Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy w stylu holenderskim – czym wyróżniają się projekty domów inspirowane architekturą Holandii?

Domy w stylu holenderskim

Domy w stylu holenderskim urzekają prostotą, harmonią i tradycyjnymi rozwiązaniami. Pewnie dlatego można je spotkać nie tylko w ojczyźnie tulipanów, ale także w innych krajach Europy, a nawet w Stanach Zjednoczonych. W Polsce projekty budynków inspirowane architekturą Niderlandów również budzą zainteresowanie inwestorów i nie dotyczy to wyłącznie tzw. domków holenderskich. Dowiedz się, czym wyróżniają się domy o takiej stylistyce i czy sprawdzą się w polskich warunkach.

Domy w stylu holenderskim - czym się charakteryzują?

Holandia kojarzy nam się z niemal idealnie płaskim terenem poprzecinanym kanałami i rzekami, nad którymi wnoszą się wiatraki i rozciągają pola kolorowych tulipanów. Królestwo Niderlandów jest niewielkie, ale niezwykle malownicze i pełne uroku. Za piękny krajobraz odpowiada między innymi doskonale zagospodarowana przestrzeń, w której istotną rolę odgrywają zabudowania o bardzo spójnej architekturze. Niektórzy turyści są do tego stopnia nimi zauroczeni, że po powrocie do swoich krajów budują dla siebie domy w stylu holenderskim.

W stylu nawiązującym do architektury Holandii powstają przede wszystkim projekty domów jednorodzinnych, które inspirowane są tradycyjnymi zabudowaniami typowymi dla małych miasteczek i wiosek rybackich w tym kraju. Są to niewielkie domki parterowe z wysokim poddaszem użytkowym (mieszczącym nawet dwa poziomy) ukrytym pod dachem dwu- lub czterospadowym.

Takie budynki w Holandii mają najczęściej niewielką powierzchnię zabudowy oraz prostą bryłę bez zbędnych zdobień. W zależności od regionu ich fasady są ceglane lub pokryte drewnianym sidingiem (z poziomym ułożeniem desek), natomiast dachy zdobi najczęściej ceramiczna dachówka.

Powstające dzisiaj projekty wzorowane na budynkach rodem z Niderlandów często łączą wymienione wyżej tradycyjne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami. Domy w stylu holenderskim mogą mieć więc dużą powierzchnię zabudowy, panoramiczne przeszklenia i inny sposób wykończenia fasady – z użyciem współczesnych materiałów lub tych charakterystycznych dla lokalnej zabudowy w danym kraju.

Domy w stylu holenderskim

Domy w stylu holenderskim - historia stylu

Styl holenderski w architekturze swoją specyfikę zawdzięcza ukształtowaniu terenu zajmowanego przez Królestwo Niderlandów. Większa część kraju znajduje się poniżej poziomu morza i poprzecinana jest licznymi rzekami oraz kanałami. Podstawowym problemem, z jakim borykali się holenderscy budowniczy, było wysokie ryzyko podtopienia. Właśnie dlatego domy w Holandii z reguły mają podpiwniczenia i wysokie partery. Z tego też między innymi wynika smukłość budynków, która w szczególności widoczna jest na miejskich starówkach.

Tradycyjne zabudowania w miastach to przede wszystkim tzw. rijtjeshuis. Są to kamienice lub domy w zabudowie szeregowej, połączone ścianami zewnętrznymi. Zabytkowe budynki tego typu, jakie można podziwiać choćby w Amsterdamie, są bardzo wąskie, mają fasady pochylone do przodu, wąskie okna i charakterystyczne wnętrza o małych przestrzeniach mieszkalnych i stromych schodach łączących poszczególne kondygnacje.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, współczesne projekty to domy w stylu holenderskim inspirowane są głównie jednorodzinnymi budynkami wolnostojącymi występującymi na wsiach. Trzeba jednak przyznać, że nawet w Polsce wiele projektów domów szeregowych wprost nawiązuje do tych rodem z Holandii.

Mówiąc o stylu holenderskim w architekturze, nie sposób nie wspomnieć o tzw. Dutch Colonial Houses, czyli holenderskich domach kolonialnych, które były niegdyś niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Były one budowane od połowy XVII do XIX wieku według koncepcji przywiezionej przez osadników z Holandii – można je spotkać do dzisiaj głównie w okolicach Nowego Jorku i w Pensylwanii.

Są to dość okazałe domy jednorodzinne z drewnianymi fasadami, które pokrywa dach mansardowy, w Stanach Zjednoczonych nazywany „gambrel roof”. Dzięki temu ich poddasza użytkowe są bardzo przestronne – o wysokich wnętrzach i pełnowymiarowych oknach.

Konstrukcja domów w stylu holenderskim

Holenderski styl charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, który wynika z natury Holendrów. Naród ten jest oszczędny i pragmatyczny, a bardziej od estetyki ceni funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Obywatelom nie przeszkadza zatem mieszkanie na osiedlach składających się z identycznych budynków, co jest bardzo typowe dla krajobrazu tego kraju.

Domy w Holandii są budowane według narzuconych z góry zasad i sprawdzonych wzorców architektonicznych. Budynki wznoszone są najczęściej w technologii murowanej. Są to głównie parterowe domy z poddaszem użytkowym z dachem dwuspadowym, które są ubogie w zdobienia i fantazyjne elementy architektoniczne, takie jak lukarny, wykusze czy ryzality.

Reprezentujące styl holenderski domy w innych krajach często są bardziej efektowne i jedynie nawiązują do tradycyjnego budownictwa w Holandii. Można spotkać projekty przewidujące dość nietypowe rozwiązania np. panoramiczne okna, lukarny, czy tynk na elewacji, który jest jedynie uzupełniony charakterystycznymi dla stylu holenderskiego elementami z cegły czy drewna.

Domy w stylu holenderskim

Wnętrza domów w stylu holenderskim

Podobnie jak bryły domów także wnętrza w stylu holenderskim wyróżniają się prostotą. Jednocześnie są bardzo przytulne i funkcjonalne. Tradycyjne domy w Holandii mają niewielkie pomieszczenia, które mimo to wydają się przestronne ze względu na skromne wyposażenie oraz dobre doświetlenie przez okna bez firanek i żaluzji. Współczesne projekty domów w stylu holenderskim często przewidują jednak większą powierzchnię pokojów, szczególnie salonu.

Aranżacja wnętrz jest dość minimalistyczna i przypomina trochę styl skandynawski połączony ze stylem industrialnym. Wyposażenie sprowadza się więc do podstawowych sprzętów, tak aby zachować przestronny charakter pomieszczeń. Holendrzy jednak przywiązują większą wagę do designu, dlatego ich meble i dodatki są bardziej zróżnicowane niż w Skandynawii i przykuwają wzrok ciekawymi detalami. Często są to ręcznie robione przedmioty pochodzące z małych manufaktur lub od znanych projektantów.

Kolorystyka domów w stylu holenderskim

Styl holenderski jest bardziej kolorowy od skandynawskiego, ale w żadnym razie nie jest pstrokaty. We wnętrzach dominuje biel oraz wszelkiego rodzaju łagodne pastele, szczególnie odcienie błękitu, zieleni i beżu.

Współczesne projekty domów w stylu holenderskim nawiązują do tradycyjnych rozwiązań, dlatego z zewnątrz budynki z reguły są pokryte cegłą klinkierową lub drewnianymi deskami pozostawionymi w naturalnym kolorze (w starych domach w Holandii są one malowane na różne kolory np. zielony lub brązowy). Zdarzają się jednak elewacje pokryte tynkiem, który w takich przypadkach z reguły pomalowany jest na biało.

Materiały stosowane w budowie domu w stylu holenderskim

Domy w stylu holenderskim znoszone są najczęściej w technologii murowanej, choć zdarzają się także konstrukcje betonowe i drewniane. Dachy budynków pokrywane są najczęściej dachówką ceramiczną, choć równie dobrze można ją zastąpić betonową. Warto pamiętać, że Holendrzy przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska, dlatego unikają tworzyw sztucznych do wykańczania wnętrz. Zamiast nich stosują naturalne drewno, kamień naturalny (głównie na posadzki i blaty), szkło, wełnę i wiklinę.

Domy w stylu holenderskim

Dla kogo są domy w stylu holenderskim?

Projekty domów nawiązujące do stylu holenderskiego są wybierane najczęściej przez osoby, które podczas swojej podróży do Królestwa Niderlandów zakochały się w tamtejszej architekturze. Polakom jest ona szczególnie bliska, ponieważ pod wieloma względami przypomina nasze polskie tradycyjne zabudowania – niewielkie domki z poddaszem i dachem dwuspadowym dominują przecież i w naszym krajobrazie. Ich wykończenie na sposób holenderski – np. z ceglanymi elewacjami, wąskimi oknami, czy dwupoziomowym poddaszem – nadaje im wyjątkowego charakteru, który będzie wyróżniał budynek na tle typowo polskich budynków.

Oszczędna w ozdobne elementy architektura rodem z Holandii jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób o mniejszym budżecie – proste bryły domów są bowiem tańsze w budowie.

W większości przypadków projekty domów w stylu holenderskim nawiązują wprost do tradycyjnej architektury Niderlandów. Można jednak znaleźć koncepcje unowocześnione np. z dużymi przeszkleniami, czy też domy o bryle przypominającej stodołę.

Domy w stylu holenderskim a domki holenderskie - czym się różnią?

W Polsce bardziej niż domy w stylu holenderskim popularne są domki holenderskie. Są to domki letniskowe niepołączone trwale z gruntem, wykonane z konstrukcji stalowej wypełnionej lekkim szkieletem drewnianym i pokryte charakterystycznym sidingiem. Ich specyficzną cechą są koła, które umożliwiają przetransportowanie obiektu z miejsca na miejsce, co przydaje się głównie podczas jego montażu. Domku nie można bowiem traktować jak przyczepy kempingowej – nie ma on tablic rejestracyjnych, a więc nie jest pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego.

Choć domki holenderskie mają charakter całoroczny, w polskich warunkach klimatycznych raczej nie nadają się na normalne cele mieszkalne, ponieważ mają zbyt słabą izolację, by była możliwość efektywnego ogrzania wnętrza zimą. Z reguły więc są to domy rekreacyjne wykorzystywane wyłącznie w czasie wakacji.

Jeżeli chcesz mieć dom w stylu holenderskim, projekty na budynki nawiązujące do tej stylistyki znajdziesz w Extradom. Przykładem mogą być m.in.: projekt domu Anako, Rumba, czy E-255. Te projekty dotyczą domków jednorodzinnych, ale równie ciekawe są koncepcje domów szeregowych, które przecież też są typowe dla architektury Holandii. Najbardziej nawiązują do niej m.in. projekt domu Eco 12 szereg oraz Melodia B-P.

Uniwersalny i ponadczasowy styl holenderski bardzo często stanowi inspirację dla architektów tworzących projekty domów – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Tak naprawdę więc z elementami charakterystycznymi dla architektury Niderlandów możesz spotkać się w wielu koncepcjach budynków, niekoniecznie wprost nazwanych holenderskimi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij