiej postawić na inne modele i czym się one różnią?

Jaka brama garażowa – segmentowa czy uchylna?

Wśród inwestorów często pada pytanie: jaka brama garażowa jest lepsza – uchylna czy segmentowa? W wielu kwestiach bramy są podobne, ale nie we wszystkich.

Podobieństwa Różnice
  • możliwość zamontowania automatycznego otwierania
  • zabezpieczenia antywłamaniowe
  • szeroki wybór kolorów i materiałów
  • dostępne skrzydła gładkie, z fakturą lub wytłoczeniem
  • możliwość przeszklenia
  • brama uchylna wymaga pozostawienia przestrzeni przed garażem – segmentowa nie
  • brama uchylna nie ma dobrej termoizolacji – segmentowa tak
  • bramy uchylne są tańsze, ale mają ograniczoną funkcjonalność

Ze względu na wysokie parametry szczelności, bramy segmentowe sprawdzą się dobrze w garażach, które są częścią domu. Bramy uchylne mogą przyczyniać się bowiem do uciekania ciepła z domu, a co za tym idzie, do podwyższenia rachunków za ogrzewanie. Modele segmentowe są więc szczególnie polecane w domach pasywnych oraz projektach energooszczędnych.

Jaka brama garażowa – segmentowa czy rolowana?

Drugie pytanie, jakie może się pojawić wśród inwestorów to: brama garażowa rolowana czy segmentowa? Która z nich będzie lepsza?

Brama segmentowa Brama rolowana
  • zajmuje więcej miejsca pod sufitem
  • jest grubsza od rolowanej
  • zajmuje mało miejsca przed garażem
  • ma mechanizmy otwierające
  • jest tańsza niż rolowana
  • zajmuje mniej miejsca niż segmentowa
  • jest cieńsza niż segmentowa
  • zajmuje mało miejsca przed garażem
  • musi być zamontowana nad ościeżem
  • ma mechanizmy otwierające

Brama rolowana będzie lepszym wyborem w mniejszym garażu. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku budynków, które znajdują się blisko ulicy. Nie będzie bowiem obaw, że drzwi garażu mogłyby wystawać poza obręb działki. Jeśli jednak nie zostanie odpowiednio ocieplona, może powodować starty energii ze względu na to, że nie jest najgrubsza.

W przypadku garażu, w którym znajduje się dodatkowo siłownia lub miejsce do majsterkowania, lepiej sprawdzi się wariant segmentowy.

Dowiedz się więcej: Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

Brama garażowa segmentowa – standardowe wymiary

Brama garażowa segmentowa na wymiar jest droższa, dlatego nie zawsze warto się na nią zdecydować. W sklepach jest wiele standardowych wymiarów, które sprawdzą się w gotowych projektach garaży. Do najbardziej popularnych należy brama garażowa segmentowa 3 m oraz brama garażowa segmentowa 5 m.

Wśród chętnie wybieranych są jednak również wymiary:

  • brama garażowa segmentowa 5000 x 2250,
  • brama garażowa segmentowa 4500 x 2250,
  • brama garażowa segmentowa 3000 x 3000,
  • brama garażowa segmentowa 2600 x 2100,
  • brama garażowa segmentowa 2500 x 2150,
  • brama garażowa segmentowa 2400 x 2000.

Oczywiście wymiary powinieneś dopasować do stworzonego otworu garażowego już na etapie projektowania budynku. Uwzględnij w tym przypadku szczególnie liczbę stanowisk w garażu.

Poza szerokością i wysokością bramy warto wziąć również pod uwagę grubość drzwi. Standardowo brama garażowa segmentowa ma około 60 mm. Może być ona grubsza, jeśli zostaną zastosowane dodatkowe uszczelnienia.

Brama garażowa segmentowa

Jak prawidłowo zamontować bramę garażową segmentową?

Brama garażowa segmentowa z montażem będzie kosztować więcej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zdecydować się na samodzielny montaż.

Segmentowa brama garażowa – instrukcja montażu krok po kroku:

  1. Przykręć szynę.
  2. Ustaw ramę garażu.
  3. Zamocuj profile boczne.
  4. Usuń szynę końcową.
  5. Przykręć prowadnice.
  6. Zamontuj łuk szyn prowadzących.
  7. Przykręć części boczne oraz szynę końcową.
  8. Umieść segmenty bramy w prowadnicach.
  9. Zamocuj zawiasy.
  10. Przytwierdź rolki prowadzące.
  11. Zamocuj otwór do ryglowania drzwi.
  12. Ustaw odpowiedni naciąg sprężyn.
  13. Zamocuj stalową linkę.
  14. Zamocuj linkę do ościeżnicy.
  15. Sprawdź, czy brama działa poprawnie.

Jeśli chcesz, aby brama segmentowa została objęta gwarancją, montaż zleć profesjonalnej ekipie rachunkowej.

Warto wiedzieć: Budowa garażu – ile kosztuje budowa garażu?

Jaki otwór zostawić pod bramę garażową segmentową?

Zanim zaczniesz wznosić garaż, pamiętaj o tym, aby upewnić się, jaki otwór pod bramę garażową segmentową powinieneś zostawić. To, jak duża będzie brama garażowa segmentowa, warunkuje wymiary otworu.

Aby upewnić się, że otwór na bramę został wykonany poprawnie, możesz przeprowadzić prosty test. W tym celu weź sznurek i przeciągnij go po przekątnej otworu. Obie przekątne muszą być identyczne, żeby bramę dało się prosto zamontować.

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Ile kosztuje brama garażowa segmentowa?

Większość inwestorów interesuje tania brama garażowa segmentowa. Nie zawsze jednak warto oszczędzać na bramie, gdyż tańszy model może mieć ograniczoną funkcjonalność. Ze względu na to, czy ma być to brama garażowa segmentowa 5 m czy 3 m, zapłacisz inaczej. Na jakie wydatki powinieneś się nastawić?

Ile kosztuje brama garażowa segmentowa? Cennik:

  • brama garażowa segmentowa przesuwna boczna – 550-6000 zł
  • brama garażowa segmentowa podwójna – 6000-10000 zł
  • brama garażowa segmentowa na pilota – 3000-6000 zł
  • brama garażowa segmentowa z napędem – 4000-5000 zł
  • brama garażowa segmentowa 5000 x 2250 – 3000-5000 zł

Zdecydowanie droższa będzie brama garażowa segmentowa z napędem. Cena z napędem będzie bowiem o kilkaset złotych wyższa niż koszt tradycyjnego modelu. Brama garażowa segmentowa będzie jeszcze droższa, jeśli interesuje Cię cena z montażem. W takim przypadku jednak zostanie objęta gwarancją.

Czytaj też: Brama garażowa – dlaczego nie warto wybierać najtańszej?

Brama garażowa segmentowa – jakie kolory mamy do wyboru?

Bramy do garażu segmentowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Z pewnością uda Ci się dopasować odpowiedni kolor do charakterystyki całej posesji. Wśród chętnie wybieranych są:

  • brama garażowa segmentowa czarna,
  • brama garażowa segmentowa grafitowa,
  • brama garażowa segmentowa antracyt,
  • brama garażowa segmentowa złoty dąb.

Ciemniejsze barwy będą dobrze pasować do nowoczesnego budownictwa, natomiast drewniana okleina sprawdzi się lepiej w przypadku bardziej klasycznych projektów.

Brama garażowa segmentowa – czym ją pomalować?

Czym powinna być pokryta brama garażowa segmentowa? Czym pomalować ją, żeby nie tylko dobrze się prezentowała, ale też skutecznie służyła przez lata?

Najlepiej sięgnąć po dedykowane do tego celu farby o zwiększonej odporności na warunki atmosferyczne i wysokiej trwałości, które nie pozwalają na korodowanie powierzchni. Polecane są chociażby farby chlorokauczukowe. Najlepiej rozprowadzać je przy pomocy sprzętu do malowania natryskowego. Alternatywnie możesz użyć wałka z mikrofibry z krótkim włosiem.

Ile kosztuje brama wjazdowa i jak wykonać jej montaż na swojej posesji?

Brama garażowa segmentowa – co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Na koniec pamiętaj o tym, żeby przed wyborem bramy segmentowej zwrócić uwagę na poszczególne parametry:

  • klasę odporności na włamanie,
  • izolacyjność termiczną,
  • sposób otwierania,
  • kolor i wzór bramy,
  • wymiary,
  • czas trwania gwarancji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij