Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Izolacja akustyczna - jak wygłuszyć strop?

(Extradom)

Aby zapewnić jak najlepszy komfort akustyczny w swoim domu, należy wybrać odpowiedni rodzaj stropu oraz materiały wygłuszające. Każdy hałas i wytworzone drgania mogą rozchodzić się po całym wnętrzu, co negatywnie wpływa na wygodę życia. Izolacyjność ma za zadanie m.in . zapobiegać przenoszeniu się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Odpowiedzialny jest za to strop, materiały go izolujące oraz podłoga wierzchnia, tzw. pływająca.

Wskaźniki wobec izolacyjności

Istnieją dwa rodzaje wytwarzanych dźwięków - powietrzne i uderzeniowe. Pierwszy rodzaj wyraża się parametrami RA1 i RA2. Są to oznaczenia podane przez producentów materiałów, które określają możliwość tłumienia decybeli przenikających przez dany strop. Wskaźnik RA1 jest odpowiedzialny za przegrody wewnętrzne, natomiast RA2 – zewnętrzne. Im wskaźniki są wyższe, tym izolacja staje się większa. Należy pamiętać, że pełnione funkcje w dużym stopniu zależą również od prawidłowo wykonanej budowy ścian. Gdy są masywniejsze, kilkuwarstwowe trudniej będą przewodzić wibrację oraz przysłużą się do rozbijania i rozpraszania fal dźwiękowych.

Dźwięki uderzeniowe, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą od wytwarzanych uderzeń, stłuczeń oraz kroków wykonanych przez innych domowników. Parametr jest określany jako L’n,w i decyduje o tym ile decybeli może przenikać przez ściany. Aby zachować jak najlepsze wyniki we własnym domu, należy przyjąć za punkt wyjściowy wskaźniki, które określają się mianem standardu podwyższonego, czyli L'n,w≤53 dB.

Rodzaj stropu a pozostałe materiały

W zależności od rodzaju wylanego stropu, parametry pozostałych materiałów na izolację powinny także zostać odpowiednio dostosowane. Wraz ze wzrostem dociskowej warstwy zwiększa się samo wytłumienie, jednak należy przestrzegać dopuszczalnych norm obciążenia stropu.

Strop gęstożebrowy wykonany z betonu potrzebuje 5 cm izolacji. Dodatkowo wzdłuż ścian powinien przechodzić oddzielny pasek o grubości 1-2 cm. Należy również zwrócić uwagę, aby elementy były razem szczelnie położone, co będzie sprzyjało lepszej pracy akustycznej. Na stropach monolitycznych wykonanych z ciężkich materiałów, grubości izolacyjne wynoszą 3-5 cm, a układa się je jak przy poprzednim rodzaju. Najmniej odpowiednie parametry mają stropy drewniane, przy których dodatkowe warstwy wyciszające stają się obowiązkiem. W tym przypadku warstwę izolacyjną umieszcza się pomiędzy poszczególnymi belkami. Nie należy tej przestrzeni wypełniać styropianem ze względu na złe skutki izolacyjności akustycznej oraz brak ochrony przeciwwilgociowej.

Dylatacje

Oprócz grubości warstw ułożonych na stropie, ważnym aspektem jest prawidłowe ich połączenie. To od tego zabiegu zależy uniknięcie mostków akustycznych, które przenoszą wszystkie dźwięki i drgania. Szczeliny muszą być w prawidłowy sposób zabezpieczone - zazwyczaj izolacja jest wtedy układana wzdłuż ścian, ale przede wszystkim zapełniana przez nowo powstałe dylatacje.

Sposób na wyciszenie

Pierwszą warstwą jaką należy położyć na strop jest wspomniany już materiał izolacyjny, np. elastyczny styropian lub wełna mineralna podłogowa. Dociska się go tradycyjnymi wylewkami, które tłumią odgłosy. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt pilśniowych, gipsowo-włóknowych lub gipsowo-kartonowych uzupełnionych wełną bądź pianką polistyrenową. Ostatnim etapem jest położenie podłogi pływającej z uwzględnieniem izolacji brzegowej wokół ścian, rur, instalacji i innych odstających elementów o grubości 1-2 cm. Dodatkowe położenie na całości wykładziny dywanowej spowoduje dodatkowe ograniczenie drgań.

0

Artykuły podobne

Zabezpieczenie celulozą wolnych przestrzeni to jedna z metod długotrwałego ocieplenia. Pokrycie dociera do wszystkich zagłębień i szczelnie je zapełnia. Lekki materiał izolacyjny jest odporny na powstawanie pleśni, posiada wysoką zdolność tłumienia dźwięków, a przede wszystkim jest ekologiczny. Idealnie nadaje się do ocieplenia poddasza oraz wypełnienia ścian działowych.

0

Wybór domu z podziemnym garażem lub piwnicą skłania Inwestorów do podjęcia decyzji o ociepleniu stropu. Pomieszczenia te charakteryzują się obniżoną temperaturą w porównaniu do wyższych kondygnacji oraz zwiększoną wilgotnością. Brak izolacji może przyczynić się do utraty nawet 12% ciepła w pokojach na piętrze.

0

Budowa domu to bardzo złożone przedsięwzięcie, które wymaga od Inwestora dobrej organizacji, wiąże się z licznymi formalnościami oraz koniecznością przygotowania logicznego planu poszczególnych etapów budowy. Jaki powinien być pierwszy krok po zakończeniu spraw związanych z zakupem działki, wyborem projektu, zapewnieniem przyłączy i uzyskaniem pozwolenia na budowę?

0