Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Nowa kategoria w budownictwie: domy samowystarczalne

Dom samowystarczalny

W dzisiejszych czasach, kiedy to dbałość o środowisko naturalne powinna być wpisana w DNA każdej firmy i każdego wykonawcy, należy na bieżąco ulepszać oraz modyfikować produkty, a także narzędzia. Czasami prowadzi to do powstania innowacyjnych rozwiązań, jak w przypadku Studia Wektor, które stworzyło całkowicie nową kategorię domów tzw. samowystarczalnych. O to, czym są i dlaczego powstały – opowiada pomysłodawczyni tej idei, Ewa Leszczyńska.

Stworzyliśmy nową kategorię domów samowystarczalnych. Nasze budynki są zero kosztowe i samowystarczalne, całkowicie autonomiczne, czyli niezależne od mediów. Spełniają wszystkie wymogi poszanowania środowiska naturalnego. Domy samowystarczalne są od razu przygotowane na zmiany klimatyczne: wichury, ulewy, susze czy upały. Są też wysoce bezpieczne,odporne na włamania i zdrowe dla użytkowników – zdrowa woda, czyste i nawilżone powietrze, całkowicie wyeliminowane substancje toksyczne i LZO – mówi pomysłodawczyni konceptu, Ewa Leszczyńska.

Domy samowystarczalne to efekt ulepszania produktów w trosce o środowisko naturalne. Nad finalnym projektem pracowało aż 11 fachowców wspieranych wiedzą techniczną producentów. Z tymi ostatnimi pomysłodawcy odbyli szereg spotkań w swojej siedzibie. Wszystko po to, aby po roku wytężonej pracy zaprezentować rynkowi innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie budownictwa. To duże przedsięwzięcie zaczęło się dość prozaicznie.

Chciałam mieć właśnie taki, samowystarczalny, nowy dom – mówi Ewa Leszczyńska. - Wówczas nikt nie mógł go dla mnie zaprojektować. Więc postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i wszystko wymyśliłam sama. Tak, jestem autorem tej idei. Wykorzystałam wiedzę zawartą w internecie i połączyłam ją z wiedzą i doświadczeniem projektantów z „otwartymi” głowami. Uparłam się również, że chcę zastąpić szkodliwe dla zdrowia produkty wykorzystywane w procesie budowy technologiami eliminującymi, lub w ogromnym stopniu ograniczającymi ich użycie.

Jaki był zatem główny cel poszukiwania ulepszeń w procesie budowy domów? Według autorów pomysłu było ich kilka, a do najważniejszych z nich należą:

1) Odpowiedź na zmiany klimatyczne i ich nadchodzące, w najbliższym czasie, spotęgowane skutki, czyli m.in.:

  • wichury i powszechnie latające dachy, pękające szyby w dużych, modnych przeszkleniach;
  • gwałtowne ulewy i podtopienia domostw;
  • susze i racjonowanie wody z sieci;
  • nieznośne fale upałów.

2) Zapewnienie alternatyw dla coraz droższych i nie zawsze dostępnych mediów – prąd i woda w takim samowystarczalnym domu muszą być pozyskiwane własnymi źródłami.

3) Wyeliminowanie toksycznych materiałów powszechnie wykorzystywanych w procesie budowy, wykończenia i urządzenia domu – to one bywają przyczyną nowotworów (formaldehyd), kłopotów hormonalnych z tarczycą i bezpłodnością (falanty i BPA) oraz nanoplastiku w naszych organizmach.

4) Zapewnienie zdrowego i czystego powietrza – mieszkając w takim domu, jesteśmy niezależni od miejskiego smogu, oddziaływania sąsiadów opalających swe domostwa niezwykle kreatywnie, czyli wszystkim oraz mamy odpowiednio nawilżone powietrze. Wszystko to za sprawą wykorzystania filtrów F9 (najmocniejsze, antysmogowe) w systemach wentylacji oraz rekuperacji ze sterylizatorem kanałowym (specjalnie zaprojektowane dla pomysłodawców) oraz nawilżaczem, również kanałowym. Dzięki sterylizacji w takim domu nie musimy obawiać się biofilmu w rurach wentylacji.

5) Zastąpienie instalacji plastikowej miedzianą – co pozwoliło oczyścić, zmienić Ph oraz wysterylizować wodę dopływającą do kranów.

6) Retencjonowanie wody - nie jest dziś rzadkością, lecz umiejętnością korzystania ze zgromadzonej deszczówki. Pomysłodawcy zauważyli, że w Polsce to nadal poważny problem.

Przeprowadziłam sondę wśród wielu posiadaczy, nawet dużych zbiorników podziemnych. I jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że owszem wodę gromadzą, ale potem jej nie wykorzystują. Woda przelewa się i rozsącza i na tym kończy się jej magazynowanie. Nikt bowiem nie podlewa ogródków, bo np. w zbiornikach są za słabe pompy. Dlatego w naszych rozwiązaniach zastosowano bardzo mocne pompy służące nawet do nawadniania automatycznego. Ale co najważniejsze, nasze rozwiązania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym przekierowują zgromadzoną deszczówkę do spłuczek toaletowych, co pozwala oszczędzić nawet do 30% czystej, pitnej wody – podsumowuje pomysłodawczyni.

7) Zaimplementowanie i wykorzystanie rewolucyjnych rozwiązań, w tym:

  • płyty z betonu komórkowego na dachy spadziste, co ma na celu dociążyć konstrukcję,
  • specjalnego zestawu szyb antywłamaniowych, energooszczędnych i jednocześnie odbijających promieniowanie słoneczne,
  • tynków zewnętrznych i wewnętrznych oraz farb zolo-wapiennych – całkowicie pozbawionych szkodliwego LZO, o żywej i ciekawej kolorystyce w atrakcyjnej cenie;

I właśnie te wszystkie cele i potrzeby spełniają projekty domów, które powstały w Studio Wektor. Obecnie jest ich 8. To nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, które skrywają wewnątrz szereg odpowiedzialnych oraz samowystarczalnych rozwiązań.

Swoją premierę miały jesienią 2022, a obecnie pomysłodawcy i twórcy pracują nad wzmocnieniem ich zauważalności, gdyż wśród ogromu propozycji gotowych projektów domów klienci i inwestorzy nie mają świadomości, iż można znaleźć tak wszechstronną i dopracowaną w każdym detalu dokumentację. Dodatkowo pomysłodawcy kończą  opracowanie trzech, znacznie mniejszych domów dostosowanych do preferencji Polaków, którzy obecnie kupują projekty domów o metrażu od 90 m2 do 120 m2.

Autorzy koncepcji zauważają również, że ekologia to temat, który firmy i producenci niejednokrotnie wykorzystują, ale tylko w znaczeniu marketingowym. Powszechna moda, lepsza sprzedawalność produktów opatrzonych terminami EKO, stosowanie greenwashingu – to tylko niektóre powody i metody, jakimi posługuje się w temacie ekologii branża budowlana.

Najczęściej scenariusz jest podobny i zaczyna się tak „Jesteśmy ekologiczni, budujemy z materiału odnawialnego, jakim jest drewno (…)” – a ja mam ochotę zapytać „I co z tego?” – mówi Ewa Leszczyńska. – To teraz cała Europa powinna budować domy z drewna i wykorzystywać ten surowiec do ogrzania wnętrza, bo las jest odnawialny i odrośnie. Ale czy kogoś interesuje, że to nie dzieje się z dnia na dzień? Lasy są nam potrzebne tu i teraz. – dodaje autorka idei.

– My przeciwdziałamy wylesieniu, ponieważ nie tylko nie budujemy z drewna, nie stosujemy drewna konstrukcyjnego, nie proponujemy kominków, a w jednym z ostatnich projektów zastosowaliśmy drewniane okładziny, ale wykonane z drewna z odzysku. W Polsce można znaleźć już wyspecjalizowane firmy, które selekcjonują deski, aby były tej samej grubości, z tego samego drewna i o podobnej, przebytej historii.

Takie drewno jest dużo ładniejsze, ma bogatą kolorystykę z elementami ciemnej szarości oraz nie trzeba być jego zakładnikiem w zakresie pielęgnacji i konserwacji – deski zaznały bowiem wszystkich konsekwencji pogodowych i stały się znacznie bardziej odporne. Czy chcę edukować naszych Klientów? I tak, i nie.

Tak  w zakresie nieuznawania greenwashingu i budowania świadomości proklimatycznej oraz własnego dobrostanu we wnętrzach. Nie  w przypadku wszystkich szczegółów zastosowanych technologii i rozwiązań, gdyż nie jest to łatwe do opanowania­ ­– podsumowuje Ewa Leszczyńska.

Dla inwestorów i klientów, którzy wybiorą domy od Studia Wektor, firma przygotowała wygodne, gotowe rozwiązania budowlane m.in. listę specjalistycznych wykonawców i projekt managera budowy lub generalnego wykonawcę. I co najważniejsze – znalazła sposoby, aby obniżyć koszty budowy tak zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych siedlisk.

Samowystarczalne domy są droższe od porównywalnych, spełniających wymagania WT2021, jedynie o 10%. To brzmi jak przyszłość budownictwa, a same domy wyglądają, jak nowoczesne wizje jutra – choć dzieją się dzisiaj, tu i teraz i każdy z nas może stać się ich posiadaczem.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
15.04.2024 r. Artykuł partnerski

Prestiżowa nagroda RED DOT dla paneli winylowych ARBITON

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem zdobyły najważniejszą nagrodę designu – RED DOT. Wyprodukowana w całości w Polsce po...

Sponsorowane
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne
11.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
15.04.2024 r. Artykuł partnerski

Prestiżowa nagroda RED DOT dla paneli winylowych ARBITON

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem zdobyły najważniejszą nagrodę designu – RED DOT. Wyprodukowana w całości w Polsce po...

Sponsorowane
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne
11.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

REKLAMA
Zamknij