Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Elektroniczne księgi wieczyste – co to jest elektroniczna księga wieczysta?

Elektroniczne księgi wieczyste

Postępująca digitalizacja, która obejmuje również urzędy sprawiła, że tradycyjne księgi wieczyste, zastąpiono tymi w wersji online. Proces migracji wersji papierowej do elektronicznej rozpoczął się jeszcze w 2003 roku. Obecnie wszystkie księgi wieczyste zakładane są w systemie teleinformatycznym. Czy elektroniczne księgi wieczyste to faktycznie dobre rozwiązanie? Co je różni od dokumentacji w wersji papierowej?

Wybór projektu domu i budowa już za Tobą? Pozostaje jeszcze dopełnić formalności. Konieczne będzie uzyskanie wpisu do księgi wieczystej. W jaki sposób to zrobić?

Elektroniczne księgi wieczyste - czym są?

Księga wieczysta to w przypadku domu czy mieszkania bardzo istotny dokument, który umożliwia obrót nieruchomościami. Znaleźć można w niej informacje dotyczące stanu prawnego domu, ale również na przykład ziemi.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dana nieruchomość nie jest przypadkiem zadłużona, to właśnie w księdze wieczystej możesz to sprawdzić. Znajdziesz w niej także informacje o położeniu nieruchomości, jej powierzchni, czy poznasz dane jej właściciela. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że dokonujesz transakcji zakupu z uprawnioną osobą, czyli właścicielem nieruchomości.

Uzyskanie wpisu do księgi wieczystej w formie papierowej zazwyczaj zajmowało sporo czasu. Wpisu dokonywano w sądzie rejonowym, w wydziale ksiąg wieczystych. Postępująca digitalizacja sprawiła jednak, że obecnie księgi wieczystej dostępne są w formie elektronicznej.

Elektroniczne księgi wieczyste mają ten atut, że zawiadomienie o dokonaniu wpisu odbywa się całkowicie automatycznie przez specjalny system. Nadal jednak konieczne jest złożeniu wniosku o założenie księgi wieczystej na stosownym formularzu. Możliwość wypełnienia wniosku w formie elektronicznej mają jedynie urzędy skarbowe i notariusze.

Elektroniczne księgi wieczyste to nie jedyny przykład digitalizacja w dziedzinie budowlanej. Cyfryzacja procesu budowlanego zdaje się postępować z każdym rokiem, co na pewno stanowi dobrą informację.

Funkcje internetowych ksiąg wieczystych w Polsce

W jakim celu zakładane są internetowe księgi wieczyste? Przede wszystkim forma online jest o wiele wygodniejsza i umożliwia łatwiejszy dostęp do informacji. Jednocześnie podkreślić należy, że elektroniczne księgi wieczyste gwarantują ich jawność. Oznacza to, że każdy może sprawdzić ich treść, dlatego nie można zasłaniać się nieznajomością wpisu w księdze wieczystej.

Jednocześnie pełnią one funkcję rękojmi wiary publicznej. Co to właściwie oznacza? Nabycie nieruchomości z osobą ujawnioną w księdze wieczystej ma moc prawną, nawet gdyby okazało się, że właścicielem nieruchomości jest ktoś inny. Wiąże się to z kolejną ich funkcją — domniemaniem zgodnego z prawdą wpisu w księdze wieczystej.

Kluczowa jest jeszcze jedna cecha — pierwszeństwo ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej przed prawami niewpisanymi.

Co zawiera elektroniczna księga wieczysta?

Jakie dokładnie informacje można znaleźć w elektronicznej księdze wieczystej? Przede wszystkim, aby dostęp do informacji był możliwy, należy wprowadzić w systemie numer księgi wieczystej. Wówczas uzyskamy dostęp do podstawowych danych, które opisują, jaka jest to nieruchomość, gdzie się znajduje, a także kto jest jej właścicielem.

Aby uzyskać więcej informacji, należy zdecydować, czy zamierzamy przeglądać treść zupełną, czy aktualną treść EKW. Wiążąca jest ta druga. W tej drugiej znaleźć można również wpisy, które z księgi już wykreślono.

Księgi wieczyste dzielą się na kilka rozdziałów, a każdy z nich zawiera inne informacje. Co można w nich znaleźć?

 • Dział I - O - zawiera podstawowe dane dotyczące nieruchomości, takie jak jej adres, powierzchnia czy np. liczba pokoi. To w tym dziale można sprawdzić, jakie jest położenie nieruchomości.
 • Dział II - w tym dziale znajdują się informacje dotyczące właścicieli, a także wielkości udziałów.
 • Dział III - zapisane są w nim ograniczone prawa rzeczowe, takie jak m.in użytkowanie czy służebność. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona, to właśnie tutaj uzyskamy taką informację.
 • Dział IV - dotyczy wyłącznie hipoteki. Gdy nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, to taki zapis znajdzie się właśnie w dziale czwartym.

Instrukcja korzystania z przeglądarki elektronicznych ksiąg wieczystych

Jak należy przeglądać elektroniczne księgi wieczyste i gdzie w ogóle można je znaleźć? Dostępne są one na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądarka elektronicznych ksiąg wieczystych dostępna jest pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/. Instrukcja dotycząca ich przeglądania jest tam szczegółowo opisana. W przypadku wątpliwości można także przejrzeć sekcję „najczęściej zadawane pytania".

Ważną informację stanowi także fakt, że przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Czego będziesz potrzebować? Numeru księgi wieczystej, który składa się z kodu literowo-cyfrowego.

Jak uzyskać dostęp do elektronicznej księgi wieczystej?

W celu przeglądania księgi wieczystej należy przygotować numer księgi wieczystej, który składa się z 3 części:

 • czteroznakowego kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie księga została założona w formie elektronicznej,
 • właściwego numeru księgi wieczystej,
 • cyfry kontrolnej z przedziału od 0 do 9 nadawanej w chwili zakładania księgi w postaci elektronicznej.

Gdzie go znaleźć? Numer elektronicznej księgi wieczystej powinien znajdować się w umowie lub w akcie notarialnym nieruchomości.

A co, kiedy chcemy wprowadzić zmiany w księdze wieczystej? W takiej sytuacji trzeba złożyć wniosek o nadanie uprawnień dostępu do systemu elektronicznej księgi wieczystej.

Co w przypadku, jeżeli nie znam numeru księgi wieczystej?

Co, kiedy nie znasz numeru księgi wieczystej nieruchomości, którą chcesz sprawdzić? Wówczas należy skontaktować się wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie położona jest nieruchomość. Uzyskanie takiej informacji nie powinno stanowić żadnego problemu.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej elektronicznie?

Poprzez system EKW Użytkownik można złożyć wniosek o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW). Dokumenty wydawane są odpłatnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. W ten sam sposób możliwe jest uzyskanie odpisu z księgi wieczystej.

Czy można drukować dane z elektronicznej księgi wieczystej? Tak, wszystkie generowane dokumenty są dostępne do pobrania w formacie PDF i można je przeglądać przy pomocy programu Adobe Reader lub Foxit Reader.

Przeczytaj także: Wpis do księgi wieczystej - jak złożyć wniosek o wpis nieruchomości do księgi wieczystej po zakończeniu budowy domu?

Ile kosztuje dostęp do księgi wieczystej w Internecie?

Sam dostęp do elektronicznej księgi wieczystej jest bezpłatny. System elektronicznych ksiąg wieczystych umożliwia także złożenie wniosku o uzyskanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej bądź zaświadczenia o jej zamknięciu w formie elektronicznej. Ile to kosztuje? Ceny za poszczególne odpisy są ustalone z góry.

 • Odpis zwykły - 20 zł
 • Odpis zupełny - 50 zł
 • Zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej - 10 zł

Ile zapłacimy za wpis w elektronicznej księdze wieczystej?

Dokonanie wpisu do księgi wieczystej również jest płatne. Jak przedstawia się cennik w tym przypadku?

 • Wpis własności – maksymalnie 200 zł,
 • Wpis o ograniczonych prawach rzeczowych – 200 zł,
 • Wpis o prawach osobistych i roszczeniach – 150 zł,
 • Wykreślenie wpisu – 1/2 opłaty pobranej za wpis.

Elektroniczne księgi wieczyste umożliwiają łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji dotyczących nieruchomości lub ziemi. Sprawdzisz w nich m.in., kto jest właścicielem danej nieruchomości, gdzie jest położona, a także, czy nie ciążą na niej żadne zadłużenia. To obowiązkowy dokument, który należy sprawdzić przed zakupem mieszkania, domu czy też działki. Dostęp do wspomnianych wyżej informacji jest bezpłatny. Wystarczy jedynie podać numer księgi wieczystej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody
22 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Kacze schody – rodzaje, ceny i charakterystyka schodów kaczych

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody
22 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Kacze schody – rodzaje, ceny i charakterystyka schodów kaczych

Instalacje
Regulator ciśnienia wody

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Tablica informacyjna budowy
12 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tablica informacyjna budowy – jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna budowy domu?

Tablica informacyjna budowy przez wiele osób postrzegana jest jako drobiazg i...

Formalności budowlane
Protokół odbioru instalacji elektrycznej
16 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co powinien zawierać i jak go wypełnić?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to zaświadczenie, bez którego żadna...

Formalności budowlane
Protokół odbioru robót
9 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Protokół odbioru robót – czym jest i jak napisać protokół odbioru robót budowlanych?

Protokół odbioru robót to dokument, który należy sporządzić po zakończeniu pr...

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Tablica informacyjna budowy
12 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tablica informacyjna budowy – jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna budowy domu?

Tablica informacyjna budowy przez wiele osób postrzegana jest jako drobiazg i...

Formalności budowlane
Protokół odbioru instalacji elektrycznej
16 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co powinien zawierać i jak go wypełnić?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to zaświadczenie, bez którego żadna...

Formalności budowlane
Protokół odbioru robót
9 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Protokół odbioru robót – czym jest i jak napisać protokół odbioru robót budowlanych?

Protokół odbioru robót to dokument, który należy sporządzić po zakończeniu pr...