Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dlaczego warto kupić prefabrykowaną więźbę dachową ze specjalistycznej fabryki?

Dlaczego warto kupić prefabrykowaną więźbę dachową?

Praktycznie w każdej gałęzi przemysłu wprowadza się coraz to nowocześniejsze technologie, mające na celu ograniczenie nakładu czasu i pracy. Ta tendencja dotyczy również budownictwa, na przykład sposobu konstruowania więźby dachowej. Co się zatem zmieniło? Jakie są zalety nowych technologii? Jakie bezpośrednie korzyści wynikają z tego dla inwestorów?

Jeszcze niedawno więźba dachowa była niemal w 100% wykonywana na placu budowy, często z użyciem różnej jakości drewna, przywożonego bezpośrednio z tartaku, zdarzało się, że impregnacja surowca odbywała się także na miejscu, przed montażem. Wszystkie prace wykonywano przy użyciu ręcznych narzędzi czasem w niekorzystnych warunkach pogodowych, wymagało to wielu godzin ciężkiej pracy wykwalifikowanych cieśli.

Podobnie jak miało to miejsce wcześniej na zachodzie Europy, takie rozwiązanie ustępuje prefabrykacji również u nas, a na budowach w całym kraju coraz powszechniej wykorzystuje się więźbę prefabrykowaną. Jest ona dostarczana na plac budowy wprost z wyspecjalizowanych fabryk w postaci gotowych elementów, które po przywiezieniu można szybko i sprawnie zmontować w całość, tworzącą precyzyjną i wytrzymałą konstrukcję.

7 powodów, które sprawiają, że warto zakupić gotowe wiązary dachowe

Dlaczego coraz większa grupa inwestorów decyduje się na zakup gotowej więźby, zwłaszcza wiązarów dachowych? Oto siedem głównych powodów, które sprawiają, że jest to korzystne dla budujących.

Jasno określona odpowiedzialność za produkt

W przypadku budowy metodą tradycyjną to zwykle inwestor sam dokonuje zakupu drewna, okuć czy impregnatu. Więźbę wznosi firma budowlana lub cieśla/dekarz według projektu wykonanego przez biuro architektoniczne.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów mamy do czynienia z rozmytą odpowiedzialnością co utrudnia dochodzenie ewentualnych roszczeń, ponieważ w takiej sytuacji nikt nie odpowiada kompleksowo za całość.

Zupełnie inaczej jest w przypadku prefabrykowanych wiązarów, tutaj rolę projektanta, tartaku i cieśli spełnia jedna i ta sama firma, która odpowiada za efekt końcowy. Zatem nie może tłumaczyć się tym, że dostała od inwestora niewłaściwej klasy drewno, czy błędami w projekcie.

Wysokiej jakości drewno, zgodne z obowiązującymi normami

Fabryki więźby posiadają swoich stałych, sprawdzonych dostawców drewna lub wręcz same produkują materiał na swoje potrzeby. Dzięki temu konieczność pozyskania surowca nie obciąża inwestora, który zwykle nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. W przypadku fabryki zajmują się tym profesjonaliści.

Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby kontraktuje dostawy drewna od sprawdzonych kontrahentów, ewentualnie posiada własny tartak i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji.

Zgodnie z wymogami prawa producenci prefabrykowanych wiązarów podlegają unijnej certyfikacji. Dlatego są poddawani okresowym kontrolom uprawnionych organów. Weryfikują one zakładową kontrolę jakości, zwłaszcza pod kątem stosowania odpowiednich materiałów.

Kupując więźbę z fabryki, otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości.

Użycie materiału niedopuszczonego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie, sprzedaży budynku itp.

prefabrykowana więźba dachowa w fabryce

Produkcja wiązarów zintegrowana z projektowaniem

Nowoczesne fabryki więźby posiadają rozbudowane zaplecze projektowe, najwięksi polscy producenci zatrudniają nawet kilkunastu inżynierów-projektantów. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, dostarczanemu między innymi przez MiTek Polska, którym posługują się fabryki więźby, lista zapotrzebowania materiałowego jest generowana automatycznie.

Projekt obejmuje nie tylko obliczenie elementów drewnianych konstrukcji dachu, lecz także niezbędnych łączników oraz stężeń. Kolejnym krokiem jest stworzenie szczegółowej dokumentacji warsztatowej. To dokładne zestawienie wszystkich elementów, jakie należy wyciąć oraz szczegóły wszystkich połączeń.

Tak przygotowana dokumentacja warsztatowa może mieć formę papierowego wydruku, lub pliku, który zostanie wysłany bezpośrednio do pił i pras na linii produkcyjnej.

Automatyzacja procesu produkcji gwarantuje równe połacie dachu

Pracochłonne wycinanie elementów ręcznymi narzędziami na placu budowy, w zmiennych warunkach atmosferycznych nie zapewni takiej dokładności, jaką gwarantują pracujące pod dachem, elektronicznie sterowane piły. Ich producenci często gwarantują możliwość zachowania wymiarów z dokładnością do 0,5 mm. Jest to ważne, ponieważ identyczne, niemal doskonale powtarzalne elementy prefabrykowanej więźby zapewniają dokładnie równe połacie dachowe, które później łatwo będzie pokryć.

Projektowanie prefabrykowanych konstrukcji łączonych płytkami kolczastymi obejmuje kompleksowo całą więźbę. Dlatego rozwiązanie połączeń poszczególnych elementów nie pozostawia się do swobodnej decyzji cieśli pracującego na placu budowy. Każdy węzeł posiada zaprojektowany element połączeniowy.

Krótki czas wznoszenia więźby dachowej

Wzniesienie konstrukcji z dostarczonych przez fabrykę prefabrykowanych elementów jest proste i szybkie, są one w określonym dniu przywożone na plac budowy i montowane w całość. Sprawnej, dobrze wyposażonej ekipie często wystarczy jedno-dwudniowe „okno pogodowe”. Tyle czasu wystarczy w przypadku wiązarów dachowych, aby zbudować zarówno więźbę jak i konstrukcję stropu.

Ma to szczególnie duże znaczenie jesienią, to właśnie wtedy przypada szczyt prac związanych ze wznoszeniem dachów, podczas kiedy dni są już krótkie, a pogoda często bywa kapryśna.

Eliminacja ryzyka kradzieży materiału i łatwość utrzymania porządku na budowie

Prefabrykowane wiązary są dostarczane na plac budowy i zazwyczaj tego samego dnia montowane. W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, gotowa więźba jest montowana niezwłocznie po dostarczeniu.

Niektóre elementy często nie dotykają nawet ziemi, gdyż są transportowane dźwigiem z naczepy prosto na dach. Praktycznie eliminuje to ryzyko kradzieży tarcicy z placu budowy, nie ma też powodu do obaw o zniszczenie lub uszkodzenie składowanego materiału.

Poza tym przy zastosowaniu i montażu gotowych elementów docierających z fabryki nie ma praktycznie żadnych odpadów, a co za tym idzie dużo łatwiej utrzymać porządek na całym terenie.

Montaż więźby dachowej z prefabrykowanych elementów

Cieśla to obecnie ginący zawód

Ostatnim, chociaż wcale nie najmniej ważnym powodem, jest fakt, że coraz trudniej o dobrego cieślę, staje się on zawodem coraz bardziej deficytowym. Szkolnictwo zawodowe zostało niezwykle ograniczone, dodatkowo brak jest chętnych do nauki i wykonywania tego trudnego zawodu. Poza kilkoma regionami kraju, gdzie ta profesja jest tradycyjnie popularna, odczuwany jest pogłębiający się z roku na rok deficyt fachowców w tej branży.

Jak wynika z powyższego zestawienia, prefabrykowana więźba dachowa ma praktycznie same zalety w stosunku do tradycyjnej, wznoszonej na placu budowy. Warto zatem poważnie wziąć pod uwagę jej wykorzystanie również we własnej realizacji. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale też zapewnić sobie wysoką jakość konstrukcji dachu naszego nowego domu.

Artykuł sponsorowany.

Opracował:

Wojciech Rynkowski

Ekspert Extradom.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
Lodówka Haier HSR5918DIPB
31.05.2023 r. Artykuł partnerski

Lodówka Haier to przepis na długotrwały smak i świeżość Twoich produktów

Bez względu na to, czy przestrzegasz wegańskiej diety, czy nie wyobrażasz sob...

Sponsorowane
Dlaczego warto zdecydować się na pergolę tarasową
25.05.2023 r. Artykuł partnerski

Dlaczego warto zdecydować się na pergolę tarasową i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie

Poranna kawa pita w otoczeniu zieleni, popołudniowy relaks z książką na leżak...

Sponsorowane
Dzień Mamy z marką Haier
25.05.2023 r. Artykuł partnerski

Dzień Mamy z marką Haier

Marka Haier zadbała o to, by każdy użytkownik bez względu na stopień umiejętności kulinarnych mógł samodzielnie stworzyć d...

Sponsorowane
Narzędzia ogrodowe STIGA!
18.05.2023 r. Artykuł partnerski

Pielęgnuj ogród w niespotykanie prosty sposób z narzędziami akumulatorowymi STIGA!

Jesteś już coraz bliżej decyzji o tym, jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom...

Sponsorowane
Lodówka Haier HSR5918DIPB
31.05.2023 r. Artykuł partnerski

Lodówka Haier to przepis na długotrwały smak i świeżość Twoich produktów

Bez względu na to, czy przestrzegasz wegańskiej diety, czy nie wyobrażasz sob...

Sponsorowane
Dlaczego warto zdecydować się na pergolę tarasową
25.05.2023 r. Artykuł partnerski

Dlaczego warto zdecydować się na pergolę tarasową i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie

Poranna kawa pita w otoczeniu zieleni, popołudniowy relaks z książką na leżak...

Sponsorowane
Dzień Mamy z marką Haier
25.05.2023 r. Artykuł partnerski

Dzień Mamy z marką Haier

Marka Haier zadbała o to, by każdy użytkownik bez względu na stopień umiejętności kulinarnych mógł samodzielnie stworzyć d...

Sponsorowane
Narzędzia ogrodowe STIGA!
18.05.2023 r. Artykuł partnerski

Pielęgnuj ogród w niespotykanie prosty sposób z narzędziami akumulatorowymi STIGA!

Jesteś już coraz bliżej decyzji o tym, jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom...

Reklama
Zamknij