Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę koloru ścian czy mebli. Od tradycyjnych metod, wyróżnia się nie tylko perfekcyjnym wykończeniem, ale też możliwością dotarcia do trudnodostępnych miejsc i zakamarków. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie? Sprawdźmy.

Malowanie natryskowe — na czym polega?

Malowanie natryskowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na rozprowadzeniu farby na powierzchnię pod ciśnieniem, w postaci aerozolu. Taką techniką możesz z powodzeniem pomalować karoserię samochodu, drewniany płot, ażurowe elementy małej architektury czy też ścianę w wybranym pomieszczeniu.

Jeśli jesteś właścicielem domu z poddaszem użytkowym, za pomocą ciśnieniowego malowania natryskowego z łatwością zmienisz kolor nawet widocznej więźby dachowej.

Jeśli zależy Ci na zadowalającym efekcie, powinieneś wybrać odpowiednią farbę do malowania natryskowego. W tym wypadku doskonale sprawdzą się emulsje:

 • lateksowe,
 • akrylowe,
 • winylowe,
 • bitumiczne,
 • olejno-żywiczne,
 • alkilowe,
 • czy też poliwinylowe.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na malowanie natryskowe farbą emulsyjną, czy akrylową, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie ciśnienie urządzenia. Jakie ustawić do malowania pistoletem?

Najczęściej rekomenduje się wyregulować pistolet na 3 bary, chociaż na agregatach typu mini możemy pracować na ciśnieniu od 2 bar. Przed rozpoczęciem malowania, warto po prostu sprawdzić co na ten temat, mówi sam producent.

Malowanie natryskowe — kiedy się przydaje?

Malowanie natryskowe pomieszczeń to nie jedyna możliwość, z której możemy skorzystać. Technika ta doskonale pokrywa elementy pełne zakamarków, do których ciężko dotrzeć tradycyjnym pędzlem lub wałkiem. Jeśli więc kupisz kompresor, to z jego pomocą pokryjesz niemal każdą powierzchnię w swoim domu.

Malowanie natryskowe ścian

Natryskowe malowanie ścian to szybka metoda na zmianę koloru w sypialni, kuchni czy dużym pokoju. Wystarczy wybrać odpowiednią emulsję, zabezpieczyć meble i podłogę folią ochronną i skierować strumień na wybraną powierzchnię. Wybierając natryskowe malowanie ścian, możesz mieć pewność, że wszystkie odpryski zostaną solidnie pokryte, a farba dotrze pomiędzy rury czy też przestrzeń pomiędzy ścianą a grzejnikiem.

Malowanie natryskowe drewna

Malowanie drewna to nie tylko renowacja starych mebli czy zmiana koloru tych, które obecnie używamy. Ogrodowe altanki czy też inne konstrukcje, z których korzystamy na świeżym powietrzu, nierzadko wymagają regularnej konserwacji. Co ciekawe dobry kompresor nie musi służyć tylko do rozprowadzania farby. Malowanie natryskowe bejcą podobnie jak lakierem jest również możliwe.

Malowanie natryskowe mebli

Natryskowe malowanie mebli pozwoli Ci niewielkim kosztem wyczarować zupełnie nowy kredens, szafkę czy stół bez konieczności robienia zakupów w sklepie meblowym. Przed rozpoczęciem prac, wystarczy odpowiednio oczyścić mebel z brudu i kurzu oraz pozbyć się ewentualnych ubytków czy też wcześniejszych powłok malarskich.

Malowanie natryskowe szafek, podobnie jak innych mebli pozwala na dokładne pokrycie powierzchni. Pistolet z łatwością dociera nawet w trudno dostępne miejsca, nieosiągalne nawet dla cienkiego pędzla.

Malowanie natryskowe metalu

Metal, podobnie jak aluminium należy do materiałów, które ciężko pokryć farbą w tradycyjny sposób. Jeśli chcesz zmienić kolor konstrukcji stalowej, powinieneś sięgnąć po specjalną emulsję do metalu, która wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża.

Malowanie natryskowe konstrukcji stalowych warto rozpocząć od dokładnego przygotowania i oczyścić powierzchnię z rdzy oraz innych zabrudzeń.

Malowanie natryskowe elewacji

Zmiana koloru fasady domu to duże wyzwanie nie tylko ze względu na powierzchnię, ale też liczbę trudnodostępnych miejsc. Jeśli dodatkowo ma ona wyraźnie zaznaczoną strukturę oraz wiele skomplikowanych detali architektonicznych, jednym rozwiązaniem może być natryskowe malowanie elewacji.

W przeciwnym razie możesz zrobić kalkulację i sprawdzić, która metoda aplikacji koloru będzie dla Ciebie korzystniejsza. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że nakładanie farby pod ciśnieniem sprawi, że prace skończymy znacznie szybciej.

Malowanie natryskowe sufitu

Wysoka drabina i niewygodna pozycja naszego ciała to niestety nieodłączny element malowania każdego sufitu. Jeśli zależy Ci na tym, aby pracę wykonać sprawnie i bez nadmiernego obciążania, wystarczy, że użyjesz agregatu malarskiego.

Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, malowanie z poziomu podłogi będzie możliwe tylko wtedy, gdy zaopatrzysz się w profesjonalny sprzęt, który będzie w stanie wytworzyć wysokie ciśnienie.

Malowanie natryskowe pistoletem

Malowanie natryskowe — cena

Malowanie natryskowe może być nieco droższe niż to wykonane metodą tradycyjną. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko szybkość tej techniki, ale też dokładność. Jak wygląda cennik malowania natryskowego?

Jeśli zdecydujesz się zatrudnić ekipę remontową, to niezależnie od sposobu wybranej metody, będziesz musiał doliczyć do finalnego budżetu również koszt usług fachowców. Nie możesz zapominać też o cenie samej farby, która może kosztować nawet 100 zł, szczególnie jeśli wybierzesz tę o podwyższonych parametrach.

Ekipa remontowa na Twoje polecenie może też wykonać wszystkie prace przygotowawcze takie jak: czyszczenie i szpachlowanie ścian, jednak za to również najpewniej policzy sobie dodatkową opłatę.

Malowanie natryskowe cena za m2 kontra malowanie tradycyjne. Porównaliśmy obie metody, zwłaszcza pod kątem cen i przedstawiliśmy je w formie tabeli.

Malowanie tradycyjne Malowanie natryskowe
Zatrudnienie ekipy — cena za m2 / jedna warstwa od 3 do 5 zł od 4 do 6 zł
Zużycie farby

większe (najczęściej należy nałożyć dwie lub trzy warstwy)

mniejsze (często wystarczy jedna lub dwie warstwy)

Zakup sprzętu w przypadku samodzielnej pracy ok. 60 zł od 400 zł

Przed podjęciem decyzji o tym, jaką technikę wybierzesz, warto wykonać krótką kalkulację. Jeśli planujesz pomalować jedynie niewielkie pomieszczenie lub kawałek drewna, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie tradycyjna metoda aplikacji farby.

Malowanie natryskowe — sposoby malowania natryskowego

Jeśli jednak zdecydowałeś się na malowanie natryskowe kompresorem i zgromadziłeś już wszystkie potrzebne akcesoria, czas zapoznać się z techniką malowania kompresorem. Jak malować pistoletem, aby osiągnąć pożądany efekt?

Urządzenie do malowania natryskowego składa się z: urządzenia tłoczącego, aparatu natryskowego, regulatora ciśnienia, przewodu oraz różnego rodzaju złączek czy też filtrów. Zanim rozpoczniesz prace, wykonaj próbę na kartonie ustawionym pionowo, poziomo lub w ukosie, tak samo, jak powierzchnia, którą będziesz się zajmować. Postaraj się rozprowadzić farbę, trzymając pistolet do malowania ścian w odległości ok. 20 cm od podłoża.

Nieco inaczej będzie jednak wyglądała technika malowania sufitów oraz wszelkich ukośnych powierzchni. Tutaj agregat do malowania ścian powinieneś trzymać pod odpowiednim kątem — optymalnie 45 stopni.

Chociaż technika poszła do przodu i sprzęt do natryskowego malowania ścian już nie przypomina tego, który był używany jeszcze do niedawna, wciąż kompresor kojarzy się z profesjonalnymi usługami remontowymi, a nie domowymi pracami.

Warto pamiętać jednak o tym, że nowoczesna technika malowania natryskowego agregatem hydrodynamicznym pozwala uzyskać pełne krycie bez smug i zacieków.

Malowanie natryskowe na zewnątrz

Malowanie natryskowe — wynajem specjalistów czy samodzielne malowanie natryskowe?

