Postaw na grafit – najcieplejszy styropian grafitowy do Twojego domu
Izolacja wykonana dobrej jakości styropianem zapewnia komfort termiczny użytkownikom ocieplonego budynku. Termomodernizacja redukuje zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku, dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz ograniczenie smogu. Świadczy o tym fakt, że nowo powstające budynki mieszkalne są w większości energooszczędne, a do ich ocieplenia wykorzystywane są solidne grubości i najcieplejsze odmiany styropianu, czyli grafitowe. Warto pamiętać, że kwota zainwestowana w ocieplenie domu grafitowym styropianem zwróci się, a budynkowi na długie lata zapewni solidną ochronę przed surowymi warunkami atmosferycznymi.
Spis treści
Jakość i parametry styropianu na pierwszym miejscu
Wybierając styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych, należy pamiętać, że będzie on chronił budynek zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji, czyli przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Zastosowanie nieodpowiedniego materiału do izolacji może z czasem rodzić pewne problemy. Wymiana styropianu praktycznie nie wchodzi w grę, a doklejanie kolejnych warstw jest rozwiązaniem kosztownym i często kompromisowym. Dlatego też przed podjęciem decyzji, o tym, jaki materiał zastosować, warto zrobić bardzo dokładne rozeznanie.
Na rynku mamy materiały różnej jakości i o różnych parametrach. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez ekspertów jest stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy, wśród nich jest styropian grafitowy Termo Organiki. To obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów. Ma bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) – dla najwyższej jakości płyt Termo Organiki TERMONIUM PLUS fasada wynosi 0,031 W/mK.
Rola współczynnika lambda w wyborze styropianu
Współczynnik λ (lambda) to najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu – im mniejsza wartość lambdy, tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu. Najlepsze parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych surowców dodawanych podczas produkcji styropianu, jak np. grafit, który skutecznie ogranicza straty ciepła w budynkach. Ochrona ścian zewnętrznych przy użyciu szarych płyt jest znacznie lepsza niż przy zastosowaniu zwykłego białego styropianu.
Na przykład:
Płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (standard ocieplenia ścian budynków energooszczędnych) będą izolować budynek jak zwykły biały styropian o grubości 28 cm.
Ponadto styropian grafitowy jest obecnie dostępny w atrakcyjnej i niespotykanej do tej pory cenie, porównywalnej do popularnego, produkowanego przez Termo Organikę kropkowanego styropianu – „Dalmatyńczyka”.
Odpowiedni dobór styropianu a systemy grzewcze i chłodzące
Poziom ochrony cieplnej budynku i związane z tym jego zapotrzebowanie na energię jest podstawą do zaprojektowania urządzeń grzewczych lub chłodzących. Budynki słabo izolowane zawsze będą potrzebowały urządzeń energetycznych o dużej mocy, co będzie się wiązało z wyższymi kosztami nie tylko przy zakupie, ale i na etapie eksploatacji.
Z tego powodu dobrze jest dokonać analizy obecnego stanu użytkowanego budynku. Warto wziąć pod uwagę odczucia użytkowników, koszty ogrzewania i podjąć decyzję o dociepleniu na podstawie powyższych zmiennych.
Zupełnie inaczej jest przy planowaniu budowy nowego domu. Tutaj sytuacja jest prosta. Na podstawie preferencji i potrzeb inwestora powstaje kompleksowy projekt. Ocenę techniczną budynku lub powstałego już projektu warto przeanalizować indywidualnie z audytorem, czyli osobą zajmującą się zawodowo obliczaniem charakterystyki energetycznej budynków.
Najnowsze badania dot. wpływu termomodernizacji na zjawisko smogu
Decyzje o wykonaniu ocieplenia ścian budynku w większości przypadków są podyktowane doświadczeniem użytkowania budynku. Dynamicznie rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zużywania coraz mniejszej ilości energii na cele grzewcze jest bardzo budująca.
W raporcie przygotowanym przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zostały przedstawione badania potwierdzające hipotezę, że termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie zjawiska smogu. Oznacza to, że wybór odpowiednich materiałów do izolacji lub termomodernizacji ma realny wpływ na jakość powietrza i stan środowiska.
Grafit – to się opłaca!
Dlaczego warto wybrać styropian grafitowy do prac ociepleniowych? Przemawia za tym wiele czynników. Sprawdźmy jakie!
- Czynnik ekonomiczny – inwestycja w krótkim czasie zwraca się w całości
Stosując Kompletny System Ociepleń, którego bazę stanowi między innymi grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada, można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%. Kompletny System Ociepleń chroni ściany i inne elementy budynku z zewnątrz, zapobiega nadmiernym stratom ciepła i pozwala utrzymać wewnątrz domu odpowiednią dla jego mieszkańców temperaturę niskim nakładem kosztownej energii (gaz, olej, prąd węgiel itp.).
Koszty ocieplenia budynku zwracają się najszybciej przy zastosowaniu kompletnego systemu ETICS Termo Organika, w którego skład wchodzi styropian, tynki, kleje, itp. Wszystkie składniki systemu są produkowane przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i surowców najwyższej jakości, dlatego doskonale ze sobą współgrają.
- Czynnik zdrowotny – ciepły dom to zdrowi domownicy
Dla każdego z nas zdrowie nasze i naszych bliskich jest priorytetem. Warto pamiętać, że ocieplenie domu ma bardzo duży wpływ na zdrowie jego mieszkańców. W obiektach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, by zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń, montuje się grzejniki o dużej mocy, które pracują niemal nieustannie na pełnych obrotach, utrzymując wysokie temperatury.
W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze, stykając się z gorącym grzejnikiem, zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach (zjawisko konwekcji), transportując kurz. Ten może zawierać alergeny, roztocza i inne drobinki. Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych. O tym aspekcie często się zapomina, a przecież zdrowie jest najważniejsze.
- Czynnik estetyczny – szeroki wachlarz możliwości
To czynnik, który, wydawać by się mogło, nie ma zbyt dużego wpływu na podejmowanie decyzji dotyczących ocieplenia, ale jest przeciwnie. Estetyka często przyczynia się do podjęcia decyzji o wykonaniu prac ociepleniowych. Dlaczego?
Różnorodność rozwiązań systemowych dostępnych na rynku pozwala dziś nadać elewacji dowolny indywidualny charakter i w ten sposób wyróżnić budynek. Obecnie do wyboru mamy różne warianty kolorystyczne oraz rodzaje zewnętrznych wypraw tynkarskich – obok tradycyjnych popularne są także nowoczesne tynki silikonowe zawierające np. formułę samoczyszczenia jak tynk silikonowy GOLD TO-TSG.
Dużym ułatwieniem może być możliwość skorzystania z e-narzędzi, takich jak np. wizualizer kolorów dostępny na stronie internetowej Termo Organiki. Dzięki tego typu narzędziom w łatwy i intuicyjny sposób można sprawdzić, które połączenie kolorów będzie idealne.
Styropian grafitowy – inwestycja na lata
Kompletny System Ociepleń Termo Organika ETICS zachowuje niezmiennie swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej w dziesięcioleciach jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym. Potwierdzeniem kompatybilności poszczególnych składników tworzących system ociepleń jest wspomniana już aprobata lub ocena techniczna uzyskana po przebadaniu wyrobu w niezależnym, wyspecjalizowanym laboratorium.
Artykuł sponsorowany
Dodano: 30.04.2024 | Zaktualizowano: 06.05.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora