Jakie korzyści dla zdrowia zapewnia właściwa izolacja termiczna domu?
Jeszcze do niedawna mówiąc o izolacji budynku, mieliśmy na myśli jego ocieplenie, tymczasem zachodzące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej mówimy nie o dociepleniu budynku a jego termoizolacji. Jaki jest jej wpływ na komfort w naszym domu? Jakie może przynieść korzyści dla zdrowia i domowego budżetu?
Wzrost świadomości wpływu, jaki wywiera otoczenie, na nasze zdrowie i samopoczucie sprawia, że zaczynamy przywiązywać coraz większą wagę do szeroko rozumianego komfortu, jakiego oczekujemy od naszego domu czy mieszkania. Okazuje się, że pozornie drugorzędne czynniki mają znaczący wpływ na nasze zdrowie i jakość codziennego życia.
Dlaczego komfort termiczny jest ważny nie tylko zimą, ale i latem?
Kilkanaście lat temu powszechnie mówiło się o ociepleniu budynków. Jednakże w ostatnich latach coraz częściej pojawia się nazwa termoizolacja domów, skąd taka zmiana? Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące temperatur w Polsce, które udostępnia IMGW. W 2022 roku we Wrocławiu, Lesznie i Toruniu mieliśmy 25 tzw. dni tropikalnych, to znaczy takich, podczas których temperatura przekroczyła 30 stopni. Jeszcze bardziej dokuczliwym zjawiskiem są tropikalne noce, gdzie temperatura nie spada poniżej 20 stopni. W zeszłym roku w Zielonej Górze było ich 9.
Właściwa izolacja termiczna znacznie zmniejsza koszty zużycia energii
Zmiany pogody i wzrost temperatur sprawiają, że klimatyzacja, którą już wcześniej instalowano w biurach, powoli staje się również standardem w naszych domach i mieszkaniach. Letnie piki zużycia energii elektrycznej dorównują tym zimowym. Zatem właściwie zaprojektowana i wykonana izolacja termiczna będzie nie tylko korzystnie wpływać na jakość życia mieszkańców, ale także sprzyjać obniżaniu rachunków za energię nie tylko zimą, ale i latem.
Do zapewnienia należytej izolacji termicznej doskonale nadają się płyty rezolowe Baumit ResolutionTherm będące częścią systemu ociepleń Baumit StarSystem Resolution. Ich specjalna struktura, składająca się ze sztywnej pianki rezolowej oklejonej obustronnie cienką warstwą grafitowego styropianu gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne i pozwala na ograniczenie grubości warstwy ocieplenia. Jednak, aby płyta spełniła swoje zadanie, należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża oraz użycie odpowiednich produktów do przyklejania, oraz szpachlowania warstwy zbrojącej, którą stanowi siatka z włókna szklanego.
Komfort mieszkańców domu to nie tylko temperatura pomieszczeń
Poza wymienionym wcześniej komfortem termicznym, o dobrym samopoczuciu mieszkańców domu decyduje jeszcze kilka innych czynników, które warto wymienić:
- właściwa wilgotność i jakość powietrza,
- właściwe doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym,
- komfort akustyczny, czyli niski poziom hałasu we wnętrzu.
Właściwy poziom wilgoci pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców
Zdrowy, dobrze zaizolowany dom powinien oferować swoim mieszkańcom optymalny poziom wilgotności we wnętrzach. W tym celu w Parku Badawczym Viva należącym do firmy Baumit, przeprowadzono badania, których celem było zbadanie zdolności różnych struktur ścian do akumulowania wilgoci. Aby to zrobić, wykonano specjalne pomiary wilgotności wewnętrznej w pomieszczeniach, w których symulowano codzienne czynności mieszkańców, takie jak gotowanie, prysznic czy przewietrzanie, użyto do tego nawilżaczy powietrza oraz zapewniono odpowiedni przepływ powietrza.
Uzyskane w ten sposób wyniki badań wykazały, że najskuteczniejsze i najbardziej efektywne w pochłanianiu nadmiaru wilgoci, są oddychające powłoki mineralne, na bazie wapna takie jak tynk Baumit Klima, zapewniające optymalny klimat w pomieszczeniach. Najlepsze buforowanie wilgotności osiągnięto przy grubości warstwy tynku wewnętrznego na poziomie 1,5 cm.
Omawiane badania wykazały też, że izolacja termiczna ma również pozytywny wpływ na wilgotność powietrza. W przypadku braku ocieplenia, spadek temperatury należy zrekompensować zwiększonym ogrzewaniem, co prowadzi do wysuszenia powietrza w pomieszczeniach. Trzeba przy tym pamiętać, że zbyt suche, przegrzane powietrze jest niezdrowe i wpływa niekorzystnie na nasze drogi oddechowe i skórę co przekłada się wprost na nasze złe samopoczucie.
Właściwe oświetlenie pomieszczeń w domu kluczem do dobrego samopoczucia
Zapewnienie odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniach jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stają przed inwestorem i architektem projektującym dom i planującym jego położenie na działce. Najważniejsze pomieszczenia, takie, w których spędzamy najwięcej czasu, jak salon powinny być umieszczone od południa lub południowego zachodu, i wyposażone w duże energooszczędne okna.
Współczesne budynki charakteryzują się znaczną liczbą i rozmiarem przeszkleń, co wymaga szczególnej staranności przy montażu izolacji termicznej w miejscach, gdzie okna są osadzone w ścianach. W celu zachowania odpowiednich parametrów izolacji oraz estetyki należy stosować najlepsze materiały, które posiadają odpowiednie właściwości i długo zachowują swoją skuteczność.
Dzięki użyciu innowacyjnych materiałów, takich jak płyty Baumit ResolutionTherm o bardzo niskiej przenikalności cieplnej, niemal dwukrotnie niższej od klasycznego styropianu, możliwe jest wykonanie proporcjonalnie cieńszego ocieplenia, przy jednoczesnym zachowaniu jego właściwości termoizolacyjnych. Ta zaawansowana technologia pozwala dodatkowo uniknąć tak zwanego "efektu okien strzelniczych", który wynika z głębokiego osadzenia przeszkleń w elewacji budynku.
Izolacja akustyczna - niedoceniany element komfortu
O tym, jak ważna jest właściwa izolacja akustyczna pomieszczeń i jak istotny ma wpływ na nasze samopoczucie najłatwiej się przekonać, gdy…jej zabraknie. Nawet sympatyczny sąsiad, który ogląda do późna telewizję, może stać się prawdziwym utrapieniem. Dlatego budując wymarzony dom, warto zwrócić uwagę na jego właściwości akustyczne, wyróżniając tu dwa parametry: zdolność powstrzymywania hałasu i tzw. czas pogłosu.
Zasadniczo - im lepsze powstrzymywanie hałasu i tłumienie pogłosu, tym lepsza akustyka. W trakcie badań przeprowadzonych w Parku Badawczym Viva najlepiej z tym zadaniem poradził sobie dom z izolacją zewnętrzną Baumit Resolution, osiągając w testach redukcję hałasu na poziomie 49 dB.
Dla porównania - dom ze ścianami z cegły, bez izolacji zanotował współczynnik tłumienia 42 dB, a najgorszy 40 dB szkieletowy dom drewniany. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że 7 decybeli to niewiele, ale ponieważ mierzy się je skalą logarytmiczną, sprawia to, że spadek już o kilka decybeli oznacza znaczące zmniejszenie hałasu, co odczuwalnie wpływa na nasze samopoczucie czy jakość naszego snu.
Piękna elewacja najlepszą wizytówką domu
Pisząc o systemach ociepleń i wykończeniu elewacji trudno nie wspomnieć o ich bardzo ważnej funkcji, mianowicie zapewnieniu budynkowi odpowiedniego stylu i wyglądu. Ważne, by ściany pozostały długo czyste, zachowały pierwotny kolor, a tynki były trwałe i łatwe w późniejszej pielęgnacji.
Bez trudu można wymienić kilka czynników, które sprawiają, że estetyczna, wykonana z należytą starannością elewacja jest trudnym do przecenienia atutem każdego domu:
- w eleganckim, dobrze prezentującym się domu po prostu przyjemnie się mieszka
- wysoka jakość wykonania ocieplenia i całej fasady świadczy o dużej dbałości projektantów i wykonawców budynku co znacząco podnosi jego wartość
- trwała zewnętrzna izolacja zapobiega przemarzaniu, wnikaniu wilgoci a w konsekwencji rozwojowi grzybów i pleśni, zapewniając zdrowie mieszkańcom
- sprawdzone materiały o wysokich parametrach pozwalają na minimalizację strat ciepła, co ma bezpośredni wpływ na długoterminowe koszty eksploatacji
- użycie nowoczesnych materiałów oferowanych przez renomowanych producentów zapewnia bardzo dobre własności izolacji termicznej oraz nienaganny wygląd tynków na wiele lat.
Najwyższą jakość wykonania, świetny wygląd i wieloletnią trwałość zapewnią elewacjom cienkowarstwowe tynki strukturalne jak np. Baumit CrystalTop Baumit StarTop czy Baumit SilikonTop, przygotowane specjalnie z myślą o stosowaniu jako warstwa wierzchnia w systemach ociepleń. Warto pamiętać, że zastosowanie wyrobów jednego producenta gwarantuje odpowiednią jakość wykonania całości elewacji.
Baumit – wysoka jakość efektem wiedzy i doświadczenia pokoleń
Od powstania w 1988 roku misją firmy Baumit jest produkcja najwyższej jakości materiałów budowlanych, z biegiem lat wyspecjalizowała się ona zwłaszcza w produkcji tynków i systemów ociepleń. Jednak związki założycieli Baumitu z budownictwem sięgają kilku pokoleń, to właśnie dzięki nim szybko zyskał on renomę jednego z najlepszych producentów w tym segmencie rynku w Europie.
Połączenie wieloletniej rodzinnej tradycji, z użyciem najwyższej jakości materiałów produkowanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii sprawiają, że oferowane przez firmę Baumit produkty charakteryzują się nie tylko doskonałymi parametrami, walorami użytkowymi i trwałością, ale także pięknym wyglądem.
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Artykuł sponsorowany.
Dodano: 19.04.2023 | Zaktualizowano: 19.04.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora