Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dodatkowa przestrzeń na życie: 8 interesujących projektów z poddaszem użytkowym

8 interesujących projektów z poddaszem użytkowym

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów szukających projektu na mniejszą działkę. Niewielka powierzchnia zabudowy to tylko jeden ich plusów. W tym artykule dowiesz się więcej o zaletach tego rozwiązania oraz poznasz 8 interesujących projektów z oferty Extradom.pl.

Wybór projektu na małą działkę

Planując budowę domu, będziesz musiał podjąć decyzję o tym, czy wybrać projekt parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Każde z rozwiązań ma swoje zalety, jednak w tym artykule skupimy się na domach z poddaszem użytkowym. Projekty tego typu polecane są przede wszystkim inwestorom, którzy posiadają działkę o ograniczonym areale. Restrykcyjny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy to kolejne z elementów przemawiających za wyborem projektu z poddaszem.

Często nawet jeśli wymiary działki wydają się być wystarczające, ze względu na zapisy tych dokumentów, postawienie domu parterowego okazuje się niemożliwe. Wynika to z parametrów dotyczących maksymalnej powierzchni zabudowy lub minimalnej powierzchni biologicznie czynnej. Poddasze użytkowe to rozwiązanie, które pozwala wybrać dom o większej powierzchni mieszkalnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym poddaszu: Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Łatwiejszy podział stref funkcjonalnych w domu

Domy z poddaszem użytkowym wybierane są przez inwestorów ceniących sobie możliwość oddzielenia strefy dziennej od nocnej. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Dodatkowo strefa sypialniana pozostaje prywatna dla mieszkańców domów. Skosy znajdujące się na poddaszu według wielu inwestorów sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na możliwości aranżacji przestrzeni pod skosami, gdzie idealnie sprawdzą się meble pod zabudowę.

Lepsze doświetlenie i energooszczędność

Nieoczywistą zaletą projektów z poddaszem jest możliwość wykonania balkonu lub tarasu, co jest przydatne szczególnie w przypadku działek o atrakcyjnej, malowniczej lokalizacji. Mieszkańcy mogą podziwiać widoki bez konieczności wychodzenia z domu. Łatwiej wykorzystać jest także naturalne oświetlenie. Plusem domów z poddaszem, który można dostrzec dopiero po dłuższym czasie, jest energooszczędność.

Gdy na etapie budowy zadbamy o dobre docieplenie połaci skośnych dachu, ogrzanie całości domu będzie znacznie szybsze i bardziej efektywne. Ogrzane na parterze powietrze unosi się ku górze i podnosi temperaturę na poddaszu, zamiast od razu uciekać przez dach, jak ma to miejscu w przypadku domów parterowych.                                                                                                                                                                                                                                                           

Projekty z poddaszem użytkowym

W naszej bazie dostępne są projekty z poddaszem użytkowym o różnym układzie i stylu. Są to zarówno nowoczesne stodoły z dachem bezokapowym, klasyczne bryły, domki góralskie czy te w stylu dworkowym. Każdy inwestor znajdzie coś dla siebie, a pomóc mogą mu w tym nasi doradcy. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 8 projektów wybranych ze względu na ich szczególne cechy/parametry. Zaczniemy od domów o najmniejszej powierzchni.

Groszek 2 BSA2124 (80,63 m2)

Groszek 2

Wprowadzenie możliwości budowy bez pozwolenia (do 70m2 zabudowy) skłoniło architektów do stworzenia projektów, które jak najlepiej wykorzystałyby tę powierzchnię. Wśród inwestorów królują domy z poddaszem użytkowym, wśród nich Groszek 2. Projekt o wdzięcznej nazwie i prostej bryle. Będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na ograniczeniu kosztów budowy. Co więcej, świetnie sprawdzi się w przypadku wąskich działek. Minimalna szerokość i długość wymaganej działki to jedynie 17,96 m x 15,98 m.

Nasza Stodoła S KRY1003 (89,33 m2)

Nasza Stodoła S

Kolejny dom na zgłoszenie do 70 m2, tym razem w stylu nowoczesnym - Nasza Stodoła S. Projekt dla tych inwestorów, którzy chcą przykuwać uwagę. Balkon i taras o niestandardowym kształcie dodają bryle lekkości i sprawiają, że jest ciekawsza pod kątem architektonicznym. Projekt posiada przemyślany układ funkcjonalny z dodatkowym pokojem na dole. Pomieszczenie można zaaranżować pod gabinet lub sypialnie gościnną.

Dom przy Migdałowej 6 KRK1744 (105,16 m2)

Dom przy Migdałowej 6 

Projekt do zadań specjalnych - Dom przy Migdałowej 6. Zmieści się na działce o szerokości 13,60 m2, a dodatkowo posiada garaż. Posiadaczy wąskich działek może przekonać także obszerny taras, na który wyjście znajduje się bezpośrednio z sypialni. Osoby zwracające uwagę przede wszystkim na funkcjonalność, z pewnością docenią osobną pralnię, znajdującą się na parterze.

Nowina Rex (1217) KRD2176 (119,60 m2)

Nowina Rex (1217) 

Wyjątkowa Nowina Rex (1217) to niewielka willa przeznaczona dla rodziny 5 osobowej. Znajdujący się w salonie wykusz z dużymi przeszkleniami doskonale doświetli pomieszczenie dzienne. W projekcie przewidziano zamkniętą kuchnię. Takie rozwiązanie ze względu na większe bezpieczeństwo docenią rodziny z małymi dziećmi. Całość strefy sypialnianej znajduje się na poddaszu. W bryle budynku znajduje się jednostanowiskowy garaż.

Oszust 2 WAH1879 (132,02 m2)

Oszust 2 

W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć projektu z serii Oszust. Nazwa Oszust 2 wynika z doskonale zaplanowanego przez autora projektu zabiegu architektonicznego. Projekt wygląda jak dom piętrowy, lecz w rzeczywistości jest domem z poddaszem użytkowym.

Docenią go inwestorzy, którzy marzyli o domu dwukondygnacyjnym, a nie mogli sobie na to pozwolić ze względu na ograniczające ich zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego/warunków zabudowy. W wariancie 2 przewidziano garaż jednostanowiskowy. Dostępny jest także w wersji z garażem dwustanowiskowym – Oszust.

Jadzia (1774) KRD2901 (150 m2)

Jadzia (1774)

Góralski dom w nowoczesnej odsłonie Jadzia (1774) przykuwa wzrok inwestorów, którzy marzą o dużej werandzie. Tradycyjne dla okolic górskich drewniane balustrady zostały przełamane dużymi przeszkleniami, z których w przyszłości inwestorzy będą mogli podziwiać uroki najbliższej okolicy. Dom poza użytkowym poddaszem przewiduje także podpiwniczenie – przestrzeń, którą  można wykorzystać pod pomieszczenia gospodarcze lub rekreacyjne.

Idealny 1 WAW1136 (178,80 m2)

Idealny 1

Nowoczesna stodoła o większej powierzchni, czyli Idealny 1. Projekt na planie prostokąta z dużymi przeszkleniami wpasuje się stylistycznie w większość rejonów Polski. Wyróżnia go przestronny garaż o powierzchni ponad 46 m2. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia na parterze tworzą wydzieloną od reszty pomieszczeń strefę dzienną z bezpośrednim wyjściem na taras.

Rezydencja parkowa 3 B WAH2102 (260,87 m2)

Rezydencja parkowa 3 B

Projekt w stylu dworkowym z elementami nowoczesności - Rezydencja parkowa 3 B. Nazwany rezydencją nie bez powodu. Posiada ponad 260 m2 powierzchni użytkowej oraz garaż dwustanowiskowy. Idealny dla tych inwestorów, którym zależy na jak największym poczuciu prywatności. Poddasze użytkowe zostało w całości przeznaczone pod „strefę małżeńską”.

Na nieco ponad 53 m2 powierzchni użytkowej poza antresolą znajduje się wyłącznie sypialnia i łazienka. Projekt sprawdzi się w przypadku rodzin ze starszymi dziećmi, które nie potrzebują ciągłej opieki rodziców.

Domy z poddaszem to najczęstszy wybór inwestorów

Domy z poddaszem użytkowym to w ostatnim czasie najczęstszy wybór inwestorów. Przyczyniła się do tego ustawa o możliwości budowy domów do 70 m2 zabudowy bez pozwolenia oraz sytuacja na rynku działek budowlanych. Wydzielane przez sprzedających nieruchomości często posiadają minimalne wymiary i tym samym warunkują późniejszy wybór projektu.

Do tego dochodzą oczywiście indywidualne preferencje klientów i stosunkowo niskie koszty budowy. Jeśli w przedstawionym zestawieniu nie znalazłeś wymarzonego projektu, skontaktuj się z nami.

Do usłyszenia!

Kamila Szymkowiak

Twoja doradczyni Extradom.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decyd...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
06.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu

Budując dom, stajemy przed wyborem – garaż w bryle czy miejsce parkingowe w osobnym budynku? A może całkowicie zrezygnowa...

Recenzje projektów domów
8 ponadczasowych projektów domów z dachem dwuspadowym
05.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

8 ponadczasowych projektów domów z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowym to klasyk, który można spotkać na większości osiedli w Polsce. Ponadczasowy wygląd i prosta konst...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decyd...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
06.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu

Budując dom, stajemy przed wyborem – garaż w bryle czy miejsce parkingowe w osobnym budynku? A może całkowicie zrezygnowa...

Recenzje projektów domów
8 ponadczasowych projektów domów z dachem dwuspadowym
05.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

8 ponadczasowych projektów domów z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowym to klasyk, który można spotkać na większości osiedli w Polsce. Ponadczasowy wygląd i prosta konst...

REKLAMA
Zamknij