Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?

Drzwiczki dla psa - jak wybrać odpowiednie drzwi dla zwierzaka?

Niewielkie drzwiczki dla psa lub kota zamontowane u dołu drzwi wejściowych do domu to najprostszy sposób na wygodne wypuszczanie zwierzaka na dwór oraz ograniczenie związanych z tym strat energii. Sprawdź, jakie są dostępne konstrukcje takich drzwiczek na rynku, na które z nich warto się zdecydować oraz jak w praktyce wygląda ich montaż.

Drzwiczki dla psa - dlaczego warto je zamontować?

Specjalne wejście dla psa w drzwiach można dostrzec w wielu domach podczas oglądania amerykańskich filmów. To rozwiązanie jest bowiem bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko – spotkać je można także w domach jednorodzinnych w Europie Zachodniej oraz Azji. W Polsce również zyskuje zwolenników, ponieważ jest praktyczne i funkcjonalne.

Drzwiczki dla zwierząt domowych mają najczęściej formę niewielkiej ramy (prostokątnej lub okrągłej), w której umieszczona jest klapa wahadłowa lub uchylna. Pupil może ją z łatwością otworzyć łebkiem, aby przejść na drugą stronę. Po przejściu zwierzaka przez śluzę klapa samoczynnie się zamyka – po prostu wraca do pierwotnej pozycji.

Wejście dla psa lub kota najczęściej montuje się w drzwiach zewnętrznych do budynku. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w domach jednorodzinnych wolnostojących, które stoją na odrębnych i ogrodzonych działkach. Wówczas pupil ma swobodny dostęp do ogrodu, ale nie ma ryzyka, że wydostanie się na ulicę.

Zalety drzwiczek dla zwierząt domowych

Drzwi z wejściem dla psa lub kota warto mieć w domu z kilku powodów. Poniżej wymieniamy te najważniejsze:

 • wygoda dla pupila – zwierzę może w każdej chwili swobodnie wyjść na zewnątrz i wrócić do domu, bez konieczności czekania na to, aż drzwi otworzy mu właściciel; jest więc to też możliwe podczas nieobecności właścicieli w domu,
 • wygoda dla właściciela – nie trzeba kilka razy dziennie otwierać i zamykać drzwi za każdym razem, gdy pupil będzie miał ochotę wyjść do ogrodu lub wrócić do domu,
 • ograniczenie strat ciepła – przez niewielkie drzwiczki ucieka znacznie mniej ciepła z mieszkania niż przy otwieraniu całych drzwi wejściowych lub tarasowych,
 • oszczędność energii – mniejsze straty ciepła oznaczają mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu,
 • wyeliminowanie problemu podrapanych drzwi – mając swoje drzwiczki, psy i koty nie muszą dopominać się wyjścia na dwór poprzez szczekanie, miauczenie, ani przez drapanie w drzwi.

Specjalna śluza dla zwierząt ułatwia życie pupilom i ich właścicielom, dlatego warto o niej pomyśleć, tym bardziej że można ją dość łatwo zamontować.

Wady dodatkowego wejścia dla psa

Wejście drzwiowe dla psów i kotów ma wiele zalet, ale nieodpowiednio dobrane lub nieprawidłowo zamontowane może również przysporzyć kłopotów.

Najprostsze drzwiczki otwierane mechanicznie mogą powodować ryzyko wtargnięcia do domu innych zwierząt domowych (np. z sąsiedztwa), a także tych dziko żyjących, choćby myszy. Co prawda zdarza się to rzadko, ale ryzyko istnieje, szczególnie w domach ulokowanych w pobliżu lasu lub łąki i mających nieszczelne ogrodzenie np. dziki żywopłot. Aby rozwiązać ten problem, należy zastosować nowocześniejsze konstrukcje, które zabezpieczają przed takimi zdarzeniami (opiszemy je niżej).

Problemem mogą okazać się również tanie modele drzwiczek o słabej izolacji. Jesienią i zimą przez takie śluzy może wdzierać się chłód do mieszkania. Ważny jest zatem odpowiedni wybór konstrukcji – najlepiej ze specjalnym uszczelnieniem. Proste, plastikowe klapki można stosować w drzwiach wewnętrznych np. jako drzwiczki do łazienki, gdzie np. zlokalizowana jest kuweta dla kota.

W niektórych przypadkach drzwi z wejściem dla psa mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo. Chodzi tu w szczególności o drzwiczki o dużych wymiarach, przeznaczone dla największych ras. Przez niektóre z nich jest w stanie przecisnąć się szczupła osoba, a więc także złodziej. Tę wadę śluzy dla zwierząt można jednak wyeliminować, stosując odpowiednie blokady i systemy otwierające klapę wyłącznie dla naszego czworonoga.

W jakiego rodzaju wejście dla psa warto zainwestować?

Specjalne wejście dla psa w domu powinno być dostosowane przede wszystkim do zwierzęcia, czyli być dla niego komfortowe i łatwe w obsłudze. Wybór modelu będzie więc zależał głównie od wielkości pupila, ale także od tego, gdzie drzwiczki będą zamontowane. Przed zakupem warto sprawdzić, czy na przykład w zainstalowanych drzwiach zewnętrznych w domu będzie w ogóle można zrobić otwór. Być może będzie trzeba pomyśleć o zamontowaniu konstrukcji w innym miejscu. Drzwiczki powinny być też odpowiednio dobrane pod względem parametrów dotyczących uszczelnienia i bezpieczeństwa.

Decydując się na drzwi zewnętrzne z wejściem dla psa lub kota, warto najpierw poznać wszystkie dostępne rozwiązania. A tych jest dzisiaj bardzo wiele na rynku. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim:

 • wielkością – dostępne są śluzy dla małych i dużych psów,
 • materiałem, z jakiego są wykonane - najczęściej jest to plastik lub aluminium,
 • uszczelnieniem – niektóre modele mają dodatkową izolację,
 • sposobem otwierania – może być mechaniczne, magnetyczne, na chip lub na podczerwień,
 • sposobem montażu – oprócz modeli do standardowych drzwi są również konstrukcje do montażu w szybie np. w drzwiach tarasowych,
 • zabezpieczeniami.

Wybór wejścia dla psa zgodnie z potrzebami zwierzaka

W pierwszej kolejności drzwiczki dla pupila należy dopasować do wielkości zwierzaka. Dostępne są przede wszystkim trzy wariany takich drzwiczek:

 • dla małych psów i kotów (o wadze maks. 7 kg) – zewnętrzne wymiary ramy takich drzwiczek wynoszą około 20 x 28 cm,
 • dla psów średnich (o wadze maks. 18 kg) – rama ma wielkość około 25 x 38 cm,
 • dla psów dużych – w tej kategorii znaleźć można głównie modele dla psów o wadze maks. 45 kg, ale są także większe, dla największych ras; takie wejście dla dużego psa może mieć wielkość około 30 x 50 lub nawet 40 x 60 cm.

Aby zapewnić zwierzęciu komfortową obsługę drzwiczek, warto zwrócić uwagę na sposób otwierania klapy. Najczęściej działa ona wahadłowo, a więc nawet mały pies i kot bez trudu ją otworzą łebkiem. Zdarzają się także klapy elastyczne, których otwarcie dla najmniejszych czworonogów może być trochę kłopotliwe.

Warto zwrócić uwagę także na odgłos domykanej klapy – hałasujące drzwiczki mogą odstraszać zwierzę, a także stać się zmorą dla domowników.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwiczki automatyczne otwierane wyłącznie przed zwierzęciem noszącym odpowiedni „włącznik”. W zależności od modelu takim włącznikiem może być noszony na obroży magnes lub zawieszka z czujnikiem na podczerwień. Warto zwrócić uwagę, że tego rodzaju automatyczne drzwi dla dużego psa będą jak najbardziej odpowiednie, ale niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla kota.

Wiele kotów nie lubi nosić obroży, a ponadto jest to dla nich niebezpieczne, ponieważ grozi zawieszeniem się zwierzęcia np. na gałęzi lub płocie podczas wędrówek po okolicy. Dla nich znacznie lepsze będą zatem drzwiczki automatyczne otwierane na mikrochip, który pupil ma wszczepiony pod skórą.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Do czego dopasować drzwi wewnętrzne?

Wybór wejścia dla psa podyktowany energooszczędnością

Wejście do domu dla psa, które ma być zamontowane w drzwiach wejściowych do domu, powinno być szczelne, aby nie przedostawało się przez nie chłodne powietrze z zewnątrz. Najprostsze modele niestety mogą pod tym kątem zawodzić. Jeśli składają się wyłącznie z plastikowej ramy i pojedynczej klapy, z dużym prawdopodobieństwem będzie przez nie przenikał chłód, wilgoć oraz wiatr.

Podczas wyboru drzwiczek dla pupila warto zatem zwrócić uwagę na ich konstrukcję i sposób uszczelnienia. Godne uwagi są modele z następującymi rozwiązaniami:

 • system 2- lub 3-klapowy – takie drzwiczki nie otwierają się pod wpływem wiatru i skutecznie chronią wnętrze domu przed chłodem,
 • magnesy domykające klapę – zapewniają szczelne domknięcie drzwiczek, a także zapobiegają ich samoistnemu otwarciu pod wpływem przeciągu lub wiatru,
 • dodatkowe uszczelki w ramie,
 • dodatkowe osłony – za ich pomocą można całkowicie zablokować przejście i przy okazji stworzyć dodatkową barierę dla chłodnego powietrza z zewnątrz.

Wybór drzwiczek pod kątem bezpieczeństwa

Przez zwykłe drzwiczki otwierane mechanicznie przedostać się mogą nie tylko nasze czworonogi, ale także niechciani goście np. psy z sąsiedztwa. Pod tym względem warto rozważyć drzwiczki automatyczne, czyli otwierane wyłącznie przed naszym pupilem. Mogą być to drzwiczki otwierane na chipa, magnez lub podczerwień (Infra-red).

Dobrze, jeśli konstrukcja wyposażona jest także w blokadę, która umożliwia właścicielowi całkowite zamknięcie śluzy np. na noc, żeby zwierzak nie urządzał sobie nocnych wędrówek po ogrodzie, albo przed wyjazdem na urlop, żeby drzwi wejściowe były skutecznie zabezpieczone.

Przeczytaj też: Monitoring domu - jak zapewnić bezpieczeństwo w domu?

Koszty zakupu i montaż drzwiczek dla psa

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić wejście dla psa w drzwiach, w pierwszej kolejności musisz zakupić odpowiednie drzwiczki, co wiąże się z dość sporym wydatkiem.

Ceny drzwiczek dla psa lub kota wahają się od 50 do ponad 1500 złotych. Najtańsze są proste, plastikowe konstrukcje mechaniczne, natomiast najdroższe są modele aluminiowe, z dodatkowym uszczelnieniem oraz otwierane automatycznie np. na microchipa lub podczerwień.

Montaż drzwiczek dobrze jest powierzyć specjaliście np. stolarzowi, który dysponuje odpowiednimi narzędziami do wycięcia otworu. Cena takiej usługi jest określana indywidualnie przez każdego fachowca i może wynieść nawet kilkaset złotych.

Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż drzwiczek, ponieważ w gruncie rzeczy nie jest to trudne. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, jak samemu wykonać wejście dla psa w drzwiach prowadzących do domu.

Przy którym wejściu warto zamontować drzwiczki dla psa?

Drzwiczki dla psa najczęściej montuje się w głównych drzwiach wejściowych do domu. Jest to rozwiązanie proste i praktyczne, ale nie zawsze korzystne. Wejście dla pupila nie powinno znajdować się w drzwiach frontowych budynku na przykład gdy znajdują się one blisko furtki prowadzącej na ruchliwą ulicę, albo gdy nie chcemy, by otwór w drzwiach był widoczny z drogi. W takich przypadkach lepiej, jeśli wejście dla pupila do domu znajduje się od strony ogrodu.

Można więc zdecydować się na wejście dla psa w oknie tarasowym lub w drzwiach balkonowych, ale wówczas należy kupić drzwiczki przystosowane do montażu w szybie. Należy też mieć świadomość, że taka konstrukcja jest odpowiednia raczej dla małych psów i kotów.

Co więcej, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić wejście dla psa w szybie drzwi tarasowych, to musisz się nastawić na konieczność zatrudnienia do tego fachowca. Samodzielne wycinanie otworu może negatywnie wpłynąć na izolacyjność okna, a nawet naruszyć jego konstrukcję.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wejście dla psa w bramie garażowej, zwłaszcza gdy mamy dom z garażem w bryle budynku. Wówczas psa można wpuścić do domu bezpośrednio przez drzwi łączące garaż z domem. Ten sposób warto rozważyć w przypadku posiadania dużego psa, gdy niekorzystne może być robienie dużego otworu w drzwiach wejściowych do domu.

Jak samemu zrobić drzwiczki dla psa?

Jeżeli chcesz samodzielnie wykonać wejście w drzwiach dla psa, najpierw musisz zaopatrzyć się w drzwiczki oraz we wszystkie narzędzia. Potrzebne będą m.in. wiertarka, wyrzynarka, śrubokręty, a także miarka i ołówek.

Jak zrobić drzwi dla psa? Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Ustal miejsce montażu drzwiczek w skrzydle drzwi – najpierw odmierz wysokość dolnej krawędzi ramy (powinna znajdować się na wysokości równej wysokości łap Twojego czworonoga), potem zdecyduj, czy klapa ma być bliżej framugi czy pośrodku drzwi.
 2. Przyłóż do skrzydła ramę drzwiczek i obrysuj ją dokładnie ołówkiem.
 3. Za pomocą wyrzynarki wytnij w drzwiach otwór wzdłuż zaznaczonych ołówkiem linii.
 4. Wykonaj otwory w drzwiach na wkręty – ich lokalizację znajdziesz w instrukcji montażu drzwiczek.
 5. Zamontuj wewnętrzny tunel za pomocą wkrętów, następnie przymocuj ramę oraz klapę.

Dokładny sposób montażu drzwiczek powinien być wyjaśniony w dołączonej do nich instrukcji. W razie wątpliwości poproś o pomoc fachowca.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie paneli?
Finanse i koszty
Cennik materiałów budowlanych
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?
Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie paneli?
Finanse i koszty
Cennik materiałów budowlanych
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Zamki w drzwiach GERDA
5 listopada 2021 r. Partner .

Zamki w drzwiach GERDA – sprawdź jakie rodzaje zamków i ich zalety

Zamek w naszych drzwiach stanowi tylko jeden z elementów zabezpieczenia domu...

Drzwi i bramy
Drzwi zewnętrzne do domu THERMO PRIME, THERMO PREMIUM, OPTIMA
29 października 2021 r. Partner .

Drzwi zewnętrzne do domu THERMO PRIME, THERMO PREMIUM, OPTIMA

Wybór nieodpowiednich drzwi wejściowych do domu może przysporzyć wielu proble...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Zamki w drzwiach GERDA
5 listopada 2021 r. Partner .

Zamki w drzwiach GERDA – sprawdź jakie rodzaje zamków i ich zalety

Zamek w naszych drzwiach stanowi tylko jeden z elementów zabezpieczenia domu...

Drzwi i bramy
Drzwi zewnętrzne do domu THERMO PRIME, THERMO PREMIUM, OPTIMA
29 października 2021 r. Partner .

Drzwi zewnętrzne do domu THERMO PRIME, THERMO PREMIUM, OPTIMA

Wybór nieodpowiednich drzwi wejściowych do domu może przysporzyć wielu proble...

Drzwi i bramy
Brama garażowa uchylna
29 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych p...