Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Inwestycje budowlane w Warszawie w 2023

Inwestycje budowlane w Warszawie w 2023

Kończący się rok to zawsze czas pytań o to, co będzie się działo w kolejnym. W przypadku Warszawy najbliższe dwanaście miesięcy to czas kontynuacji wielu kluczowych dla miasta i jego mieszkańców inwestycji. Co dokładnie czeka stolicę w nadchodzącym okresie? Oto przegląd wydarzeń przewidzianych na 2023 rok.

Budżet miasta stołecznego Warszawy na 2023 rok

Koniec roku to w polskich samorządach czas układania budżetów na kolejne dwanaście miesięcy. Nie inaczej stało się w Warszawie. We wtorek 20 grudnia radni województwa mazowieckiego przyjęli wysokość środków publicznych na nadchodzący czas. Spora część tej puli zostanie przeznaczona m.in. właśnie na stolicę. Tym samym regionalny budżet uzupełni kwoty, które na budowy i remonty przeznaczyli urzędnicy miejscy, uchwalając plan wydatków pięć dni wcześniej.

Przyszłoroczne dochody stolicy Polski mają wynieść niecałe 20,2 mld zł. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach kraju, tak i w Warszawie urzędnikom przyjdzie zmierzyć się z problemem deficytu. Miejskie wydatki w 2023 roku zamkną się w kwocie 24,3 mld zł. Rozwiązania sprawy nie ułatwia przede wszystkim galopująca inflacja. Podobnie wygląda sytuacja z budżetem województwa mazowieckiego. Tu dochody prognozowane są na 5,6 mld zł, a wydatki na 6,7 mld zł.

Na Warszawę nadal wpływ będzie miało m.in. tzw. janosikowe, czyli kwoty oddawane przez bogatsze ośrodki biedniejszym. W budżecie województwa mazowieckiego na ten cel przewidziano 1,1 mld zł. Niemniej jednak stolica będzie beneficjentem, otrzymując pieniądze choćby na Szpital Bródnowski.

Z całą pewnością można więc stwierdzić, że w 2023 roku miasto stołeczne będzie miało do dyspozycji sporo ponad 20 mld zł. Oczywiście nie wszystkie środki zostaną przeznaczone na projekty infrastrukturalne. W tym wsparcie dla sektora publicznego stanowić będzie prywatny biznes.

Wiele inwestycji, których rozpoczęcie lub kontynuację będą oglądać mieszkańcy Warszawy, to budowy wykonywane przez spółki komercyjne. Prym wieść będzie, niezmiennie od lat, wznoszenie nowych osiedli. Mimo załamania spowodowanego rosnącą inflacją i związanym z nimi podniesieniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, deweloperzy przewidują dalszy boom mieszkaniowy.

Zarówno to, jak i projekty samorządowe stanowić będą okazję do dalszego rozwoju warszawskiego rynku pracy. W 2023 roku warto więc będzie śledzić serwisy takie jak GoWork – tysiące ofert pracy w jednym miejscu znajdą tam przedstawiciele różnych zawodów związanych z szeroko pojętą branżą budowlaną.

Warszawskie inwestycje transportowe w roku 2023

W 2023 roku władze stolicy będą kontynuować dalszą rozbudowę drugiej linii metra. Pozwolenie na rozwój tej inwestycji już 12 lipca 2022 roku wydał wojewoda mazowiecki. Przez ten czas trwały prace przygotowawcze i dopełnianie formalności. Kwota 507 mln złotych zostanie przeznaczona na budowę kolejnych czterech stacji podziemnej kolei. Dzięki temu powstaną przystanki Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Ostatni, czwarty punkt postojowy nie będzie służył pasażerom, lecz obsłudze technicznej warszawskiego metra.

Budowa 4-kilometrowego odcinka torów i przyległej infrastruktury będzie wiązać się z utrudnieniami. Z tego względu lokalne władze 21 grudnia uruchomiły punkt informacyjny, w którym mieszkańcy uzyskają informacje o możliwych utrudnieniach i harmonogramie prac. Informacje dostępne będą w miejscu zlokalizowanym między bemowskimi ulicami Kossutha i Górczewską.

Wiele osób pracujących w mieście równie mocno interesuje kontynuacja prac nad Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Docelowo ma ona poprawić przepustowość oddanej do użytku w 2021 roku Południowej Obwodnicy Warszawy. Na odkorkowanie wielu newralgicznych punktów takich jak choćby

most Grota-Roweckiego oraz drogi łączącej się z ekspresową S2 przyjdzie jednak jeszcze poczekać. Prace będą kontynuowane przynajmniej do 2026, a możliwe, że potrwają rok lub dwa dłużej. Cała OAW gotowa będzie dopiero w roku 2035.

Budowy i modernizacje warszawskich obiektów publicznych w 2023 roku

Jedną z największych publicznych inwestycji w Warszawie jest budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na ten cel w budżecie miasta na 2023 rok zabezpieczono 130 mln zł. Budynek powstaje przy pl. Defilad, od strony ul. Marszałkowskiej.

Nowa siedziba tej instytucji kultury będzie miała cztery piętra, a jej powierzchnia wyniesie 20 tys. m². Nie wszystko zostanie przeznaczone na wystawy. W gmachu przewidziano miejsce dla pracowni konserwatorskich, audytorium, sal edukacyjnych, kawiarni, a nawet kina.

W 2023 roku kontynuowana będzie także trwająca od czterech lat przebudowa Państwowego Muzeum Archeologicznego. Zabytkowy gmach stanie się nowocześniejszy m.in. za sprawą dostosowania wnętrz do potrzeb osób niepełnosprawnych. Docelowo przeniesiona ma zostać również biblioteka licząca 70 tys. pozycji. W budynku pojawią się też nowe elementy wyposażenia służące do prezentacji eksponatów. Na przyszły rok na ten cel samorząd wojewódzki przeznaczył 43 mln zł.

Oprócz samorządowych inwestycji w infrastrukturę w Warszawie trwają prace zlecone przez podmioty centralne. Jednym z nich jest wiadukt zbudowany nieopodal stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Ważący 1,7 megatony wiadukt jest częścią planu modernizacji odcinka między tym oraz Dworcem Wschodnim.

Konstrukcja powstała z wykorzystaniem nieobecnej wcześniej w Polsce technologii nasuwania podłużnego. Mierzy 118,5 m długości i 16,5 m wysokości. Na jej potrzeby wbito 450 pali. Wykonawca, czyli Mostostal Kraków zakończył już główną część wartych 1,9 mld zł prac na rzecz PKP. Obecnie mają miejsce roboty wykończeniowe.

Rok 2023 będzie stał nie tylko pod znakiem prac budowlanych, ale również uruchamiania działalności niedawno wzniesionych gmachów. Przykładem jest otwarcie kliniki Budzik w Szpitalu Bródnowskim. W grudniu 2022 roku budynek przeszedł wszystkie niezbędne odbiory, dzięki czemu będzie można przyjmować w nim pacjentów.

Pierwsi pojawią się w nim w marcu. Klinika prowadzona przez fundację Akogo? zajmie się opieką nad osobami w śpiączce. Na potrzeby ich oraz personelu medycznego oddanych zostanie 16 łóżek i specjalistyczny sprzęt. Wszystko to pomieści się na powierzchni 3,8 tys. m².

Inwestycje warszawskich deweloperów zaplanowane na 2023 rok

W kolejnych dwunastu miesiącach w Warszawie przybędzie również wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Budowy prywatnych lokali trwają w każdym zakątku stolicy. Wszystko za sprawą ponad dwustu firm deweloperskich działających na terenie miasta.

Oferta dla potencjalnych nabywców obejmuje mieszkania w różnym standardzie. W sprzedaży dostępne są apartamenty, budynki wolnostojące, wieżowce, miejskie wille, domy wykonane w zabudowie szeregowej i kilkupiętrowe bloki wielorodzinne.

Zwarta zabudowa sprawia, że najwięcej tego typu inwestycji trwa w dzielnicach położonych daleko od centrum Warszawy. Wiele z nich powstaje m.in. na Ursusie, Starej Miłosnej i Kobiałce. Budowy trwają również na terenach znajdujących się poza administracyjnymi granicami Warszawy, w tym np. w Ząbkach, Otwocku i Pruszkowie.

Najwyższe w kraju ceny za metr kwadratowy, kryzys gospodarczy i związana z nim inflacja, postępująca urbanizacja społeczeństwa oraz coraz mniejsza liczba wolnych działek w samej Warszawie przyczyniają się do budowania domów mieszkalnych coraz dalej. Zjawisko to jest nieuchronne i niekorzystne zarazem.

Z tego względu tak ważne są inwestycje publiczne, czego przykładami są Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej i przedłużanie drugiej linii metra. Tylko w ten sposób możliwe stanie się rozładowanie korków i przyspieszenie przemieszczania się mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości.

Rok 2023 zapowiada się w Warszawie na bardzo pracowity. Nowe inwestycje nadal będą wiatrem w żagle lokalnej gospodarki. Zyskają na tym wszyscy mieszkańcy. Zmodernizowana lub wzniesiona infrastruktura w różnorodny sposób będzie służyć osobom żyjącym w stolicy. Budowy będą też impulsem dla rynku pracy, który jest niezmiennie chłonny. To wszystko składa się na dynamikę rozwoju, tak potrzebną w czasach kryzysu ekonomicznego.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
11.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?
03.06.2024 r. Artykuł partnerski

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny umożliwia m.in. zakup lub budowę nieruchomości. Dla wielu osób jest jedynym sposobem na to, aby stać się...

Sponsorowane
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego
06.06.2024 r. Artykuł partnerski

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto o niej wiedzieć?

Zauważyłeś, że zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym uro...

Sponsorowane
Jak dobrać piekarnik do kuchni?
27.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
11.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?
03.06.2024 r. Artykuł partnerski

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny umożliwia m.in. zakup lub budowę nieruchomości. Dla wielu osób jest jedynym sposobem na to, aby stać się...

Sponsorowane
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego
06.06.2024 r. Artykuł partnerski

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto o niej wiedzieć?

Zauważyłeś, że zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym uro...

Sponsorowane
Jak dobrać piekarnik do kuchni?
27.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

REKLAMA
Zamknij