Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Płytki lastryko – jak pomysłowo wykorzystać płytki lastryko we wnętrzach?

Płytki lastryko – jak wykorzystać płytki lastryko we wnętrzach?

Płytki lastryko przez lata uważane były za tandetne i kiczowate. To podejście jednak powoli się zmienia, co pokazują polskie i zagraniczne trendy wnętrzarskie. Dzięki innowacyjnym technologiom wytwarzania i oryginalnemu wzornictwu współczesne płytki lastryko niczym nie przypominają tych z czasów PRL. Chcesz urządzić wnętrze w oryginalny sposób, nadając mu charakter i wyrazistość? Płytki lastryko to rozwiązanie dla Ciebie.

Chociaż historia lastryko sięga starożytności, to największym zainteresowaniem materiał ten cieszył się w dwudziestoleciu międzywojennym we Włoszech, skąd wzięły się nazwy terrazzo i lastrico. Praktycznie każdy projekt domu uwzględniał płytki lastryko w okresie PRL-u, dlatego większości właśnie z nim się kojarzą. Dowiedz się, czym jest lastryko, jakie ma zalety i jak pomysłowo można wykorzystać je w przestrzeni mieszkalnej w obecnych trendach aranżacyjnych!

Płytki lastryko – czym się wyróżniają na tle innych płytek?

Lastryko po latach wraca na salony, w nowszej, lepszej i ładniejszej odsłonie. To utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika rodzaj podłoża, który stosowany jest do wylewania w budynkach mieszkalnych i użytku publicznego, posadzek, schodów, a nawet parapetów.

Na korzyść lastryko przemawia trwałość, efektowny wygląd i niska cena. Wielu inwestorów decyduje się na nie ze względu na fakt, że lastryko jest odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a także na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto lastryko płytki łatwo się czyści, a widniejące na nich zabrudzenia nie rzucają się w oczy.

Lastryko - tekstura

Faktura lastryka może być różna – zarówno matowa, chropowata, z wystającymi kamiennymi elementami, jak również wypolerowana na wysoki połysk. Indywidualny dobór kruszywa oraz szeroki wybór wzorów i kolorów sprawiają, że każda podłoga jest piękna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Płytki lastryko bywają porównywane z marmurem, ale są one od niego dużo tańsze. Dzięki nim można uzyskać równie zachwycający efekt dekoracyjny, zdecydowanie mniejszym nakładem środków.

Polecamy także: Kamień na ścianę - czy warto stosować kamień dekoracyjny we wnętrzach?

Płytki lastryko – jakie są ich rodzaje?

Cieszące się obecnie dużą popularnością płytki na lastryko dostępne są w dwóch różnych wariantach. W sklepach można więc spotkać:

  • Płytki z lastryko polerowanego – wylewka bądź płytki z lastryko najczęściej poddawane są procesowi wygładzania, polerowania i szlifowania, dzięki czemu wykonana z nich podłoga jest idealnie gładka, a jej struktura podobna jest do struktury marmuru. Taka posadzka cechuje się wysokimi walorami estetycznymi, ale bywa nieco śliska, o czym warto pamiętać.
  • Płytki z lastryko płukanego – lastryko wytworzone w tej technologii jest szorstkie, a co za tym idzie, na takiej powierzchni trudniej się poślizgnąć niż na polerowanej na wysoki połysk. Walory estetyczne płytek z lastryko płukanego są jednak duża gorsze niż efekt uzyskany po szlifowaniu. Nie dość, że są mniej eleganckie, to jeszcze trudniej się je czyści.

Ile kosztują płytki lastryko?

Oferta płytek lastryko jest bardzo bogata, a więc i ceny są mocno zróżnicowane. Koszt podłogi z lastryko jest w dużej mierze uzależniony od składu materiału oraz od powierzchni. Płytki lastryko – jaka jest cena za m2?

Najtańsze płytki z lastryko kupisz już za ok. 60 zł/m2. Im lepsza jakość i większa grubość płytki, tym wyższa cena. Płytki lastryko z tzw. górnej półki mogą kosztować nawet 200 zł/m2 albo i więcej.

Chcąc oszacować koszty całego przedsięwzięcia, najłatwiej będzie, jak udasz się do wybranego marketu budowlanego. Tam sprawdzisz cennik płytek lastryko i dokonasz przeliczenia zgodnie z zapotrzebowaniem.

Płytki lastryko – jak pomysłowo wykorzystać je we wnętrzach?

Płytki z efektem lastryko występują w wielu wybarwieniach i wykończeniach powierzchni. Daje to szerokie możliwości aranżacyjne, przy czym podczas urządzania pomieszczenia nie trzeba się w żaden sposób ograniczać.

Lastryko we wnętrzach

Warto również wspomnieć, że lastryko można z powodzeniem zastosować na ogrzewanie podłogowe. Co więcej, ciekawy efekt dekoracyjny z ich udziałem można uzyskać nie tylko na podłodze, ale i na ścianie.

Płytki lastryko do łazienki

Choć lastryko sprawdzi się tak naprawdę wszędzie, to do łazienki jest ono wybierane najczęściej. A to wszystko dlatego, że jest wręcz stworzone do warunków, jakie w niej panują.

Płytki lastryko w łazience nieustannie narażone są na kontakt z wodą, która w żaden sposób im nie zagraża. Z ich pomocą można efektownie wykończyć podłogę i ściany. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby lastryko ułożyć także pod prysznicem zamiast brodzika.

W jakiej łazience sprawdzi się lastryko? Przede wszystkim w łazience urządzonej w nowoczesnym, eleganckim stylu. Do industrialnego, minimalistycznego wnętrza strzałem w dziesiątkę będą płytki lastryko w czarnym kolorze, z kolei w pomieszczeniu kąpielowym o surowym charakterze gustownie prezentować się będzie szare lastryko.

Jeśli z klasyką Ci nie po drodze, postaw na kolorowe płytki lastryko do łazienki i ciesz się niebanalną posadzką, która będzie świetną bazą dla całej aranżacji.

Płytki lastryko do kuchni

Podłoga w kuchni musi być wytrzymała i odporna na wilgoć czy zabrudzenia, zatem lastryko będzie tutaj dobrym wyborem. Bez problemu znajdziesz płytki pasujące do stonowanej aranżacji, które razem z minimalistycznymi dodatkami stworzą jedną spójną całość. 

Z kolei lastryko o dużych, przyciągających uwagę kawałkach kamienia w żywym kolorze, ożywią to pomieszczenie i nadadzą mu charakteru. Zatem to, czy podłoga będzie oryginalną ozdobą wnętrza, czy jedynie jego niezauważalnym dopełnieniem, zależy wyłącznie od Ciebie.

Lastryko w kuchni dobrze spełni swoje zadanie na ścianie wokół przestrzeni roboczej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się dobranie koloru ścian wokół płytek pod kolor zatopionego w nich kamienia. Można też popuścić wodze fantazji i połączyć dwa rodzaje płytek heksagonalnych, układając z nich elegancką, czarno-białą lub szaloną, kolorową mozaikę.

Polecamy także: Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Dlaczego warto wybrać płytki lastryko? Wady i zalety

Lastryko to materiał cechujący się nieprzeciętnymi właściwościami wytrzymałościowymi. Wśród licznych jego zalet wymienić można trwałość i odporność na uszkodzenia oraz ścieranie.

Płytki lastryko w kuchni

Płytki z lastryko mają niski współczynnik nasiąkliwości, dzięki czemu nie niszczą się pod wpływem wilgoci. Wystawione na działanie słońca nie stracą na uroku. Sztuczny kamień przy dostatecznym utwardzeniu jest w stanie służyć przez długie lata.

Na korzyść lastryko przemawia wiele zalet, ale nie pozostaje ono bez wad. Jedną z nich jest możliwość powstania odbarwień po rozlaniu kolorowej cieczy, jeśli posadzka nie zostanie odpowiednio zakonserwowana. Choć lastryko płytki są wytrzymałe na ściskanie, to źle na nie może wpłynąć zginanie, zatem źle ułożona podłoga może pękać.

Jak prawidłowo wykonać fugowanie płytek?

Jak ułożyć płytki na lastryko?

Zastanawiasz się, czy można kłaść płytki na lastryko? Okazuje się, że tak, zatem nie musisz skuwać starej glazury czy terakoty. Dzięki nowoczesnym technologiom i specjalnym klejom możesz ułożyć nowe płytki na już istniejące. Jak kłaść płytki na lastryko?

Układając płytki lastryko, zaleca się nałożyć na stare podłoże taką ilość kleju, aby po dociśnięciu płytki wypełnił on całą powierzchnię pod nią. Jest to bardzo ważne, gdyż jeśli pod płytką zostałyby puste przestrzenie, to płytka przy nacisku mogłaby pęknąć. Wypełnienie całego spodu płytki klejem uniemożliwi także wpływanie tam wody. Należy przy tym zwrócić uwagę, by zachowana została odpowiednia grubość warstwy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij