Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Portfenetr – co to jest i jak wyglądają okna typu portfenetr?

Portfenetr

Portfenetr, okno francuskie, okno balkonowego - istnieje wiele rodzajów określeń na ten element wykończenia budynku. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to połączenie estetyki drzwi i okna. Rozwiązanie to modne było zwłaszcza w XVII wieku i kojarzy się z elegancją i klasyką. Jeśli także cenisz dodatki w tym stylu, to portfenetr okaże się doskonałą ozdobą Twojego domu.

Interesuje Cię projekt domu w stylu francuskim lub klasycznym? W takim razie bardzo możliwe, że znajduje się w nim portfenetr. Co to jest i jak wygląda? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się oknom francuskim.

Portfenetr — co to jest?

Jak właściwie można określić okno portfenetr? To pojęcie zapewne nie jest znane szerszemu gronu. Niektórzy mogą kojarzyć je jako okno francuskie, jeszcze inni nazywają je oknem balkonowym, co niekoniecznie jest do końca zgodne z prawdą. Jak to zatem z nim jest?

Portfenetr to słowo, które powstało z połączenia dwóch francuskich słów: porte (drzwi) i fenêtre (okno). Jak już zatem widzisz, sama jego nazwa wskazuje, że okno to ma wiele podobieństw z drzwiami. W czym to podobieństwo się przejawia?

Okna francuskie to podwójne skrzydła na zawiasach na całej długości, które zwykle odchylają się do wewnątrz lub na zewnątrz, nadając pomieszczeniu wrażenie otwartości. Jednocześnie wprowadzają do wnętrz mnóstwo światła.

Okna typu portfenetr sięgają przeważnie od podłogi aż do sufitu, a z zewnątrz zabezpieczone są balustradą. Zapewne nieraz miałeś okazję je widzieć. Mogą nieco wyglądać jak okna z wyjściem na balkon, którego jednak w rzeczywistości nie ma.

Dzięki sporym, wytrzymałym szybom, francuskie okna zdziałają cuda, zwłaszcza jeśli w Twoim domu jest mało powierzchni.

Co więcej, przy nowoczesnych postępach struktury te niekoniecznie muszą otwierać się do wewnątrz i na zewnątrz. Coraz więcej właścicieli domów w dzisiejszych czasach decyduje się na przesuwane francuskie drzwi i okna, ponieważ nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do działania.

Przeczytaj: Balkon francuski - co to jest i jak wygląda balkon francuski?

Portfenetr — w jakich domach znajduje swoje zastosowanie?

Okna portfenetr najczęściej widuje się w kamienicach lub domach wielorodzinnych. W związku z tym, że powracają do modowych łask, coraz częściej zobaczyć można je również w nowoczesnych projektach domów energooszczędnych, które rezygnują ze stosowania płyt balkonowych.

Okno portfenetr w kuchni to jedno z najczęstszych rozwiązań. Kuchnia jest pomieszczeniem, które potrzebuje dużej ilości światła naturalnego i jednocześnie dostępu do świeżego powietrza. Właśnie z tych względów okna francuskie świetnie się tu sprawdzą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tego rodzaju okna umieścić na przykład w sypialni.

Bez wątpienia okna portfenetr idealnie pasują do domów urządzonych w klasycznym lub we francuskim stylu.

Portfenetr a balustrada — jak zabezpieczyć okno francuskie?

Na wyższej kondygnacji okno typu portfenetr należy zabezpieczyć balustradą. Obecnie jej wybór jest bardzo różnorodny, dlatego skorzystać można z kilku niezwykle ciekawych rozwiązań. Poniżej opisaliśmy niektóre z nich.

Balustrada szklana w portfenetrze

Portfenetr szklany nie tylko jest wytrzymały, ale i wygląda bardzo elegancko oraz nowocześnie. Wiele zależy zatem od efektu, jaki chcemy uzyskać. Szklany portfenetr pasuje m.in. do wspomnianych już wcześniej domów energooszczędnych. Wątpliwe może być jednak utrzymanie szklanej barierki w czystości, dlatego też portfenetr ze szkłem mlecznym będzie lepszym wyborem.

Sprawdź: Balustrady balkonowe – drewniane, kute czy stalowe?

Balustrada drewniana w portfenetrze

Balustrada drewniana w portfenetrze wygląda klasycznie i naturalnie. Jednocześnie dobrze spełnia swoją funkcję. Jej budowa może być jednak nieco bardziej wymagająca. Nie do każdego stylu portfenetr drewniany będzie pasował.

Balustrada metalowa w portfenetrze

Balustrady portfenetr wykonane z metalu to jedna z tańszych opcji, lecz zazwyczaj o najmniej atrakcyjnym wyglądzie. Wiele zależy jednak od wyboru metalu, a także jego kolorystyki.

Jak zamontować balustradę w portfenetrze?

Balustradę w portfenetr zamocować można kilku sposobów. Oto niektóre z nich:

  • mocowanie portfenetr — ukryte elementy montażowe lokuje się w ościeżnicy. Barierka znajduje się wówczas tuż przy samym oknie i nie wystaje poza elewację;
  • mocowanie widoczne — przywodzi na myśl barierkę balkonową. Balustrada została zamontowana do czoła fasady w taki sposób, że konstrukcja stanowi część elewacji. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku pewne osadzenie balustrady w ścianie;
  • mocowanie w ścianie jednowarstwowej — do konstrukcji ściany mocowane są stalowe marki, do których następnie dołącza się wsporniki. Ten rodzaj montażu można wykonać na dowolnym etapie budowy.

Portfenetr — przepisy dotyczące montażu okien francuskich w domu

Czy okna francuskie zawsze wiążą się z koniecznością montażu balustrady? To zależy. Zgodnie z przepisami taka barierka po zewnętrznej stronie musi występować, jeśli portfenetry otwierane są na całej wysokości. Ma to zapewnić bezpieczeństwo osobom, które wyglądają przez okno. Jest to szczególnie istotne w przypadku okien znajdujących się na wyższych piętrach, które nie mają parapetów zewnętrznych.

Warto wiedzieć!

Okna typu portfenetr można stosować w budynkach mieszkalnych do wysokości 25 m nad poziomem terenu.

Portfenetr — wymiary

Portfenetry najczęściej montuje się w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 12 m, (ale nie wyżej niż przepisowe 25 m nad terenem). Jednocześnie należy zastosować w nich progi o wysokości min. 0,15 m. Nie ma większych wymagań co ich wymiarów. Przykładowy wymiar szyby to 190 × 100 mm. Wiele zależy jednak od możliwości, jakie zapewnia dany budynek.

Portfenetr — cena

Czy okna typu portfenetr są drogie? Mogą być nieco droższe niż tradycyjne okna, co wynika najczęściej z ich wymiarów. Portfenetr sięga od podłogi aż do sufitu, dlatego cenowo może być bardziej zbliżony do drzwi balkonowych. Oczywiście wiele zależy od typu okna.

Jeśli zaś wziąć pod uwagę cenę balustrady portfenetr, to nie powinna być ona przesadnie wysoka. Dla przykładu metalowa balustrada kosztuje ok. 300-500 złotych w zależności od wybranego modelu.

Dowiedz się więcej: Okno balkonowe – jakie wybrać? Sprawdź ceny i rodzaje okien balkonowych

Okna typu portfenetr — co jeszcze warto wiedzieć?

Powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym okien typu portfenetr jest to, że nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed włamaniem. Chociaż te okna mogą wydawać się podatne na uszkodzenia, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Jak to możliwe?

Po pierwsze, jeśli chcesz zainstalować je na zewnętrznym oknie, możesz je wzmocnić za pomocą szkła hartowanego. Po drugie, te konstrukcje są wyposażone w opcję ryglowania wielopunktowego, co oznacza, że ​​można założyć na nich wiele zamków wzdłuż ramy okna.

Ze szkłem, które jest prawie niemożliwe do zbicia i solidnym wielopunktowym systemem zamykania, okna balkonowe są nie mniej lub bardziej bezpieczne niż inne rodzaje stolarki.

Z kolei istotna zaleta okien typu portfenetr to ilość światła, która dostaje się do pomieszczeń i sprawia tym samym wrażenie przestronności. Okna francuskie zapewniają jednocześnie doskonałą wentylację, a przy tym są łatwe w utrzymaniu. Nie można im także odmówić uroku — prezentują się niezwykle gustownie.

Portfenetr — czy warto się zdecydować?

Okna typu portfenetr mogą mieć swoje wady i zalety. Te o większych wymiarach na pewno wyglądają bardzo atrakcyjnie i robią wrażenie. Jednocześnie wprowadzają do wnętrza mnóstwo światła. Mniejsze mogą jednak wyglądać niezbyt estetycznie, a dodatkowa barierka wygląda wówczas niezbyt zachęcająco. Może się jednak okazać, że nie ma wyjścia i musi zostać koniecznie zamontowana.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij