Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Łazienka w stylu retro - jak ją zaaranżować?

Łazienka w stylu retro - jak ją urządzić?

Czarno-białe płytki na podłodze, lustra w mosiężnych, bogato zdobionych ramach, baterie z kryształowymi uchwytami – łazienka w stylu retro może przybierać różne oblicza. Jak zaaranżować wnętrze, żeby już od progu witało nas przyjazną atmosferą i zachęcało do relaksu? Sprawdź nasze inspiracje i urządź łazienkę, która stanie się eleganckim buduarem w klasycznym stylu.

Wybrałeś klasyczny projekt domu, np. budynek nawiązujący do domów w stylu dworkowym i chcesz, żeby wnętrze doskonale korespondowało z charakterem nieruchomości? Jeśli podobają Ci się wnętrza utrzymane w stylistyce retro, to koniecznie sprawdź, w jaki sposób urządzić funkcjonalną, przytulną łazienkę utrzymaną w klasycznym stylu.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Łazienka w stylu retro to wnętrze inspirowane przeszłością, urządzone tak, jak pomieszczenia w latach 20. XX wieku. Inspiracje 20-leciem międzywojennym to jednak nie jedyne elementy, które możemy dostrzec w stylu retro.

Łazienka może też być utrzymana w duchu luksusowych rezydencji z wieku XVI lub baroku, ale również lat 60. lub 70. Moda na styl retro nie przemija – jest klasycznym i ponadczasowym trendem, który znajduje odzwierciedlenie w dodatkach, kolorach, rodzaju armatury i innych elementach wystroju. Łazienki retro charakteryzują się delikatnymi, opływowymi liniami, są wyjątkowo eleganckie i zapewniają domownikom maksymalny komfort.

Łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro – jak zaaranżować wnętrze łazienki?

Cechą charakterystyczną łazienki w stylu retro są meble i elementy wyposażenia wyglądające na dotknięte zębem czasu. Wnętrze nie musi być idealne – wręcz przeciwnie, drobne niedoskonałości nadają mu wyjątkowego charakteru. Drewniane szafki pod umywalkę inspirowane stylem ludwikowskim, wolnostojąca wanna, odsłonięta cegła na ścianie, mosiężne baterie umywalkowe i prysznicowe, patchworkowe płytki na podłodze – inspiracji do wykorzystania jest naprawdę wiele w łazience w stylu retro.

Jeśli marzy Ci się wanna w stylu retro, to sprawdź z jakich materiałów zrobić obudowę wanny.

Aranżacje skupiają się przede wszystkim na wyeksponowaniu elegancji, która drzemie we wnętrzu, a jednocześnie podkreśleniu, że stylowa łazienka może być również komfortowa.

Jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w łazience inspirowanej przeszłością? Zamiast tradycyjnej umywalki wpuszczanej w blat, możemy zdecydować się na umywalkę opartą na nóżkach z polerowanego mosiądzu. Warto także pomyśleć o umywalce w formie misy o zaokrąglonych brzegach.

Wyznacznikiem stylu retro w łazience będą również baterie montowane bezpośrednio w ścianie. Do stylu dawnych epok nawiążą też drobne detale, których nie może zabraknąć w łazience – ozdobna rama lustra, pozłacana mydelniczka czy dozownik na mydło w płynie, np. biały z chromowanymi elementami.

Jak wykończyć łazienkę w stylu retro?

Elementy wyposażenia wnętrza to nie wszystko, do stworzenia łazienki retro potrzebne są też płytki ceramiczne. Najbardziej charakterystyczna będzie oczywiście czarno-biała szachownica na podłodze oraz białe płytki na ścianach – to klasyka stylu retro.

Jeśli z kolei zależy nam na zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy łazienką inspirowaną poprzednimi epokami a współczesnymi trendami, zdecydujmy się na drewnianą podłogę. Taka łazienka retro-nowoczesna będzie stanowić idealne połączenie elegancji z komfortem użytkowania. Możemy także zainwestować w płytki z efektem postarzenia, np. z dekorami stylizowanymi na wzór patchwork. Retro łazienka wykończona w ten sposób jest ostatnio bardzo popularna.

Kolory i wzory w łazience w stylu retro

Najbardziej charakterystycznym sposobem wykończenia łazienki w stylu retro jest czarno-biała stylistyka – płytki ułożone we wzór szachownicy, biała wanna i umywalka ozdobiona czarnymi, fantazyjnymi bateriami, elementy w kolorze kości słoniowej. Kontrastowe barwy doskonale wydobywają szlachetny, elegancki charakter pomieszczenia, dzięki czemu czerń i biel tak dobrze sprawdza się w łazienkach utrzymanych w klimacie vintage. Łazienka biało-czarna retro to przestrzeń schludna, a jednocześnie niezwykle komfortowa i przytulna, pozwalająca na odpoczynek i relaks.

To oczywiście nie wszystko – jeśli inspirujemy się stylem bardziej odległych epok, możemy do woli szaleć ze wzorami i kolorami. Łazienka utrzymana w klimacie Ludwika XIV to pomieszczenie zaskakujące przepychem, bogactwem ozdób, rzeźb i złoceń. W takim wnętrzu musi znaleźć się wolnostojąca wanna na złotych nogach w formie lwich łap. Z kolei osoby ceniące prostotę mogą zdecydować się na białą łazienkę w stylu retro. Trend vintage będą tu reprezentować chromowane baterie i drewniane meble.

Łazienka w stylu retro

Jaką armaturę wybrać do łazienki w retro stylu?

Wyposażenie łazienki w stylu retro to przede wszystkim mosiężne baterie umywalkowe i prysznicowe, elementy złocone lub czarne – a to wszystko w bardzo wyrafinowanej, ozdobnej formie. Antyczne wzornictwo doskonale sprawdza się zarówno w dużej, jak i małej łazience retro – podkreśla elegancki charakter pomieszczenia.

Współcześni producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów zafascynowanych klimatem vintage i oferują szeroki wybór celowo postarzanych kranów i baterii prysznicowych.

Wygląd armatury to nie wszystko. Sprawdź: Jaka armatura będzie odpowiednia do twardej wody?

Meble w łazience retro – jakie wybrać?

Wybór mebli do łazienki w stylu retro będzie uzależniony od epoki, którą się inspirujemy. Jeśli podoba nam się barokowy przepych i w takim klimacie chcemy urządzić łazienkę retro – meble powinny odzwierciedlać efekt, który chcemy osiągnąć. Drewniane szafy na giętych nogach, utrzymane w tym samym stylu szafki pod umywalkę czy krzesło dekorowane aksamitem pozwolą nam zachować styl, na jakim nam zależy.

Jeśli z kolei inspiruje nas 20-lecie międzywojenne, możemy zdecydować się na ciemne meble z efektem postarzenia. Mile widziane są także metalowe detale, np. uchwyty szafek.  

Retro łazienka z prysznicem czy wanną?

Klasyczna łazienka retro to pomieszczenie kąpielowe, w którym centralnym punktem jest duża, wolnostojąca wanna. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami małej łazienki, to możemy z powodzeniem zaprojektować w niej prysznic bez brodzika w stylu retro.

Kabiny typu walk-in są obecnie bardzo popularne, a przestrzeń można oddzielić ścianką prysznicową w formie transparentnego szkła z czarną kratką. Łazienka retro z prysznicem nabierze klimatu, jeśli podłogę wyłożymy czarno-białymi płytkami.

Sprawdź dodatkowo, czy w łazience retro znajdzie się miejsce na wannę z prysznicem

Łazienka retro – akcesoria i dodatki w retro stylu

Planując aranżację łazienki w stylu retro, nie zapominajmy o dodatkach, które podkreślają charakter pomieszczenia i wpływają na jego klimat. Mydelniczki w formie niewielkiej, białej wanienki, ozdobione czarnymi napisami; przezroczyste, szklane dozowniki na mydło ze złoconym uchwytem; mosiężny i bogato zdobiony wieszak na ręczniki – to tylko kilka przykładów dodatków, które po prostu muszą znaleźć się w łazience retro.

Warto zadbać o to, żeby dodatki harmonijnie się ze sobą komponowały – jeśli zdecydujemy się na baterie stylizowane na złoto, to konsekwentnie trzymajmy się tego stylu i zainwestujmy w haczyki, wieszaki czy mydelniczki nawiązujące do siebie kolorem lub sposobem wykończenia. Dzięki temu nasza łazienka retro stanie się schludnym i eleganckim pokojem kąpielowym.

Łazienka w stylu retro

Czy łazienka retro sprawdzi się w każdym domu?

Styl retro jest ponadczasowym i uniwersalnym trendem, który można wykorzystać z każdej łazience, niezależnie od tego, czy dysponujemy przestronnym wnętrzem, czy niewielkim pomieszczeniem.

Mała łazienka w stylu retro może zaskoczyć nas prysznicem bez brodzika – nie musimy inwestować w wolnostojącą wannę, żeby utrzymać w pomieszczeniu klimat vintage. Oszczędność miejsca zapewnią nam również kilkuramienne wieszaki na ręczniki z możliwością obracania o 360 stopni. Pomieszczenie można też optycznie powiększyć, np. inwestując w białe płytki całej w łazience.

Wyzwaniem może być urządzenie łazienki w stylu retro na poddaszu, jednak dzięki kilku sprytnym trikom możemy osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli pomieszczenie ma skos z oknem dachowym, to w tym miejscu możemy postawić wannę, a na przeciwległej ścianie umieścić umywalkę i lustro. Łazienka retro na poddaszu może być bardzo funkcjonalna, wystarczy tylko dobrze przemyśleć jej układ.

Lubisz klimat retro? Zainspiruj się duchem dawnych epok i zaczerpnij z nich to, co eleganckie, wytworne i stylowe – nie ważne, czy jesteś właścicielami dużej, czy małej łazienki w stylu vintage.

Jeśli łazienka w stylu retro nie przypada Ci do gustu, polecamy aranżacje łazienki w nowoczesnym stylu!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij