Projekty dla deweloperów: top 5 domów w zabudowie szeregowej
Oferta Extradom.pl to nie tylko jednorodzinne domy wolnostojące. Wśród kilku tysięcy propozycji znajdziesz także projekty w zabudowie szeregowej. Dziś przyjrzymy się pięciu z nich, które według naszej oceny mogą stanowić idealną bazę do inwestycji deweloperskich.
Odpowiedź deweloperów na potrzeby rynku
Rosnące zainteresowanie domami w zabudowie szeregowej wynika przede wszystkim z:
- dogodnej lokalizacji, często na obrzeżach dużego miasta lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie,
- niższych cenach za m2 w porównaniu do domów wolnostojących.
Zakup tak zwanego „segmentu” stanowi kompromis pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu. Ze względu na lokalizacje z dala od ścisłego centrum, zabudowa szeregowa daje namiastkę spokojniejszego życia na wsi. Dodatkową zaletą zakupu domu w zabudowie szeregowej jest zaoszczędzony czas. To deweloper bierze odpowiedzialność za budowę, koordynację ekip i opiekę nad całą inwestycją.
Nowym mieszkańcom pozostaje jedynie wykończenie. Co więcej, segmenty w porównaniu do domów wolnostojących wyróżniają się niższymi kosztami utrzymania, w tym ogrzewania. Jest to spowodowane dużą powierzchnią współdzielonych ścian z sąsiadami.
Jakie projekty wybierają deweloperzy?
Idąc za trendami, deweloperzy najczęściej wybierają projekty tanie w budowie – tak by ostateczna cena zakupu segmentu była korzystna także w oczach potencjalnych klientów. Ze względu na charakterystykę działek przeznaczonych pod zabudowę szeregową, zazwyczaj są to projekty o wąskiej elewacji frontowej. Ważnym kryterium jest także funkcjonalność i komfort zbliżony do domu jednorodzinnego.
Wszystko zaczyna się od bryły budynku. Tu warto zastanowić się nad liczbą kondygnacji i rodzajem dachu. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań będą domy piętrowe z dachem dwuspadowym. Dwie pełne kondygnacje pozwalają na duże możliwości aranżacyjne, a dach dwuspadowy umożliwia organizację poddasza w formie strychu.
Projekty segmentów w naszej ofercie
W ofercie Extradom.pl znajdziesz różnego typu budynki w zabudowie szeregowej. Są to przede wszystkim domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym, jednak dla deweloperów posiadających odpowiednie działki znajdzie się także kilka propozycji parterowych. Wybrane przez nas pięć projektów zróżnicowaliśmy ze względu na powierzchnię.
Mając jednak na uwadze potrzeby rynku, są to projekty nie większe niż około 150 m2.
Liszka Multi (1798) KRD2915 – 78,10 m²
Prosta i tania w budowie Liszka Multi (1798) to najmniejszy projekt w dzisiejszym rankingu. Szerokość elewacji frontowej segmentu to zaledwie 5,6 m, a powierzchnia użytkowa nie przekracza 80 m2. Układ funkcjonalny został podzielony według kondygnacji. Na parterze znajduje się część dzienna, natomiast na 1 piętrze przewidziano 3 sypialnie oraz przestronną łazienkę.
Autor projektu wykorzystał każdy m2, z tego względu pomieszczenie gospodarcze ulokowano pod schodami. Ostatnia kondygnacja to poddasze o powierzchni prawie 40 m2. Pozostawione zostało do ewentualnej adaptacji przez przyszłych mieszkańców. Liszka Multi (1798) nie przewiduje garażu.
Eco 41 szereg WOZ1050 97,96 m²
Propozycja w podobnym stylu, lecz większym metrażu to Eco 41 szereg. Projekt, który doceni większość deweloperów. Nieskomplikowana bryła gwarantuje szybki czas realizacji i stosunkowo niskie koszty budowy. Eco 41 szereg to dom dwukondygnacyjny.
Na pierwszym poziomie poza strefą dzienną, znajduje się pokój, który można wykorzystać pod gabinet lub dodatkową sypialnię w przypadku większych rodzin. W projekcie przewidziano zadaszony taras, który daje możliwość korzystania z ogródka niezależnie od pogody. Eco 41 szereg nie posiada garażu.
Poezja 1a - segment lewy WRD2931 – 99,20 m2
Poezja 1a to projekt wyróżniający się na tle innych szeregówek. Posiada podpiwniczenie, w którym przewidziano dwa miejsca garażowe. Jest to element, który podniesie koszty budowy, ale na pewno wpłynie na atrakcyjność segmentu.
W piwnicy znajduje się także kotłownia, która została całkowicie oddzielona od powierzchni użytkowej domu. Segment posiada standardowy układ z podziałem na część dzienną na parterze oraz nocną na drugiej kondygnacji (3 sypialnie i łazienka). Projekt wyróżnia zamknięta kuchnia, która nie jest często spotykana w nowym budownictwie. Dla wielu klientów takie rozwiązanie może być dużym plusem.
Jarząb BSA2168 – 113, 76 m2
Odchodząc od typowych dla szeregówek brył, przyszedł czas na projekt Jarząb. Dom z poddaszem użytkowym został pokryty dachem wielospadowym. To rozwiązanie architektoniczne sprawia, że budynek jest ciekawszy w odbiorze. Na niecałych 114 m2 powierzchni użytkowej przewidziano część dzienną (parter) oraz strefę nocną z 4 sypialniami (poddasze). Jedna z sypialni posiada prywatną łazienkę. Projekt posiada jednostanowiskowy garaż, a część jego zadaszenia wykorzystano pod taras.
Projekt domu uA325 WCB1483 - 150,88 m²
Projekt uA325 WCB1483 to zdecydowanie propozycja premium. Ciekawa, nowoczesna bryła z płaskim dachem na myśl przywodzi inwestycje w bogatych, nadmorskich kurortach. Powierzchnia użytkowa to nieco ponad 150 m2. W odróżnieniu od pozostałych projektów wyróżnia go znacznie większa strefa dzienna oraz kilka dodatkowych pomieszczeń, takich jak garderoba czy pralnia. Projekt docenią klienci, dla których poza funkcjonalnością, ważna jest chęć wyróżnienia się i poczucia wyjątkowości.
Zanim dojdzie do wyboru projektu
Planowanie inwestycji najlepiej zacząć od zapoznania się z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wybór samego projektu warto poprzedzić dokładną analizą rynku. Być może w okolicy planowanej inwestycji brakuje konkretnego rozwiązania, o które pytają klienci?
Może w otoczeniu jest już za dużo szeregówek o powierzchni ponad 100 m2, a ze względu na rosnące ceny, znajdzie się wielu chętnych na mniejsze segmenty, zbliżone powierzchnią do mieszkań? Niezależnie jednak od tego, na jaki projekt się zdecydujesz, jako deweloper zawsze możesz liczyć na pomoc naszych doradców ds. obsługi klienta biznesowego.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Dodano: 27.10.2023 | Zaktualizowano: 27.10.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora