Domy pasywne

nowości, pytania, odpowiedzi

Galeria zdjęć

więcej »

Dom pasywny jest to dom, w którym roczne zużycie energii nie przekracza 15 kWh/(m²·rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze niż w standardowym domu jednorodzinnym. Zminimalizowanie zapotrzebowania na energię w domach pasywnych osiąga się poprzez znaczne zwiększenie izolacyjności przegród zewnętrznych, montaż okien i drzwi o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła, zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła (gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator), pasywne zyski solarne osiągnięte dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata, zminimalizowanie ilości przegród zewnętrznych - wysoki stopień zwartości bryły budynku.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Domy pasywne
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Dom pasywny jest to obiekt, w którym za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok).

więcej »

Co oznacza NF40 i NF15?

Są to pojęcia określające standard energetyczny budynków. W zależności od osiągniętych parametrów mogą one określać dom energooszczędny lub pasywny. 

więcej »