Nie stać Cię na czekanie. Pobierz bezpłatny raport o rynku nieruchomości!

Drzwiczki dla psa – jak wybrać i zamontować wejście dla zwierzaka?

Drzwiczki dla psa

Drzwiczki dla psa nie należą może do najpopularniejszych rozwiązań, jednak osoby, które się na nie zdecydowały, doceniają ich liczne zalety. Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi większą swobodę albo masz dość podrapanych drzwi, koniecznie się nimi zainteresuj. Dzięki takiej opcji zyskasz nie tylko wygodę.

Drzwiczki dla psa – dlaczego warto je zamontować?

Przy wyborze drzwiczek dla psa projekty domów nie mają większego znaczenia. Specjalne drzwi z wejściem dla psa można zauważyć w wielu domach przedstawionych w amerykańskich filmach. Rzeczywiście, są one bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Spotkać je można także w domach jednorodzinnych w Europie Zachodniej i Azji. W Polsce również zyskują coraz większą grupę zwolenników. Nic dziwnego: to opcja praktyczna i funkcjonalna.

Wejście dla psa najczęściej ma formę klapki do drzwi dla psa umieszczonej w niewielkiej ramie. Pupil bez trudu może ją uchylić łebkiem, aby przejść na drugą stronę. Po przejściu zwierzaka klapa samoczynnie się zamyka, powracając do pierwotnej pozycji.

Takie drzwi montuje się w drzwiach zewnętrznych do budynku. Sprawdzają się przede wszystkim w domach jednorodzinnych wolnostojących, które są usytuowane na ogrodzonych działkach. Dzięki temu pupil ma swobodny dostęp do podwórka bez ryzyka, że wydostanie się na ulicę.

Drzwiczki dla psa – jakie mają zalety?

Drzwi z wejściem dla psa lub kota warto mieć w domu z kilku powodów. Poniżej znajduje się lista najważniejszych korzyści.

  • Wygoda dla pupila – zwierzę w każdej chwili może swobodnie wyjść na zewnątrz i wrócić, bez konieczności czekania, aż właściciel otworzy mu drzwi; jest to zatem możliwe także pod nieobecność domowników.
  • Wygoda dla właściciela – nie trzeba kilka razy w ciągu dnia otwierać i zamykać drzwi, by umożliwić pupilowi wyjście na zewnątrz.
  • Ograniczenie strat ciepła – przez niewielkie drzwiczki ucieka znacznie mniej ciepła niż przy otwieraniu całych drzwi wejściowych lub tarasowych.
  • Oszczędność energii – mniejsze straty ciepła oznaczają mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu.
  • Wyeliminowanie problemu podrapanych drzwi – mając swoje drzwiczki, pies lub kot nie musi dopominać się o wyjście na dwór poprzez szczekanie, miauczenie lub drapanie, dzięki czemu na powierzchni drzwi wejściowych nie powstaną nieestetyczne ślady pazurów.

Specjalna śluza dla zwierząt zdecydowanie ułatwia życie i pupilom, i ich właścicielom, dlatego warto o niej pomyśleć, tym bardziej że montaż nie jest trudny.

Drzwiczki dla psa – jakie mogą mieć wady?

Wejście drzwiowe dla psów i kotów ma wiele zalet, jednak nieprawidłowo dobrane lub źle zamontowane może także przysporzyć kłopotów. Poniżej znajduje się lista niepożądanych sytuacji, z którymi możesz mieć do czynienia.

  • Ryzyko wtargnięcia innych zwierząt – podstawowe modele otwierane mechanicznie zwiększają szansę na dostanie się do domu pupili sąsiadów lub zwierząt wolnożyjących; można uniknąć takiej sytuacji za sprawą nowocześniejszych konstrukcji.
  • Gorsza izolacja – tańsze wersje drzwiczek o słabej izolacji pozwalać na wdzieranie się chłodu do domu, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Nie stanie się tak, gdy kupisz konstrukcję z uszczelnieniem. Prostsze, plastikowe klapki sprawdzą się wewnątrz, na przykład w drzwiach do łazienki, w której zlokalizowana jest kuweta dla kota.
  • Pogorszenie bezpieczeństwa – obniżone bezpieczeństwo dotyczy przede wszystkim drzwiczek o dużych wymiarach przeznaczonych dla największych ras. Jeśli zmieści się w nich pies, przeciśnie się także szczupła osoba, a więc także i złodziej. Tę wadę można wyeliminować, sięgając po odpowiednie blokady i systemy otwierające klapę wyłącznie dla czworonoga.

Dobrze wykonane drzwiczki dla psa są szczelne i bezpiecznie. Jeśli więc obawiasz się pogorszonej izolacji termicznej, przeciągów albo obecności myszy, sprawdź, jaki model zapobiegnie takim sytuacjom.

Drzwiczki dla psa – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Drzwiczki dla psa powinny być przede wszystkim dostosowane do zwierzęcia, czyli umożliwiać mu komfortowe i łatwe korzystanie. Wybór właściwego modelu jest zatem uzależniony przede wszystkim od wielkości pupila, ale także od tego, gdzie to wejście zostanie zamontowane. Przed zakupem warto sprawdzić, czy w dotychczas zamontowanych drzwiach zewnętrznych w ogóle można zrobić niezbędny otwór.

Dobierając drzwiczki, sprawdź parametry dotyczące szczelności i bezpieczeństwo. Zanim kupisz konkretny model, poznaj wszystkie dostępne rozwiązania, a tych jest sporo. Poszczególne warianty różnią się przede wszystkim:

  • wielkością – dostępne są drzwiczki dla małych i dużych psów;
  • materiałem, z jakiego wykonano drzwiczki – najczęściej to plastik lub aluminium;
  • uszczelnieniem – niektóre modele mają dodatkową izolację;
  • sposobem otwierania – stosuje się opcję mechaniczną, magnetyczną, na chip lub podczerwień;
  • sposobem montażu – oprócz standardowych drzwi dostępne są również konstrukcje do montażu w szybach, na przykład przy drzwiach tarasowych;
  • poziomem zabezpieczeń.

Tak duże zróżnicowanie sprawia, że każdy właściciel psa lub kota jest w stanie znaleźć drzwiczki dopasowane do jego wyglądu i charakteru.

Drzwiczki dla psa – jaki rodzaj wybrać?

Drzwiczki dla psa, które mają zostać zamontowane w drzwiach zewnętrznych, powinny być szczelne i bezpieczne. Niestety, najprostsze i najprostsze modele, składające się wyłącznie z plastikowej ramy i pojedynczej klapy, często pod tym względem zawodzą. Z dużym prawdopodobieństwem nie będą w stanie powstrzymać ani chłodu, ani wilgoci, ani wiatru. Jakie modele masz do wyboru?

  • Drzwiczki klapowe dla psa

Podstawowy model otwierany mechanicznie, pozwalający na swobodne przejście w obie strony. Jeśli zależy ci na większej szczelności, możesz wybrać system dwu- lub trzyklapowy, uniemożliwiający mimowolne otwarcie pod wpływem wiatru i chroniący wnętrze domu przed chłodem. Dobrym pomysłem są także magnesy domykające klapę. Wariant klapowy to najczęściej drzwiczki wahadłowe dla psa.

  • Drzwiczki magnetyczne dla psa

Otwierają się za sprawą magnesu, który pies lub kot nosi na obroży. Dzięki temu przez drzwiczki przejdzie jedynie zaopatrzony w taki element zwierzak, a żaden nieproszony gość nie dostanie się do środka.

  • Drzwiczki dla psa z chipem

Drzwiczki dla psa na chip to nowoczesne rozwiązanie w istotny sposób wpływające na bezpieczeństwo i komfort termiczny mieszkańców, nawet zimą. Mechanizm uruchamia chip, który wszczepia się zwierzakowi. Drzwiczki dla psa z czytnikiem mikrochipów to jedno z najbezpieczniejszych dostępnych na rynku rozwiązań.

  • Drzwiczki dla psa na podczerwień

To nowoczesne automatyczne drzwiczki dla psa działające w oparciu o podczerwień. Specjalny klucz pies lub kot nosi na obroży, dzięki czemu tylko on jest w stanie uruchomić mechanizm.

Większość drzwiczek dla psa jest wyposażona w dodatkową blokadę umożliwiającą właścicielowi całkowite zamknięcie przejścia. To przydatne, gdy nie chcemy, by pupil urządzał sobie nocne wędrówki po podwórku lub gdy wyjeżdżamy na urlop i chcemy całkowicie zabezpieczyć dom. Jeśli interesują cię drzwiczki dla psa energooszczędne, możesz także wybrać model z dodatkowymi uszczelkami w ramie.

Jakie drzwiczki będą odpowiednie dla dużego psa?

Aby zwierzę chętnie korzystało z przewidzianego dla niego rozwiązania, należy dopasować parametry do jego potrzeb, uwzględniając również wielkość i wagę pupila. Na rynku znajdziesz zarówno śluzy dla najmniejszych psów i kotów, jak i drzwiczki dla dużego psa. Trzeba jedynie pamiętać, że wraz z wymiarami rośnie cena. Drzwiczki dla psa duże muszą mieć solidniejszą i bardziej masywną konstrukcję.

Wyróżniamy:

  • drzwiczki dla małego psa lub kota – o wymiarach ok. 20 x 28 cm;
  • drzwiczki dla średniego psów – o wymiarach 25 x 38 cm;
  • drzwiczki dla dużego psa – z reguły przewidziane dla zwierząt o masie ok. 45 kg, jednak znajdziesz także wejścia dla największych ras.

Najlepsze drzwiczki dla psa to takie, które zapewniają zwierzęciu wygodę. Warto zastanowić się, czy przy dużych rasach klapa będzie najlepszym wyborem. Często lepiej zainwestować w drzwiczki dla dużego psa z chipem, aby pupil chętniej z nich korzystał.

Przeczytaj też: Monitoring domu – jak zapewnić bezpieczeństwo w domu?

Drzwiczki dla psa – gdzie je zamontować?

Lokalizację drzwiczek dla psa również należy dopasować do konkretnej sytuacji. Istnieje kilka wariantów ich montażu.

  • Drzwiczki dla psa w drzwiach wejściowych do domu

Prostym i praktycznym wyborem jest montaż drzwiczek w drzwiach wejściowych, jednak nie zawsze to najbardziej optymalny wybór. Wejście przeznaczone dla pupila nie powinno znajdować się w bliskim sąsiedztwie furtki prowadzącej na ruchliwą ulicę. Wiele osób ze względów bezpieczeństwa nie chce także, aby otwór można było zobaczyć z drogi.

  • Drzwiczki dla psa w drzwiach balkonowych lub tarasowych

Niektórzy uważają, że to bezpieczniejszy, a jeśli za domem znajduje się przestronny ogród, także lepszy dla zwierzęcia wybór. W wielu przypadkach oznacza to jednak, że musisz wybrać wariant pozwalający na zamontowanie drzwiczek dla psa w szybie. Taka konstrukcja jest odpowiednia raczej dla małych psów i kotów, w przypadku których sprawdzą się nawet drzwiczki dla psa do moskitiery.

Co więcej, decydując się na montaż w szybie, musisz nastawić się na konieczność zatrudnienia fachowca, który zamontuje drzwiczki dla psa w oknie balkonowym. Samodzielne próby wycinania takiego otworu niejednokrotnie skutkują obniżeniem izolacyjności okna, a nawet naruszeniem jego konstrukcji.

  • Drzwiczki dla psa w bramie garażowej

Jeżeli mieszkasz w domu połączonym z garażem, ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie wejścia dla psa w bramie garażowej. Wówczas zwierzę może docierać do domu właśnie tą drogą. Warto to rozważyć, zwłaszcza gdy twój pupil ma znaczne gabaryty, a robienie dużego otworu w drzwiach wejściowych nie jest korzystne z punktu widzenia estetyki i bezpieczeństwa.

Jak samemu zrobić drzwiczki dla psa?

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie wykonać wejście dla psa w drzwiach. Będziesz potrzebować do tego celu kilku narzędzi:

  • wiertarki;
  • wycinarki;
  • śrubokrętów płaskiego i krzyżakowego;
  • papieru ściernego;
  • miarki;
  • ołówka;
  • wkrętów.

Jak zrobić drzwiczki dla psa samodzielnie? Oto krótka instrukcja krok po kroku.

  • W pierwszej kolejności ustal wymiary drzwiczek, biorąc pod uwagę wielkość pupila. Dolna krawędź otworu powinna znajdować się na wysokości łap psa lub kota, aby ułatwić mu przechodzenie. Później zdecyduj, jak wysoka powinna być klapa i czy lepszą lokalizacją będzie środek czy przesunięcie w kierunku framugi.
  • Przyłóż do drzwi szablon lub ramę drzwiczek i obrysuj ołówkiem jego krawędź.
  • Zaznacz ołówkiem narożniki rysunku i wywierć w tych miejscach otwory. Ułatwi to wycinanie drzwiczek.
  • Wyrzynarką wytnij w drzwiach otwór zgodnie z zaznaczonym schematem.
  • Zaznacz ołówkiem miejsca, w których znajdą się wkręty niezbędne do instalacji tunelu, a następnie nawierć otwory i przymocuj element.
  • Przymocuj ramę z klapą z zewnętrznej strony oraz osłonkę od wewnątrz. Czasami osłona mocowana jest na zatrzask.

Szczegółową instrukcję, jak zrobić drzwi dla psa, znajdziesz w dołączonej do zestawu instrukcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z montażem poproś o pomoc specjalistę.

Ile kosztują drzwiczki dla psa?

W przypadku drzwi dla psa cena jest naprawdę zróżnicowana i waha się od około 50 do nawet 2 000 złotych. Im więcej udogodnień, tym więcej musisz wydać. Nie zawsze oferowane funkcjonalności są ci potrzebne, warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku drzwiczek dla psa najtaniej wcale nie oznacza: najlepiej.

Najmniej zapłacisz za proste plastikowe konstrukcje działające mechanicznie. Ich instalacja może jednak wiązać się z pogorszeniem izolacyjności, a korzystanie nie zawsze przełoży się na komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia.

Dodatkowo jeśli klapka spadnie, pies lub kot może się wystraszyć i zniechęcić do korzystania z przejścia. Modele aluminiowe z dodatkowym uszczelnieniem i automatycznym otwieraniem to spory wydatek, ale – jak widać – bardzo często wart swojej ceny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij