Maskownica do kabli – jaką wybrać i jak ją zamontować?
Maskownica do kabli to doskonały sposób, aby poradzić sobie z niewygodną i niebezpieczną plątaniną przewodów. Rozwiązanie to wyróżnia się olbrzymią funkcjonalnością, a dodatkowo może mieć ogromny wpływ na estetykę danego pomieszczenia.
Zakup projektu domu to olbrzymie wydarzenie. Chętnie zabieramy się za planowanie ogrodu, kupujemy armaturę łazienkową czy wybieramy stolarza, który stworzy przepiękną zabudowę kuchenną. O rozmieszczeniu kabli najczęściej myślimy na samym końcu, gdy okazuje się, że niedbale zwisają one zza telewizora czy też plączą się pod biurkiem. Na szczęście jest rozwiązanie na ten problem.
Maskownica do kabli – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wbrew pozorom zakup listwy maskującej (maskownicy do kabli), wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Przed wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą Ci w szybki sposób ukryć nawet najgrubsze kable, a dodatkowo nie zepsuć aranżacji danego wnętrza.
Organizer maskownica do kabli — na co zwrócić uwagę?
- kolor — uniwersalna maskownica w białym kolorze z całą pewnością dopasuje się do wielu aranżacji, jednak bez problemu możesz wybrać tą w kolorze czarnym (stworzy idealne dopełnienie wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych), beżowym, szarym czy też brązowym;
- rozmiar — im większa średnica maskownicy, tym większą ilość kabli może ona pomieścić;
- długość — pamiętaj o tym, że długość maskownicy powinna być taka sama albo dłuższa, jak długość kabli;
- materiał wykonania — w zależności od potrzeb możesz znaleźć maskownicę wykonaną z drewna, aluminium, a nawet ze szkła;
- sposób montażu — klejona czy montowana na kołki;
- sposób poprowadzenia maskownicy — pionowy po ziemi czy poziomy wzdłuż ściany.
Maskownica do kabli do malowania – czy to dobry pomysł?
Bezpiecznym rozwiązaniem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu również w przestrzeniach użyteczności publicznej, jest z całą pewnością biała maskownica do kabli. W niektórych przypadkach, jeśli jej powierzchnia jest matowa, możesz ją samodzielnie pomalować na wybrany przez siebie kolor, tak aby była niemal niewidoczna na tle ściany.
Warto pamiętać jednak o tym, aby do samodzielnego malowania wykorzystać wałek z gąbki, po to, aby zachować odpowiednią strukturę po wyschnięciu emulsji.
Jeśli nie masz ochoty na własną rękę malować maskownicy, w sklepach bez trudu znajdziesz też również modele w innych kolorach i dopasujesz je do wnętrza swojego domu. Dużą popularnością cieszą się czarne maskownice do kabli czy też aluminiowe. Te dwa rodzaje świetnie dopasują się do wnętrz minimalistycznych oraz nowoczesnych. Szara maskownica do mebli może sprawdzić się na tle betonowej ściany lub obok modnych, szarych kafli.
Nierzadko, szczególnie w przypadku aranżacji sypialni, wybierane są gotowe beżowe maskownice do kabli czy te w kolorze brązu. Maskownice do kabli w tych barwach sprawdzą się we wnętrzach, w których jest dużo drewna oraz dominują naturalne tkaniny, dlatego bez obaw możesz zamontować je np. w salonie lub sypialni urządzonej w stylu boho.
Wybór gotowej, kolorowej maskownicy ma dużo zalet. Z łatwością możesz dopasować ją do barw, które dominują w Twoim domu, a dodatkowo zaoszczędzić trochę czasu. Niestety, jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu barwy, tak aby nie wyróżniała się na tle ściany, to niestety może to być nieco problematyczne. W takiej sytuacji warto samodzielnie wybrać farbę i zabrać się za pomalowanie maskownicy.
Maskownica do kabli tv – jaki materiał wybrać?
Wbrew pozorom maskownice do kabli RTV nie zawsze wykonane są z plastiku. Często spotykane są drewniane maskownice do kabli, które mogą tworzyć całość z panelami podłogowymi czy drewnianymi kaflami. Decydując się na zakup takiej maskownicy, warto jednak sprawdzić, czy na pewno jest ona wykonana z naturalnego materiału. Niektóre z nich stworzone są z PCV w kolorze drewna.
Aktualnie dużą popularnością cieszą się aluminiowe maskownice do kabli. Te bardzo często dopasowane są nie do koloru ściany, a do sprzętu elektronicznego np. do telewizora czy wiszącego soundbara. Podobnie jak chromowane maskownice do kabli, te sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych czy nowoczesnych.
Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania i designerskie dodatki, możesz postawić na maskownicę do kabli ze szkła. Ten materiał wbrew pozorom jest bardzo wytrzymały i co zaskakujące, nie musi być przezroczysty. Dodatkowo musisz wiedzieć o tym, że hartowane szkło wyróżnia się dużą odpornością na mocny nacisk, a rozbicie go wcale nie jest takie łatwe. Niestety w porównaniu np. do maskownicy do kabli PCV, nie jest ona tak popularna, dlatego ich cena może być nieco wyższa.
Dla osób, które cenią sobie sprawdzone i tradycyjne rozwiązania, dobrym pomysłem może być montaż plastikowej maskownicy do kabli. Te, wyróżniają się stosunkowo niewielkim kosztem, a dodatkowo można dopasować je kolor do ścian czy mebli znajdujących się we wnętrzu. Decydując się na maskownicę o matowej powierzchni, możesz dowolnie zmienić jej kolor.
Maskownica do kabli – na ścianę czy podłogowa?
Sposób montażu ma ogromny wpływ na wybór odpowiedniej maskownicy do kabli. Pozioma, którą montuje się na podłodze, sprawdzi się szczególnie, wtedy gdy chcesz poprowadzić kable wzdłuż listwy przypodłogowej lub blatu biurka. Decydując się na podłogową maskownicę do kabli, zwróć uwagę przede wszystkim na jej średnicę oraz długość.
Chcąc schować splątane kable, możesz posłużyć się również ścienną maskownicą do kabli. Ta szczególnie sprawdzi się w przypadku instalacji poprowadzonych wcześniej na ścianach. Jeśli zależy Ci na tym, aby sprytnie ukryć maskownicę, możesz wybrać np. listwę narożną, którą przysłonisz dużym kwiatem doniczkowym lub niewielkim regałem.
W niektórych przypadkach z pomocą może przyjść również sufitowa maskownica do kabli. Kiedy będzie przydatna? Szczególnie, wtedy gdy zechcesz przenieść lampę sufitową bez potrzeby wwiercania się w ścianę. W takiej sytuacji wiszące kable możesz ukryć za białą maskownicą, która optycznie wtopi się w sufit.
Maskownica do kabli z półką – kiedy się sprawdzi?
Maskownice do kabli z półkami najczęściej stanowią gotowe zestawy wraz z uchwytami do telewizora. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala osiągnąć zadowalający estetyczny efekt, sprawiając, że wiszące kable nie będą szpecić ściany, ale też jest niezwykle funkcjonalne. Półka dołączona do zestawu może okazać się doskonałym miejscem na dekoder telewizyjny, PlayStation czy inne urządzania.
Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Najczęściej w sytuacji, gdy ilość złączy wymaga zastosowania szerokiej maskownicy do kabli.
Maskownica do kabli – gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie?
Maskownica może okazać się doskonałym miejscem na schowanie kabli pochodzących z wielu urządzeń czy instalacji. Najczęściej używamy maskownicy kabli do telewizora, jednak zastosowań tzw. listwy maskującej jest wiele.
- Maskownica do kabli pod biurko — najczęściej używana w biurach, ale z powodzeniem sprawdzi się też w domu np. w pokoju dziecka czy sypialni.
- Maskownica do kabli telefonicznych najczęściej wykorzystywana w przestrzeni publicznej.
- Maskownica do kabli głośnikowych szczególnie przydatna w sytuacji, gdy głośniki zawieszone są na ścianie.
- Maskownica do kabli komputerowych — może przyjąć postać pojemnika lub organizera na kable. Szczególnie przydatna w pokoju małego ucznia, który nie powinien mieć swobodnego dostępu do kabli.
- Maskownica do kabli kwadratowych — sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Ozdobna maskownica do kabli – jak dobrać ją do stylu wnętrza?
Decydując się na zakup maskownicy, najczęściej chcemy, aby w jak największym stopniu stopiła się ona ze ścianą lub podłogą i była niewidoczna dla gości. Czasami, warto jednak potraktować taką listwę jako prawdziwą ozdobę, która dopełni charakteru danego wnętrza.
Dekoracyjna maskownica do kabli może posiadać specjalne żłobienia, np. w kształcie kół, kwadratów czy nawet roślinnego ornamentu. Ta ostatnia sprawdzi się w klasycznych lub stylizowanych wnętrzach. Warto pamiętać o tym, że takie maskownice najczęściej można samodzielnie pomalować, w całości dopasowując je do charakteru danego pomieszczenia.
Nowoczesna maskownica do kabli najczęściej nie posiada wzorów, jednak w odróżnieniu od tych tradycyjnych, jest prostokątna i wąska. Maskownica do kabli do wnętrz modernistycznych, najczęściej występuje w czarnym, matowym kolorze. Płaska maskownica do kabli swoim kształtem przypomina niewielki prostopadłościan.
Jak zamontować maskownicę do kabli?
Montaż listwy maskującej wcale nie musi być trudny. Wiele zależy jednak od tego, czy wybierzemy podtynkową maskownicę do kabli, czy też taką mocowaną na specjalny klej.
Maskownica do kabli — jak zrobić?
Wystarczy przygotować komplet wkrętów, przykręcić podstawę maskownicy i nałożyć obudowę. Do prawidłowego montażu przydatny może okazać się szablon dostarczony przez producenta. W niektórych sytuacjach możesz zamienić łączniki mechaniczne na specjalną taśmę dwustronną czy też klej montażowy.
Nieco więcej problemów może przysporzyć montaż narożnej maskownicy do kabli, szczególnie jeśli potrzebny będzie specjalny łącznik. W takiej sytuacji pamiętaj o tym, aby jeszcze przed montażem dopasować do siebie obie listwy i sprawdzić, czy ich długość pozwoli Ci stworzyć zaplanowaną konstrukcję.
Gdzie kupić maskownicę do kabli?
Maskownicę do kabli możesz kupić w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym, ale też w wielu sklepach internetowych, a nawet meblowych. Maskownica meblowa do kabli może stanowić zestaw z wybranym zestawem szaf lub np. stanowić komplet z biurkiem.
Ile kosztują maskownice do kabli?
Listwę maskującą najczęściej kupuje się na metry. Cena maskownicy do kabli może różnić się w zależności od materiału, z którego została wykonana, jednak najczęściej wynosi ona od 3,5 do 12 zł. To stosunkowo niewiele, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich niesamowitą funkcjonalność.
Na rynku znaleźć można też specjalne organizery na kable, szczególnie przydatne na biurkach czy też tzw. korytka kablowe. Wybierając najlepsze rozwiązanie dla swojego domu, pamiętaj przede wszystkim o prawidłowym rozmiarze maskownicy. Im większa średnica, tym więcej kabli będziesz w stanie pomieścić.
Dodano: 15.06.2021 | Zaktualizowano: 15.06.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora