Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Olejowanie drewna: jaki olej do drewna wybrać?

Olejowanie drewna

Olejowanie drewna to jeden z lepszych sposobów konserwacji naturalnych desek. Metoda ta jest wybierana zwłaszcza przez domowych majsterkowiczów ze względu na swoją prostotę. Jednak jak zrobić to w poprawny sposób i jakiej substancji najlepiej użyć? Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć na temat olejowania drewna.

Naturalne, odpowiednio zaimpregnowane drewno użyte przy budowie domu może posłużyć do wykończenia balkonów, czy też stanowić dekorację elewacji. Nierzadko za pomocą tego surowca tworzymy też meble ogrodowe, pergole czy niewielką zabudowę w postaci wolnostojących garaży. Aby jednak drewno służyło przez długie lata, konieczna jest jego odpowiednia i regularna konserwacja.

Na czym polega olejowanie drewna?

Olejowanie drewna jest proste i bezpieczne, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród początkujących majsterkowiczów. Dodatkowo nie wymaga użycia żadnych skomplikowanych narzędzi oprócz pędzla i wałka.

Co daje olejowanie drewna? Dzięki tej metodzie zabezpieczania desek surowiec ma zapewnioną skuteczną ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, a dodatkowo nadal pobiera i oddaje wilgoć, co wpływa na jego żywotność. Co więcej, niewielkie rysy dzięki olejowaniu drewna mają szansę całkowicie zniknąć.

Na czym polega olejowanie drewna? Jest to czynność bardzo podobna do malowania. Za pomocą pędzla lub wałka należy nałożyć preparat warstwami, regularnie zbierając jego nadmiar. Zanim jednak przystąpisz do olejowania, powinieneś odpowiednio przygotować drewno. W przeciwieństwie do lakierowania najczęściej jednak nie musisz szlifować jego powierzchni.

Czym najlepiej olejować drewno?

W sklepach budowlanych bez problemu kupisz specjalny olej do konserwowania drewna, który wzmacnia surowiec. Niektóre produkty mogą nawet delikatnie zmieniać barwę powierzchni. Jaki olej do olejowania drewna wybrać? Dużą popularnością, zwłaszcza wśród wielbicieli stylu skandynawskiego, cieszy się ten w białym kolorze. Inwestorzy chętnie wybierają też olej szary, mahoniowy czy dębowy. Pamiętaj jednak o tym, że rodzaj gotowego preparatu warto dobrać do konkretnego gatunku drewna.

Czy można użyć do zabezpieczenia desek innych produktów? Dużą popularnością cieszy się olejowanie drewna parafiną oraz olejowanie drewna olejem spożywczym np. słonecznikowym. Olejowanie drewna olejem jadalnym ma tę zaletę, że preparaty roślinne świetnie dopasowują się do każdego rodzaju drewna, są tanie i najczęściej masz je w spiżarni lub kuchennej szafce.

Czego jeszcze można użyć do zabezpieczenia desek? Równie dobrze ochronisz drewno nakładając na niego np. olej lniany. Olejowanie drewna tą substancją doskonale podkreślisz strukturę deski nadając jej przy tym matowe wykończenie. Podobnie zresztą zadziała olejowanie drewna olejem kokosowym, który dodatkowo chroni surowiec przed wysuszeniem. Jeśli nie masz pod ręką oleju kokosowego lub lnianego możesz sięgnąć po tradycyjny olej rzepakowy. Olejowanie drewna tą substancją doskonale zabezpiecza przed wilgocią oraz brudem.

Niektórzy decydują się również na olejowanie drewna olejem silnikowym. My jednak skutecznie odradzamy tę metodę. Przepalony olej traktowany jest jako opad niebezpieczny dla zdrowia życia i zwierząt i ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, substancja ta nie chroni desek przed chorobami wywołanymi przez glony czy grzyby.

Jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Jak olejować drewno? Krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, olejowanie drewna tarasowego oraz każdego innego używanego przy budowie domu, jest bardzo łatwe. Od czego więc należy zacząć? Przede wszystkim uszykuj narzędzia, które będą Ci potrzebne podczas wykonywania prac. Będzie to pędzel z naturalnym włosiem, wałek oraz materiałowa ściereczka. W niektórych przypadkach, gdy zdecydujesz się na olejowanie drewna pistoletem, niezbędny będzie również specjalny pistolet malarski.

Następnie należy przygotować powierzchnię, czyli dokładnie ją oczyścić i wysuszyć. Olejowanie mokrego drewna nie przyniosłoby żadnych rezultatów, ponieważ wilgotna deska nie wchłonie nakładanego preparatu, a to sprawi, że stracisz tylko czas i pieniądze. Na tym etapie warto pamiętać, że nie każde drewno możesz w ten sposób zabezpieczać.

Olejowanie lakierowanego drewna nie będzie miało sensu, ponieważ lakier również chroni surowiec, jednak nie wnika do środka, tylko pozostawia zewnętrzną warstwę. Zupełnie inaczej będzie jednak wyglądało olejowanie impregnowanego drewna. Impregnat nie jest odporny na ścieranie czy wypłukiwanie przez deszcz, dlatego taką deskę warto dodatkowo zabezpieczyć.

Zanim przystąpisz do wykonywania prac, sprawdź, jakie panują warunki pogodowe. Olejowanie drewna na zewnątrz wymaga, aby temperatura powietrza sięgała pomiędzy 10 a 25°C. Jeśli jest zimno, przenieś prace do garażu czy domowego warsztatu. Jeśli zdecydujesz się na olejowanie drewna wewnątrz, pamiętaj, aby nie wynosić desek aż do ich całkowitego wyschnięcia.

Kolejny etap to przygotowanie oleju. Po otwarciu prepatatu musisz dokładnie go wymieszać i powtarzać tę czynność co jakiś czas, tak aby składniki preparatu nie osiadły na dnie. Następnie możesz przystąpić do olejowania drewna. Ile warstw musisz nałożyć? Najczęściej wystarczą dwie, chociaż zdarzają się sytuacje, kiedy będziesz zmuszony nałożyć nawet 8 warstw. W dużej mierze zależy to od tego, w jakim stopniu chcesz zabezpieczyć deskę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Więcej preparatu może też wymagać olejowanie starego drewna.

Każdą warstwę należy równomiernie nałożyć pędzlem, wzdłuż słojów. Preparat dokładamy małymi porcjami, do czasu pojawienia się smug. To oznacza, że deski przestały chłonąć substancję. W ten sposób możesz przeprowadzić olejowanie surowego drewna czy też olejowanie drewna klejonego.

Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy należy zebrać nadmiar preparatu za pomocą gąbki lub suchej szmatki. Warto pamiętać jednak o tym, aby nie zostawiać jej na słońcu lub cieple, aby uniknąć samozapłonu. Po użyciu warto zamoczyć ją w wodzie.

Istnieją również inne metody zabezpieczania desek np. poprzez olejowanie drewna przez zanurzenie. Polega ona na umieszczeniu desek w zbiorniku wypełnionego preparatem i pozostawienie go tak na kilka godzin. W tym wypadku rodzaj drewna nie ma dużego znaczenia. Nawet olejowanie drewna sosnowego, które ma szorstką powierzchnię, może się udać, ze względu na długi czas impregnacji. Używanie substancji wodnych doskonale sprawdzi się podczas olejowanie drewna egzotycznego.

Jeśli w swoim warsztacie posiadasz bardziej zaawansowane urządzenia, możesz pokusić się o olejowanie drewna na gorąco. ​​Ta metoda wykorzystuje olej lniany, który jest podgrzewany do temperatury około 80°C, a następnie nanoszony na powierzchnię. W ten sposób możesz zabezpieczyć posadzkę, ale też meble. Olej lniany uważany jest za najlepszy preparat do olejowania opalanego drewna.

W jakiej temperaturze wykonywać olejowanie drewna?

Jak już wspomnieliśmy, warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz mają duży wpływ na prawidłowe wykonanie olejowania drewna. W jakiej temperaturze najlepiej wykonać prace? Optymalna temperatura wynosi od 10 do 25°C. Ważna jest również wilgotność. Drewno wyschnie szybciej, jeśli wilgotność będzie sięgać 45-55%.

Jak często należy olejować drewno?

Wiemy o tym, że warto co jakiś czas powtarzać proces olejowania drewna. Jak często to robić? Warto powtarzać czynność raz do roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że deski zostały odpowiednio zabezpieczone.

Ile schnie olej do drewna?

Czas schnięcia oleju w dużej mierze zależy od temperatury powietrza oraz poziomu wilgotności. Najczęściej jednak deska staje się sucha po 10 godzinach od wchłonięcia oleju i wypolerowania powierzchni.

Czy olejowanie drewna zmienia jego kolor?

Wiele osób, które do tej pory nie zabezpieczały desek, zastanawia się, czy olejowanie drewna zmienia kolor. Odpowiadamy więc: to zależy. Większość preparatów dostępnych w sklepach ma za zadanie jedynie zabezpieczyć powierzchnię i nie wpływa na jej barwę.

Na rynku są też dostępne substancje, które po olejowaniu drewna nadają mu wybrany kolor. Dzięki temu możesz olejować drewno na czarno za pomocą np. czarnego wosku, ale też olejować drewna na biało przy pomocy białego oleju.

Wielbiciele stylu nowoczesnego bardzo często decydują się na olejowanie drewna na szaro. To jaki efekt osiągniesz po olejowaniu drewna w dużej mierze zależy od wybranej przez Ciebie substancji.

Jak malować drewno lakierobejcą?

Jak wygląda czyszczenie powierzchni olejowanych?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że drewno nie lubi wody. Właśnie dlatego należy czyścić je jedynie delikatnie zwilżoną ścierką lub za pomocą mopa ze spryskiwaczem napełnionym czystą wodą zmieszaną z odrobiną łagodnego detergentu. Pierwsze czyszczenie warto wykonać ok. 4 tygodnie po olejowaniu. W tym czasie należy je regularnie odkurzać (w przypadku podłóg) lub przecierać na sucho.

Jakich błędów unikać podczas olejowania drewna?

Osoby, które nigdy wcześniej nie olejowały drewna, bardzo często mają problem z prawidłowym doborem substancji zabezpieczającej. Warto dobrać więc właściwy olej i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zapominaj też o zachowaniu kolejności prac.

Nieodpowiednie przygotowanie surowca może sprawić, że olej się nie wchłonie, a Ty stracisz tylko czas i pieniądze. Dużym błędem jest wykonywanie prac, wtedy gdy jest zimno lub gorąco. Zbyt niska oraz zbyt wysoka temperatura będą miały negatywny wpływ na cały proces.

Ile kosztuje olejowania drewna?

Cena za olejowanie drewna w dużej mierze zależy od metrażu zabezpieczanej powierzchni oraz produktu, który wybierzesz do olejowania. Średnia cena oleju utwardzonego wynosi od 50 do 100 zł/1 litr, a oleju nietwardniejącego od 60 do 130 zł/1l. Jeśli postanowisz skorzystać z pomocy fachowców, musisz doliczyć do tego koszt tzw. robocizny. Ta w zależności od województwa może wynosić od 15 do 18 zł/m2.

Olejowanie czy woskowanie drewna – co będzie lepsze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy olejowanie, czy woskowanie drewna będzie lepsze, ponieważ oba preparaty mają zupełnie inne wady i zalety. Wosk skutecznie chroni deskę przed deszczem, a dodatkowo polecany jest dla alergików, ponieważ utrudnia osadzanie się kurzu na powierzchni surowca. Olej świetnie chroni drewno przed rozkładem biologicznym, a dodatkowo pozwala mu oddychać.

Zarówno olejowanie, jak i woskowanie drewna mają też pewne wady, o których warto pamiętać. Pierwsza metoda zabezpieczenia nie chroni w 100% drewna przed wodą. Wosk z kolei nie uwypukla usłojenia, jeśli więc zależy Ci na lepszym wyglądzie mebli, warto wybrać olej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij