Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnym stylu

Projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnym stylu

Poszukujecie pomysłu na dom idealny? Przejrzyjcie projekty obejmujące domy jednorodzinne w stylu nowoczesnym – mogą one zainteresować szczególnie miłośników prostoty. Zastosowanie znajduje w nich wiele rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii elektrycznej, a przy tym naturalne materiały przy projektowaniu elewacji budynków oraz ich wnętrz.

Budownictwo jednorodzinne korzysta z wielu różnych stylów architektonicznych, które okresowo się zmieniają. W Polsce powstaje coraz więcej domów jednorodzinnych w nowoczesnym stylu, które najczęściej mają minimalistyczny charakter, stojący w opozycji do domów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Sprawdźcie, jakie propozycje projektów domów jednorodzinnych nowoczesnych mamy w swoich katalogach i wybierzcie taki, który spełni wszystkie wasze oczekiwania.

Czym się charakteryzują domy jednorodzinne w stylu nowoczesnym?

We współczesnej architekturze domów jednorodzinnych nacisk kładziony jest na stosowanie rozwiązań, które są po pierwsze funkcjonalne, a po drugie odznaczają się walorami estetycznymi.

Jak zatem wyglądają nowoczesne domy jednorodzinne?

Cechuje je prostota. Proste linie i brak ozdobnych detali wpływają korzystnie na odbiór wizualny takiego budynku, a jego dodatkową zaletą jest energooszczędność. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej w domu w stylu nowoczesnym możliwe jest dzięki zwiększaniu powierzchni przeszkleń na jego południowych elewacjach. Dzięki temu dom będzie lepiej doświetlony, a przy tym stanie się cieplejszy. Ważne jest wykorzystywanie w takich budynkach odnawialnych źródeł energii. Do budowy z kolei stosowane są naturalne materiały, w tym przede wszystkim drewno.

domy nowoczesne od Extradom

Twój idealny projekt domu nowoczesnego czeka na Ciebie w naszej wyszukiwarce!

Pomysł na nowoczesny dom jednorodzinny – jaki jest i co go wyróżnia?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne różni się od budownictwa klasycznego, które korzysta z tradycyjnych projektów budowlanych dla domów. Nawet laik już na pierwszy rzut oka może zauważyć pewne wyróżniki takich obiektów. Sprawdźcie, jakie pomysły wykorzystywane są przez architektów projektujących nowoczesne domy jednorodzinne. Najważniejsze cechy domu nowoczesnego są następujące:

  • ograniczenie liczby kondygnacji w budynkach mieszkalnych;
  • wykorzystanie prostej bryły budynku;
  • zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, m.in. dużych przeszkleń i okien, ograniczanie występowania mostków termicznych;
  • wykorzystanie nieskomplikowanego kształtu dachu.

Znamienne dla budownictwa jednorodzinnego w nowoczesnym wymiarze jest to, że najczęściej wykorzystywane są przy tym projekty domów parterowych. Są energooszczędne i projektuje się je tak, by zapewniały wysoki komfort wszystkim domownikom, a przy tym były ciepłe. Prosta architektura domów parterowych sprawia, że cechuje je minimalizm, ale właśnie o w tym wypadku chodzi. W trendzie nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego prócz domów parterowych mogą być realizowane co najwyżej projekty domów z poddaszem użytkowym.

W projektach domów nowoczesnych jednorodzinnych bardzo ważne jest wykorzystanie prostej bryły budynku, jak najbardziej zbliżonej do tzw. stodoły, z zastosowaniem ścianek działowych pozwalających na podzielenie wnętrza domu na odpowiednie pomieszczenia, spełniające różne funkcje. Prosta bryła oznacza jednocześnie, że projekt domu jednorodzinnego nie uwzględnia żadnych balkonów i tarasów, które wpływają na powstawanie mostków termicznych i powodują niższą szczelność wnętrza.

Duże przeszklenia wpływają korzystnie na wizualną kwestię związaną z elewacją budynku, sprawiają też, że pomieszczenia szybciej się nagrzewają, bo wykorzystują energię pochodzącą z promieniowania słonecznego.Trzeba tylko właściwie usytuować swój dom na działce budowlanej względem stron świata.

Dom nowoczesny ma nieskomplikowany kształt dachu. Co to oznacza w praktyce?

Wysoką termoizolacyjność budynku. Nowoczesne domy typu stodoła spełniają wymagania związane z architekturą energooszczędną dzięki zaprojektowanym dachom bezokapowym lub dachom uskokowym i kolebkowym. Dach bezokapowy wyróżnia się tym, że nie wystaje poza obrys budynku. Jest oszczędny, nowoczesny i pozbawiony okapów, co poprawia izolację termiczną budynku.

Tak zwana nowoczesna stodoła spełni oczekiwania związane z budową domów nowoczesnych, w pełni funkcjonalnych, o minimalistycznej fasadzie i dachu. Parter domu może być podzielony na strefę dzienną i nocną albo też w przypadku budowy domu z poddaszem użytkowym część sypialniana znajdzie się na drugiej kondygnacji budynku.

Projekty domów w stylu nowoczesnym – jaki ma być bezpieczny i ekologiczny dom?

Chcecie wybudować dom nowoczesny, który będzie bezpieczny, a przy tym przyjazny dla środowiska? Jak wybudować dom ekologiczny? Istnieje wiele ciekawych rozwiązań w projektach domów o ekologicznym charakterze. Możecie wykorzystać między innymi systemy inteligentnych domów nowoczesnych.

Dom ekologiczny powinien być energooszczędny – jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji nie powinno przekraczać 50 kWh/m2 rocznie, a współczynnik przenikania ciepła (U) okien powinien wynosić 1,3–1,0 W/m2*K. Jeszcze lepiej, gdyby dom spełniał wymagania stawiane budynkom pasywnym, w których zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji nie przekracza poziomu 15 kWh/m2 na rok, a współczynnik przenikania ciepła (U) okien wynosi maksymalnie 0,8 W/m2*K.

Dom ekologiczny powinien ograniczać straty energii cieplnej, a ta ucieka najczęściej przez tzw. mostki termiczne, czyli przegrody pomiędzy ścianami i dachem, a także przez narożniki w załamaniach ścian. Domy energooszczędne, nowoczesne i ekologiczne mają prostą konstrukcję, zminimalizowaną całkowitą powierzchnię przegród, pozbawione są też balkonów, które mogą przyczyniać się do ochładzania ścian budynku. Mają dachy, których powierzchnia minimalizowana jest w stosunku do kubatury całego domu, przez co straty energii są mniejsze.

Podczas budowy domu nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego bardzo ważne jest zastosowanie nie tylko odpowiedniej konstrukcji dachu w projekcie czy wykorzystanie układu pomieszczeń sprzyjającego energooszczędności, ale również zainwestowanie w kilka nowoczesnych systemów pozwalających na uzyskiwanie energii ze środowiska.

Możecie zaplanować zainstalowanie kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Będą one gromadzić dodatkową energię z promieniowania słonecznego, zamienianą później na prąd i ciepło do podgrzewania wody użytkowej. Zalecane są też pompy ciepła, które pracują w ten sposób, że pobierają dodatkową energię z dolnych źródeł ciepła, m.in. z powietrza, ziemi czy wód, a następie przetwarzają ją na prąd lub wykorzystują do ogrzewania.

Z uwagi na wciąż rosnące koszty ogrzewania i ceny energii elektrycznej, instalacja ekologicznych źródeł uzyskiwania energii jest jak najbardziej wskazana. Mogą to być m.in. turbiny wiatrowe, które instalowane są nawet w przydomowych ogródkach. Obecnie produkowane są już takie turbiny, które pozwalają na wykorzystanie wiatru wiejącego z prędkością 3 metrów na sekundę. Turbiny wiatrowe przekształcają energię ekologiczną pozyskiwaną z wiatru w ciepło wykorzystywane np. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Innym sposobem na wprowadzenie do nowoczesnego domu jednorodzinnego ekologicznych rozwiązań jest wykorzystanie systemu domowej wentylacji z rekuperacją, czyli wymiennikami ciepła. Takie urządzenia odzyskują ciepło z powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Ich rolą jest również usuwanie zanieczyszczeń powietrza, jakie wtłaczane jest do pomieszczeń z zewnątrz domu. Dlatego rekuperacja sprzyja wykorzystywaniu ciepła zgromadzonego w zużytym powietrzu i oczyszcza je z zanieczyszczeń i np. alergenów.

Jak urządzić dom w stylu nowoczesnym? Nowe technologie a urządzenie mieszkania

Kiedy już znacie najważniejsze cechy wyróżniające nowoczesne budynki mieszkalne, warto dowiedzieć się, jak te obiekty odpowiednio zaaranżować. Nowoczesne wnętrza domów jednorodzinnych powinny być takie jak sama elewacja czy bryła budynku – minimalistyczne, oszczędne w formie i funkcjonalne. Dlatego podczas projektowania dekoracji do domu w stylu nowoczesnym warto łamać stereotypy i wychodzić naprzeciw rozwiązaniom bliskim naturze.

We wnętrzach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu bardzo często wykorzystywane są naturalne i surowe materiały wykończeniowe, jak beton, drewno, nawet pozyskiwane z dawnych drewnianych chat, kostka brukowa i wiele innych podobnych produktów. Idealne wnętrze domu nowoczesnego powinno być piękne i funkcjonalne. Musi więc spełniać potrzeby wszystkich domowników.

Dobrą metodą na urządzanie domu w takim przypadku jest podzielenie go na dwie strefy – dzienną i nocną – ale tak, aby płynnie się łączyły, wnętrze powinno być bowiem spójne i korespondować z formą budynku. Architekci proponują, aby tworzyć minimalistyczne wnętrza, w których nie ma niepotrzebnych detali i drobiazgów.

Wychodzi się z założenia, że lepszy jest jeden mocny element dekoracji, który przyciągnie uwagę, niż kilka mniejszych, wprowadzających tylko chaos w aranżacji danego pomieszczenia. Co więcej, klasyczne ozdoby można w nowoczesnych domach z powodzeniem zastąpić np. oryginalnym wykończeniem ścian czy dekoracją okienną z wykorzystaniem naturalnych elementów – roślin zielonych i kwiatów.

Zobacz przykłady projektów domów w stylu nowoczesnym

Na stronie Extradom.pl znajdziecie liczne gotowe projekty domów jednorodzinnych nowoczesnych, spośród których możecie wybierać te, które najbardziej odpowiadają waszym potrzebom.

Domy jednorodzinne nowoczesne mogą być jednopoziomowe, parterowe, ewentualnie z poddaszem użytkowym. W ich koncept wpisuje się projekt HomeKoncept-31, który jest domem przewidzianym do wybudowania w technologii murowanej. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z budynkiem nowoczesnym, z uwagi na jego cechy charakterystyczne – parterową konstrukcję z dachem wielospadowym, bez balkonów, za to wykorzystującą proste linie i elementy drewniane w elewacji.

HomeKoncept-31

Typowa bryła projektu domu Kevin wersja A sprawia, że będzie on energooszczędny, a jego budowa nie będzie bardzo kosztowna. Ma uniwersalny dach dwuspadowy. To przykład domu parterowego z poddaszem użytkowym, z przestronną strefą dzienną, salonem i jadalnią. Strefa sypialniana składa się z pięciu pokoi. Tutaj również widoczne są drewniane elementy i minimalizm w projektowaniu elewacji.

Kevin wersja A

Prosty, ale nowoczesny projekt Dana 2 obejmuje parterowy dom mieszkalny z użytkowym poddaszem i garażem w bryle budynku. Prosta bryła i dwuspadowy dach świadczą o tym, że mamy do czynienia z projektem domu nowoczesnego, energooszczędnego. Jego elewację tworzy biały tynk urozmaicony drewnianą szalówką i szarym kamieniem.

Dana 2

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych spełnią oczekiwania tych wszystkich klientów, którzy chcą domu estetycznego, funkcjonalnego, a przy tym bezpiecznego dla domowników i środowiska naturalnego.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Podczas poszukiwań gotowego projektu domu, na pewno zetknąłeś się z pojęciem rysunków szczegółowych. Możliwość bezpłatnego...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Podczas poszukiwań gotowego projektu domu, na pewno zetknąłeś się z pojęciem rysunków szczegółowych. Możliwość bezpłatnego...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

REKLAMA
Zamknij