Wielu Polaków najczęściej decyduje się na samodzielnie malowanie ścian w swoim domu. Nic w tym dziwnego. Zakup potrzebnego sprzętu nie wiąże się z dużymi kosztami, a sama praca wydaje się prosta i w miarę przyjemna.

Czy w ten sam sposób powinniśmy podejść również do tematu malowania pistoletem natryskowym? Porady na ten temat są różne. Jedni mówią o wysokiej cenie sprzętu oraz wspominają, że samodzielne używanie wymaga szkolenia z malowania natryskowego, inni, że kompresor można wynająć, a jego obsługa jest łatwa i nieskomplikowana.

Jeśli jednak zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie korzystniejsze — godziny spędzone na samodzielnej pracy czy koszt wynajęcia firmy, warto przekalkulować sobie koszt całego remontu i wybrać tańszą opcję.

Sprawdź: Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się pięknymi ścianami?

Malowanie natryskowe — wady i zalety

Metoda malowania ścian natryskowo z pozoru ma wiele zalet. Idealne krycie bez smug i zacieków czy możliwość szybkiego wykonania pracy z pewnością stanowi zachętę dla wielu osób. O czym jeszcze nie powinieneś zapomnieć, myśląc o korzyściach malowania pod ciśnieniem?

 • oszczędność materiału — najczęściej jedna warstwa jest w stanie idealnie pokryć całą powierzchnię,
 • duża precyzja,
 • niewielki nakład pracy,
 • możliwość zmiany koloru praktycznie dowolnej rzeczy, bez względu na rodzaj tworzywa, z którego została wykonana.

Niestety, malowanie natryskowe ma również kilka wad. Warto wspomnieć m.in. o:

 • cenie samego urządzenia,
 • potrzebnym doświadczeniu — malowanie pistoletem wbrew pozorom może sprawić nieco trudności,
 • potrzebie bardzo dokładnego zabezpieczenia mebli oraz sprzętu, który nie powinien zostać pomalowany.

Malowanie natryskowe — czy warto?

Czy w takim razie warto inwestować czas w naukę tej techniki oraz pieniądze w zakup sprzętu? Przeglądając opinie o malowaniu natryskowym, nie ulega wątpliwości, że aplikowanie farby pod ciśnieniem to jedna z najbardziej wydajnych i oszczędnych metod.

Dodatkowo niedużym kosztem pozwala osiągnąć efekt gładkiej i równomiernie wykończonej powierzchni, niezależnie od materiału, z którego została wykonana.

Malowanie natryskowe czy malowanie wałkiem? Co wybrać?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest lepsze, malowanie proszkowe czy natryskowe, ponieważ wiele zależy od sytuacji oraz rodzaju powierzchni, którą chcemy pomalować.

Agregat z pistoletem z pewnością sprawdzi się w domu, który jeszcze nie jest zamieszkany, najlepiej w stanie surowym, ale też do malowania obiektów na zewnątrz (np. elewacji czy altany). W przeciwnym razie należy bardzo dokładnie i solidnie zabezpieczyć pozostałą część domu, co może być nieco problematyczne.

Jeśli więc myślisz o zmianie koloru w pokoju dziecka czy salonie, lepszą opcją będzie zakup tradycyjnego wałka oraz malarskiej kuwety.

Malowanie natryskowe — na co uważać?

Malowanie tą techniką nie należy do prostych czynności i wymaga dużego skupienia oraz dokładności. Każdy błąd może sprawić, że po malowaniu natryskowym pojawią się smugi w postaci nieestetycznych pasków czy chmurek. Jeśli zależy Ci więc na dokładnym i perfekcyjnym pokryciu danej powierzchni, wybierz doświadczonego malarza, który ma nie tylko wiedzę na temat samej techniki malowania, ale też prawidłowo dobierze dysze czy gęstość farby.

Przed rozpoczęciem prac, warto zadbać też o bezpieczeństwo swoje oraz innych domowników. BHP malowania natryskowego zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 14 stycznia 2004 r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym.

W dokumencie możemy przeczytać m.in. o tym, że natryskiwanie powierzchni płynnymi wyrobami lakierowymi powinno być wykonywane jedynie na otwartej przestrzeni, w komorach malarskich lub pomieszczeniach wyposażonych w wentylację odciągową z wymuszonym nawiewem powietrza. Podczas malowania, pamiętaj też o tym, aby otworzyć okna i zapewnić odpowiednią cyrkulację.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij