Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Oczyszczacz powietrza - jaki oczyszczacz powietrza wybrać do swojego domu?

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza stał się już standardowym wyposażeniem wielu domów. Smog, wirusy, grzyby i niektóre bakterie sprawiają, że powietrze, którym oddychamy, staje się dla nas trujące. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, aby w Twoi domu zapanowała czysta atmosfera? Oczyszczacz powietrza opinie — sprawdziliśmy większość z nich i pomożemy Ci wybrać ten najlepszy!

Wybierając wymarzony projekt domu, warto już na początku zadbać o panującą w nim atmosferę. Szczególnie jeśli jesteś alergikiem, masz dzieci lub problemy z drogami oddechowymi, powinieneś zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak to zrobić. 

Oczyszczacz powietrza — jak działa?

W Polsce co roku umiera ponad 40 tys. osób na choroby spowodowane smogiem. Są to przede wszystkim nowotwory płuc, ale zanieczyszczone powietrze powoduje też astmę, cukrzycę czy otyłość. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym nie pracuje oczyszczacz powietrza potrafi przynieść negatywne skutki podobne do tych, które są następstwem palenia papierosów. Jak działa oczyszczacz powietrza i dlaczego jest taki potrzebny?

Oczyszczacz powietrza co to jest? Oczyszczacz to niewielkie urządzenie, które swoim działaniem sprawia, że z powietrza wyłaniane i zabijane są: roztocza, wirusy, bakterie, ale też niebezpieczne pyły PM 2.5. Swoje działanie opiera na zasysaniu i przepuszczeniu powietrza przez zestaw filtrów, które je oczyszczają.

W zależności od konkretnego modelu urządzenia, powietrze może przechodzić przez kilka różnych filtrów, z czego każdy z nich odpowiedzialny jest za usunięcie innego rodzaju zanieczyszczeń. Niektóre modele potrafią też nawilżać powietrze oraz je jonizować. Oczyszczacz powietrza opinie lekarzy są w tej sprawie jednoznaczne. Warto, kupić takie urządzenie i zadbać o dobrą atmosferę w naszym domu. Zwłaszcza teraz, gdy większość dnia spędzamy w mieszkaniu, pracując czy ucząc się zdalnie. 

Oczyszczacz powietrza — kiedy zdecydować się na jego zakup?

Oczyszczacz sprawdzi się przede wszystkim w domu, w którym przebywają małe dzieci oraz zwierzęta, ponieważ oczyszcza powietrze od zwierzęcej sierści, niektórych alergenów czy też zarodników grzybów.

O zakupie tego urządzenia powinny również pomyśleć osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego lub też mieszkają w takiej lokalizacji, w której wskaźnik jakości powietrza stale pokazuje negatywne wartości. 

Oczyszczacz powietrza — jakie są rodzaje?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza. Najczęściej kategoryzujemy je ze względu na rodzaj przeznaczenia i dlatego wyróżniamy: 

  • urządzenie dla alergików
  • urządzenie antysmogowe,
  • oczyszczacz z nawilżaczem, 
  • jonizator powietrza.

Oczywiście konkretny model urządzenia może spełniać wszystkie powyższe funkcje. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów.

Najpopularniejszym jest filtr HEPA, który uniemożliwia najbardziej szkodliwym dla zdrowia pyłkom PM 2.5, przedostanie się do powietrza. Podobnie jak oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym pochłania nieprzyjemne zapachy oraz lotne związki organiczne. Świetnie sprawdzi się jako urządzenie dla alergików. Tak samo, jak oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym, który polecany jest osobom uczulonym na pyłki kwiatowe czy roślinne.

Do grupy popularnych filtrów należy też jonizator, który potrafi wybijać z powietrza nawet najmniejsze cząsteczki. Polecane są jednak te urządzenia, które oprócz jonizatora posiadają też inne filtry, ponieważ nie pochłaniają one zanieczyszczeń mechanicznych. 

Producenci urządzeń do oczyszczania powietrza co chwilę wymyślają nowy rodzaj filtrów. Na rynku znaleźć można np.: filtr katalizujący, hybrydowy czy elektrostatyczny. Ciekawym rozwiązaniem są lampy UV, które wyjaławiają powietrze czy też filtry z wkładami do aromaterapii, które oprócz wstępnego oczyszczania mają za zadanie zapewnić przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem — czy warto?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to bardzo popularne urządzenie. Świetnie spełni swoje zadanie szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy kaloryfery przez większość czasu pozostają rozkręcone, a powietrze w naszym domu jest bardzo suche. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania dba o to, aby wilgotność sięgała odpowiedniego poziomu 40 - 60%, dzięki czemu domownicy nie będą uskarżać się na bóle gardła, głowy, katar czy skórną wysypkę.

Gdzie jeszcze sprawdzi się nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym? Przede wszystkim w domu, w którym są małe dzieci. Zbyt suche powietrze jest nie tylko szkodliwe dla małych nosków, ponieważ powoduje katar, z którym dzieci sobie nie radzą, ale również podrażnia oczy, czy wpływa na jakość snu. Niedostatecznie wilgotne powietrze wysusza śluzówkę, a to sprawia, że dzieci częściej w nocy się wybudzają lub też uskarżają się na bóle gardła. 

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu i o każdej porze roku. Decydując się na dwa urządzenia w jednym, zaoszczędzisz sporo miejsca, jednak musisz też liczyć się z wyższą ceną. Wybierając nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym, warto sprawdzić, czy jest ono wydajne oraz posiada czujnik PM 2,5.

Niektóre urządzania gorzej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, dlatego, jeśli ta funkcja jest ich kluczowym zadaniem, warto kupić oczyszczacz nawilżacz powietrza jako dwa, osobne urządzenia. 

Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Przeglądając oferty oczyszczaczy powietrza, można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Ogromna ilość urządzeń oraz filtrów, sprawiają, że łatwo wybrać nieodpowiedni model i przepłacić za funkcje, których nie potrzebujemy. Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim warto pomyśleć o tym, co najbardziej Ci przeszkadza oraz oszacować budżet. To działanie pozwoli wyeliminować sporą część urządzeń.

Jaki oczyszczacz powietrza? W internecie można znaleźć mnóstwo opinii na temat różnych urządzeń poprawiających jakość powietrza. Znani rodzice na blogach parentingowych zachwalają tylko te, które sprawdziły się w ich przypadku, a miłośnicy zwierząt wybierają zupełnie inne urządzenia. Jak nie pogubić się w gąszczu informacji? 

Oczyszczacz powietrza, jaki wybrać — opinie na temat urządzeń są bardzo ważne, jednak nie warto kierować się tylko nimi. Wybierając oczyszczacz, zwróć przede wszystkim uwagę na: 

  • wydajność — powinna być taka sama lub większa niż powierzchnia Twojego domu, 
  • głośność pracy — szczególnie istotna kwestia, jeśli w domu są małe dzieci,
  • dodatki — czy posiada np. jonizator lub nawilżacz (w zależności od Twoich potrzeb), 
  • tryb automatycznej pracy — przydatna funkcja, która sprawia, że urządzenie dopasowuje swoją pracę do poziomu zanieczyszczenia powietrza.  

Jaki oczyszczacz powietrza do domu? Jak widzisz, wybór odpowiedniego urządzenia nie jest taki łatwy. Pamiętaj, że ceny oczyszczaczy zaczynają się od 200 zł, ale potrafią kosztować też 5000 zł. Oczywiście nie zawsze warto sięgać po urządzenia z najwyższej półki cenowej, ale warto zwrócić uwagę na jakość wykonania tych najtańszych, ponieważ najczęściej pozostawiają one wiele do życzenia i mogą nie spełniać w 100% swojego zadania. 

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem — co warto o nim wiedzieć?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to urządzenie, którego głównym zadaniem oprócz pozbycia się dużej ilości zanieczyszczeń, jest generowanie jonów ujemnych, które neutralizują szkodliwe gazy oraz nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacz z jonizatorem chętnie wybierany jest przez osoby, którym zależy na poprawie kondycji skóry i włosów, a dodatkowo chcą przywrócić równowagę jonową, która wpłynie na koncentrację i polepszy ich samopoczucie. 

Najlepszy oczyszczacz powietrza — jakie funkcje powinien mieć?

Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w system czujników oraz filtr węglowy. Idealnie, jeśli będzie posiadał też generator jonów oraz funkcję nawilżenia, co sprawi, że jednocześnie zadba też o prawidłową wilgotność powietrza, która dla naszego zdrowia jest niezwykle ważna.

Najlepszy oczyszczacz powietrza to przede wszystkim cichy oczyszczacz powietrza, dlatego warto zwrócić uwagę na jego kulturę pracy. Niektóre modele mają wbudowany tryb nocny, który odpowiada za to, żeby urządzenie pracowało znacznie ciszej, kiedy śpimy, dzięki czemu bez problemu będzie można go postawić w sypialni lub w pokoju dziecięcym

Oczyszczacz powietrza najlepszy to taki, który spełnia nasze oczekiwania i daje pożądane efekty. 

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Oczyszczacz powietrza do domu — czy warto w niego zainwestować?

Oczyszczacz powietrza czy warto? Oczyszczacz powietrza do domu to urządzenie coraz częściej spotykane w wielu mieszkaniach. Z roku na rok rośnie nasza świadomość dotycząca jakości powietrza oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza teraz, podczas pandemii koronawirusa, staramy się nie narażać swojej odporności i decydujemy się kupić domowy oczyszczacz powietrza przede wszystkim w trosce o swoje zdrowie. 

Domowy oczyszczacz powietrza czy warto, czy to pomaga? Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Wiele osób zadaje sobie takie pytania, gorączkowo przeczesując fora internetowe w poszukiwaniu prawidłowej odpowiedzi. Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzesz, w większości przypadków świetnie spełni on swoje zadanie. Czyste, wolne od grzybów i bakterii powietrze to nie tylko sposób na poprawę Twojego zdrowia, ale również samopoczucia. 

Oczyszczacz powietrza dla alergików — jaki wybrać?

Oczyszczacz powietrza dla alergików to urządzenie, które w znacznym stopniu poprawia komfort i jakość życia. Wiele dolegliwości takich jak: kaszel, łzawienie oczu czy drapanie w gardle można złagodzić, stosując w domu oczyszczacz powietrza dla alergika. 

Takie urządzenie oprócz standardowych filtrów często posiada profesjonalne certyfikaty (np. ECARF), potwierdzające skuteczność usuwania alergenów wziewnych, ale również jonizatory oraz funkcję nawilżenia

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika najlepiej spełni swoje zadanie? Warto wybrać taki model, który ma specjalny tryb alergiczny oraz posiada filtr HEPA, usuwający nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Zalecamy również zwrócić uwagę na standardowe parametry, takie jak: głośność pracy, pobór prądu czy wydajność urządzenia.

Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Przeglądając oferty sklepów, można bez trudu znaleźć takie urządzenie, które kosztuje 400 lub 500 zł, ale również te, którego cena oscyluje w granicach 2000 zł. Oczyszczacz powietrza cena uzależniona jest przede wszystkim od producenta (im bardziej znany tym często droższy), ale również posiadanych funkcji.

Tani oczyszczacz powietrza najczęściej wyposażony jest jedynie w podstawowe filtry i ma niedużą wydajność. Sprawdzi się więc w niewielkiej kawalerce, w której nie mieszkają dzieci lub zwierzęta. Jeśli myślisz więc o profesjonalnym i wydajnym urządzeniu, to niestety musisz nastawić się na większy wydatek.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Jest to odwieczny problem osób, które już kupiły urządzenie i zastanawiają się, w którym miejscu go umieścić, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Niestety nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Duży wpływ ma tutaj sam układ mieszkania, ale również rozmieszczenie okien, wentylacja czy też umiejscowienie dużych elementów wyposażenia.

Oczyszczacz powinien stać na otwartej przestrzeni, która tworzy obieg zamknięty. W ciągu dnia dobrze spełni swoje zdanie, stojąc w salonie, natomiast w nocy w sypialni, w pobliżu okien. Optymalnym rozwiązaniem jest podłączenie oczyszczacza w miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Warto też zwrócić uwagę na to, aby stawiać go na podłodze, a nie np. na półce, ponieważ największe skupisko zanieczyszczeń występuje właśnie przy ziemi.

Jak używać oczyszczacz powietrza?

Używanie oczyszczacza powietrza przyniesie najlepsze efekty, jeśli zostanie spełnionych kilka ważnych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby dobrać urządzenie do powierzchni mieszkania. Następnie wybierz odpowiednie miejsce w swoim domu, w którym będzie stał oczyszczacz, pamiętając o zasadach dotyczących obiegu powietrza.

Nawet najlepsze urządzenie nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zadbasz o regularną wymianę filtrów oraz okresowe czyszczenie pozostałych komponentów.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij