Kolejne święta w nowym domu? Projekt nawet -600 zł! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Zabudowa pralki – jak ukryć pralkę w łazience lub kuchni?

Zabudowa pralki to popularne rozwiązanie, które pozwala ukryć to urządzenie w meblach i przez to zachować spójny i elegancki wygląd wnętrza. Sposobów na taką zabudowę jest co najmniej kilka, ponieważ sprzęt można schować pod blatem, we wnęce, czy specjalnej szafce. Sprawdź, jak zabudować pralkę w łazience lub kuchni, by zapewnić jej prawidłowe działanie i funkcjonalność, a także uzyskać pożądany efekt wizualny.

Zabudowa pralki – jak ukryć pralkę w łazience lub kuchni? - zdjęcie 1

Pralka to podstawowe urządzenie AGD, które najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym na pralnię. Obecności takiego pomieszczenia nie przewiduje jednak każdy projekt domu. Jego brak oznacza konieczność wstawienia pralki w łazience lub kuchni i wówczas warto pomyśleć o jej zabudowie. 

Zabudowa pralki - na co zwrócić uwagę wybierając pralkę do zabudowy?

Zabudowa pralki to popularny sposób na ukrycie tego urządzenia w łazience lub kuchni. Właśnie te dwa pomieszczenia są najczęściej wybierane na lokalizację pralki, ponieważ zapewniają łatwy dostęp do niezbędnych przyłączy. Bez względu na to, gdzie ma stanąć pralka, warto ją zasłonić specjalną obudową. Dzięki temu to dość spore urządzenie nie rzuca się w oczy i pozwala zachować we wnętrzu walory estetyczne zaplanowanej aranżacji.

Do takiego ukrycia sprzętu warto kupić specjalną pralkę do zabudowy. Jest ona przystosowana do montażu pod blatem lub w szafce, ponieważ ma inny system wentylacji niż pralka wolnostojąca. Jest także od niej nieco niższa i płytsza. Warto jednak pamiętać, że pralki do zabudowy są zawsze ładowane od frontu i mają nieco mniejszy wsad niż modele standardowe (do 7-8 kg).

Pralkę do zabudowy należy wybrać pod kątem jej przystosowania do konkretnego rodzaju obudowy. Niektóre modele przeznaczone są wyłącznie pod blat łazienkowy, inne pod zabudowę pełną – w tym drugim przypadku najczęściej można do nich dokupić specjalne zawiasy służące do zamocowania drzwiczek szafki.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na standardowe parametry techniczne urządzenia, takie jak klasa energetyczna, zakres programów, ładowność wsadu, czy szybkość wirowania. 

Zabudowa pralki - o czym pamiętać?

Zabudowa pralki możliwa jest na kilka sposobów. W każdym przypadku musisz pamiętać, by urządzenie znajdowało się jak najbliżej gniazdka elektrycznego, punktu poboru wody oraz odpływu do kanalizacji.

Właśnie dlatego najczęściej pralkę w zabudowie umieszcza się w pobliżu umywalki łazienkowej lub zlewozmywaka kuchennego – wówczas można dość łatwo podpiąć urządzenie do instalacji wodnej, a odpływ do syfonu umywalkowego. Każde inne miejsce np. wnęka łazienkowa będzie wymagało odpowiedniej modyfikacji instalacji w pomieszczeniu.

Warto też pamiętać, że zabudowa pralki powinna być tak zaplanowana, by był do niej łatwy dostęp nie tylko w trakcie zwykłej eksploatacji, ale też w przypadku awarii. Urządzenie powinno się zatem swobodnie wysuwać spod blatu lub szafki, bez konieczności demontażu elementów mebli. 

Dowiedz się więcej: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Zabudowa pralki - jak odpowiednio dobrać wymiary mebli do zabudowy?

To, jakie wymiary będzie miała zabudowa pralki, zależy głównie od rozmiarów samego urządzenia. Warto tutaj wiedzieć, że pralki do zabudowy mają podobne wymiary:

  • wysokość około 60 cm,
  • szerokość około 82-85 cm.

Różnice między poszczególnymi modelami dotyczą głównie głębokości, na którą należy zwrócić uwagę, aby dopasować urządzenie do konkretnej zabudowy. Pamiętaj, że pralka nie może być zbyt ściśle obudowana – podczas wirowania urządzenie dość silnie drga i nie powinno obijać się o inne elementy. Z tego względu projektując zabudowę pralki, zadbaj o to, by zachowane były odstępy od ścianek obudowy – minimum 2-3 cm po bokach i nawet 10 cm od tyłu.

Jeśli chodzi o wymiary, zabudowa pralki może mieć wpływ na sposób aranżacji wnętrza. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na umieszczenie urządzenia pod blatem w łazience koło umywalki, blat będzie musiał być umieszczony mniej więcej na wysokości 90 cm od podłogi.

Nie może być on bowiem osadzony bezpośrednio na pralce, lecz z zachowaniem kilkucentymetrowej przestrzeni nad urządzeniem. W takim wypadku nie sprawdzi się umywalka nablatowa, ponieważ wysokość górnej krawędzi misy powinna znajdować się około 80-90 cm nad podłogą.

Zabudowa pralki w łazienkach - dlaczego warto?

Zabudowa pralki w łazienkach jest już standardem. Decyduje się na to większość osób i to bez względu na to, czy w ich planach aranżacyjnych jest nowoczesna łazienka, czy w innym stylu. Wszystko dlatego, że ukrycie pralki w obudowie meblowej lub choćby przykrycie jej blatem powoduje, że wnętrze staje się bardziej uporządkowane, estetyczne i eleganckie. Dzięki zabudowie nie są widoczne kable i rury spustowe, a samo urządzenie, które ma dość spore rozmiary, nie przytłacza pomieszczenia.

Dobrze zaplanowana zabudowa pralki w łazience zwykle pozwala także lepiej zagospodarować przestrzeń. Wystarczy ukryć ją pod blatem, by w standardowej lokalizacji urządzenia wolnostojącego umieścić np. bidet czy regał na ręczniki, na które normalnie nie byłoby miejsca. 

Zabudowa pralki czy pralka wolnostojąca?

Pralki wolnostojące są tańsze od modeli przeznaczonych do zabudowy i dlatego dla wielu osób będą lepszym rozwiązaniem. Teoretycznie zabudowa pralki wolnostojącej również jest możliwa, jednak wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań.

Przede wszystkim ważne jest, by obudowa była dostosowana do sposobu ładowania pralki. Pralki ładowanej od góry niestety nie przykryjesz blatem – w takim przypadku rozwiązaniem jest jedynie wnęka lub szafka z odpowiednią przestrzenią od góry, która zapewni możliwość swobodnego otwierania pokrywy. Standardowe modele wolnostojące wymagają również zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza – w ich obudowie meblowej należy więc wydrążyć specjalne otwory wentylacyjne. 

Jak dobrze wybrać szafkę do zabudowy pralki?

Szafka do zabudowy pralki może być pełna z drzwiczkami lub niepełna bez drzwiczek. Pierwszy wariant jest bardziej dyskretny, ale nie zawsze możliwy do zastosowania w pomieszczeniu np. gdy niewielka ilość miejsca utrudniałaby swobodne otwieranie drzwiczek. Można jednak w takim przypadku rozważyć szafkę z drzwiami przesuwnymi.

Najpopularniejsza jest niepełna szafka łazienkowa do zabudowy pralki, którą można kupić w sklepach meblarskich. Ma ona wymiary dostosowane do standardowych pralek do zabudowy i najczęściej postać wysokiego regału. W jego dolną część wsuwa się urządzenie, natomiast w górnej znajdują się półki, które można przeznaczyć na środki piorące, kosmetyki lub ręczniki.

W sprzedaży są także pełne szafki do zabudowy pralki z drzwiczkami, które nierzadko stanowią element całego kompletu mebli łazienkowych. Zakup takiego zestawu jest ekonomicznym rozwiązaniem, jednak często trudno nim optymalnie zagospodarować przestrzeń.

Alternatywą jest zamówienie mebli na wymiar. Takie rozwiązanie polecane jest w szczególności w przypadku, gdy pralka ma stanąć w kuchni. Kuchnia w zabudowie wykonana na zamówienie pozwala bowiem najlepiej zagospodarować wnętrze i precyzyjnie ukryć wszystkie urządzenia AGD w meblach tak, aby poszczególne elementy harmonijnie współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość.

Wybierając szafkę do zabudowy pralki, pamiętaj przede wszystkim o zasadach dotyczących odpowiednich wymiarów mebla. Weź także pod uwagę rodzaj pralki (czy jest ładowana od góry czy od przodu) oraz kwestię optymalnego zagospodarowania przestrzeni w łazience lub kuchni.

Być może np. warta rozważenia będzie wysoka szafka pionowa, w której zmieścisz nie tylko pralkę, ale także suszarkę w tzw. słupku. Wówczas należy dokupić specjalny łącznik pralki z suszarką, albo zaplanować w szafce dodatkową półkę pod drugie urządzenie.

To może Cię zainteresować: Pralnia w domu - jak zaprojektować funkcjonalną pralnię?

Zabudowa pralki w małej łazience - jak funkcjonalnie i wygodnie ukryć pralkę?

Zabudowa pralki w małej łazience jest szczególnie wskazana, ponieważ w niewielkim pomieszczeniu urządzenie wolnostojące zazwyczaj zajmuje zbyt wiele miejsca i sprawia, że wnętrze jest nieustawne i ciasne. Warto tutaj rozważyć dwa sposoby obudowy pralki: albo umieścić ją pod blatem, albo w wysokiej szafce z dodatkowymi półkami na kosmetyki i środki higieniczne.

Najprostsza jest zabudowa pralki pod blatem, w którym znajduje się umywalka. W małej łazience warto w takim wariancie pod umywalką zamontować szuflady, a stojącą obok pralkę zasłonić drzwiczkami. Taka zabudowa prezentuje się elegancko i jest praktyczna, ponieważ zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie ukrywa sprzęt AGD i rury odpływowe.

W małej łazience sprawdzi się też pionowy regał, który można zamontować np. w narożniku pomieszczenia lub obok kabiny prysznicowej. Zamiast regału można też zbudować wnękę ograniczoną ścianami z płyt gipsowo-kartonowych np. koło umywalki. Na dole można umieścić pralkę, a nad nią umieścić półki.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kuchnia
lodówka wolnostojąca Sponsorowany
Kuchnia
tradycyjna zastawa stołowa inspiracje Sponsorowany
Kuchnia
lodówka wolnostojąca Sponsorowany
Kuchnia
tradycyjna zastawa stołowa inspiracje Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Nowoczesna łazienka z dwoma umywalkami i czarną szafką podumywalkową z drewnianym blatem Sponsorowany
03.12.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesna umywalka – więcej niż design. Funkcje, które zmieniają codzienną rutynę

Wybór odpowiedniej umywalki łazienkowej warto oprzeć nie tylko na jej wyglądz...

Łazienka
Estetyczne i funkcjonalne kabiny prysznicowe – na co zwrócić uwagę, wybierając elementy do łazienki? Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

Estetyczne i funkcjonalne kabiny prysznicowe – na co zwrócić uwagę, wybierając elementy do łazienki?

Współczesne łazienki to już nie tylko miejsce codziennej higieny, ale także p...

Łazienka
konkurs haier x11 pranie z bonusem_glowne Sponsorowany
29.10.2024 r. Artykuł partnerski

Haier X11 – zawsze świeże i pachnące pranie z bonusem

Pralki, pralko-suszarki i suszarki Haier z serii X11 to urządzenia, które zapewniają rewolucyjną ochronę i dbałość o nasze...

Łazienka
pralka haier x11 w nowoczesnym domu Sponsorowany
07.05.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Inteligentna pralka w nowoczesnym domu – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób stawia na pełną wygodę podczas korzystania z domowych sprzę...

Łazienka
Nowoczesna łazienka z dwoma umywalkami i czarną szafką podumywalkową z drewnianym blatem Sponsorowany
03.12.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesna umywalka – więcej niż design. Funkcje, które zmieniają codzienną rutynę

Wybór odpowiedniej umywalki łazienkowej warto oprzeć nie tylko na jej wyglądz...

Łazienka
Estetyczne i funkcjonalne kabiny prysznicowe – na co zwrócić uwagę, wybierając elementy do łazienki? Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

Estetyczne i funkcjonalne kabiny prysznicowe – na co zwrócić uwagę, wybierając elementy do łazienki?

Współczesne łazienki to już nie tylko miejsce codziennej higieny, ale także p...

Łazienka
konkurs haier x11 pranie z bonusem_glowne Sponsorowany
29.10.2024 r. Artykuł partnerski

Haier X11 – zawsze świeże i pachnące pranie z bonusem

Pralki, pralko-suszarki i suszarki Haier z serii X11 to urządzenia, które zapewniają rewolucyjną ochronę i dbałość o nasze...

Łazienka
pralka haier x11 w nowoczesnym domu Sponsorowany
07.05.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Inteligentna pralka w nowoczesnym domu – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób stawia na pełną wygodę podczas korzystania z domowych sprzę...

REKLAMA
Zamknij