Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Brama garażowa uchylna – zasada działania, wymiary i montaż bram uchylnych

Brama garażowa uchylna

Brama garażowa uchylna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez właścicieli nieruchomości. Dostępna w wersji z napędem i bez, estetyczna, wytrzymała oraz funkcjonalna – warto ją wybrać, jeśli zależy nam na prostej konstrukcji i atrakcyjnej cenie.

Projekty domów z garażami w bryle zapewniają maksymalny komfort i pozwalają na wyjazd z posesji bez wychodzenia na zewnątrz budynku. Automatyczne bramy garażowe sterowane pilotem to duże udogodnienie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bramę uchylną z napędem, czy zamykaną ręcznie, warto dowiedzieć się, jakie kryteria powinna spełniać, żeby służyła w dobrym stanie przez długi czas.

Brama garażowa uchylna – jaka jest zasada jej działania?

Brama garażowa uchylna charakteryzuje się prostą konstrukcją – jest zbudowana z jednego skrzydła i otwiera się ruchem wahadłowym w górę. Z reguły konstrukcje tego typu są wykonane ze stali, aluminium oraz innych wytrzymałych materiałów. Brama uchylna garażowa jest montowana na specjalnych prowadnicach umieszczonych pod stropem, a więc po otwarciu chowa się we wnętrzu garażu.

Warto o tym pamiętać – jeśli zdecydujemy się zainwestować w uchylną bramę garażową, pomieszczenie musi mieć miejsce pod sufitem, w którym będziemy mogli zamontować elementy konstrukcyjne.

Garażowa brama uchylna wymaga też miejsca przed skrzydłem – od zewnątrz budynku powinien być to minimum 1 metr odstępu od innych przeszkód. Dzięki temu skrzydło będzie uchylać się bez żadnych problemów.

Brama garażowa uchylna – wymiary

Producenci oferują bogaty wybór bram w różnych wymiarach. Z reguły klienci decydują się na standardowe rozwiązania, czyli skrzydła przeznaczone do montażu w garażach jednostanowiskowych. Jaki w takiej sytuacji powinien być wymiar bramy garażowej uchylnej?

Szerokość, która zapewnia maksymalną wygodę użytkowania, to min. 200 cm. W sprzedaży są jednak dostępne również węższe modele, np. 180 cm – przeznaczone do niestandardowych zastosowań. To oczywiście nie wszystkie możliwości, jakie mamy, wybierając bramę garażową uchylną.

Wymiary otworu możemy też dostosować do potrzeb większych garaży, np. dwustanowiskowych. W takim przypadku warto zastosować modele o szerokości nawet 600 cm. Zawsze też można zdecydować się na bramę garażową uchylną na wymiar.

Kolejny ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę, wybierając bramę garażową uchylną, to wysokość. Najlepiej, gdy skrzydło ma min. 200 cm i jest dostosowane do wymiarów pojazdów parkowanych w garażu.

Brama garażowa uchylna: wymiary dostępne na rynku

 • brama garażowa uchylna 200 × 200 cm
 • brama garażowa uchylna 2500 × 2000 mm
 • brama garażowa uchylna 2500 × 2500 mm
 • brama garażowa uchylna 2500 × 2125 mm
 • brama garażowa uchylna 2700 × 2100 mm
 • brama garażowa uchylna 3000 × 2500 mm

Sprawdź: Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

Brama garażowa uchylna – jakie dodatkowe elementy wybrać?

Komfort użytkowania bramy podniosą dodatkowe elementy konstrukcyjne, w które warto zainwestować, jeśli zależy nam na wygodzie i walorach funkcjonalnych. Sprawdźmy, jakie rozwiązania oferują producenci:

 • brama garażowa uchylna z drzwiami przejściowymi – to bardzo popularna opcja. W tym przypadku skrzydło jest dzielone i składa się nie tylko z bramy, ale ma także zamontowane drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu brama garażowa uchylna z drzwiami nie wymaga całkowitego otwierania, jeśli chcemy wejść do pomieszczenia. W sprzedaży jest też dostępna brama garażowa uchylna z furtką.
 • brama garażowa uchylna z napędem – brama garażowa uchylna na pilota nie wymaga używania siły fizycznej, wystarczy nacisnąć przycisk, a skrzydło samo się otworzy. Brama garażowa uchylna automatyczna wyposażona w napęd elektryczny to bardzo wygodne rozwiązanie – żeby wjechać do garażu, nie trzeba wysiadać z pojazdu, co ma wielkie znaczenie np. w czasie ulewy czy opadów śniegu.
 • brama garażowa uchylna ocieplana – dodatkowa warstwa izolacyjna umieszczona na skrzydle bramy sprawia, że przegroda staje się bardziej szczelna. To zabezpiecza przed stratami ciepła, chroni wnętrze garażu oraz znajdujące się w nim sprzęty przed negatywnym wpływem niskiej temperatury.
 • brama garażowa uchylna bez nadproża – znakomite rozwiązanie w przypadku niewielkich garaży, w których liczy się każdy centymetr powierzchni.

Brama garażowa uchylna a pozostałe rodzaje bram

Oprócz bram uchylnych w sprzedaży znajdziemy modele segmentowe, rolowane czy skrzydłowe. Różni je konstrukcja, sposób podnoszenia skrzydła oraz zastosowane mechanizmy. O tym, jaki rodzaj bramy wybrać, decyduje między innymi wielkość garażu, rozmiary otworu w ścianie oraz wiele innych czynników.

Jaka brama garażowa – uchylna czy segmentowa?

Jaka brama garażowa uchylna czy segmentowa okaże się lepsza? Modele segmentowe nie wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni przed garażem – skrzydło w ogóle nie wychodzi poza obrys budynku.

Mechanizm działania jest bardzo prosty – brama jest wykonana z połączonych ze sobą segmentów, które podczas podnoszenia chowają się pod stropem. Podobnie jak w przypadku bram uchylnych, również tutaj mamy prowadnice umieszczone pod sufitem oraz wzdłuż ościeży.

Co wybrać – bramę garażową uchylną czy segmentową? Oba rozwiązania mogą być sterowane zdalnie – wystarczy wyposażyć je w napęd. Segmentowe są droższe niż skrzydła uchylne, jednak nie wymagają dodatkowego miejsca na podjeździe, sprawdzą się zatem, jeśli szczególnie zależy nam na wolnej przestrzeni na posesji.

Sprawdź: Brama garażowa segmentowa – czym jest i jak prawidłowo zamontować bramę garażową segmentową?

Brama garażowa uchylna czy skrzydłowa?

Bramy skrzydłowe, zwane również rozwiernymi, składają się z jednego lub dwóch skrzydeł otwieranych w kierunku podjazdu. To dość tradycyjne rozwiązanie, które powoli wypierają bardziej nowoczesne konstrukcje. Z uwagi na to, że brama skrzydłowa przy otwieraniu wymaga sporo wolnego miejsca, sprawdzi się jedynie na dużych posesjach.

Jeśli zatem zastanawiamy się, co wybrać – bramę garażową uchylną czy skrzydłową, weźmy pod uwagę przede wszystkim metraż działki.

Brama garażowa uchylna

Brama garażowa uchylna – instrukcja montażu

Jeśli interesuje Cię brama garażowa uchylna, montaż możesz zlecić firmie specjalizującej się w wykonywaniu tego typu prac. Oczywiście konstrukcję można także zamontować samodzielnie, warto przy tym trzymać się wytycznych producenta bramy garażowej uchylnej. Instrukcja montażu opisuje krok po kroku kolejne etapy prac.

Warto zacząć od odpowiedniego przygotowania garażu. Nadproże powinno mieć minimum 10 cm. Przed montażem najlepiej otynkować ściany w pomieszczeniu. Z kolei posadzkę lepiej wykonać już po zamontowaniu skrzydła – elementy konstrukcyjne są bowiem mocowane w podłodze – dzięki temu brama garażowa uchylna działa prawidłowo.

Jak pokazuje schemat budowy, skrzydło należy umieścić w świetle przygotowanego wcześniej otworu, chociaż w niektórych przypadkach można zamontować je także za otworem. Podczas montowania poszczególnych elementów warto pamiętać o precyzji i odpowiednim wypoziomowaniu, które gwarantuje, że konstrukcja będzie stabilna.

Warto wiedzieć: Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama garażowa uchylna – jak zrobić ją samodzielnie?

Masz smykałkę do majsterkowania i chcesz wykonać bramę garażową uchylną? Jak zrobić ją samodzielnie, żeby była funkcjonalna i estetyczna?

Do zbudowania konstrukcji potrzebna będzie między innymi:

 • blacha falista,
 • prowadnice,
 • profile,
 • rolki jezdne,
 • wypełnienie skrzydła.

Wybierając elementy konstrukcyjne, warto pamiętać o tym, żeby były wykonane z wytrzymałych materiałów – odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Zanim zdecydujemy się na samodzielne wykonanie bramy garażowej, sprawdźmy, czy będzie się to opłacać – zweryfikujmy ceny bram u producentów.

Brama garażowa uchylna – cena

Koszt bramy jest uzależniony od wielu czynników – wymiarów, materiału, z którego została wykonana, mechanizmu (uchylna, segmentowa, skrzydłowa, rolowana), a także dodatkowych elementów, np. drzwi.

Interesuje Cię brama garażowa uchylna? Cena modeli dostępnych na rynku zaczyna się już od kilkuset złotych za najprostszy model. Najtańsze będą bramy nieocieplone i bez napędu – w przypadku takiej bramy uchylnej garażowej cena zaczyna się od 700 zł. Więcej zapłacimy za bramę garażową uchylną automatyczną. Cena modeli wyposażonych w elektryczny napęd może osiągać nawet 2500 zł.

Przedstawiamy przykładowe modele wraz z cennikiem:

 • brama garażowa uchylna z napędem – cena od 1500 zł
 • brama garażowa uchylna ocieplana – cena od 1000 zł
 • brama garażowa uchylna z drzwiami – cena od 1200 zł

Nie przegap: Budowa garażu – ile kosztuje budowa garażu?

Brama garażowa uchylna – kolory

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu warto wybierać kolory dopasowane do wyglądu elewacji, a także okien, drzwi lub dachu. Klasycznym wyborem będzie zakup bramy i drzwi zewnętrznych w takim samym odcieniu.

Najpopularniejsze są oczywiście odcienie brązu – w sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów drzwi wejściowych do domu oraz bram garażowych w tym kolorze. Modne są także szarości, najlepiej w ciemniejszych odcieniach.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kolory:

 • brama garażowa uchylna złoty dąb,
 • brama garażowa uchylna szara,
 • brama garażowa uchylna antracyt,
 • brama garażowa uchylna orzech.

Brama garażowa uchylna – wady i zalety

Brama uchylna ma wiele zalet – jedną z najważniejszych jest niska cena. Jeśli nie chcemy wydawać dużo, zależy nam na estetycznym wykończeniu nieruchomości i walorach funkcjonalnych – wybierzmy bramę uchylną z napędem elektrycznym.

Producenci oferują wiele rozmiarów i kolorów do wyboru, dlatego bez trudu znajdziemy bramę, która spełni nasze oczekiwania. Możemy także zamówić bramę na wymiar, np. w przypadku posesji i garaży o niestandardowym metrażu.

A co z wadami skrzydeł uchylnych? Należy zaliczyć do nich przede wszystkim konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni pod sufitem w garażu, a także przed bramą. Nie zawsze będzie to możliwe – w takiej sytuacji lepiej wybrać bramę rolowaną.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?
Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego
Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?
Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij